Nette Addons – redesign (2.0) / Componette (1.0)

Felix
Nette Core | 1186
+
+35
-

Hledal jsem zpusob jak prilozit ruku k dilu a pak jsem narazil na, v posledni dobe malo vyvijeny, addons portal.

Co mi trochu schazi je nejaky roadplan, kam smeruje vyvoj addons portalu. Zadny jsem neobjevil, tak jsem si projekt pull-nul a udelal co mi prislo aktualni.

Zacal jsem:

  • aktualizaci zavislosti, za zminku stoji Nette ~2.3.0, Migrations ~3.0.0
  • upravou adresarove struktury
  • drobnym refactoringem a sjednocenim trid
  • aktualizaci front-endove casti
    • nove jquery a posledni verze pluginu
    • rozdeleni do adresarove struktury
    • modernizr.loader apod..

Aktualne premyslim nad upravou designu.

Nechal jsem se inspirovat:

Co se mi moc nelibilo bylo:

Jak jsem postoval na twitter.

Budu rad, kdyz se nejak vyjadrite, bud sem nebo na twitter. Diky.


Web ⇒ https://componette.org

Github ⇒ https://github.com/…mponette.org

Gitter ⇒ https://gitter.im/componette

Twitter ⇒ https://twitter.com/componette

TwitterBot ⇒ https://twitter.com/ComponetteBot

Editoval Felix (13. 1. 2016 22:22)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Super, díky moc, vypadá to dobře. Co se úprav kódu týče, tak bych musel vidět commity.

yonix
Člen | 37
+
0
-

Super to vypada. chcelo by to pod vyhľadávanie dať tag filter. do riadku max dvoch dať najpopularnejšie tagy na filtrovanie pluginou

Felix
Nette Core | 1186
+
+1
-

yonix napsal(a):

Super to vypada. chcelo by to pod vyhľadávanie dať tag filter. do riadku max dvoch dať najpopularnejšie tagy na filtrovanie pluginou

Presne to mam v planu.

Rad bych udelal vypis 4 poslednich pridany, 4 nejoblibenejsich a pak zbytek. Rad bych se zbavil toho sidebaru, protoze mi prijde zbytecny velky a zabira misto.

cactux
Člen | 12
+
0
-

Nevím jestli tam má smysl dávat poslední přidané. Bylo by to jako na packagistu, kde je těhlech posledních/nej- věcí několik a člověk se v tom strácí. Nejlepší by podle mne nějak tyhle dva parametry (oblíbenost, poslední změna) nějak sloučit a udělat z toho jeden „trending“ seznam.

Felix
Nette Core | 1186
+
+9
-

Posledni dny jsem se trochu nutil do uprav. Ale nakonec jsem se rozhodl, ze ne.. Nechci zasahovat do „stareho“ Nette Addons portalu.

Kdyz to ma byt 2.0, tak se vsim vsudy. Rad bych ho maximalne zoobecnil. Aktualni funkcnost je pekna, nabizi spoustu moznosti, ale prijde mi, ze se skoro nevyuziva.

Hlavni prednost v addons portalu vidim v tom, ze tam budou vzdy aktualni doplnky a vzdy aktualni readme. To bych rekl, ze je hlavni vec.

Kdyz se kouknu na Atom.io – https://atom.io/…ges/pigments, tak je to defakto readme z Githubu. Presne takhle bych to rad udelal take. Podobne je na tom treba Phalcon – https://phalconist.com/

Cely portal by mohl byt vlastne jenom kolekce odkazu na github. A proc? Rad bych striktne vyzadoval, aby kazdy doplnek mel composer package. Stejne je tomu tak v pripade NPM, Atom.io. Tim se velmi zjednodusi komplexita celeho portalu a muzeme se zamerit na vyhledavani v doplncich, razeni. Ruzne doporuceni dle verzi apod.

Vsechny ostatni informaci bude autor udrzovat na 1 miste → a to na Githubu. Ja sam udrzuji asi 10 rozsireni, ale kdyz zmenim verzi nebo pridam feature. Musim to aktualizovat jak na addons portalu, tak na Githubu. O instalace a kontrolu verzi se bude starat packagist a diky jeho API a parsovani composer.json muzeme krasne dane addony radit a filtrovat.

Sice je Nette 3.0 s plnou podporou PHP 7 jeste daleko. Ale kdyz se tedy udava jasny smer, tak bych jasne rekl, ze vsechny addony budou unifikovany v podobe composer balicku.

Rad se toho ukolu zhostim.

Co vy na to?

Editoval Felix (26. 8. 2015 13:45)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
+3
-

Zní to rozumně, až na to, že pro některé addony nedává smysl být jako Composer balíček. Typicky pro ty javascriptové. Je jich sice jen pár, ale nějak by to být řešeno mělo.

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
+1
-

@Felix Moc hezky sepsáno. Fandím ti v tomto směru.

Pavel Macháň
Člen | 282
+
+5
-

Jan Tvrdík napsal(a):

Zní to rozumně, až na to, že pro některé addony nedává smysl být jako Composer balíček. Typicky pro ty javascriptové. Je jich sice jen pár, ale nějak by to být řešeno mělo.

Co takhle addony rozdělit na PHP (composer) a JS (bower)? Podle toho co v balíku najde se zařadí do příslušné sekce.

Felix
Nette Core | 1186
+
0
-

@PavelMacháň: Skvely napad, nejak jsem uplne vypustil bower z hlavy.


Zacnu tedy pripravovat zaklad. Uz se na to docela tesim.

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@Felix nez zacnes neco psat, mozna by bylo fajn se sejit, planujeme tento ctvrtek Dokumentacni krouzek a nebo pristi tyden NetteFwPivo

Vojtěch Dobeš
Gold Partner | 1316
+
+7
-

Možná nejen bower.json ale i package.json? On totiž Bower není zcela populární a kdoví, jaká ho čeká budoucnost ve srovnání s NPM.

Felix
Nette Core | 1186
+
+4
-

Nette Addons 2.0 ⇒ Nette Packages

Zkusil jsem vlozit svuj napad do kodu a zde je vysledek. Importoval jsem aktualni addony, muzete se mrknout. Budu rad za nejaky feedback.

PS: Budte na me mirni, dneska mam narozeniny. xD

Diky Felix


[Viz nahore]

Editoval Felix (4. 10. 2015 16:20)

Pavel Macháň
Člen | 282
+
0
-

Felix napsal(a):

Nette Addons 2.0 ⇒ Nette Packages

Zkusil jsem vlozit svuj napad do kodu a zde je vysledek. Importoval jsem aktualni addony, muzete se mrknout. Budu rad za nejaky feedback.

PS: Budte na me mirni, dneska mam narozeniny. xD

Diky Felix


v1.0-alpha (1.10.2015) : http://bit.ly/1iNxTlb

Vypadá to zajímavě :) Na první pohled se mě to zdálo trochu nepřehledné, ale asi de o zvyk.

Na detailu se mě zdají moc tučné texty v code bloku oproti klasickému textu.

Každopádně GJ :)

Editoval Pavel Macháň (1. 10. 2015 14:10)

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Felix napsal(a):
Zkusil jsem vlozit svuj napad do kodu a zde je vysledek. Importoval jsem aktualni addony, muzete se mrknout. Budu rad za nejaky feedback.

Máš to někde pushnute?

Felix
Nette Core | 1186
+
0
-

1.0-alpha2

Viz: http://bit.ly/1iNxTlb

Homepage

Search

Detail

Add new


Vypadá to zajímavě :) Na první pohled se mě to zdálo trochu nepřehledné, ale asi de o zvyk.

Na detailu se mě zdají moc tučné texty v code bloku oproti klasickému textu.

Každopádně GJ :)

@PavelMacháň: fixed

Máš to někde pushnute?

@PatrikVotoček: https://github.com/…es.nette.org

Milo
Nette Core | 1283
+
+2
-

@Felix Má to svoje kouzlo, jen to nemůžu dostat pod kůži a zatím nevím proč.

Čas posledního commitu je super věc. Ale jeho barevné zvýraznění tahá oči na ty starší. Navíc, stáří je pro některé addony irelevantní.

looky
Člen | 99
+
+1
-

Mohl bys trochu zvětšit paddingy na .packages .package article .body a .packages .package article .meta? Zkusil jsem si tam dát 1.2em a IMHO to vypadá o dost líp, není to tak nahňácané na okraje těch boxíků.. Jinak velkej palec nahoru!

Editoval looky (2. 8. 2016 15:02)

Felix
Nette Core | 1186
+
0
-

looky napsal(a):

Mohl bys trochu zvětšit paddingy na .packages .package article .body a .packages .package article .meta? Zkusil jsem si tam dát 1.2em a IMHO to vypadá o dost líp, není to tak nahňácané na okraje těch boxíků.. Jinak velkej palej nahoru!

Upraveno. Diky za feedback @looky

chemix
Nette Core | 1296
+
+4
-
  • jsem rad ze se toho nekdo po @PatrikVotoček ujmul
  • libi se mi cesta zjednoduseni (zasdne vlastni hlasovani apd)
  • nelibi se mi dva sloupce ve vyhledavani, oci mi skacou.
  • nevim zdali je nutny naseptavac, zdali by nebylo lepsi nejake live view
  • detail mi stale nestimuluje
  • detail imho zbytecne tlacitka pro open issue & pullrequest
  • detail pocet issues asi jinak nez jen jednim cislem, spise at je videt ze se i nejake closely? (nevim)
  • nevidim odkaz na repozitar
  • hlavni navigace je takova ze to ani nevypada na hlavni navigaci
  • drobeckova navigace, kdyz nejsou kategorie je otazka zdali je nutna
  • nejsou kategorie (umysl? jsou v planu?)
  • prostor pro badge – GOLD addon, Verified for 2.3
  • zobrazeni pro jakou verzi nette addon je
  • historii z puvodnich addons asi nema cenu resit, ta uz je na packagistovi, a kazdy by mel chtit pouzivat aktualni/posledni verzi addonu
  • premyslim o odprosteni nette pozadi. (ale spise o nem premyslim celkove, nemyslim si ze je to ten spravny stavebni kamen. Imho by melo vzniknout nejakej „NetteBootstrap“ pro stavbu podobnych aplikaci (dokumentace, forum, planette, addons) sjednoceny zjednoduseny stylopis. i zde na foru je nekolik duruhu tlacitek apd apd, ale to je na delsi praci a chce to povolat do zbrane silne osobnosti z oblasti navrhu grafickeho rozhrani (doufam ze spusteni NettePro se diky tomu ziska kapital na tyto mozne vizualni upravy) Prijde mi ze v tomhle Nette (latte/tester…) zatim hledaji svoji tvar.

@Felix planujes prijet na PoSobotu? Mohli bychom se potkat uz treba v patek a udelat nejakej hackathon (ubytovani zajistim)

David Grudl
Nette Core | 8112
+
+5
-

Jako začátek dobré, teď by měla přijít fáze „odstranit vše, co není úplně nezbytně nutné“.

Felix
Nette Core | 1186
+
0
-

@chemix Rad bych prijel. :-)

@DavidGrudl Uz jsme s @chemix domluveni na workshopu v patek pred PoSobotou. Jestli by se nekdo chtel pridat, urcite je vitan. Pripadne ocenime i nejake podnety a nazory.

Editoval Felix (19. 10. 2015 15:37)

chemix
Nette Core | 1296
+
+1
-

Dnes od 14h se kona hackathon na ujezde. Kdo ma zajem pridat ruku k dilu necht se mi ozve na tel. Viz web www.honzacerny.com

Felix
Nette Core | 1186
+
0
-

Kdybychom meli addons portal oddelit od nette, napada vas nejaka vhodna domena?

Me napada adonette a (by chemix) componette.

Adonette zni podle me fajn, ale dost by se stavalo, ze by se to psalo jako adonnette.

Co myslite vy, napada vas lepsi? Sem s nima.

Aurielle
Člen | 1281
+
+1
-

Mně by u adonette chybělo druhé d, takže jsem spíš pro componette.

Felix
Nette Core | 1186
+
0
-

@Aurielle Ono i addonette, nebo je to lepsi?

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

addonsportal.org
addonsnette.org
componette.org
addonette.org
components4nette.org
nette-packages.org

Pavel Macháň
Člen | 282
+
0
-

Felix napsal(a):

Kdybychom meli addons portal oddelit od nette, napada vas nejaka vhodna domena?

Me napada adonette a (by chemix) componette.

Adonette zni podle me fajn, ale dost by se stavalo, ze by se to psalo jako adonnette.

Co myslite vy, napada vas lepsi? Sem s nima.

Proč oddělovat?

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

Název „komponenta“ je dnes rozšířenější než „addon“. Plus si myslím, že componette zní lépe.

Ale přidám se, proč oddělovat?

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@PavelMacháň @PavelJanda jen drobna kosmeticka vec vychazejici z https://forum.nette.org/…sion-q4-2015#…

looky
Člen | 99
+
+2
-

componette je imho naprosto boží

David Grudl
Nette Core | 8112
+
+1
-

Proč oddělovat?

Webové projekty související s Nette, jako je třeba http://nette-commits.mzf.cz/ nebo Felixův addons portál, chceme podporovat, uvádět je v rozcestnících, v horní liště atd. Ale z technických důvodů nemohou běžet jako subdoména pod .nette.org, jde o problémy s cookies, s HTTPS certifikátem, různá bezpečnostní rizika atd.

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

@chemix Rozumím, že je to vhodné, co se týče organizace. Na druhou stranu, Nette addons (componette) by logicky neměly být zvlášť. Rozhodně mi to přijde spíš jako zmiňovaná „core“ věc. Odtud už povedou linky všude možně. Rozcestník, jako na cestě. Taky přeci nejdřív nesejdu z cesty, aby našel rozcestník…

Edit

Jasně. Pokud zůstanou rozcestníky, nemám námitek.

Editoval Pavel Janda (28. 12. 2015 16:01)

Felix
Nette Core | 1186
+
+5
-

Componette.org se pomalu probouzi k zivotu.

Drobne info ze zakulisi:

  • Open source (Nette 2.3.8 [aktualne])
  • Docker
  • PHP 7.0.2 (aktualne)
  • Nginx 1.9.9 (aktualne)
  • MariaDB 10.1.10 (aktualne)
  • HTTPS (LetsEncrypt)
  • SSMTP (+MailGun)
iguana007
Člen | 970
+
+4
-

Felix napsal(a):

měl bych takový návrh … na homepage je listing Newest, Most popular atd. – udělal bych to s proklikem na delší/kompletní listing těchto seznamů

Pavel Janda
Člen | 977
+
+1
-

Ještě mě napadá, co když uživatelé odkazovali z různých míst fora na starý addons portal? Je vyřešeno i toto?

Editoval Pavel Janda (13. 1. 2016 15:24)

Felix
Nette Core | 1186
+
+2
-

2iguana007

měl bych takový návrh … na homepage je listing Newest, Most popular atd. – udělal bych to s proklikem na delší/kompletní listing těchto seznamů

Dobry napad, hotovo.

@PavelJanda

To musime poresit na 100%, zatim jsem to nijak neresil. Asi bude trochu problem s tim, ze nazvy URL neodpovidaji tomu na Githubu, s cimz se pocita na novem portale. Asi udelam staticku seznam a k tomu odpovidajici aliasy.

Editoval Felix (13. 1. 2016 22:19)

Pavel Janda
Člen | 977
+
-1
-

@Felix Napadá mě toto, ale netuším, jak pracné je to implementovat v addons portalu:
Musí se zajistit dvě věci (co mi tak blesklo hlavou): 1, Pochytat staré url a směrovat je na nové. 2, V databázi nette fora nahradit všechny (!) staré za nové.

Tedy, může se to shrnout do jednoho kroku:
Pokud přijde uživatel na starou stránku addonu, nahradí se v databázi fora tento starý link za nový (což může chvilku trvat, tak se to dá dát do fronty někam) a uživatel se přesměruje na novou. No a časem by se mohly pochytat všechny tyto odkazy.

Ale možná je to blbost a stačí vymyslet pár patternů pro staré url..

Editoval Pavel Janda (13. 1. 2016 23:33)

Felix
Nette Core | 1186
+
+3
-

v1.0.3

Uz pekne rosteme. Aktualne je v DB 299 doplnku, nektere z nich uz nejsou ani na starem addons portale. To je super!

Z poslednich verzi urcite za zminku stoji:

  • RSS feed (https://componette.org/rss/new.xml) – prehled poslednich pridanych addonu
    • Ocenili by jste i prehled vsech addonu? Pripadne podle tagu?
  • OpenSearch – jednoduche vyhledavani pres adresni radek prohlizece
  • Grafy – prehled stazeni pres composer (pocitaji se vsechny verze, 1× tydne)

Pokud mate nejake napady, sem s nima. :-)

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

Tak pro zajímavost, jak často se aktualizují informace o balíčcích z githubu/composeru? Pokud to není tajné. :)

Felix
Nette Core | 1186
+
+3
-

@PavelJanda

Jsou 2 varianty crona:

  1. Hodinovy – pouze pro nove pridane
  2. Denni – pro vsechny

Cron udela: kompletni nacteni statistik, informaci a readme


Vsechno ohledne serveru najdes v branchi docker. Web bezi ve 4 containerech pres Docker. Je tam i cele nastaveni pro Docker.

Viz na blogu: https://blog.jfx.cz/…nette-portal

Oli
Člen | 1215
+
+1
-

Mě se líbí ten nápad s .nette. Minimálně proto, že pak bych měl pod kontrolou tagy. Teď předpokládám tagy editovat nelze. Nevím jak ostatní, možná jsem výjimka, ale mě ty tagy prostě nesedí. :-) A nenapadá mě lepší způsob jak tagy editovat. Může se to hodit hlavně pokud se doplněk rozroste o funkcionalitu a chci doplnit tag…

edit: teď koukám, že ten nápad byl ve vedlejším vlákně, tak to ještě prolinkuju ať je jasný o čem mluvím: https://forum.nette.org/…any-datagrid#…

Editoval Oli (1. 2. 2016 15:50)

hrach
Člen | 1834
+
+3
-

Tagy rozhodne prosim to composer.json, aj. Nechci zanaset repo dalsim bordylkem.

Editoval hrach (1. 2. 2016 19:41)

Milo
Nette Core | 1283
+
+1
-

Líbil by se mi RSS s novými verzemi addonů. Jako tělo by bylo release info z GitHub, nebo anotace tagu.

Martk
Člen | 652
+
0
-

@Felix Aktualizuje to i autora, název balíčku? Např. tady už je jiný název balíčku i autor.

Felix
Nette Core | 1186
+
+3
-

Milo napsal(a):

Líbil by se mi RSS s novými verzemi addonů. Jako tělo by bylo release info z GitHub, nebo anotace tagu.

To mam v planu.

Antik napsal(a):

@Felix Aktualizuje to i autora, název balíčku? Např. tady už je jiný název balíčku i autor.

Diky za tip. Pridam to do crona, aby to porovnaval a pripadne zmenil.

Felix
Nette Core | 1186
+
+14
-

Uz je to nejaky ten patek co Componette bezi a musim rict, ze vse funguje paradne. Addony pribyvaji, readme jsou aktualni. Prijde mi, ze se spousta novych rozsireni dostala do povedomi.

Vsiml jsem si ale zajimaveho faktu, a to ze Nettisti jsou velmi skoupi na rozdavani hvezdicek na Githubu. Ikdyz je addon celkem dost stahovany, tak nema tolik hvezdicek kolik bych cekal. Kdyz se kouknu na NPM, tak hodne zaostavame. Vim, ze je nas mene. Ale zkuste autora podporit nejakou tou hvezdou, urcite bude mit radost a treba bude doplnek rozsirovat i dale.. Takhle to vypada, ze jsou vsechny naprd. :-)


Nicmene, pokud mate nejaky napad nebojte se o nej podelit. Ikdyby to melo byt male zlepseni, nemusi to byt bezpodminecne velka feature (to ani nikdo nechce).


Trochu planu

V dalsich verzich planuji napriklad trackovat releases na Githubu, detailnejsi statistiky ze stahovani Composeru (jen tak pro zajimavost), specialni sekci jenom pro nette balicky s nejakym konfiguratorem zavislosti pro composer, abyste si mohli naklikat jenom co potrebujete a netahali cely framework.

A spousta dalsich veci…

Editoval Felix (27. 2. 2016 12:53)

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

@Felix Tak by mě zajímalo, podle čeho se nyní řadí v particular tagu addony? Před týdnem a ještě dřív se řadily podle počtu hvězdiček, ale nyní se řadí … od nejstaršího?

Ondřej Kubíček
Člen | 494
+
0
-

maličký feedback
dnes jsem potřeboval stáhnout nette.ajax.js, dostal jsem se jeho stránku (https://componette.org/…tte.ajax.js/) a pak jsem docela dlouho hledal nějaký button ke stáhnutí, fakt mi nedošlo, že odkaz na github v pravém panelu je vlastně odkaz, protože není nijak zvýrazněný a je stejný jako obyčejný text pod tím (počet stáhnutí, hvězdiček atd..) možná bych to nějak upravil

Editoval Ondřej Kubíček (2. 3. 2016 20:18)

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

@OndřejKubíček To je spíš na autorovi, co dá do readme, huh? Napříkald nette.ajax.js se určitá lépe nainstaluje pře bower.

Ha, je to hned první věta pod nadpisem Instalation..