DOC10 aneb Nette Dokumentační Projekt „restart“

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Asi jste zaznamenali, že v poslední době je kolem dokumentace Nette celkem velký humbuk. V tomto postu se pokusím shrnout co se to vlastně děje a proč se to děje.

Než se pustím do samotného popisování co se to vlastně děje tak by se hodilo vysvětlit pár pojmů.

  • NDP – Nette Dokumentační Projekt – Takto nazýváme všechno co se týká tvorby dokumentace. (Jinými slovy jedná se projekt tvorby dokumentace pro Nette Framework.)
  • NDW – Nette Documentation Weekend – Je předem vyhlášený víkend kdy se sejdeme na jabberu/skypu/wave (online) nebo v hospodě (offline) a věnujeme se problematice tvorby dokumentace nebo ji tvoříme
  • DOC10 – Dokumentace pro Nettte 1.0 – viz níže
  • QS – Quick Start – Rychlý Start

Dnes je tomu měsíc a dva dny co proběhl jakýsi pokus o znovu rozběhnutí umírajícího NDP. Tím pokusem byl nakonec první (vlastně nultá) úspěšně realizovaný online NDW kdy jsme se sešli v asi 10ti lidech a zapomoci Google Wave jsme začali řešit nejrůznější problémy a aspekty dosavadního vývoje tvorby dokumentace. Shodou okolností se Ó veliký oddával dovolené a tak jsme si hezky ozkoušeli, že nemusí všechno dělat David ale se spoustou věcí mu můžeme pomoct. Jednou z nich je i tvorba dokumentace. A tak po první NDW jsem mohl s čistým svědomím říci: „Povedlo se! Jedeme dál!“.

Nedlouho po první NDW se začalo o dokumentaci hodně diskutovat. Z čehož nakonec vyplynulo uspořádání Skype konference kde jsme několik hodin diskutovali o tom jak znovu nakopnout umírající NDP. Po předchozích (nechci říct neúspěšných – protože kdyby jich nebylo nejsme tam kde jsme) pokusech jsme celkem věděli jak se to dělat nemá. Věděli jsme že nemá smysl se ptát celé komunity co a jak se má dělat jinak by to skončilo tak že by jsme se zase na ničem neshodli. Došli jsme tedy k tomu, že musíme jasně stanovit pravidla podle kterých se budeme řídit. Také jsme dospěli k názoru, že by se nám lépe tvořilo „na čistém stole“ a tak vzniklo něco čemu já pracovně říkám DOC10. Máme novou subdoménu s připravenou strukturou nové dokumentace. A také jsme jasně sepsali co a jak se má dělat.

Inu co dál? Dál nezbývá než se pustit do práce!

Tímto vás vyzývám pokud se chcete podílet na tvorbě nové dokumentace přečtěte si návod a zapojte se

PS: pokud jsi nováček v Nette a čteš tento post ozvi se budeme potřebovat „testery“ nové dokumentace. (děláme to přece pro vás!)

PSS: nová dokumentace je ve vývoji, je tedy vyřazena z indexování při hledání v googlu či jinde by jste na ní neměli narazit.

PSSS: já se du pustit do doplňování skeletonů o informace z NDW.

blacksun
Člen | 177
+
0
-

Rád se zapojím jako rádoby samozvaný stylistický korektor a pravopisec.. Nejsem žádný přímo na toto študovaný odborník, ale hrubky mi málem vypichují oči, chybějící čárky se houpou ve vzduchu..

Takže bych mohl přispět tímto.

David Grudl
Nette Core | 8147
+
0
-

blacksun napsal(a):

Rád se zapojím jako rádoby samozvaný stylistický korektor a pravopisec.. Nejsem žádný přímo na toto študovaný odborník, ale hrubky mi málem vypichují oči, chybějící čárky se houpou ve vzduchu..

Takže bych mohl přispět tímto.

Super, to se hodí! Viď Vrtaku :-)

Majkl578
Moderator | 1364
+
0
-

Já budu jak psát, tak lézt blacksunovi do zelí s korekcí (nemám pro jazyk cit, ale hrubky mě bijí do očí).

buff
Člen | 63
+
0
-

A píšete tu dokumentaci anglicky nebo česky nebo v obou jazycích? Času mi nějak průběžně ubývá, ale stále ještě nabízím nějakou případnou pomoc s překlady.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Super, to se hodí! Viď Vrtaku :-)

Přesně tak!

@buff
Zatím česky. Budu raději za jednu kompletní dokumentaci než dvě rozpracované.

Majkl578
Moderator | 1364
+
0
-

Měli bysme v češtině (imho primárně) i v angličtině, ale na psaní anglické dokumentaci asi nemáme dost anglicky mluvících Nettistů. :) Zatím o nikom z NDP kdo by si na to troufl (kromě sebe) nevím.

iguana007
Člen | 970
+
0
-

Majkl578 napsal(a):

Měli bysme v češtině (imho primárně) i v angličtině, ale na psaní anglické dokumentaci asi nemáme dost anglicky mluvících Nettistů. :) Zatím o nikom z NDP kdo by si na to troufl (kromě sebe) nevím.

Já bych mohl píchnout s tou anglickou verzí, sice moc času není, ale sem tam se nějaká ta chvilka po večerech najde ;)

Lopata
Člen | 139
+
0
-

Já bych s angličtinou pomoci mohl. Nevím, jestli bych si troufnul nějaký článek sepsat sám, ale korekci či překlad mohu provést v obou jazycích. Jsem ze stejné lingvistické továrny, jako Majkl578 ;-).

Editoval Lopata (14. 7. 2010 15:42)

BigCharlie
Člen | 283
+
0
-

S korekcí taky rád pomůžu, pokud nebudou „korigovaní“ příliš kvičet. Později snad i nějakou stránku přidám…

paranoiq
Člen | 392
+
0
-

bohužel nemám čas/chuť/um psát dokumetaci, ale na překlady do íngliš a korektury čehokoliv si hrdě troufám

odin
Člen | 50
+
0
-

vrtak-cz napsal(a):
PS: pokud jsi nováček v Nette a čteš tento post ozvi se budeme potřebovat „testery“ nové dokumentace. (děláme to přece pro vás!)

V dokumentaci vcelku zasadne postradam prerekvizity a evidentne v nich nemaji jasno ani autori stranek dokumentace. Neboli, vubec se nerozlisuje mezi lidmi, kteri umi programovat (pripadne znaji nejaky jiny framework a lidmi, kteri premysli jaky je rozdil mezi for a foreach)
Priklad:
https://doc.nette.org/cs/quickstart#…

Uvod je psany pro cloveka, ktery PHP framework vidi poprve:

Dalším krokem, který provedeme, bude vytvoření tzv. „presenteru“. To bude takový „ředitel“ naší aplikace. Než se do toho pustíme, je třeba si vyjasnit, co je to MVP:

vzapeti asi ale skonci na tom, ze nevi co je to navrhovy vzor. To je sice dal jaksi popsano, nicmene novacek, ktery chce zacit neco delat nepochybne teoreticky vyklad preskoci az na bod Implementujeme presenter. Kde pokracujeme tridou, abstraktni tridou a skeletonem, takze pokud ten clovek nic moc nevi o OOP tak je v tuto chvili definitivne ztracen. Coz nemusi byt nutne spatne – chci tim rict, ze by bylo fajn stanovit si (a to hlavne interne mezi autori dokumentace), kdo je cilova skupina:

  • nekdo, kdo tusi neco o OOP?
  • nekdo, kdo tusi neco o MVC?
  • kdokoliv?
  • nekdo, kdo pouziva jiny MVC framework?
  • nekdo, kdo si doted smolil skripty v notepadu?
Majkl578
Moderator | 1364
+
0
-

odin napsal:

Cílem dokumentace není učit člověka programovat v OOP a už vůbec ne učit ho programovat v obecném slova smyslu. Člověk, který chce používat framework by měl mít nějaké znalosti (alespoň teoretické) o tom to OOP je a jak v PHP funguje.
Dokumentace slouží jako zázemí pro člověka, který se chce naučit s Nette Frameworkem – může to být začátečník v oblasti MVP, měl by umět programovat v PHP a měl by mít alespoň základy OOP v PHP.

Navíc, opírat se o současnou dokumentaci (tj. subdoména doc) není vhodné.

22
Člen | 1478
+
0
-

Majkl578 napsal(a):

odin napsal:

Cílem dokumentace není učit člověka programovat v OOP a už vůbec ne učit ho programovat v obecném slova smyslu. Člověk, který chce používat framework by měl mít nějaké znalosti (alespoň teoretické) o tom to OOP je a jak v PHP funguje.
Dokumentace slouží jako zázemí pro člověka, který se chce naučit s Nette Frameworkem – může to být začátečník v oblasti MVP, měl by umět programovat v PHP a měl by mít alespoň základy OOP v PHP.

Navíc, opírat se o současnou dokumentaci (tj. subdoména doc) není vhodné.

…u Zendu si tohle asi nemyslí! Takže buď by minimálně někde měly být požadavky na člověka, kterej chce Nette používat a nebo spíš opačně – zdroje, co se má člověk doučit nebo pochopit před tím, než se do Nette vůbec pustí. PHP 101 od Zendu může být inspirací. Jinými slovy buď uplatňovat přístup stylu: Nevíš, co je OOP, tak sem ani nelez, nebo: Neboj, tady dokumentace je ještě lepší než od Zendu a všechno, co k Nette potřebuješ se tady dozvíš, naučíš nebo ti dáme správné odkazy.
Takže podle mě by měla dokumentace obsahovat PHP manuál se zaměřením na věci používané ve frameworku a samozřejmě PHP OOP tutoriál anebo se to dá jednoduše vyřešit aspoň odkazy na http://www.linuxsoft.cz/php/http://programujte.com/?…

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

22 napsal(a):

…u Zendu si tohle asi nemyslí!

Předně Nette není Zend…

Takže buď by minimálně někde měly být požadavky na člověka, kterej chce Nette používat a nebo spíš opačně – zdroje, co se má člověk doučit nebo pochopit před tím, než se do Nette vůbec pustí.

Tohle je přesně důvod proč chci oddělit tvorbu dokumentace jako takové od části pro začátečníky (Quick Start). V Quick Startu by určitě mělo být na začátku uvedeno jaké jsou potřebné znalosti (případně odkazy kde tyto znalisti získat). Naopak v dokumentaci samotné jsou tyto informace zbytečné.

Vlezu na stránku a nerozumím ani slovo… Něco je asi špatně. Musím se něco doučit. Tak začnu od začátku nebo hledám… (obecně ti na jakémkoli fóru nebudou chtít ukázat přesné řešení tvého problému ale budou se ti snažit dát indície aby se ti lépe hledalo – umět hledat je základ)

Takže podle mě by měla dokumentace obsahovat PHP manuál se zaměřením na věci používané ve frameworku

K čemu je pak manuál na stránkách php.net ?

a samozřejmě PHP OOP tutoriál anebo se to dá jednoduše vyřešit aspoň odkazy na http://www.linuxsoft.cz/php/http://programujte.com/?…

To je právě problém už nějáký čas se snažím (a né jenom já) najít použitelný tutoriál OOP programování v PHP na ten na programuje od Jakuba mrknu. Ale ten na linuxsoftu je nepoužitelný (zastaralí – PHP4)

22
Člen | 1478
+
0
-

jen info: http://programujte.com/php/

jsem myslel jako zdroj učiva PHP, pro OOP pak tutorial z http://programujte.com/?….
Možná by bylo vůbec nejlepší napsat vlastní OOP tutorial přímo do Nette dokumentace. Jako pěknej začátek cheatsheet od Martina Ondřeje http://ondrej.mirtes.cz/…sheet-tahak/

Vyki
Člen | 388
+
0
-

Když jsem se OOP učil, tak jsem jako „tahák“ pužíval: George Schlossnagle – Pokročilé programování v PHP 5. Stejně když se to někdo bude chtít naučit tak si k tomu cestu najde, pořídí si knihu a stáhne pár příkladů. Nějaký krátký návod, kde by byly vysvětleny hlavní rysy OOP to ano, ale věnovat tomu velké úsilí je podle mého názoru ztracený čas.

odin
Člen | 50
+
0
-

Majkl578 napsal(a):
Cílem dokumentace není učit člověka programovat v OOP a už vůbec ne učit ho programovat v obecném slova smyslu. Člověk, který chce používat framework by měl mít nějaké znalosti (alespoň teoretické) o tom to OOP je a jak v PHP funguje.

Ale dost casto to tak nevypada. Kvetnate vypraveni se sice hezky cte, ale pokud se clovek potrebuje neco dozvedet, tak je to zrout casu.

Dokumentace slouží jako zázemí pro člověka, který se chce naučit s Nette Frameworkem – může to být začátečník v oblasti MVP, měl by umět programovat v PHP a měl by mít alespoň základy OOP v PHP.

Coz porad jeste muze zahrnovat nekolik velmi rozdilnych skupin lidi, viz predchozi post. Zejmena zacatecnik v oblasti MVP vs. znalec MVP, ale zacatecnik v Nette

Navíc, opírat se o současnou dokumentaci (tj. subdoména doc) není vhodné.

Opiram se o to co vidim, protoze bych rad, aby se to usili venovane nove dokumentaci vyhlo starym osvedcenym chybam. Jde mi o to, aby se hlavne tvurci dokumentace jasne shodli na tom, pro koho co pisou.

Cifro
Člen | 245
+
0
-

vrtak-cz napsal(a):

Tohle je přesně důvod proč chci oddělit tvorbu dokumentace jako takové od části pro začátečníky (Quick Start).

Podľa mňa quick start nie je len pre začiatočníkov. S Nette môže chcieť robiť aj naskillovaný človek v PHP a iných frameworkoch, a quick start by mu mal ukazať že toto sa robí tak a tak v Nette.

Nemalo by platiť že quick start == pre začiatočníkov.

Editoval Cifro (15. 7. 2010 18:07)

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

@Cifro „začátečník“ != „začátečník v PHP“…

Jenom abych doplnil co už jsem napsal o oddělení QS od zbytku dokumentace. Udělal bych to hlavně proto protože u QS je doopravdy nutné zaujmout a vytvořit ho hodně kvalitně. Troufám si tvrdit že vytvořit kvalitní QS zabere stejně dlouhou dobu jako zbytek dokumentace.

Lopata
Člen | 139
+
0
-

Podle mě je ale pravda, že mít vlastní Nette tutoriál o PHP by stálo za zvážení. Nějaké úvahy o tutoriálu tu už dokonce byly od Majkla578. Ochotným duším z fóra by se i snadněji odkazovalo a nikdo by si již nepletl své chabé znalosti OOP se špatnou Nette dokumentací.

// Možná bychom mohli i vytvořit návod zmanipulovaný, učit jen věci typu foreach, class, … a neučit věci, co za vás dělá Nette :-D

22
Člen | 1478
+
0
-

Já bych se toho klidně ujal, když mi někdo vytvoří osnovu na co se mají tutoriály PHP/Nette a PHP OOP/Nette zaměřit, aspoň se doučím, co neumím :-) neříkám, že to bude příští týden hotové, ale tak do konce prázdnin bych něco sepsal snad…

pave.kucera
Člen | 122
+
0
-

Korektorů je sice kopa, ale rád bych se k nim přidal, jestli je ještě místo.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Koukám že udělat korekturu webu není problém. :-D Teď ještě aby bylo co. Já se do toho hodlám zítra a o víkendu naplno opřít. Přidáte se někdo? A taky by se měl hodil někdo kdo by to po mě projel…

pave.kucera
Člen | 122
+
0
-

Nechce-li to mermomoci udělat někdo jiný, postaral bych se o opravu.

David Grudl
Nette Core | 8147
+
0
-

Technicka: asi by se hodila funkce „kopirovat stranku na novou URL“ aby se zachovavala historie, co?

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Jako že kopírovat ze staré DOC do DOC10? To by se využilo asi jenom u části TOOLS (Obrázky, Nette\String, Nette\Object…) nebo se pletu?

Btw jak to vypadá s TAGama?

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Apeluji na korektory, sledujte si basecamp a dělejte TODOčka. Protože jsem se upsal že do 19. Září 2010 bude dokumentace i kdybych jí měl udělat sám. Dal jsem si přecevzetí že každý den napíšu alespoň půl stránky v DOC10. A také to plním.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Jak tak koukám tak na to kolik lidí se tu hlásilo na korekci… tak se nic neděje…

pave.kucera
Člen | 122
+
0
-

Stále nemám oprávnění editovat wiki…

Blizzy
Člen | 149
+
0
-

vrtak-cz napsal(a):

Jak tak koukám tak na to kolik lidí se tu hlásilo na korekci… tak se nic neděje…

Sice jsem se nehlásil na korekci, ale pár věcí a nějaké hrubky jsem v těch 3 draftech opravil.

David Grudl
Nette Core | 8147
+
0
-

Pokusím se tu stručně popsat Nette Roadmap pro potřeby dokumentátorů. Tedy nechci sepisovat všechny body, jde spíš o seznam, čemu se v dokumentování vyhnout, protože se to změní.

  • omezení třídy Environment: záměrem je co nejvíce omezit používání této třídy, v žádném příkladu by se proto neměla objevit. V presenterech místo Environment::getSession() nebo Environment::getUser() prostě používejte $this->getSession() nebo $this->getUser().
  • bude jiné nastavování development/production režimu
  • změna formátu konfiguračních souborů z INI → NEON
  • sumasumárum, Environment nemá smysl dokumentovat
  • změny se budou týkat zadávání validačních pravidel u formulářů, veskrze ale nejde o nic, co by bránilo formuláře vysvětlit v současné podobě (s tím, že bych dokumentaci pak zaktualizoval)
  • změny se dotknou snippetů, které zatím nedokumentujte
  • stejně tak zatím nedokumentujte anotace
  • změní se i interní mechanismus týkající se PresenterRequest + PresenterResponse, což nijak výrazně nebrání dokumentování Application, protože jde o interní mechanismy
  • a nakonec je tu řada vlastností, které se ve frameworku objeví nově, případně drobných změn, které do dokumentace zanesu sám
Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

super díky! Na ten Environment jsem zvědavej asi nejvíc… :-p

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Tak jelikož nám nejede basecamp a nechceme se zdrzovat tak porosím než začnete upravovat nějákou stránku hoďte si nahoru:

DĚLÁM NA TOM "vrtak-cz":https://forum.nette.org/cs/profile/1639 .[caution]

a uložte… pak teprve upravujte… aby 2 lidé nedělaly to samé…

Richard Jedlička
Člen | 51
+
0
-

Ahoj, diskuze okolo nové dokumentace nějak utichla. Znamená to projekt jaksi pomalu vyprchává ze světa, nebo na ní pilně pracujete? Pokud je pravda ta druhá možnost, v což doufám, jak jste na tom? Kolik už je hotovo, lze předběžně stanovit nějaké přibližné datum, kdy by mohla být hotova (nebo byste chtěli aby byla hotova)? Přeji hodně sil do dalšího tvoření.

Uiii

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Ahoj na dokumentaci se pilně pracuje. Diskuse utichla nejspíše proto protože není o čem diskutovat (vše je ujasněné a jenom se píše). Datum si z prstu nevycucám vzhledem k tomu že spousta klíčových věcí ještě není implementovaná (tudíž je nesmysl je dokumentovat) tak fakt nevím. Ale můžu slíbit že zároveň s vydáním Nette 2.0 k němu bude existovat i dokumentace.

_Martin_
Generous Backer | 679
+
0
-

@vrtak-cz: [OT] Posílal jsem ti mail ohledně dokumentace, došel ti?

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

je to možné… s maily jsem cca měsíc ve skluzu…

westrem
Člen | 398
+
0
-

Neviem kam to napisat, tak to pisem sem. Mal by som taky mensi poziadavok na novu dokumentaciu, ktora sa rysuje.

Bolo by mozne vytvorit aj nejaku sekciu, v ktorej by sa sumarizovali vsetky mozne sluzby, ktore ide nastavit cez config.ini subor a ktore potom Nette interne vyuziva.

Neviem o nicom takom v sucasnosti a uprimne niekedy mi dost vadi, ze na to aby som vedel ako mam zaregistrovat napr autentifikator si musim kukat kod (toto je sice tak trochu blby pripad pretoze prave veci od autorizacie a autentifikacie su vcelu fajn zdokumentovane ale myslim to obecne).

Ja osobne sa v kode Nette uz celkom vyznam takze cca vzdy viem kde hladat ako Nette ktoru sluzby vola ale bolo by pekne mat nejaky sumar.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

je to v plánu a bude to součástí dokumentace konfigurace prostředí

bojovyletoun
Člen | 667
+
0
-

Ahoj, jsem tu nový, nette pročítám týden a budu tvořit jeden projekt,. Hodně lezu do api/doc/doc10/příručka programátorů-.

22
Člen | 1478
+
0
-

my taky :-)

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Ahoj, jsem tu starý, Nette pročítám víc jak rok a tvořím hodně projektů. Hodně lezu do api/doc/doc10/příručka programátorů a dalších.

Aurielle
Člen | 1281
+
0
-

… aneb další vynikající příspěvek na téma „Dneska jsem měl smažák“ :D

dasim
Člen | 9
+
0
-

Zdravím,
pročetl jsem si to tu, ale není mi z toho jasné, jak jste na tom s anglickou verzí. Zpracovává se nebo se čeká na dokončení české? Pokud je poptávka, rád s překlady pohnu, jak jsem nabízel.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Czus DOC10 teď stála protože se na to všichni slušně řečeno ***… Ale ledy se začnou brzy hýbat…

jansfabik
Člen | 193
+
0
-

Taky vám můžu pomoct s dokumentací. Docela ovládám pravopis a možná i něco málo napíšu.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

czus super… pošli mě maila…

Bernard Williams
Člen | 207
+
0
-

Nazdárek,

právě jsem dokončil korekturu (co se překlepů a drobných oprav týká) většiny stránek na https://doc.nette.org/. Problém je, že jsem tam našel spoustu stránek, které obsahovaly jen osnovu a teprve se plnohodnotně psát budou, takže jsem je nekontroloval..

V budoucnosti bych si mohl procházet i nově napsané stránky a právě na to se chci zeptat. Je nějaký jiný způsob, jak si tyto nové stránky (nově přidané texty) efektivně hlídat?

Bernard

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Ano, je. Wiki – všechny stránky – RSS
https://nette.org/special/changes