Nette Pro: „Bude Nette placené?“ a odpovědi na další otázky

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
David Grudl
Nette Core | 8138
+
+89
-

Co je Nette Pro?

Nette Pro je cesta, jak posunout Nette na plně profesionální úroveň. Jak vylepšit framework, dokumentaci a komunikaci s vývojáři. Cesta, jak zapojit do vývoje firmy.

Bude Nette placené?

Nette je zdarma a bude zdarma. Nemusíte za něj vůbec nic platit.

Nicméně jeho vývoj je závislý na dobrovolných příspěvcích, takže máte-li Nette rádi, přispějte prosím.

Proč na ostatní frameworky není potřeba přispívat?

Nette je na tom úplně stejně, jako další frameworky nebo jiné open source projekty. Jejich tvůrci také musí získávat finance na vývoj. Za některými projekty stojí silná firma, která celý vývoj sponzoruje, jiné projekty jsou zdarma jen pro nekomerční využití a pro komerční nabízí placené licence, další jsou financovány z příspěvků atd. Variant je spousta.

Rádi bychom šli cestou, kdy Nette bude zdarma pro jakékoliv využití a vývoj bude financován z dobrovolných příspěvků. Nette Pro je také snahou získat finance na vývoj.

Proč Nette potřebuje finance?

Nette potřebuje mít hlavního vývojáře na fulltime, potřebuje propagaci a marketing, být vidět na konferencích, potřebuje profesionální copywritery a překladatele, grafika, provozovat servery atd. Zdaleka ne všechno se dá dělat na principu dobrovolnické pomoci. Proto potřebujeme finance.

Vždyť už existuje stránka donations

Donations jsou cestou, jak Nette podporují běžní uživatelé. Za to jím patří velké poděkování. Generují příjem v řádu tisíců Kč měsíčně, což je úspěch, ale nestačí to na takovou kvalitu vývoje Nette, jakou bychom si představovali.

Protože u firem se donations nesetkaly s odezvou, připravujeme službu Nette Pro.

Proč by si firmy měly platit Nette Pro, co tím získají?

Existují projekty, například populární cache Varnish, kde autor za tzv. morální licenci nenabízí nic navíc, jen říká, že když každý měsíc obdrží EUR 11.000, bude vývoji věnovat 100 hodin.

Chceme Nette Pro spojit s výhodami. Obcházíme firmy a diskutujeme s nimi, jak by mělo Nette Pro vypadat. Od možnosti určovat priority pro vývoj nových vlastností a opravy chyb, přes informování o tom, co se v Nette událo, až po poskytování supportu nebo prodloužení podpory starších verzí.

Chceme sponzory zveřejňovat na stránkách Nette, aby programátoři viděli, do které firmy stojí za to jít pracovat.

Především ale získají záruku, že Nette bude nadále vzkvétat. Je tolik webů na Nette postavených, které potřebují, abych jejich motor byl udržován. A tolik oblastí, které lze vylepšit, tolik featur, které mohou vzniknout a stát se nepostradatelnými.

Kolik bude Nette Pro stát?

Nette je váš kolega z práce. Snaží se celému týmu ulehčovat práci. Snaží se to dělat fakt dobře. A bude přitom pracovat jen za to, co dáváte na kafe a toaletní potřeby.

Výše měsíčního příspěvku za Nette Pro bude dobrovolná, každopádně sepíšeme doporučení odstupňovaná podle velikosti týmu.

(Fakturovat bychom jej mohli třeba čtvrtletně, abychom vám ušetřili papírování.)

Naše firma přispívat nemusí, protože se určitě najde dost jiných…

Právě vaši firmu potřebujeme. A potřebujeme vás, abyste ve firmě navrhl, že je skutečně dobrý nápad se do Nette Pro zapojit. Že na Nette máte spoustu věcí rádi a Nette Pro je způsob, jak vylepšit to ostatní.

V půlce srpna spustíme stránku, kde se budete moci zapojit a bude zároveň vidět celkový přislíbený měsíční příspěvek.

Jaké je potřebné minimum na bezproblémový vývoj?

Potřebujeme alespoň zaplatit jednoho výborného programátora a překladatele, což představuje 100.000 Kč.

Větší investice znamená rychlejší posun kupředu, možnost platit autory dokumentace, copywritery, webaře a podobně. Právě proto potřebujeme i vaši firmu. Nette vám to vrátí.

Co když se nepodaří získat potřebné minimum?

Nette je nejpoužívanější webový framework u nás, proto věříme, že alespoň minimum potřebné na vývoj se podaří získat. Jde o zlomek toho, co by stálo firmy udržovat framework vlastními prostředky.

Prostě věříme, že se to podaří.

A když ne? Nette zůstane zachované, jen featury budou přibývat občasně, opravy nebudou tak rychlé a nevznikne tolik návodů a článků.

yonix
Člen | 37
+
0
-

Davide držím palce, hneď ako sa to bude dať skúsim prispieť ešte viac :)

souki
Bronze Partner | 22
+
+5
-

V téhle podobě to zní velmi rozumně!

Stačí, aby tam pár hvězdných firem přihodilo balík, dalších 30 firem po tisícovce a hned je z toho poměrně jistý plat prvního programátora. Snad to tak dopadne i ve skutečnosti :)

ondraondra81
Člen | 82
+
0
-

zní to rozumně a držím palce :)
Jen se chci zeptat kde PHP programátorům platí 100k ?

jspetrak
Člen | 15
+
+2
-

ondraondra81 napsal(a):

zní to rozumně a držím palce :)
Jen se chci zeptat kde PHP programátorům platí 100k ?

Superhrubá mzda 100kKč = hrubá 75kKč = čistá 54kKč :)

Ale David psal, že se z toho bude řešit i infrastruktura, marketing, „sales“, …

romiix.org
Člen | 343
+
0
-

ondraondra81 napsal(a):

zní to rozumně a držím palce :)
Jen se chci zeptat kde PHP programátorům platí 100k ?

Za Dávidovu prácu je to skôr podhodnotená superhrubá mzda. Tu by som problém nehľadal.

Inak, všeobecne, znie to veľmi rozumne. Oceňujem tento výsledok. Dúfam, že sa to podarí!

David Grudl
Nette Core | 8138
+
+9
-

70 lidí dalo příspěvku +1

Pluska ale bohužel nestačí. Aby se to podařilo, bude potřeba od vás všech, co to tu čtete, abyste pro Nette zalobbovali ve své firmě.

Teprve pokud všech 70 dokáže přesvědčit svou firmu, aby měsíčně přispěla na Nette 1500 Kč, dostaneme se na minimum potřebné k dalšímu růstu.

Tohle skutečně není happy end, ale teprve začátek. Je potřeba spolupráce všech.

kaktusObecny
Člen | 6
+
-2
-

jspetrak napsal(a):

Superhrubá mzda 100kKč = hrubá 75kKč = čistá 54kKč :)

Ale David psal, že se z toho bude řešit i infrastruktura, marketing, „sales“, …

Superhrubá mzda za předpokladu, že si to pod sebe veme firma, což si nemyslím.
Přepokládám že to bude na živnost, tedy: 100kKč – (soc. + zdrav + daň ) = čistá 85kkč

David Grudl napsal(a):
Potřebujeme alespoň plat jednoho výborného programátora, což představuje 100.000 Kč.

Nějak tu nevidím informaci, že by se z toho mělo platit něco dalšího než programátor samotný. Pokud je tomu opravdu tak, pak by bylo dobré tuto informaci doplnit. ( málokdo bude projíždět komentáře dále )

Otázka na Davida:
Pokud dostanete plat 100k znamená to tedy, že „další“ peníze ze školení ( + donate ) půjdou přímo na Nette? Nebo je školení „osobní byznys“.

neberte to prosím nijak osobně, jen mi tu prostě chybí nějaký rozpis co kam jde, kolik je vybráno atd., prostě základní informace které firmy chtějí/potřebují vědět.

David Grudl
Nette Core | 8138
+
+3
-

Odstranil jsem z původního příspěvku slovo „plat“, aby nedocházelo k nepochopení. Šlo o příměr, že jde o standardní náklad, který firmy mají na jednoho běžného programátora.

A také příměr, že nejde o cíl, ale o potřebné minimum, protože bychom jistě chtěli, aby Nette šlo dopředu svižněji.

@kaktusObecny na Nette půjdou všechny donations, všechny platby za Nette Pro, prostě všechny dobrovolné příspěvky. Já sám taky budu přispívat. Výběr začne a další informace zveřejníme v půlce srpna.

Petr Steinbauer
Člen | 26
+
0
-

Potřebuji vědět doporučenou měsíční/čtvrtletní částku na vývojáře, abych „otužil“ vedení.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

@PetrSteinbauer já myslím že to ty dva týdny vydržíme, co? :) Každopádně částka už byla orientačně nadhozena – připrav je na 1500,–/m. Pokud budou moct dát víc tak jedině dobře.

drick
Člen | 61
+
0
-

A kedy bude Nette Pro spustené?

skrivy
Člen | 51
+
+2
-

Pokud bych mel pravidelne prispivat na vyvoj Nette, tak:

  • Chci fakturu
  • Ocenil bych pristup k roadmape featur s terminy releasu
  • Pokud najdu v roadmape neco, co budu potrebovat, chtel bych mit moznost zaplatit nejaky prachy, at se to implementuje prioritne (samozrejme v ramci upstreamu)
  • Moznost definovat si rozumne featury, ktere by mely byt v upstreamu ne jen pomoci pluginu (treba restful) – at uz zpusobem, ze se to da do roadmapy a zaplati se to v ramci normalniho vyvoje nebo zpusobem, ze ten vyvoj proste zaplatim.

Aneb – je pro mne levnejsi, kdyz se nejake veci udelaji v ramci upstreamu, nez kdyz to udela nejakej vyvojar jako extension. Pak nebudu muset resit naslednou udrzbu kodu a riskovat, ze za rok to nekdo udela uplne jinak v ramci upstreamu.

Elijen
Člen | 171
+
0
-

Ten kickstarter/indiegogo/startovač projekt nakonec nebude?

David Matějka
Moderator | 6445
+
0
-

@Elijen jestli se nepletu, mela by to byt patreon kampan a snad uz tenhle tyden :)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

FYI, @DavidGrudl nechce používat službu třetí strany. Obcházejí s @chemix firmy a zjišťují si informace pro tu kampaň, aby to rozjeli správně – přímo tady na Nette webu. Například tuhle středu byli v Rohlíku :)

castamir
Člen | 629
+
0
-

@FilipProcházka a jsou nějaké bližší informace o termínu „spuštění“? =)

David Grudl
Nette Core | 8138
+
+21
-

Spuštění se bohužel zpozdilo (termín vymýšlel programátor!), nicméně přípravy finišují a už je to otázkou několika dní.

Václav Pávek
Backer | 97
+
+6
-

Rád přispěji na podporu Nette, ale uvítal bych aby bylo možné si dát na stránky odkaz Podporuji vývoj Nette který povede na nějaký můj profil/info apod. kde si lze toto tvrzení ověřit. Pokud bude spoznorů více tak to může být velký seznam a svým způsobem to bude i o prestiži.

@DavidGrudl jak to vypadá s termínem „spuštění“?

webdata
Člen | 153
+
+5
-

Jak to vypadá s PRO verzí? Už to jsou 3 měsíce a kde nic tu nic. Jestli bude i takový rychlí přístup i u PRO verze, tak teda nevím. A nebo jsem něco přehlédl?

Já jen, že ve firmě jsem už něco o PRO verzi avízoval. A dnes je to ve stádiu, že se dělají nové projekty na Symfony a od Nette se už postupně odchází.

Editoval webdata (28. 10. 2015 11:47)

Pavel Macháň
Člen | 282
+
0
-

webdata napsal(a):

Jak to vypadá s PRO verzí? Už to jsou 3 měsíce a kde nic tu nic. Jestli bude i takový rychlí přístup i u PRO verze, tak teda nevím. A nebo jsem něco přehlédl?

Já jen, že ve firmě jsem už něco o PRO verzi avízoval. A dnes je to ve stádiu, že se dělají nové projekty na Symfony a od Nette se už postupně odchází.

@webdata Mělo by se to řešit na této posobotě (https://forum.nette.org/…-model-praha)

kaktusObecny
Člen | 6
+
+5
-

Zdravím, mohu se zeptat, jak to tedy vypadá s PRO verzí? Je další týden po po-sobotě pryč a nikde žádná informace – předpokládám, že se termín vydání opět posune tak o půl/rok dále.

  • Bohužel tak dlouho v naší firmě nemůžeme čekat.
chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@kaktusObecny a na posobote jsi byl?

Nette Pro bude

tento týden napíšu článek, ve kterém představím vše co jsme představovali ve vybraných firmách se kterými jsme Nette Pro spolutvořili.

webdata
Člen | 153
+
+2
-

kaktusObecny napsal(a):

Zdravím, mohu se zeptat, jak to tedy vypadá s PRO verzí? Je další týden po po-sobotě pryč a nikde žádná informace – předpokládám, že se termín vydání opět posune tak o půl/rok dále.

  • Bohužel tak dlouho v naší firmě nemůžeme čekat.

Asi tak nějak nápodobně. Když jsem něco takového ve firmě už před třemi měsíci avízoval. Tak, z pohledu vedení by nebyl problém platit třeba 20k měsíčně. Teď se však ukázalo, že za co vlastně platit? Proto se u nových projektů přešlo na Symfony. Jak dlouho bude asi tak trvat nějaká reakce na nějaký problém u pro verze? 14 dní?

Před 3 měsíci tu bylo něco jako, že Nette dělám zadarmo. Musím z něčeho platit účty. Mam poslat pritelkyni šplapat, nemá někdo zájem? Pokud by byl opravdu tak velký problém to, že na neplaceném vývoji Nette prodělávám, tak by se nějaká pro verze představila už dávno. Minimálně před 2 měsíci.

Editoval webdata (5. 11. 2015 12:55)

David Grudl
Nette Core | 8138
+
+10
-

@kaktusObecny @webdata tady asi došlo k nepochopení, žádná „PRO verze“ Nette se nechystá. Nette je stále open source a stále se vyvíjí, vycházejí nové verze, obsahují užitečné novinky atd. Není důvod od něj odcházet.

Nette Pro je koncept financování, aby se mohly realizovat i věci, které na dobrovolné bázi dělat nejdou. Spuštění Nette Pro se protahuje, protože nějakou dobu uzrávalo a teď se mi nahromadila práce a školení – nicméně pracuji na tom co to jde.

Nette a další open source projekty dělám deset let, zadarmo, věnuji tomu podstatnou část svého času. Nemůžu si ale dovolit ještě přitom financovat druhého vývojáře, copywritera, grafika, překladatele, dokumentátora atd. Proto spouštím Nette Pro. Rýpat do mého placení účtů je drzé a nemístné, část příspěvku jsem proto skryl.

chemix
Nette Core | 1296
+
+3
-

článek je napsán, poslal jsem ho na Davida, zdali tam nepisu neco co zatim nechceme zminovat, behem zitrka doufam publikuji…

chemix
Nette Core | 1296
+
+10
-

Nette Pro, co to je? a co to bude?

Tak tady je něco málo k tomu co Nette Pro je a bude http://blog.honzacerny.com/…a-co-to-bude

Uvědomuji si, že tento článek měl vzniknout už před mesícem a půl, člověk se stále učí. Proto mě prosím nerozcupujte. A pokud by jste měli i přes to všechno nějaké otázky tak se ptejte, rád vám odpovím.

David Grudl
Nette Core | 8138
+
+6
-

A je tu další Honzův blog post: Nette Pro, jaké plánujeme balíčky

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

Vtipná věc: neřekl bych, že lidé trpí krátkodobou podporou verzí Nette, to spíš krátkodobou podporou verzí addons/extensions. Naopak, když se Nette vyvíjí rychleji, doplňky stárnou a celé je to takové smutné.

To spíš tak k diskuzi. Firmy jsou pak nuceny právě kvůli doplňkům fw zůstávat na starých verzí Nette a netáhne je to k „Nette Pro“.

David Grudl
Nette Core | 8138
+
+3
-

Toho jsem si vědom. Je na tom vidět rozpor mezi ideály open source a realitou. Podstatnou výhodou open source je, že pokud autor už nemá chuť nadále doplněk vyvíjet, může se toho chopit kdokoliv jiný. Realita ukazuje, že se to neděje.

My chceme autory nějakým způsobem motivovat: vyhlašovat doplňky měsíce, upřednostňovat aktualizované doplňky atd, netuším jestli to bude mít výraznější efekt, ale nevím, co jiného s tím dělat.

snake.aas
Člen | 25
+
+12
-

Dal jsem si chvilku a poslední Chemixův blogpost jsem přeložil do angličtiny. V každém případě to potřebuje korekturu – moje angličtina není úplně příkladná, abych tak řekl.

Ceny jsem tak střelmo přepsal na eura, tak to asi bude chtít doladit.

Nette plans

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@snake.aas ahoj, a diky, dal by si i ten prvni clanek, ve kterem se popisuji jednotlive casti co se pripravuji? Prijde mi dobre zacit s nim a pak definovat financni politiku.

@all
nekdo nejaka korektura/kontrola?

nightfish
Člen | 472
+
+5
-

@chemix: Trošku jsem poladil překlad od @snake.aas, nachází se na Nette plans

Vrhnu se i na ten první článek Nette Pro, co to je? a co to bude?

Editoval nightfish (1. 12. 2015 22:26)

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

Ted si na gitteru stezoval @hrach ze jsme jeste nevydali preklad do anglictiny, ano nevydali. Cekam az dorazi prelozen prvni clanek, ktery imho je dulezitejsi nezli ten druhy a ten druhy bez toho prvniho nema imho cenu nasazovat.

H.

hrach
Člen | 1834
+
+3
-

@nightfish udelas to, respektive mas neco rozpracovaneho? Jinak bych to udelal ja, at je ucineno zadost :)

hrach
Člen | 1834
+
+4
-

pulka, draft, ani sem to po sobe necetl, takze hruza: https://gist.github.com/…a1908715af8f, kdo chce, pripojte se, forknete, a na foru me tady pingnete, at to zamerguju. budu pokracovat zitra.

hrach
Člen | 1834
+
+2
-

Aktualne jsem dodelal preklad. Opet jsem si po sobe nic necetl. Je treba dvoufazova korekce. Prvni faze: opravit vsechny ty hruzy a vyznam vet. Druha faze: klasicky proofreading. Prvni fazi si udelam jeste sam, ale pokud nekdo chce pomoci, min. na 24 hod ma opet moznost.

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@hrach jak to dopadlo? ozval se ti nekdo s pomoci? nebo to resis sam?

hrach
Člen | 1834
+
+1
-

@chemix prave jsem to po sobe nejak opravil. Prosim o revizi. Nikdo se neozval, omlouvam se za zpozdeni.

hrach
Člen | 1834
+
+2
-

Prosim vsechny, kdo vladnou anglictine, aby mrkli na https://gist.github.com/…a1908715af8f a udelali korektury, forknete, zamergujeme :-) Diky. Kdo bude korekturovat, prosim komentar pod gist.

Editoval hrach (16. 1. 2016 18:37)

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@hrach super pecka, jdu si to precist :)

Václav Pávek
Backer | 97
+
+1
-

Jsou nějaké novinky?

chemix
Nette Core | 1296
+
+3
-

@VáclavPávek Ahoj, jedna novinka je venku, na PoSobote jsem slibil pravidelnou komunikaci a dnes je to venku. Viz : https://forum.nette.org/…ovy-obcasnik#…

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

nevite o nejake platforme pro komunitni preklady? Jelikoz ted tu mam dva az tri preklady od lidi s ruznyma korekturama a je celkem chaos se v tom vyznat a trosku to brzdi releasovani textu ven.

Co jsem se ptal na profi preklady tak clanek co je chystane nette pro vychazi mezi 3000–4000,– od ruznych dodavatelu. (zduraznuji profi. jasny ze vas kamos to da treba za 300 za A4, tohle je s jasne danym terminem dodani a s korekturama od rodilych mluvcich) coz neni malo, ale mozna je to cesta jak i do zahranici pusobit profi.

Gappa
Nette Blogger | 199
+
0
-

Například v Moxiecode používají Transifex pro překlady TinyMCE, ale to nemá tuším žádnou free variantu.

Edit: pak možná ještě Pootle

Editoval Gappa (12. 2. 2016 13:43)

artemevsin
Člen | 61
+
+2
-

https://www.transifex.com/…open-source/

Transifex byl založen, aby změnil způsob jakým je software vydáván široké veřejnosti. Začínal jako překladatelská platforma otevřeného software a jsme pyšni umožnit těmto projektům přístup k platformě zcela bez poplatků. Je to náš způsob jak dát zpět komunitě, díky které jsme tam kde jsme nyní.

Tak nějak z toho chápu, že pro open-source je zdarma

Gappa
Nette Blogger | 199
+
0
-

Ah, pravda, koneckonců to vlastně dole na té stránce s ceníkem i píšou :)

Got an Open Source project? Crowdsource translations for your Open Source project for free

Pavel Kravčík
Člen | 1182
+
+7
-

Dá se někde zjistit více o Nette Pro? V poslední době jsme se začali rozrůstat a zkusil bych něco nadhodit, ale nikde se nedají najít pořádné informace, které nejsou staré 9 měsíců.

Zuben45
Člen | 268
+
0
-

Nejspíš zatím máme využívat klasický donate nebo již brzy bude PRO připravené ? :)

Dan Hundrt
Člen | 74
+
+1
-

Zdravím,

pohnulo se to nějak?

Líbil by se mi model měsíčního paušálu (OSVČ), nějaké zkušenosti z PHP (proceduál) mám, potřeboval bych 1×/2× týdně „nakopnout“ a poradit (návody nechci, rád se učím). Ale možná je to mimo a jem malá ryba.

Díky