[Poslední sobota] Inovační, Krno, 28.4.2012

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Vitek Jezek
hledá kolegy | 285
+
0
-

Poslední sobota

Poslední sobota je pravidelným místem setkání všech fanoušků programování webových aplikací, ať už to jsou odborníci nebo amatéři. Střídavě se koná v Praze a Brně, občas zavítáme i jinam ;-) Znalost Nette Frameworku je samozřejmě výhodou. Vstup na akci je zdarma, jen prosím potvrďte účast.

Program:

Vitek Jezek
hledá kolegy | 285
+
0
-

Měl bych tentokrát dvě prosby:

  1. na aktivnější komunitu: prosil bych o návrhy vašich vystoupení / přednášek. Můžeme se inspirovat z návrhů na Plzeňskou (příp. Pražskou). Toto je výzva především (ale nejen) pro @MilanLempera, @hrachcz, @Pajka, @netman92, @vojtechdobes a @EdaCZ (viz reakce na tweet ; ) Pánové?
  2. na všechny: máte nějaké téma (z okruhu Nette či webových technologií obecně), které vás trápí? Se kterým nedokážete pohnout? Či jen, které vás zajímá? Blok Openspace je tu přesně pro vás. Nevadí, že o tématu zatím nic nevíte – napíšete si jej do „slotu“ a v daný čas přijdou lidi, kteří se o toto téma zajímají. Pokusíme se také zajistit, že tam bude alespoň někdo, kdo o tématu něco ví : ) Tradičně se tyto témata vymýšlejí až na samotné akci. Nyní však máte možnost o tématu přemýšlet, případně i téma nabídnout, pokud se nebudete moci účastnit osobně (zkusíme diskuze opět nahrát & publikovat). Na místě bude samozřejmě také možnost téma vypsat.

velmi rychlá kostra pro ty, kteří popřednáškové diskuze nezažili, aneb jak to řádově vypadá / funguje:

  • v prostoru se rozmístí určitý počet stanovišť (v HUBu jsme měli kolem 5) a v čase určitý počet timeslotů (např. 2 × 30min). Z toho tedy vypadne 10 slotů na možné diskuze.
  • před začátkem si lidi navrhují témata, o kterých by se chtěli něco dozvědět. Napíší jej pro ostatní a zařadí do určitého slotu. Přitom rozvedou dané téma, aby ostatní měli představu, zda-li je to zajímá, či ne.
  • a poté se začne diskutovat – lidi, které zajímá dané téma se na něj jednoduše dostaví a začnou jej řešit
  • je zde jediné pravidlo: dvou nohou. Pokud nejsem pohlcen do diskuze (nezajímá mě), tak využiji toto pravidlo a přesunu se do jiného kroužku
  • nejpozději po uplynutí časového limitu se diskuzní kroužek rozpouští a jde se na další slot.
Pavel Kouřil
Člen | 128
+
0
-

No; můj tweet byl myšlen tak, že doufám, že se budu moct vůbec dostavit … protože zatím u mě není ani jisté, jestli budu vůbec v Brně ten víkend (a pokud jo, tak kdoví, jestli bych nemohl dojít až pozdějc).

Ale zkusím nad tím popřemýšlet; sice z povídání lidem mám trému jak prase, ale asi bych s ní měl konečně něco udělat. Takže pokud mě napadne téma, o kterém bych byl schopný i fundovaně něco říct a budu mít zároveň ten čas, tak to možná i risknu! :)

juzna.cz
Člen | 248
+
0
-

Ja bych mohl zkusit udelat prednasku „Nebojte se hackovat/forkovat“, nejen o Nette (ale i treba samotne PHP, PhpStorm, …). Rad bych povzbudil lidi at hackuji, kdyz se jim neco nelibi, a ukazal bych, ze to neni tak tezke – a hlavne, ze je to zabava…

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Máte někdo tip na prostor?

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Já bych si taky stoupl před plátno. Mám pár témat, ale zatím nechci slibovat nic konkrétního.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Máte někdo tip na prostor?

Zkoušeli jste volat do toho Jihomoravského Inovačního Centra kontakt jsem vám posílal někdy v půlce února.

Co se přednášek týká tak bych rád ukázal 1–2 „velké“ doplňky pro Nette.

wdolek
Člen | 331
+
0
-

Co se prednasek tyce, mel bych takovy „napad“. Jiste, nemam do toho moc co kecat, protoze sam s vlastni prednaskou neprijdu, ale… Minulou Posledni sobotu mel Panda prednasku o tom, jak je framework zdokumentovany. Takova prednaska (nebo spis zamysleni?) je prinosna, ale spise pro lidi, kteri se kolem Nette motaji delsi dobu. Naopak takova prednaska neni vubec zajimava/prinosna pro nove prichozi, nebo pro lidi, kteri k Nette nemaji takovy vztah. (Nemluve o tom, ze se mi nelibila prohlaseni o tom: „pojdme pouzivat nastroj A, protoze je to ‚standard‘ a vsichni to pouzivaji“ – open source ma tu vyhodu, ze si clovek muze vybrat – zamknout se na GitHubu (nebo jinem toolu nejen pro spravu verzi) by byla hloupost)

Kazdopadne bych rad prednasejici pozadal, aby zauvazovali spise o nejakem tematu k vyvoji pomoci Nette, nasazovani aplikaci, nebo cokoliv praktickeho. Zamysleni se o tom, jak bychom mohli delat neco jinak, to bych nechal na diskusi po prednaskach (nevim, jak je to v Krne s prostory, zda-li tam pak jde udelat takova ta Vitkovska debata v nekolika kruzich).

… a ted me muzete ukamenovat :)

PS: co udelat hodnoceni prednasek? (coz by v budoucnu mohlo byt jakymsi ukazatelem, kvuli cemu lide na PS chodi?)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

„Hodnocení přednášek“ by mohlo být dost zavádějící, vzhledem k propastném rozdílu kvality Davidovi přednášky a člověka, který si před plátno stoupne poprvé.

Ovšem anketka na vyjádření zájmu o témata určitě nebude úplně marná.

Editoval HosipLan (9. 4. 2012 1:19)

Panda
Člen | 569
+
0
-

wdolek: Souhlasím. Nicméně si myslím, že většina osazenstva PS jsou lidé, kteří se kolem Nette již nějaký čas pohybují a vnímají PS jako takové komunitní setkání, ne jen akci, kde se chtějí naučit něco nového. Proto si myslím, že ojedinělá přednáška s nastíněním/zamyšlením se nad nějakým problémem, který může oslovit celou komunitu, má v programu své místo. A zrovna doplňky se podle mě týkají celé komunity – je to problém, který prostě trápí všechny uživatele Nette a i feedback začínajících je cenný. Nebo co si myslíte vy?

Mimochodem, já sám jsem byl na březnové PS s člověkem, který začíná s Nette i PHP a většina těch přednášek mu moc přínosná nebyla – jako úplný začátečník jim moc nerozuměl. Napadají mě možnosti:

  • vystavět program tak, aby zahrnoval přednášky pro začínající, pokročilé i velmi pokročilé, nebo
  • ladit celé Poslední soboty tematicky – jednou by mohla být přednáška zaměřená spíš na začátečníky, jindy spíš na pokročilé.

Co myslíte?

PS: Na příští vhodnou pražskou PS si připravuji přednášku o debuggování, takže ne že mi to téma někdo vyfoukne. :-)

Editoval Panda (9. 4. 2012 10:42)

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

@Panda: Osobně bych se klonil k hlasování, protože na každou PS může přijít různých počet různě zkušených Nettistů, navíc hledající různá témata (tím spíše, když jde pokaždé o jiný demografický agregát). Navíc je to fluidní, nejrychlejší a nejjistější.

Viděl bych to… třeba Google Forms:

  • každý přednášející by nafrkal 3 téma, o kterých by rád mluvil
  • k nim do závorky začátečník/pokročilý
  • kdo by chtěl, tak by hlasovat (např. počet hlasů = počet přednášejících) a voilà, všichni budou spokojeni (v mezích) :)

Líbí se mi, že se tato posobota začla řešit tak brzo, proto by tento způsob realizace šel rovnou vyzkoušet

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Netřeba, srazy.info mají integrované hlasování, stačí poprosit Jirku, pokud to není povolené implicitně..

Editoval HosipLan (9. 4. 2012 13:05)

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Dokonce :)

wdolek
Člen | 331
+
0
-

HosipLan:

„Hodnocení přednášek“ by mohlo být dost zavádějící, vzhledem k propastném rozdílu kvality Davidovi přednášky a člověka, který si před plátno stoupne poprvé.

Tak urcite je to o prednesu, ale u programovani bych spis hodnotil obsah. Pokud nekdo udela prednasku zamerenou na zacatecniky, budu takovou prednasku hodnotit z pohledu „zacinajiciho“, jestli bylo receno vsechno podstatne. A u tematu pro pokrocile zase budu davat pozor, jestli si treba prednasejici nenechava uz moc veci pro sebe ;D

Zpetne bychom vedeli, ze:

  • navstevnici PS chteji vice povidani o tematech spojenych s … (samozrejme to nebude znamenat, ze pak budou prednasky jen na jedno tema)
  • prednasejici by mel zpetnou vazbu, a vedel by, ze se ma v necem zlepsit

Mimochodem, Davidovy prednasky jsou zabavne, ale technickych veci uz take moc neobsahuji ;)


Schmutzka:

Líbí se mi, že se tato posobota začla řešit tak brzo, proto by tento způsob realizace šel rovnou vyzkoušet

PS se resi vetsinou ihned po skonceni PS predesle :) … Z historie je ale znamo nemalo pripadu, ze bylo nahlaseno N prednasek, a pak se dotycny ani neukazal (natoz aby treba napsal a omluvil se). Obavam se, ze nejake hlaseni temat prednasek ne zcela funguje :(


Panda:

Proto si myslím, že ojedinělá přednáška s nastíněním/zamyšlením se nad nějakým problémem, který může oslovit celou komunitu, má v programu své místo

Ano, nepopiram. Ale myslim si, ze to nebylo vhodne tema pro format Hubovych PS – kam se precejen hrne hodne zacinajicich. Mozna v Brne je na takove zamysleni se komornejsi prostredi.

Panda:

Mimochodem, já sám jsem byl na březnové PS s člověkem, který začíná s Nette i PHP a většina těch přednášek mu moc přínosná nebyla – jako úplný začátečník jim moc nerozuměl.

Treba ukazka Composeru, k cemu to je, proc to tu je apod. je takove univerzalni tema. Obdobne PHPUnit. Zalezi pak na tom, jestli je posluchac „uplny zacatecnik“ nebo „zacatecnik v Nette“… ?

pYro
Člen | 29
+
0
-

Navrh na debatu do open space: Modularnost aplikace – jak vyresit moduly v aplikaci tak, aby stacilo napr. stahnout git submoduly/composerem natahnout modul.

  • reseni statickych souboru?
  • vlozit vsechno (presenter, sablony, komponenty, classy, …) do jednoho adresare?
  • jak registrovat automaticky treba routy?

Vyhnul bych se necemu, co uz bylo omilano nespocetnkrat (PHPUnit) nebo co je na videu z Prahy (Composer).

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Je to velké téma a radši bych velké publikum (Praha), ale mohl bych si připravit tu modulárnost.

Aplikace v Nette skutečně modulární – fungující ukázka řešení modulárních presenterů, šablon, komponent, modelů a statických souborů.

Byl by zájem?

Editoval HosipLan (10. 4. 2012 9:58)

creveta
Člen | 6
+
0
-

@pYro, @HosipLan: +1

Presne chýbala komplexná ukázka modulárnosti a previazanosti na ostatné časti app :-) Teším sa

pYro
Člen | 29
+
0
-

HosipLan napsal(a):
Je to velké téma a radši bych velké publikum (Praha), ale mohl bych si připravit tu modulárnost.

Pokud by byla kamera, bylo by to super, aby to zustalo zachovano stejne jako tvoje prednaska o Composeru.

Byl by zájem?

Sto pro.

pave.kucera
Člen | 122
+
0
-

@hosiplan: ještě by mohlo velké publikum dojet do Krna :). Každopádně modulárnost bych si rád poslechl.

Vitek Jezek
hledá kolegy | 285
+
0
-

Vypada to, ze na to JIC kyvne a mame tak prostor! Aktualizoval jsem prvotni prispevek ohledne programu.

HosipLan: je otazka, zda-li s timhle opravdu nepockat do Prahy. Co myslis? Nebo naopak by to mohlo pritahnout lidi do Krna?

Co se tyce samotne organizace Posoboty & prednasek: ja myslim, ze nejproblematictejsi je samotny pocet prednasejicich – komunita okolo Nette je relativne velika (konkretne nad 50 prispevku zde na foru ma pres 250 lidi), ale kolik z nich tvori nejake vystupy? Velmi si vazim vsech prednasejicich, ale je jich „co by na prstech spocital“. Do doby, nez budeme mit pretlak prednasek/temat si jich moc vybirat nemuzeme. Takze otazkou je, jak tento ne/pomer zvratit? Jestli vice propagovat, jak je to skvela zkusenost? Nebo delat vetsi prostor na poprednaskove povidani & mensi na prednasky? A/nebo nejak vice propagovat moznost „navrhnout tema na Openspace“ (usecase: jsem novacek a chtel bych poradit s nejakym komplexnejsim problemem, ktery bych pres forum resil tydny – navrhnu jej do openspace a popovidam si o tom s komunitou)? Nebo neco jineho?

Dava mi z techto duvodu ted smysl ladit akci do „obojetneho“ pojeti. Ale rad si o tom pripadne popovidam na Openspace ; )

Jinak bych si take rad popovidal ohledne budoucnosti Nette v zahranici (potkal jsem nejake Holandany, ktere Nette pouzivaji! : D), protoze uz IMHO nadesel cas to trosku vice resit.

juzna.cz
Člen | 248
+
0
-

(Sorry ze se ozyvam tak pozde, byl sem na dovolene)

Pripadne muzeme zkusit Cafe Falk, kde maji salonek pro asi 30–40 lidi, je to v centru a maji pivo i kafe. Chodil jsem tam na jine srazy a prednasky a maji to pekne.

Editoval juzna.cz (17. 4. 2012 12:21)

blacksun
Člen | 177
+
0
-

A co zkusit udělat bloky po přednáškách nebo jejich část jako takové malé hackatony? Rychlé řešení konkrétních problémů s konkrétním „příkladným“ výstupem, kdy by někdo ze zkušenějších třeba mohl programovat byvše promítán a skupinka by radila, diskutovala, sledovala a nabývala znalosti, návyky.
Takové skupinové programování vedené nějakým nette guru nějakého menšího ohraničeného zadání.

Nejde to asi dělat v nějakých velkých počtech, ale myslím, že jeden dva přenosné projektory by se snad v komunitě sehnaly a mohla by to být zajímavá zkušenost.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Zásadní a hlavní problém bloků po přednáškách je že začátečníci/nováčci mají nějaká témata která by chtěli probrat. A my jako „poweruser“ chceme probrat něco jiného. Tj já jdu na téma které zajímá mě i když mám co říct k tématu které zajímá někoho jiného. Nevím jak by šlo tohle řešit…

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Už teď máme openspace rozdělen na dvě etapy. Co takhle jednu udělat s tématy pro začátečníky a jednu s tématy pro gurus?

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Rád bych stručně shrnul, v jakém stavu je projekt Nette Addons 2 a vyzval další lidi, aby se zapojili do testování / vývoje. Nutno podotknout, že netuším, v jakém stavu to bude v době Poslední soboty.

Pokud by dorazili nějací začátečníci, tak bych si rád vzal cca hodinovou přednášku o presenterech a základech architektury v Nette obecně.

newPOPE
Člen | 648
+
0
-

Chysta sa niekto z SK (Bratislava)?

Rozmyslam, ze by som siel autom nakolko musim byt v nedelu tu (odchod z Krna by som videl tak medzi 20.00 – 22.00 podla nalady :-)).

Nepridal by sa niekto.

Editoval newPOPE (22. 4. 2012 23:21)

Vitek Jezek
hledá kolegy | 285
+
0
-

Panove, jak to vidite s indickym vypalovakem? Je ci neni zajem?

Pokud by zajem nebyl, tak bych jel vlakem v 11:42 (EC 171 Hungaria) ⇒ Krno v 14:19. Pokud by zajem byl, tak mozna uz necim jako EC 275 Slovan (8:42 → 11:19).

Pozor, JIC neni uplne v centru a je nutne se tam nejak prepravit.

// aktualizoval jsem program o Hracha. Uz to myslim vypada pekne nabite : )

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Já bych vypaloval! A prosil bych taky aktualizovat, povídal bych o tom, jak mi Kdyby řeší modulárnost :)

Vitek Jezek
hledá kolegy | 285
+
0
-

rikam si – kam zajit po oficialnim programu? Asi nejaka hospoda. A asi uz v centru, abychom se mohli presunout pesky na vlak/bus.

Mate nejaky tip? pripadne tam dokazete zaridit rezervaci? Nebo to nechame na volno a proste se nekam budeme snazit vecpat?

Pavel Kouřil
Člen | 128
+
0
-

Tak já tedy také dorazím; časově by mi to mělo vycházet. :)

btw. víte někdo o nějakých aktuálních „vypalovacích kupónech“, kdyby se šlo před akcí vypalovat? :)

hrach
Člen | 1834
+
0
-

Já bohužel nejsem vypalovací typ, ale klidně budu dělat společnost :D

pave.kucera
Člen | 122
+
0
-

Indická je půl zážitku posoboty, já bych určitě šel :).

juzna.cz
Člen | 248
+
0
-

Ja se musim nakonec omluvit, ale chytla me nejaka infekce nebo co a nemuzu mluvit; a kdyz uz mluvim, tak mi neni vubec rozumnet. Sorry ze to hlasim na posledni chvili, ale doufal jsem, ze se to pres tyden zlepsi.
Prednasku si nachystam, kdyby se to nahodou zlepsilo, ale moc tomu neverim :(

hrach
Člen | 1834
+
0
-

Nevadi, aspon budu mit vice casu ja :P :D

Marek Lichtner
Člen | 6
+
0
-

@newPOPE: Chysta sa niekto z SK (Bratislava)?

Ahoj ideme dvaja z BA autom a tiež chceme ísť večer domov. Traja by sme mohli v pohode jedným autom. Spojíme sa?

mkoubik
Člen | 728
+
0
-

Kdo jede z prahy, je nějakej společnej odjezd? V Brně jsem na PS nikdy nebyl, tak nevim jak to chodí. Nerad bych tam jel sám.

newPOPE
Člen | 648
+
0
-

@Marek Lichtner jasne rad sa pridam :-) (aspon si mozem dat pivecko, cool :-)) napis mi pls na mail: adam.stipak@gmail.com dik

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Vítku (a další), jestli chceš jít vypalovat, je třeba být v Brně nejpozději v 1h, ideálně v poledne. Jinak nemá význam do indie vůbec chodit. Cesta do JIC trvá 40 minut z hlavasu a víme jak dlouho sedáváme v indii :)

Vitek Jezek
hledá kolegy | 285
+
0
-

Hele ja budu v JICu asi o hodinu drive. Coz by mozna byl fajn kompromis na vsechny strany : )

Tedy jel bych vlakem v 10:42 (sraz v 10:20 dole pred schodama k pokladnam. Kdyztak telefon na mne 776 184 835) z Prahy hl.n., v Brne budeme 13:19. Zajemci by se stavili do rychle indicke a ja bych zabehnul pripravit JIC.

Brnaci, co s tou rezervaci hospody na vecer?

pave.kucera
Člen | 122
+
0
-

Já budu na hl. nádraží ve 13:00 (ehm, za předpokladu platnosti jízdních řádů ČD :), to bychom ještě indickou tak tak stihli, pokud by měli připravené těsto na placky dopředu :D.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

V Brně budu 13:24 ale do indické bych se stejně rád stavil. Takže asi z vlaku zavolám, aby mi předsunutá hlídka objednala, než doběhnu :)

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Tak bohužel vám musím oznámit že z rodiných důvodů nedorazím. Omlouvám se že to říkám takhle na poslední chvíli (jestli se to tak dá nazvat) ale dověděl jsem se to před 10min.

EDIT:
přednášku mám vpodstatě připravenou takže ji odprezentuji při první možné příležitosti (v Praze na příští PS?).

juzna.cz
Člen | 248
+
0
-

Ja vas tedy po 13te hodine pockam na hlavasu, kdyby tam byl nekdo driv, tak se se mnou spojte (774 178 544) a ja dobehnu. Muzeme skocit do indicke – klidne bych zkusil tu druhou, byl by li zajem – a pak beru auto do JICu. Kdo chce, muzu ho vzit; @HosipLan ma misto zamluvene.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-