#posobota, s05e02 – await – YouTube 25.3. 2023

chemix
Nette Core | 1296
+
+2
-

#posobota alias Poslední sobota je pravidelným setkání všech fanoušků, začátečníků i ostřílených programátorů, webových aplikací.


program

  • Viliam Kopecký: Zod: typová bezpečnost za hranicemi TypeScriptu
  • Marek Bartoš – Tracy Pets
  • Martin Adámek – MikroORM 5
  • Pavel Železný – Persistentni parametry
  • Srigi -ft- chemiX: Skynette 001 – init workspace (2023)
  • Milan Šulc aka f3l1×: Contributte/Messenger

partneři

 

Hledáme partnery akce, kontaktujte honza@kreativnilaborator.cz nebo 777 148 481

chemix
Nette Core | 1296
+
+1
-

program je online

David Grudl
Nette Core | 8109
+
+2
-

@srigi -ft- @chemix: Skynette 001

Klucí, co napíšu nemyslím zle, ale bavme se na rovinu. Vykašlete se na prezentování projektů, které nikdy nevzniknou. Snižujete si tím svou kredibilitu, i celé akce. Dává smysl prezentovat hotové řešení, ne utopické sny. Vždyť failnulo úplně naprosto všechno, možná si ani nepamatujete, kolik toho bylo, já si to trošku připomněl, když jsem tuhle promazával staré subdomény na nette.org :-)

I kdyby Skynette vznikl (jakože samozřejmě nevznikne, vsadím boty), nikdo ho nebude aktualizovat. Mrtvé dítě. Ale hlavně: nikoho nebude zajímat. Začátačník uvidí velký projekt, fajn, nechápu to, čauec. Protože k takovému projektu by musel vzniknout opravdu výborný tutorial, což je ještě řádově víc práce. Víte, jak ho k tomu čtenáři doručit? Navíc když to fakt za pět let dokončíte a já budu bez bot, bude to tutoriál na zaprášené technologie.

Co si dát splnitelné cíle a po 10 letech dokončit QuickStart? :-)

Nebo, kdybyste Nette fakt chtěli pomoc (tedy ještě víc než organizováním Posobot, respect), a ušetřit mi hromadu času, díky čemuž by brzo mohlo vyjít Nette 4, že byste mi pomohli hledat PHP skupiny a magazíny v de, es, fr, it, hu, pl, pt, ro, sl, tr, el, bg, ru, uk, ja (což je výzva) plus ještě navíc po celém anglicky mluvícím světě, a napsat tam „Čau kluci, existuje šablonovací systém pro PHP, který je úplně popiči, a má stránky ve vašem jazyce, mrkněte na něj. Chcete s něčím poradit?“

To by bylo úplně nejskvělejší. Ale vím, že tohle je otrava, takže o to nikoho nežádám. Jen prosím kašleme už na nereálné věci.

Lumeriol
Generous Backer | 58
+
+1
-

David Grudl napsal(a):

@srigi -ft- @chemix: Skynette 001

Klucí, co napíšu nemyslím zle, ale bavme se na rovinu. Vykašlete se na prezentování projektů, které nikdy nevzniknou. Snižujete si tím svou kredibilitu, i celé akce. Dává smysl prezentovat hotové řešení, ne utopické sny. Vždyť failnulo úplně naprosto všechno, možná si ani nepamatujete, kolik toho bylo, já si to trošku připomněl, když jsem tuhle promazával staré subdomény na nette.org :-)

I kdyby Skynette vznikl (jakože samozřejmě nevznikne, vsadím boty), nikdo ho nebude aktualizovat. Mrtvé dítě. Ale hlavně: nikoho nebude zajímat. Začátačník uvidí velký projekt, fajn, nechápu to, čauec. Protože k takovému projektu by musel vzniknout opravdu výborný tutorial, což je ještě řádově víc práce. Víte, jak ho k tomu čtenáři doručit? Navíc když to fakt za pět let dokončíte a já budu bez bot, bude to tutoriál na zaprášené technologie.

Nerad bych tu spamoval v rámci nesouvisejícího, ale s tímhle bych si dovolil nesouhlasit. Skynette bylo něco, na co se těšilo poměrně dost lidí, i z mého okolí. Každý nějak začínal, spousta lidí se tu stále ptá na základní věci, a pokud by se tomu někdo věnoval i po dopsání poslední věty, bylo by to fajn. Ostatně Contributte doplňky také někdo aktualizuje na novější verze v rámci vývoje Nette a všichni jsou těmto lidem vděční (někteří i finančně vděčnější).
Já sám k Nette přišel jen na základě toho, že na škole jsem měl dva semetry přímo Nette, kde nás s tím seznámil a učil @Šaman, tehdy ještě při vývoji první dvojkové verze. Nebýt toho, nejspíš později zdrhnu ke konkurenci od čistého PHP.

Je asi nereálné dostat Nette do škol jako předmět (spíš soukromých IT škol), kde by navazoval na současnou tristní výuku PHP (kde po pár týdnech se už pomalu neví, co by učili a vymýšlí se „bezva projekty“), klidně i jedním pololetím/semestrem, a tudíž by se dostal mezi mladé začínající programátory.

Proto by v tomhle projektu mohlo být něco obdobného, co by ty lidi přitáhlo. Nette sice chce prorazit do světa, ale na domácí scéně mi přijde, že stále pokulhává mezi začínajícími programátory, protože je strašně roztroušené.

Chápu, že řada projektů skončila v propadlišti dějin, a tak je tu obava o vynaložené úsilí, ale tenhle měl dobrou vizi a snahu přitáhnout další lidi (včetně pokročilých). Proto by tu šanci měl dostat, aby se Nette mělo líp. A začátečník nemusel řešit, jestli použití formuláře má udělat komponentou nebo ho narvat do presenteru a kde ho vyplnit, když se mu to pak přepíše nebo neuloží, zda si vybrat Nettrine nebo Nextras Orm, když vlastně nezná rozdíl mezi DB Explorer a DB Core, a překreslení flash zprávy ve snippetu nedokáže udělat, protože pořádně nezná životní cyklus Presenteru. Na toho člověka je hozena spousta možností, co Nette (a řada doplňků) umí a on chce umět všechno najednou. Ale obnáší to hodiny ležení v dokumentaci, a lidi jsou líní to číst. Chtějí praktické ukázky, vidět kus kódu, který dělá něco podobného a který si můžou ohnout.

A upřímně ke Skynette, na ITNetwork leží polozapomenutý, sic placený, on-line kurz jako vytvořit e-shop v Nette o 48 částech, ještě z dob v2.3, dnes už snad i aktualizovaný na v3. Nevím zda by bylo možné autory kontaktovat a propojit jej s dokumentací, ale pro člověka, co se chce Nette naučit a pochopit, by to bylo poměrně dobrý krok kupředu.

David Grudl
Nette Core | 8109
+
0
-

@Lumeriol asi jsem se nevyjádřil přesně. Nejsme v rozporu. Takový projekt by byl velmi užitečný. Jde o to, že na 99% nevznikne.

Říká se, že blázen dělá stále to samé a očekává jiný výsledek.

Je možné, že Chemix a Srigi zanalyzovali, proč předchozí snahy selhaly, a přišli s nějakou zásadně revoluční koncepcí. Ale pokud ne, pokud je to jen „zkusíme to znova a tentokrát to už určitě vyjde“, tak je to bláznovství. A to je lepší veřejně neprezentovat.

Pokud mají v rukávu eso typu: „spustíme crowfunding a vybereme 350.000, za které se zavážeme takový projekt udělat“, pak samozřejmě držím palce. To už bych byl optimističtější a mírné šance tomu dal :)