[Poslední sobota, 68] (Raz) dva tři!, Praha, 31.1.2015

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
chemix
Nette Core | 1296
+
+15
-

Poslední sobota je pravidelným místem setkání všech fanoušků programování webových aplikací, ať už to jsou odborníci nebo amatéři. Střídavě se koná v Praze a Brně, občas zavítáme i jinam ;-) Znalost Nette Frameworku je samozřejmě výhodou. Vstup na akci je zdarma, jen prosím potvrďte účast.

Nováčci, nebojte se přijít, nekoušeme. Navíc pro vás připravujeme dopolední workshop.

Program

10:00 (do cca 13h)

15:00

19:30

  • vylosování výherce produktu firmy JetBrains

19:35


Přednášející

Podrobný rozbor implementace tvorby odkazů v Nette

Jan Tvrdík @jantvrdik

Podíváme se společně jak je momentálně v Nette implementována tvorba odkazů – jaké to má důsledky pro koncové uživatele, kde jsou výkonnostní bottlenecky současné implementace a zda je s nimi možné něco dělat.

Dáme bug aneb jak monitorujeme v DámeJídlo

Jan Endel @pilecek

Chytání neduhů v aplikaci. Kontrola správnosti procesu business logiky. Primárně bude přednáška určena pro vývojáře, kteří chtějí mít přehled o tom, co všechno se v jejich aplikaci děje.

Technologický background DámeJídlo, aneb není eshop jako eshop

Martin Štekl @stekycz

Ve stručnosti se podíváme na současně použité technologie v systémech DámeJídlo a o jaké systémy se vlastně jedná. Nadhodíme další technologie, které by bylo možné použít. Poodhalíme, jaké problémy může takový „obyčejný“ eshop řešit.

Php v kontejneru (Docker)

Adam Štrauch @byCX

Kontejnery umí zjednodušit správu vašich webových aplikací a bezpečně je oddělit od sebe. V přednášce se dozvíte, jak používat technologii Docker a usnadnit si nasazení a vývoj vašich skriptů.

Než začnete programovat

BoB Marvan UX Designer, AVG Technologies @bobmarvan

Co všechno by se mělo stát, než začnete chrlit zdrojové kódy, aneb krátký úvod do procesu designu.

Mesour\DataGrid

Matouš Němec @mesourcz

Představení nové verze Mesour DataGridu. V přednášce se dozvíte něco z historie tohoto gridu, hlavní myšlenky projektu a vize do budoucna. Nebudou chybět ukázky a pár slov k nejvíce řešeným tématům na fóru.

Nette\Utils a příbuzní: skryté klenoty

Jan Smitka @jansmitka

Ve jmenném prostoru Nette\Utils a v některých dalších se skrývá celá řada tříd, které pomáhají řešit drobnější problémy a které jsou velmi dobře odladěny. Cílem přednášky je představit tyto méně známé metody, které usnadní vývoj a pomohou problémy řešit správně a efektivně, nikoliv jen „dostatečně dobře“.

Představení novinek v Nette 2.3 (video)

David Grudl @geekovo

Zde asi není co dodávat, v přednášce nám budou představeny novinky, které se na nás chystají s vydáním nové verze Nette 2.3.

.

.


Pro nákup občerstvení v kavárně Paralení polis se používá výhradně BitCoinů. Doporučuje se tedy pořídit si bitcoin-peněženku do chytrého telefónu. Případnou alternativou je papírová peněženka, kterou lze vytisknout na místě spolu s výmenou českých papírových bankovek za kryptoměnu.


.

.

PoSobotu nám pomáhají tvořit i partneři, kterým tímto děkujeme.


 

Editoval chemix (14. 2. 2015 3:33)

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

Indicky obed hromadne organizovat bohuzel nebudu. Prazskou hromadnou palivou budu organizovat az opet v listopadu a posuneme start Prednasek na 16h at se v klidu stacime najist vsichni :)

chemix
Nette Core | 1296
+
+3
-

náhled připravovaných jmenovek spolu s icebreakrem

MartinitCZ
Člen | 580
+
+3
-

Pěkný program. Jen mě zaráží, co mají všichni s těmi bitcoiny?!
Když mé koruny nechějí, tak já je utratím jinde.

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
+5
-

Jn, nemohli bychom jít na pivo někam do normální hospody, kde za normální peníze točí normální pivo?

chemix
Nette Core | 1296
+
+8
-

@MartinitCZ @JanTvrdík … automat na bitcoiny na miste je, takze si svoje CZK kacky muzete promenit za cisla. Podnik je to prijemny, cisty, nekuracky a hlavne je soucasti mista, kde se cela akce odehrava (a nemusim asi psat ze po nas za najem nechteji ani $, proto mi prijde jako fajn spojeni, ze i nasledne pivko se odehrava u nich). Prislibena je posila na baru, kterou minule podcenily, takze se nemusite obavat front, ktere se minule na zacatku parkrat staly.

A prosim uz no flame na toto tema. Mam s tim vsim celem casove narocne organizovani od A po Z a cist tyhle „nářky“ me opravdu nenaplnuje tou spravnou energii. Jeste nejsem profik s hrosi kuzi…

tl;dr: můžeš, žijeme v demokratickém státě

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+6
-

Polis je podle mě naprosto skvělej prostor a to, že se nemusíme po přednáškách táhnout přes půl prahy do zaplivané a smradlavé hospody čuchat cigaretový kouř je killer feature.

Na posobotu se nejedu schlastat, ale poslechnout si přednášky a potkat se s inteligentníma lidma.


Btw, posledně mě ty piva podlomily nějak rychle, protože jsem vlastně nic nevečeřel :) Předpokládám, že protože tam nevaří, tak jim nebude vadit, když si tam nechám přivézt pizzu, že?


Damejidlo by místo placení piva mohlo nechat přivézt nějaký raut, co na to @stekycz? :P

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+7
-

Na druhou stranu, pokud někdo ví kam se dá zajít do normální hospody v blízkém okolí akce a dokáže to tam zarezervovat, tak proti tomu nic nemám, byť se mi v Polis líbilo a Bitcoiny mi nevadí. To chybějící jídlo je jediná věc, kterou bych vytkl.

Na druhou stranu je potřeba zvážit, že pokud bychom se tedy chtěli všichni přesouvat někam jinam, možná se Polis přestane líbit nechávat nás tam nahoře zadarmo a tedy bude potřeba, aby někdo zasponzoroval prostory. Což je zase organizace navíc.

Taky je potřeba zvážit, že pokud už je něco domluvenýho, je dost nepříjemný to rušit. Když organizuju brněnský posoboty já, tak z toho mám dycky strašný nervy – vybrat správnou hospodu, aby nebyla moc malá a nebo naopak velká, protože pak je zase nepříjemný, když jim zabereme půlku hospody a oni kvůli tomu odmítnou rezevaci někomu kdo by fakt přišel a pak nás je tam půlka. Tyhle situace jsou fakt hodně nepříjemný.

Poďme diskutovat, né se hádat. Zkusíme od teď všichni ubrat ten konfrontační tón, co vy na to?

Jan Endel
Člen | 1016
+
+5
-

Btw, za bitcoiny co komu zbydou si na damejidlo.cz může nakoupit kredity a baštit za ně :-).

hrach
Člen | 1834
+
0
-

Naprosto souhlasím s důvody, které Filip napsal – já to chápu. Pokud tu někdo slušně otevře diskuzi, že se mu to nelíbí, tak nazývat to fňukáním není fér. Každopádně, cizí měna je naprosto zbytečnou komplikací, kterou nechci řešit. Ani přes Dáme jidlo. A pořád je tu otázka toho jídla, pokud bude nějaká hromadná objednávka, třeba místo toho piva, asi by to bylo lepší.

Milo
Nette Core | 1283
+
+12
-

S jídlem nepomůžu, ale jestli si někdo nechcete měnit na bitcony, přijďte za mnou, já vám to zaplatím a vyinkasuju podle aktuálního kurzu, který tam běží na monitoru ;-)

Aspoň si pokecáme ve frontě u baru a já poznám nový lidi.

MartinitCZ
Člen | 580
+
0
-

Místo je pěkné a je super, že je nekuřácké.
Jen BitCoiny chápu jako přítěž, né +. Nicméně vyřešit se to nějak dá ;)

Ano, @DavidGrudl cenzurou to vše vyřešíš!
Áchjooooo :(

@chemix Sorry, ale nikdo neřekl něco špatného o tvé organizaci!! Jen se tu mluvilo o „krypl“ měně ;)
Trochu nadhledu prosím.

Editoval MartinitCZ (7. 1. 2015 18:00)

chemix
Nette Core | 1296
+
+6
-

achjo .. @hrach ted tu tak 20minut premyslim co ti na to napsat, a to je presne to, co jsem nechtel.

  • muzete jit kam chcete
  • bitcoiny muzes menit po 100, jak ti budou dochazet, zbytek muzes uplatnit v breznu (pokud budu organizovat posobotu tak dalsi bude opet v polis, pokud vse dopadne dobre) nebo je poslat nekam na dobrou vec
  • narky byly v uvozovkach, pismo si kazdy muze precist jakym tonem chce, a bohuzel normalne normalne ctu jako narky (tak to je) az mi misto toho radeji zavolas budu slyset i ton cislo na me je 777 148 481
  • na miste jsou ruzne quiche, holt tam neni knedlo vepro, vzdy si muzes zajit kam chces
  • pronajem prostor na 4h se pohybuje od 6k (node5) pres 12k (hub) buhvi kam
  • polis po nas nic nechce, a prijde mi fer ze nasledne pivko se porada u nich, tech 6k si ani na tom pivku dle me nejsou schopny zaplatit
  • v klasicke hospode se sedi vetsinou u stolu a tak se tvori par skupinek ktere jsou behem celeho vecera defakto bez zmen. Minule v polisu to žilo, jako ted myslim to, ze se lidi mezi sebou bavili, seznamovali a to si myslim bylo uplne nejlepsi na cele akci (z meho pohledu)
  • sehnat sponzora stoji cas, komunikace s nim neco trva, ziskat z nej realne $ neni snadne a neda ti kazdy 10k na pronajem prostor (nebo o nekom vis?)
  • radeji penize ktere od sponzora dostanem pouziji na nakup jmenovek, samolepek, techniky apd … nez to davat za najem
  • uprime jsem se take lahvoveho piva kupovaneho za cisla bal, ale minula posobota mi ukazala ze zbytecne
  • Priste je PoSobota v Brne, za dalsi dva mesice v Ceskych Budejovich – tam si muzes dat v klidu normalni pivo za normalni penize v normalni hospode normalne u stolu normalne cesky
  • zda se ti ze neco organizuji spatne? Prosim zavolej mi, zbavime se techto bez tonovych textu, ktere si kazdy z nas precte posvem (treba ja tohle pisu s dost rozklepanou telesnou schrankou, protoze mi takovehle odpovidani bere cas a enerigii kterou bych rad venoval necemu jinemu a rikam si v duchu jestli tohle mam opravdu zapotrebi, travit 20h organizovanim neceho a pak cist tyhle podnety k „anarchii“. Tak to bohuzel vnimam. Neznam te moc dobre osobne, abych poznal tvuj druh humoru, ale prijde mi ze to neni brano humorne a jde ti opravdu jen o teply zvanec a tocenou plzen)
  • doufam ze jsme si to takhle nejak vyjasnili jak jsou karty rozdane, officialni pivo po akci se kona v prostorach Paralelni Polis. (tecka)
  • pokud se ti neco nezda, mas po precteni (nebo kdokoli jiny) nejaky napad jak danou akci zvladnou lepe, jinak, tak od 20:00 budu v pracovna.cz na NetteFwPivo a muzem to probrat tam, nebo mi zavolej pokud je cesta na zizkov daleka.
  • zde se prosim uz k tematu bitcoin, lahvove pivo, polis nevyjadrujme (tel na me jeste jednou 777 148 481) berme ho jako fakt a zkusme hledat jine temata, ktere stoji za to posouvat dal

Co bych chtel resit:

  • je tema workshop, napady k nemu, pripominky z minula jak se poucit?
  • chtel bych udelat medailonky se speakry a jejich jedno/dvou vetne predstaveni prednasky
  • nejak zapracovat na lepsi zpetne vazbe pro speakry, aby i pro ne byla prednaska prinosna a posouvali se dal

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+3
-

@chemix Na jiných akcích jsem viděl že dotazy se zadávaly do nějakého online nástroje, jehož jméno si nepamatuju, a pak je moderátor četl. Jednak se tím vyplní jinak trapné ticho před první položenou otázkou řečníkovi a druhak tam jde tuším hlasovat a tedy se může vybrat třeba 5 nejzajímavějších otázek.

David Grudl
Nette Core | 8105
+
+2
-

Na Barcampu používali https://www.sli.do/

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@DavidGrudl ted to zkousim a vypada to ze tomu asi dame sanci. Uvidime zdali je PoSobota publikum to prave na tyhle „vecicky“

castamir
Člen | 629
+
+3
-

Pokud se použije takový nástroj na otázky publika, tak to bude potřeba dostatečně zpropagovat.

@chemix: přednášku před Davidem prosím… to nejlepší má být na konec :D

ad workshop nedával jsem moc pozor, ale na 1 hlavního lektora tam bylo docela dost lidí. Já se pak věnoval jednomu začátečníkovi a už jsem pak neměl přehled o tom, jak moc se liším ve vysvětlování od hlavního lektora :o). Možná nějakej společnej tutoriál nebo aspoň bodově sepsaná osnova by nemusela bejt špatná…

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+6
-

@chemix hola, přemýšlel jsi že by se na jmenovky přidalo ještě políčko pro název firmy nebo název projektu? :) Akorát abychom na sobě pak neměli všichni nalepené A4 :D

Bylo super, když Jirka Zralý natiskl ty jmenovky dopředu se jménem a pak si každý našel tu svou. Někteří z nás už zapomněli pomalu psát a kdyby na nich bylo to co už víme ze seznamu účastníků a každý doplnil jenom co chybí, tak by to bylo podle mě lepší :) Dostal bych tedy třeba jmenovku kde by uz bylo jmeno a twitter a akorat bych si dopsal to „proč mám rád nette“ :)

Co myslíš?

chemix
Nette Core | 1296
+
+1
-

U tehle blankovejch (ktere uz jsou natistene, narezane) je vyhoda minumum odpadu, pokud lide nedorazi. Ale zkusim neco vymyslet

David Matějka
Moderator | 6445
+
0
-

@chemix aspon pak budes mit seznam odpadliku :)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+1
-

@chemix odpad pak rituálně upálíme :)

Mohli bychom zavést dobrovolnou donate kasičku, ze které by se mohly platit tyhle provozní věci.

chemix
Nette Core | 1296
+
+3
-

@FilipProcházka a tes se co pripravuju jeste :-) to do kasicky hodis 50,– ;-)

chemix
Nette Core | 1296
+
+10
-

@FilipProcházka a je to venku https://mobile.twitter.com/…635291668481

Editoval chemix (14. 1. 2015 16:16)

llook
Člen | 407
+
0
-

Co se týče donate kasičky, jiné akce v Polisu mívají bitcoinové kasičky. Na tom je akorát trochu blbé, že si každý může zjistit, kolik přesně se vybralo (třeba včera nic moc), ale přijde mi to správně geeky.

mkoubik
Člen | 728
+
0
-

@llook můžeš do kasičky hodit paper wallet.

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@llook problem vidim v tom ze v tiskarne nebrali ani platebni kartu, natoz kdybych tam chtel platit bitcoinama :) ale treba se to casem zmeni. O bitcoinove penezence pro Nette Foundation jsem premyslel, stejne jako o transparentnim uctu u Fio. Hlavne treba na konci videa dat QR s moznosti donate. Ale chci to probrat s Davidem, jak on se tvari na to, aby Nette Foundation bylo vic nez jen web. (in progress)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

@chemix Nechci podceňovat svoji schopnost mluvit extrémně rychle, ale úplně nevěřím tomu, že zvládnu podrobně rozebrat tvorbu odkazů za 30 minut.

Čamo
Člen | 786
+
+1
-

Ak dovolíte mám jednu otázku a pripomienku:
Budete to natáčať?
Ak hej tak by som bol tiež za to, aby to bolo radšej dlhšie a obšírnejšie než rýchle a stručné.

Ďakujem za pozornosť.

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@JanTvrdík casy zatim neresim, na srazech je to nahazeno zatim „halabala“. Tento tyden to nejak budu umistovat na casovou osu

webdata
Člen | 153
+
0
-

chemix napsal(a):

  • Priste je PoSobota v Brne, za dalsi dva mesice v Ceskych Budejovich – tam si muzes dat v klidu normalni pivo za normalni penize v normalni hospode normalne u stolu normalne cesky

Jen dotaz ta poslední sobota v ČB vychází na březen nebo duben?

Editoval webdata (20. 1. 2015 0:53)

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@webdata doufam ze to organizujem na duben :-) ale psssst jeste to neni oficialne venku

webdata
Člen | 153
+
0
-

@chemix OK jako hrob ale pokud by to bylo tak bych se účastnil + minimálně ještě jeden nebo dva. Praha je pro mne trošku z nohy a pro Brno mám v pasu zákaz vstupu :-)

chemix
Nette Core | 1296
+
+15
-

Vyberte si večeři na lednovou Poslední sobotu

Povečeřet přímo na PoSobotě? To není sci-fi, ale ukázka toho, jak může fungovat donáška jídla v podání DámeJídlo.cz. Partner Poslední soboty Dáme jídlo.cz spolu s restarací Na Květnici a pizzerií Pizza do krabice, pro vás připravili akci v podobě dovozu vybrané večeře zdarma. Na výběr máte jednu z pěti pizz nebo jedno ze čtyř klasických jídel.

Pár pravidel akce:

Každý si může vybrat pouze 1 jídlo. (To dá rozum)
Objednávat lze nejpozději do 27.1. 13:00 (Tak si raději pospěš)
Připraveno je 50 pizz a 50 jídel (Důvod, proč si pospíšit)
Jídlo dorazí v sobotu mezi 17:30 – 18:00 (Tak nezapomenout dorazit)

Objednávat můžete

Pizza do krabice: https://www.surveymonkey.com/…abice_sobota

Restaurant Na Květnici: https://www.surveymonkey.com/…tnici_sobota

PS: Objednávky na email typu dkjhsdklghsdkj@sldhsdlk.cz nevyřizují (Tak prosím bez háčkování)

H.

Editoval chemix (22. 1. 2015 10:06)

chemix
Nette Core | 1296
+
+4
-

Workshop

pokud plánujete jít na dopolední workshop, vyplňte nám prosím krátký dotazník, ať se na vás můžeme lépe připravit

https://www.surveymonkey.com/s/V96NX23

Šaman
Člen | 2634
+
+1
-

chemix napsal(a):

Vyberte si večeři na lednovou Poslední sobotu

Ahoj, objednal jsem si, ale nepřišlo mi žádné potvrzení. Bude to ok, nebo mám radši cestou koupit nějakou bagetu? :)

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@Šaman ja doufam ze to dopadne dobre :)

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
0
-

Moc sem se těšil, bohužel na mě ale něco leze. Doufám že bude nějaké video, tuhle akci mě fakt mrzí propásnout.

Robin Martinez
Člen | 89
+
0
-

Škoda, že nemohu dorazit, třeba jindy :/ Nicméně by mě zajímalo, jestli se budou dát koupit ty samolepky Nette? Měl bych o pár zájem jak nikdy.

Editoval Robin Martinez (30. 1. 2015 9:12)

David Grudl
Nette Core | 8105
+
+5
-

Nottebook

stekycz
Člen | 152
+
0
-

@Šaman Mohu potvrdit, že všechny dokončené objednávky se zadaným emailem dorazí :-)

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

@RobinMartinez ahoj, a co planovana pristi PoSobota v Brne? ta je pro tebe realna? nebo jedina cesta je pak posta…

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

WORKSHOP

uz se tesim na zitrejsi workshop, start je od 10 (otevreno od 9:30) konec … 13± jak bude hlad…

pro ty z vas co planuji dorazit jako podpora tak zde : https://www.surveymonkey.com/…SM-XDPX365V/ jsou vysledky dotazniku . Z toho plyne jeden koutek kde se pojede zaklad composeru a nasledovat bude zakladni pohled na nette strukturu, zbytek budou asi mensi skupinky, zdali se to podari nejak dopredu (pred 10) rozdelit to nevim ale uz se tesim :)

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

HARMONOGRAM

Jelikoz dve prednasky jsou delsi nez 30min tak se nam program trosku natahl. Aktualikozvany najdete na http://srazy.info/…-sobota/5083. Ale treba to do tech 19 stihneme :-) Co to tak pocitam, tak je to cca 215min prednasek i s prostorem na dotazy.

nAS
Člen | 277
+
0
-

Co takhle tradiční indická? Šel by někdo do CurryHouse, když je to hned přes most? Třeba od 13:00?

Edit: Potvrzuji, že se půjde, tak kdo chcete, tak můžete dorazit.

Editoval nAS (31. 1. 2015 11:42)

Jan Endel
Člen | 1016
+
0
-

Kdo by chtěl a ještě stíhal, tak v 1 se potkáme ve výše zmíněném Curry House :-).

jardaZine
Člen | 2
+
+3
-

Díky všem, byl jsem se na sobotu podívat poprvé,
fantastická atmosféra, velký dík Josefu Křížovi
za fantasticky vedený kurz pro začátečníky.
Přijdu zas.

David Matějka
Moderator | 6445
+
+6
-

Tak tady jsou zdrojaky refaktorovanyho a rozsirenyho quickstartu z workshopu.
Byl jsem tak hodny, ze jsem to napsal znovu a odkomitoval po castech vcetne par komentaru :)
Takze je tam: komponenta, generovana tovarna, snippety, dynamicke snippety, snippetArea, routovani, globalni filtr v route.

chemix
Nette Core | 1296
+
+7
-

Tak prvni video kde @DavidGrudl predstavuje Nette 2.3 je venku https://www.youtube.com/watch?…

Panda
Člen | 569
+
+2
-

Slides k mé přednášce o Nette\Utils: http://www.slideshare.net/…ota-44262602

chemix
Nette Core | 1296
+
+1
-

Ja jen doplnim ze i video k @Panda -ove prednasce je online https://www.youtube.com/watch?…