Composer a související úpravy na webu

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Dokumentace Composeru

Sepsal jsem základ ke Composeru a potřebuju vědět, jestli je to srozumitelné a jestli to jako základ stačí. Pokud tam něco chybí doplníme, chyby opravíme.

Taky jsem přidal poznámku do doplňků – snad nebude nikdo proti.

Celý nadšený po Posobotě mám opět chuť, jít oddělit pár věcí od Kdyby do samostatných balíčků a jít forkovat packagist pro účely Kdyby a Nette. Zatím ale nevím, co udělám dřív. Uvidíme zítra.

Související – Nette addony

Také bych rád rozpoutal diskuzi na téma addony a Nette. Vytvořil jsem dotazník v Google docs. Jsem zvědavý, jak bude vhodný pro „diskuzi“. Hlavní motivací bylo omezení spamu zde v diskuzi, odmítám počítat nějaké plusjedničky.

Čtěte prosím dosavadní odpovědi a argumenty předtím, než vyplníte vlastní.

Zkusím později přidat ještě nějaký pěkný výstup. Vyplňujte prosím dotazník a téma založíme za pár dní, až budeme mít alespoň rámcově představu, co je třeba v první verzi systému.

Sovisející:

Editoval HosipLan (2. 4. 2012 8:19)

Panda
Člen | 569
+
0
-

S forkováním packagistu pro účely Nette addons prosím trošku brzdi, nadšení je fajn, ale chce to trochu nechat uležet, vymyslet si, co vlastně chceme, nakreslit si nějaké návrhy a pak se sejít a probrat, jak to vlastně udělat. Pokud teď vybereme špatný směr, tak se cesta zpět bude hledat těžko a jen si přiděláme práci.

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Ta anketa je postavená tak, že do ní nedokážu vyplnit svůj názor.

Líbilo by se mi, kdyby byl composer použit už v Nette sandboxu a všechny doplňky byly na packagistovi. Ten řeší vše potřebné za nás, takže není potřeba k němu vytvářet ještě nějakou paralelní strukturu. Pak by stačilo dohodnout se na nějakém tagu, třeba nette-plugin a na addons.nette.org by byl export těch doplňků z packagistu a možnost vyplnit nějaké podrobnější textové info.

Tohle řešení mi přijde téměř bezpracné, protože neznovuobjevuje to pověstné kolo. Za nevýhody se dá považovat toto:

  1. s composerem se musí seznámit i začátečníci (nepřijde mi to na škodu, composer je fajn nástroj)
  2. composer musí přijmout i autoři doplňků (to je problém hlavně u starých neudržovaných pluginů, ale na ty stejně není moc spoleh. + kdo bude plugin potřebovat, může jednoduše poslat pull request jako já to udělal u texy a dibi)
Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Panda napsal(a):

S forkováním packagistu pro účely Nette addons prosím trošku brzdi, nadšení je fajn, ale chce to trochu nechat uležet, vymyslet si, co vlastně chceme, nakreslit si nějaké návrhy a pak se sejít a probrat, jak to vlastně udělat. Pokud teď vybereme špatný směr, tak se cesta zpět bude hledat těžko a jen si přiděláme práci.

Souhlasím všema deseti. Tak mě napadlo co uspořádat další Nette Brain Cloud a pokecat tam o tom? Navrhoval bych 14dní od PoSoboty aby to bylo v půlce mezi starou a novou. A vzhledem k tomu že minule jsme byly v Brně tak bych to nyní udělal v Praze.

Honza Marek napsal(a):

Ta anketa je postavená tak, že do ní nedokážu vyplnit svůj názor.

Jsem na tom podobně…

Líbilo by se mi, kdyby byl composer použit už v Nette sandboxu…

https://github.com/…ree/composer

… a všechny doplňky byly na packagistovi. Ten řeší vše potřebné za nás, takže není potřeba k němu vytvářet ještě nějakou paralelní strukturu. Pak by stačilo dohodnout se na nějakém tagu, třeba nette-plugin a na addons.nette.org by byl export těch doplňků z packagistu a možnost vyplnit nějaké podrobnější textové info.

Jednou z možností je využít packagist jako storage. Nebo si udělat vlastní web nad composerem.

Osobně jsem jednoznačně pro to postavyt systém doplňků nad Composerem. Ale jsem pro volbu tvorby vlastního Packagisty.

TL;DR

Má představa je udělat z toho „velký“ example projekt nad Nette. Vyvýjet to komuntitně se všema těma moderníma buzzwordama (Agile, TDD, AJAX, MVC, …). Jediné co bych rád kdyby se to v co největší míře postavilo nad pokud možno čistým Nette. (tak trochu jako Apigen)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

nanuqcz napsal(a):

Z článku v Nette dokumentaci jsem pochopil, že pokud si stáhnu nějaký Nette Addon a zavolám composer install, stáhne se mi k němu i požadovaná verze Nette. Co když už ale mám nějaký projekt na Nette postavený, a chci do něho „nainstalovat“ nějaký Addon? Pomůže mi s tím Composer nějak?

Samozřejmě pomůže. Tvůj projekt, ale prostě musí využívat Composer. Nemůžeš po něm chtít, aby ti nainstalovat jen něco, prostě se ti musí starat o všechny externí knihovny.

Pokud tedy chceš nainstalovat přes něj nějak nějaký addon, smažeš si Nette z projektu, přidáš ho do composer.json a zavoláš $ composer install.

Panda napsal(a):

S forkováním packagistu pro účely Nette addons prosím trošku brzdi…

Naprosto souhlasím, ale udělat si fork pro Kdyby a upravit si ho pro své potřeby snad můžu, ne? ;)

Honza Marek napsal(a):

Ta anketa je postavená tak, že do ní nedokážu vyplnit svůj názor.

To mě mrzí. Dá se považovat za tvůj „hlas“ co píšeš zde v příspěvku?

Líbilo by se mi, kdyby byl composer použit už v Nette sandboxu a všechny doplňky byly na packagistovi.

Já s tebou souhlasím a normálně bych to i prosazoval, kdybych nenašel v dokumentaci tohle.

  1. s composerem se musí seznámit i začátečníci (nepřijde mi to na škodu, composer je fajn nástroj)

To podle mě není nevýhoda :)

Patrik Votoček napsal(a):

Tak mě napadlo co uspořádat další Nette Brain Cloud a pokecat tam o tom?

Do Prahy 2× do měsíce nejedu… Takže beze mě.

Ta anketa je postavená tak, že do ní nedokážu vyplnit svůj názor.

Tak to zkus alespoň zde, pokud k tomu máš ještě něco ;)

Osobně jsem jednoznačně pro to postavyt systém doplňků nad Composerem. Ale jsem pro volbu tvorby vlastního Packagisty.

To je sice ušlechtilá myšlenka, ale opravdu věříš, že to někdo zvládne dotáhnout do konce? Já si nedokážu reálně představit, že by to dopadlo jakkoliv jinak, než že by se David zase nasral a dodělával by to sám.

Nechci dělat nic hrrr, to v žádném případě, jsem pro diskuzi. Ale, ber prosím v potaz fakt, že když se použije Packagist (byť třeba s drobnými úpravami) a nasadí se. Můžeme to používat hned.

Když budeme půl roku psát svůj vlastní dokonalý systém, tak ani nebudeme vědět, co od toho vlastně chceme, protože nemáme zkušenost s dobrým ani špatným řešením nad Nette.

Když se forkne Packagist, nahodí se a bude se používat, přechod už by nebyl tak bolestný. (neříkám udělejme to dnes, nebo zítra)

Panda
Člen | 569
+
0
-

HosipLan napsal(a):

  1. s composerem se musí seznámit i začátečníci (nepřijde mi to na škodu, composer je fajn nástroj)

To podle mě není nevýhoda :)

Podle Tebe to nevýhoda není, protože nejsi začátečník. Úplný začátečník nechce řešit nějaký Composer a mnozí se raději na nějaké Nette raději vykašlou, než aby zkoumali, co to vlastně je. Psát nějaký konfigurák, spouštět něco z konzole… To by neprošlo. Dost začátečníků si chce stáhnout ZIP, rozbalit ho v Průzkumníku do projektu a používat. Proto tam tato alternativa musí být.

K otázce packagist vs. vlastní – zatím bych se držel spíš otázky co dělat, ne jak implementovat. Je i možné, že se packagista použije, na druhou stranu to není nic tak složitého, aby nebylo možné realizovat něco podobného vlastního.

Ot@s
Backer | 476
+
0
-

Panda napsal(a):
Dost začátečníků si chce stáhnout ZIP, rozbalit ho v Průzkumníku do projektu a používat. Proto tam tato alternativa musí být.

Naprostý souhlas.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Panda napsal(a):

… Psát nějaký konfigurák, spouštět něco z konzole… To by neprošlo. … Dost začátečníků si chce stáhnout ZIP, rozbalit ho v Průzkumníku do projektu a používat. Proto tam tato alternativa musí být.

To se přeci nevylučuje, ne?

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

HosipLan napsal(a):

To se přeci nevylučuje, ne?

Přesně tak. Defaultní cesta bude použít composer, ale když někdo nebude chtít, tak si to holt stáhne přes addons.nette.org (což by vnitřně asi composer využilo).

To mě mrzí. Dá se považovat za tvůj „hlas“ co píšeš zde v příspěvku?

Jistě, proč bych to jinak psal? Jen mi přijde, že ta anketa předjímá to, že se bude budovat něco velkolepého a vlastního.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Patrik Votoček napsal(a):
Navrhoval bych 14dní od PoSoboty aby to bylo v půlce mezi starou a novou.

To znamená 14.-15. Termín mi vyhovuje. Jen musíme najít šikovné místo, kde můžeme 2 dny fakt makat.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

David Grudl napsal(a):

To znamená 14.-15. Termín mi vyhovuje. Jen musíme najít šikovné místo, kde můžeme 2 dny fakt makat.

Tak teď nevím jeslti jsem blbej já nebo…

Tak mě napadlo co uspořádat další Nette Brain Cloud a pokecat tam o tom?

Nicméně pojetí jako hackhathon není také špatná myšlenka. Když se seženou prostory jsem pro. Co třeba HUB, WebHUB, TechHUB,…?

Jan Jakeš
Člen | 177
+
0
-

Ještě by to chtělo přidat zmínku o Composeru, odkaz na Packagist a na HosipLanův návod na https://nette.org/cs/packages.

Editoval Juan (4. 4. 2012 17:31)

potapnik
Člen | 127
+
0
-

Jako bych se slyšel na openspacu na PoSobotě – udělat to jako example projekt nad Nette…

Každopádně je fakt, že by bylo vhodný to nejdřív opravdu naplánovat a zamakat na tom. Ani půlhodina na openspejsu nestačila na to, abychom se dobrali nějakému jasnému závěru, co by to mělo umět a jaký pomůcky by se k tomu hodily.

Slíbil jsem, že přihodím ruku k dílu (nevím jak moc budu platnej) a termín 14.-15.4. zatím nic nemám, takže se rád zúčastním a prozatímně si píšu do diářku maybe_full.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Nicméně pojetí jako hackhathon není také špatná myšlenka. Když se seženou prostory jsem pro. Co třeba HUB, WebHUB, TechHUB,…?

Jako hackhathon jsem to myslel, cílem je to vyrobit. HUB by nás na dva dny přišel, hádám, někde mezi 10 – 20 tisíci.

potapnik napsal(a):

Jako bych se slyšel na openspacu na PoSobotě – udělat to jako example projekt nad Nette…

Jako example projekt nad Nette je to dle mého zbytečnost, jde o projekt, který nikdo nikdy vyrábět nebude.

Panda
Člen | 569
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Nicméně pojetí jako hackhathon není také špatná myšlenka. Když se seženou prostory jsem pro. Co třeba HUB, WebHUB, TechHUB,…?

Jako hackhathon jsem to myslel, cílem je to vyrobit. HUB by nás na dva dny přišel, hádám, někde mezi 10 – 20 tisíci.

Do té doby by tedy asi bylo fajn

  • vyhodnotit dotazník a ujasnit si, co vlastně chceme (diskuze tady na fóru),
  • sepsat ve stručnosti seznam požadavků (na wiki),
  • na jejich základě nakreslit základní wireframy.

Nebo to chceš vše řešit na místě?

Pokud je to datum jisté, tak bych to začal organizovat tady na fóru, abychom měli přehled o lidech, kteří budou ochotni se zúčastnit.

Jinak se sháněním místa bohužel nepomůžu, jsem mimopražský. S čímž souvisí dotaz: nenašla by se nějaká dobrá duše, která by případně poskytla nocleh?

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

S prostory bude asi největší problém jsem taky mimopražský :-/ vyjmenoval jsem to co mě napadlo. (nevěděl jsem že ten HUB je tak mastnej)

David Grudl napsal(a):

potapnik napsal(a):

Jako bych se slyšel na openspacu na PoSobotě – udělat to jako example projekt nad Nette…

Jako example projekt nad Nette je to dle mého zbytečnost, jde o projekt, který nikdo nikdy vyrábět nebude.

Nejde o projek ale o strukturu projektu odělení modelu / presenterů, testy, komponenty…

Panda napsal(a):

  • vyhodnotit dotazník a ujasnit si, co vlastně chceme (diskuze tady na fóru),

myslím si že výsledky dotazníku jsou tak trochu na nic 20 lidí je prostě málo…

S čímž souvisí dotaz: nenašla by se nějaká dobrá duše, která by případně poskytla nocleh?

Hackhathon a nocleh? To jde dohromady?

Chtělo by to založit teda nějaké to vlákno… Davide? Založíš? Nebo mám já?

Panda
Člen | 569
+
0
-

Patrik Votoček napsal(a):

myslím si že výsledky dotazníku jsou tak trochu na nic 20 lidí je prostě málo…

Nejvíc samozřejmě vsázím na textové odpovědi, čísla beru spíš orientačně. Tam můžeš vytušit, co asi nemá smysl i u tak malého vzorku lidí.

Hackhathon a nocleh? To jde dohromady?

Je tam to „případně“, tedy pro případ, že se nepodaří sehnat místo, kde bychom mohli být non-stop a muselo by se to rozdělit do dvou dnů. Což se ale doufám povede…

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Je zájem se sejít a naprogramovat to?

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

jak by řekl Jarda Jágr… „Tak určitě“ (pokud mluvím za sebe)

Panda
Člen | 569
+
0
-

Za mě určitě.

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Tak na 80 % bych taky dorazil. Co se organizačních věcí týče, tak s hledáním místa konání nepomůžu. Ideálně, aby se tam dalo i přespat. Založení vlastního vlákna je dobrý nápad. Funkce bych doladil až na místě během prvních dvou hodin. Stejně je budeme muset nějak osekat, aby na konci byl funkční produkt a ne teoreticky zcela úžasná aplikace, na které je potřeba udělat ještě 90 % práce než ji bude možné nasadit.

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Nevím, zda už bylo rozhodnuto, kde a kdy, ale kdyby přeci jen v Brně, myslím, že u nás na privátě by to šlo. Mám obrovský pokoj, rozumné spolubydlící a tedy spoustu místa k přespání (pokud vám zem nevadí :)).

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Tak co se týče místa, tak pokud na vás důkladně dohlídnu, tak Honza Tichý svolil k použití kanceláří Media. Je to na metru C Kačerov a místa by měl být dostatek.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Honza Marek napsal(a):

Nejlepší zpráva dne!

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Založil jsem vlákno a termín na srazech

Vojtěch Dobeš
Gold Partner | 1316
+
0
-

Ad používání Composeru: commitujete jen composer.json a composer.lock, nebo i Composerem natažené zdrojáky? Co je vhodný způsob?

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Pouze composer.json. Pokud je to aplikace, nikoliv jen knihovna, tak commituju i .lock. Je to best practise dle dokumentace.

Vojtěch Dobeš
Gold Partner | 1316
+
0
-

Díky, ujasněno :)