Dokumentace co s ní dál, roadmap pro skype poslední neděli 27.12.2009

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

WTF? https://forum.nette.org/…programatora & https://forum.nette.org/…programatora & https://forum.nette.org/…programatora Honzo můžeš s tím něco udělat?

OT: Akutně sháním antispam pro nette fórum stačí aby filtroval příspěvky od uživatele s ID 1723

Inza
Člen | 330
+
0
-

_Martin_ napsal(a):

OT: Inza se vrátil=D

Inza tu byl vždy, ale v latentním stavu, jelikož se čekalo na to až davídek předělá engine:-)…

Jinak Davide, tady: https://wiki.nette.org/cs/dev/ndp je stránka kam prosím napiš ten TODO list toho co máme v rámci NDP dělat, já to pak zkusím tak nějak režírovat a dotahovat, ale potřebujeme ten TODOlist – bez něho se nehneme z místa, buďto ho napiš ty, nebo mi prosím explicitně sděla že ho mám napsat já a já ho rád napíšu a pak to třeba poupravíme nebo tak, ale potřebujeme se pohnout a bez toho todo to nejde…

Inza
Člen | 330
+
0
-

Takže, mám ještě dotaz, podle reakcí několika lidí (Ondřej Mirtes, Honza Marek), už koordinátorem NDP nejsem, takže bych chtěl v této souvislosti uvést několik věcí na pravou míru:

  1. Nikdy jsem se nikomu nevnucoval a ani se nikomu vnucovat nechci a nebudu. Tuto „pozici“ koordinátora NDP mi David kdysi přidělil a pokud já vím tak jsem z ní nikdy ani jím a ani nikým jiným odvolán zatím nebyl – jestli se mýlím, moc se omlouvám a opravte mne.
  2. Přiznávám že stav dokumentace je katastrofální a i přes relativně dlouhou dobu mého působení jako koordinátora projektu se moc nezměnil. Ale chci zdůraznit že se tak stalo i přes mou velikou snahu.
  • Ano přiznávám, že mé působení na fóru je, řekněme: „ve vlnách“, že nějakou dobu nic nepíšu a potom, jak mnoho z vás oprávněně říká fórum přímo „zaspamuji“ – přiznávám to. K těmto údálostem došlo a dochází z několika důvodů:
  • 2A. Již několikrát jsem se snažil o to s NDP někam pohnout. Bez vyjímky všechny z těchto mých snah nikam nevedly. Poslední vývoj byl takový, že na Brněnské „džínskové“ PS nám David předvedl nevou strukturu dokumentace, kterou poté zprovozňoval na webu a než to dodělal, dle jeho vlastních slov mu v tom nikdo nemohl pomoci, navzdory tomu že sám chtěl. Prvních několik dnů jsem na fóru byl každý den a doufal, ale když se nic nezměnilo po několika týdnech a ani měsících, mé návštěvy fóra už logicky nebyly tak frekventované a uznávám, že zpravidla nejsem mezi prvními, kteří zaregistrují změnu, ale vzhledem k okolnostem a tomu, že já osobně nespatřuji TOP TOP TOP věci ve sledování každé nové revizene nette, spíše jako ve sledování možností jak pohnout s NDP. A tato možnost zde dlouhou dobu nebyla.
  • 2B. Můj předchozí pokud, který spočíval v návrhu a částečné realizaci homepage Dokumentace, který jsem vytvořil na vlasntí pěst, protože ani David a ani nikdo z vás nereagoval na mé opakované výzvy na fóru se rovněž setkal s neúspěchem.
  • 2C. Předtím jsem začal psát jeden článek: https://doc.nette.org/…-frameworkem, který jste mi druhý den opět zkritizovali. – a věřte že když jsem si přečetl vaše reakce, které byly většinou ve smyslu: „radši nic nedělej, vůbec nechápu proč se tady o něco snažíš“, tak jsem pak už neměl moc chyť psát něco dalšího.
  • 2D. Podobným způsobem dopadly i dva mé dřívější pokusy, kdy jste mě jednou (na začátku srpna) zahnali argumentem, že davídek dokumentaci dělá sám a že bude hotová v září…hmmm kde jen tak dokumentace je?
  • 2E. A zcela stejně dopadl i můj úplně první pokud před tím…

Znovu opakuji: nikomu se nevnucuji a vnucovat se nechci, pokud o mou pomoc nemáte zájem, tak to jen prosím řekněte. Pokud jste už zvolili jiného „koordinátora“, tak mi řekněte kdo to je a já půjdu za ním a zeptám se ho s čím mu mohu pomoci – když mi řekne že s ničím, nebudu se vnucovat, když mi řkene co mám dělat udělám to – ukažte mi toho člověka. Nebo pokud je way žádného takového člověka nemít, nic se neděje, pak mi někdo, kdokoliv řekněte co mám psát nebo dělat a já to udělám.

Tu funkci koordinátora projektu jsem na svá bedra s davidovým souhlasem vzal právě proto že se v celé komunitě nikdo taový kdo by mi řekl co mám dělat a s čím mám pomoci nenašel. Už nekolikrát jsem se snažil vám ostatním navrhnout co by se mohlo dělat a pokaždé jste nesouhlasili, říkali jste jen: „nedělej to, udělá to někdo jiný“, nebo v lepším případě: „udělá to ten a ten“, ale ten nakonec udělal kulové a výzledkem je, že je kulové hotovo.

Takže prosím, chtěl bych v tom mít jednou pro vždy definitivně pořádek – a mimo jiné prosím o vyjádření také Davida Grudla: „Jak to tedy s tou dokumentací je? Jsem nebo nejsem ještě koordinátorem projektu? Pokud ne já, kdo je ten koordinátor? Nebo jinak: Koho se mám zeptat, s čím mohu v rámci NDP pomoci? Je zde nějaká možnost jak bych mohl s NDP pomoci? Honza Marek mi psat na TW že ‚mám psát články‘ – jaké články mám psát Honzo, abyste mi až je napíšu neřekli že jsem failman a neseřvali mě za to co dělám?“

Jinak přiznávám, že nejsem na fóru tak často jako např Honza Tvrdík, nebo Patrik Votoček – přiznávám že se neúčastním bez vyjímky všech NDP. Pokud jsou toto překážky z tom abych mohl být vedoucí NDP, OK, chápu to.

Z mého pohledu jsem pro NDP dělal co šlo, čekal jak jste mi řekli a o něco se snažil jak jste mi řekli…ale…asi to nebylo dost. Chápu to…nevím co mám dělat víc…:-(

Chci prostě jen pomoci, pokud o mou pomoc nemáte zájem, omlouvám se, nechci dělat nic zbytečného, komplikovat vám práci, život a tak.

Závěrem už jen jednu věc: Prosím abyste mi teď odpověděli a rozhodli se (především lidé jako David atd.) a ať už to rozhodnutí bude jakékoliv, prosil bych – a to nejen kvůli sobě, ale i kvůli ostatním, kteří třeba přijdou po mě: „Je moc snadné kritizovat, je moc snadné říct: ‚To, co jsi udělal je nanic, příště to vůbec nedělej‘, chci vás jen poprosit, že než něco takového řeknete, zkuste se před tím na chvilku zamyslet nad tím co říkáte – a když už nesouhlasíte, raději než to že je ‚to k ničemu‘ zkuste říct ‚proč je to k ničemu a co by se na tom dalo a mělo změnit tak, aby to bylo k něčemu‘…“

EDIT: „Jinak, pojedete-li na tuto (lednovou) PS, rád vše prodiskutuji a pořeším.“

Editoval Inza (23. 1. 2010 23:15)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

OT: Vrtak-CZ: napiš si do greasemonkey (addon do foxe) script :P

2 Inza: Vidím pod tvým nickem „Vedoucí NDP (Nette: Dokumentační projekt)“ to je pro mě celkem jasná odpověď. Pokud tu jsou tací co to mají problém respektovat tak je něco špatně.

Nevím co jste si s kým udělali a je mi to v celku jedno. Nějak jsem tě asi přehlédl na wave? Je tam zajímavej štos informací, pokud mi (nebo asi komukoliv) pošleš wave účet tak tě přizvu.

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Sice se moc tohoto tématu už nezúčastňuji, ale myslím, že poslední dobou něco pekli lidi okolo Honzy Tvrdíka na Google Wave, tak bych se zkusil zeptat ho, jak na tom jsou a s čím je třeba hnout.

Jinak snad bych jen Inzo nezakládal kvůli každé blbině stránky na Nette Wiki a ještě k tomu vlákna ve fóru, určitě se na to najdou vhodnější věci, třeba ten Wave, jen je třeba se na něčem shodnout. A co se toho ještě týče – méně se ptej lidí na názor. Jak říkáš, kritizovat je lehké a 100 lidí = 100 názorů. Je zde někde vlákno, kdy se právě Honza Tvrdík snažil popsat nové šablony a dopadlo to přesně jak popisuješ… prostě tohle je místo, kdy podle zkušeností nemá být prostor k diskusi. Alespoň ne zde na fóru, když se k tomu vyjádří věcně 2 nebo 3 lidi někde na Wave, tak jsou ty připomínky i věcné než když má každý z fóra do toho vstupovat. Pokud chce někdo do toho vstupovat, ať se nějak nejdřív začlení do NDP ;)

EDIT: když se si čtu ten článek, který jsi linkoval, tak bych ani nepoznal, že to psal někdo jiný než David. Určitě na tom kritizování teda hraje roli i nějaký psychologický efekt, kdy to co nepsal přímo David není považováno za etalón :)

Editoval romansklenar (23. 1. 2010 23:51)

Inza
Člen | 330
+
0
-

Ok o už jsme si přidal Honzu do IM, tak to nějak pořešíme:-)… můj wave je nanos311@googlewave.com, tak mě tam prosím někdo přifařte…thx…

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Hodně jsem váhal jestli tenhle textík poslat nebo ne.

Inza napsal(a):

  • Ano přiznávám, že mé působení na fóru je, řekněme: „ve vlnách“, že nějakou dobu nic nepíšu a potom, jak mnoho z vás oprávněně říká fórum přímo „zaspamuji“ – přiznávám to. K těmto údálostem došlo a dochází z několika důvodů.

Tohle bude asi ten nejvíc nejvetší problém (alespoň z mého pohledu). Jsem rád že jsi to tenkrát vzal pod svá bedra. A že se něco dělo. Jsem rád že se něco začíná zase dít (už méně jsem rád že to tak dlouho stálo a nic se nedělo – hlavně ten web – nicméně z toho davida neviním, protože to dělá ZADARMO a to by si měla spousta lidí uvědomit!). Doufám že se to někam pohne i když já vám asi moc nepomohu mám teď spoustu práce okolo nelly a není to **** . A moc rád bych při psaní dokumentace odkazoval do nette dokumentace (to je taky důvod proč stavět OSS CMS nad frameworkem).

Ale abych se vrátil k jádru pudla. A tím je inzovo „spamování“ fóra. Viz:

TODO list TODO list TODO list. Kliknout na editační tlačítko snad není tak těžké. http://ukaz.at/5n taky nepůsobí zrovna nejlépe. Na tomto fóru je spousta lidí a denně přibývají další a další. S tím roste i počet příspěvků (rád mám přehled a tak čtu všechny co mě přistanou v RSS – myslím že je to aktuálně něco kolem 200denně). Ale pak se tady ukážeš ty a za hodinu je o 50příspěvků více. Takže prosím kroť se. Jinak mě nic nevadí.

Jo a jenom dodám že doufám že se Dokumentace zase nebude tvořit stylem chtěly by jste to takhle nebo takhle? Je lepší to a nebo to. Protože pak se zase bude hledat půl roku průsečík toho jestli takhle ano nebo ne. Prostě nekdo musí vystoupit z řady a říct prostě se to bude dělat takhle a nezájem. Protože jinak se zase nic neudělá.

EDIT: „Jinak, pojedete-li na tuto (lednovou) PS, rád vše prodiskutuji a pořeším.“

Tohle mělo být hned na začátku toho postu. :-)

REPLY by Inza: Já také Davida z ničeho neviním:-) – A jinak moc díky tohleto je něco z čeho se mohu poučit, thx:-)!

Editoval Inza (24. 1. 2010 0:58)

Ondřej Mirtes
Člen | 1536
+
0
-

Já myslím, že to dobře vyjádřil Patrik – mně přijde, že si jednou za měsíc vzpomeneš („ježiši, já jsem vlastně vůdce toho NDP“), zaflákáš fórum 50 příspěvkama a pak o tobě zase není vidu ani slechu. To je má hlavní výtka.

Dále – např. nad návrhem hlavní stránky dokumentace jsi strávil nějakou dobu, ale řešení se ukázalo jako hodně nepřehledné a David tu stránku předělal – pochybuju, žes o tom něco věděl, nebo se na tom nějak podílel, tak jsem na Twitteru nepřímo prohlásil, že vůdce NDP bys už asi být neměl.

Já si myslím, že se toho vcelku dobře ujal (myslím návrhu struktury a už i nějakého psaní) Honza Tvrdík a možná další lidé z Google Wave, tak proč to přenechávat tobě. Neříkám tím, aby ses na dokumentování vykašlal – ale nevím, proč ti nechávat vedoucí pozici. Nebo se toho z jiného, než vedoucího místa, účastnit nechceš?

Já myslím, že spousta lidí tady z fóra je takovou chodící dokumentací k Nette a mají v hlavě víc informací o Nette, než je na zdejší wiki – jde jen o to přiložit ruku k dílu, ty myšlenky uspořádat a dostat je na „papír“. Každý může přiložit ruku k dílu a nebát se. Někdo se dnes na fóru zeptal, jestli může opravovat překlepy – co je to za otázku? Je to wiki, je tam historie, změny jdou vracet, takže editujte, co uznáte za vhodné :) Já např. přemýšlím o tom, že bych zkusil popisovat jednotlivé části Nette z komplexního hlediska – např. článek „Komponenty“, kde bych rozebral všechny aspekty – tvorba, renderování, továrničky, widget makro a AJAX. Vždyť se to pak může smazat nebo předělat, hlavní je, že něco bude hotové :) Anebo jsem se nabídl k tvorbě dokumentace v angličtině – k tomu se mi ale nikdo nevyjádřil.

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Ondřej Mirtes napsal(a):

Přemýšlím o tom, že bych zkusil popisovat jednotlivé části Nette z komplexního hlediska – např. článek „Komponenty“, kde bych rozebral všechny aspekty – tvorba, renderování, továrničky, widget makro a AJAX.

Komponenty si klidně na starost vezmi. Stejně tak je potřeba zpracovat komplexně formuláře a šablony.

Komplexně != jedna velká stránka, ale naopak sada stránek (komponenty/neco, komponenty/něcojiného, …).

Anebo jsem se nabídl k tvorbě dokumentace v angličtině – k tomu se mi ale nikdo nevyjádřil.

Na to kašli, nemá to teď smysl.


Moje vyjádření k situaci Nette vs. Inza:

  1. Inzu můžeme zabít nebo mu alespoň zakázat psát do dokumentace a na fórum.
  2. Inzu můžeme využít, aby nám pomáhal.
    • Je potřeba mu zadat velmi přesně specifikovaný úkol.
    • Pokud bude bez práce, nebo bude mít úkol zadaný velmi volně, je Inzovo chování nedefinované a tudíž potencionálně nebezpečné.
    • I u přesně specifikovaného úkolu je třeba Inzu hlídat, aby se nezačal chovat příliš kreativně a tudíž potencionálně nebezpečně.
    • Čím víc budete z Inzou mluvit, tím snížíte šanci, že udělá něco špatně a zvýšíte šanci, že s něčím pomůže.
    • Ať Inza udělá cokoliv, vycházejte vždy z předpokladu, že se Inza snaží pomoci a jednejte s ním podle toho.

Editoval Jan Tvrdík (24. 1. 2010 14:28)

Inza
Člen | 330
+
0
-

Tak po dohodě s Honzou předělávám QS:

  • odstraňuji zastaralé věci
  • a změnil jsem vyvýjenou aplikaci – už to nebude datagrid ale primitivní todo list – tam lze lépe poukázat na rysy nette, páč je ta aplikace jednoduší, a také tam lze mnohem lépe demonstrovat AJAX a to jak s ním Nette kamarádí.
  • QS bude využívat skeleton a rovnou používá jQuery a dibi – je to nově řečeno už hezky od začátku
  • snažím se používat co nejvíce věcí a textů co jde ze starého QS – většina Davidových obratů je super:-)
  • ronvou jsem předělal i několik souvisejících pidi stránek.

→ průběh sledujte na NDP todo…

! Ještě to není done intenzivně na tom pracuji tak mi to pls nějakou dobu neměňte:-)… (nejsem si jist jak si doku engine poradí s tím když dva editují naráz jeden file…)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Průběžně ti ty tvoje texty přepisuji :)

Pokud editují dva naráz, tak myslím wiki engine řekne něco jako sorry, ale tohle neumím řešit.

Inza
Člen | 330
+
0
-

Jan Tvrdík napsal(a):

Průběžně ti ty tvoje texty přepisuji :)

Pokud editují dva naráz, tak myslím wiki engine řekne něco jako sorry, ale tohle neumím řešit.

Jasný, přepisuj improvuj!:-)…

David Grudl
Nette Core | 8158
+
0
-

Ad Inza a spamování a dokumentace a NDP a vedoucí: klííííd ;)

Inza
Člen | 330
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Ad Inza a spamování a dokumentace a NDP a vedoucí: klííííd ;)

Co říkáš na draft tří prvních částí nového QS?:-)

https://doc.nette.org/cs/quickstart

David Grudl
Nette Core | 8158
+
0
-

V diskusi prosím pokračujte tady.

David Grudl
Nette Core | 8158
+
0
-

Inza napsal(a):

https://doc.nette.org/cs/quickstart

Dobrá práce! Na webu vůbec přibylo hodně zajímavého obsahu.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

David Grudl napsal(a):

V diskusi prosím pokračujte tady.

Tak bych tohle vlákno asi zamknul né?

Ivorius
Nette Blogger | 119
+
0
-

Předně, o Nette už pár let slyším a uvažuji, žel vždy jsem ztroskotal na tom, jak se do toho vlastně pořádně obout. Stejně tak nyní, nastudoval jsem si info o MVC, OOP (nejsem expert, ale doufám že jako základ mi to stačí abych mohl s Nette začít pracovat). Našel jsem si tedy Nette Quick Start a vidím že půlka stránek chybí, v té druhé půlce dochází k nelogičnostem a vlastně nevím jestli to je z nějaké staré verze, nebo to tam někdo zapomněl, a jak to je vůbec staré nebo aktuální.

Viz. Na začátku využiji skeleton z balíčku nette, vyzkouším že nette funguje. A někde u 4. článku mi zase někdo tvrdí, že Nette bude vyhazovat chybu, protože není nastaven základní presenter (DefaultPresenter). Podle toho co jsem však pochopil a je v tom skeletonu, tak DefaultPresenter je nyní BasePresenter.
A to je pár stránek Quick Startu, jak asi pak vypadají ostatní informace?

Já osobně bych byl rád, kdyby se toho někdo ujal pevnou rukou (i za cenu že tam budou nějaké menší chyby, ale hlavně že to bude konzistentní a bude se dát z toho vycházet. Ideálně aby u každého také bylo datum vydání a k jaké verzi se to vlastně vztahuje).

Příklady se člověk nejlépe učí, takže kdyby např. krom Quick Startu někdo rozebral i např. postup jak se vytvářel ten CMS Nella, to by bylo jiné kafe.

Chlapi, zkuste se na to podívat očima nette zelenáče a bude Vám jasno, že spousta nováčku potřebuje hlavně v začátcích mít pevnou pomocnou ruku a ne hledat po foru vlákna jak to vlastně ve skutečnosti je.

Ondřej Mirtes
Člen | 1536
+
0
-

Ivorius: Jasně, na dokumentaci se po hodně dlouhé době zanedbávání začalo pracovat a je teď v „rozpracovaném“ stavu :)

BTW: BasePresenter zůstal BasePresenterem, stále je předkem všech ostatních presenterů.

Mno, pro naučení se základů ti v současnosti můžu doporučit seriál o Nette na Zdrojáku, po jeho nastudování bys už měl být schopen nějaký ten web napsat :)

kravčo
Člen | 721
+
0
-

David Grudl napsal(a):

V diskusi prosím pokračujte tady.