[2009–11–11] Vyšla stabilní verze 0.9.2

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
David Grudl
Nette Core | 8111
+
0
-

Po dvou měsících je tu další setinková stabilní verze. Ta především opravuje řadu odhalených chybiček, ale také nabízí několik nových vlastností:

  • Route: volitelné sekvence via [...] (POZOR: místo původních složených závorek jsou ve finální verzi hranaté)
  • nový testovací framework pro self-testing Nette
  • metoda setDefaultValue() na prvcích formuláře
  • nová adresářová struktura pro moduly (aktivuje se přes $oldModuleMode) a s tím související BC break – odstranění proměnných prostředí %templatesDir%, %presentersDir%, %componentsDir%, %modelsDir%
  • vylepšení Image::crop() a resize() (thanx to kravčo)
  • v presenterech lze k singletonům User a Session / SessionNamespace přistupovat přes metody getUser() a getSession().

Šablony:

  • předregistrované helpery: length, substr, number, replace, replaceRE, repeat, implode
  • proměnná $basePath nahrazující $baseUri (liší se v absenci pravostranného lomítka)
  • makro {status ...} pro odeslání HTTP kódu a {layout ...} jako alias pro {extends ...}
  • u definic bloků je nepovinný znak #

Kromě zmíněného BC breaku s proměnnými prostředí by se žádná nekompatibilní změna objevit neměla, takže upgrade na 0.9.2 je doporučený.

Poznámka pro uživatele development verze: OldPresenter a snippety s dvojtečkou jsou součástí jen vývojové verze (tj. 0.9.3-dev) a ve verzi 0.9.2 je nenajdete.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

David Grudl napsal(a):

  • u definic bloků je nepovinný znak #

Můžu mít dotaz co k tomu vedlo?

PetrP
Člen | 587
+
0
-

vrtak-cz napsal(a):

David Grudl napsal(a):

  • u definic bloků je nepovinný znak #

Můžu mít dotaz co k tomu vedlo?

Je to znak navíc, a když uz se block nepoužívá k zachytávání do proměné (místo toho je jiné macro) tak je zbytečný.

David Grudl
Nette Core | 8111
+
0
-

Uvědomil jsem si až včera v autě, že jsem zapomněl na jednu důležitou věc, kterou je prostě potřeba udělat teď nebo nikdy – a tak ji ještě do stable 0.9.2 doplnil. Omlouvám se za zmatek, až současná stable je ta pravá.

O co jde. Snažím se udržet jakýsi usability-standard v rámci celého frameworku, některé oblasti se mu ještě vyhýbají, protože vznikly v odlišné době (např. jen Nette\Forms používá protected proměnné, cca), nicméně byla by chyba činit kroky jdoucí proti tomuto záměru. Tím by bylo také použití složených závorek pro označování volitelných sekvencí v masce Route. Byť jen myšlenkově, tak to koliduje s filtrem LatteFilter, kde se složené závorky používají pro makra a proměnné. Naopak nepovinné části bývá zvykem uvozovat do uvozovek hranatých.

Protože vlastnost byla dosud pouze v night build verzi, při uvedení do stable jsem závorky zaměnil.

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Tak nakonec vše zlé bylo pro něco dobré ;) kdybys včera nejel autem, dal bys taky pár piv a třeba by tě to nenapadlo :)

cuga
Člen | 210
+
0
-

kdy prejde $oldModuleMode a $oldLayoutMode do vychoziho nastaveni FALSE??? ted jsem presel z vyvojove na stable a musel sem to prenastavovat…

David Grudl
Nette Core | 8111
+
0
-

cuga napsal(a):

kdy prejde $oldModuleMode a $oldLayoutMode do vychoziho nastaveni FALSE??? ted jsem presel z vyvojove na stable a musel sem to prenastavovat…

Zatím si nejsem úplně jist, zda to řešit OldPresenterem nebo jinak.