Pricnip platební brány a toku peněz

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
JanBE
Člen | 62
+
0
-

Ahoj,

našel by se někdo zkušený v platebních branách a potvrdil mojí teorii o tom, že to tak může fungovat?

Mám Nette aplikaci, ve které se se budou platit vybrané rezervace „něčeho“ kartou, tedy přes online platební bránu (zřejmě to bude gopay, protože vím, že existuje doplněk pro Nette). Rezervace budou vytvářet subjekty, které se mohou do aplikace registrovat a inkasovat za to odměnu od kupujících.

Jde mi teď spíše o princip pohybu peněz. Když tedy někdo v aplikaci dá „zaplatit“, bude přesměrován na platební bránu, kde zadá údaje a po autorizaci je mu částa stržena z účtu.

A teď moje dotazy/myšlenky:

  1. pokud budu mít subjekty, které se do aplikace registrují a budou něco nabízet, potom oni někde musí vyplnit číslo účtu, na které jim bude posílána částka (částka X mínus provize provozovatele), je to tak? v tom případě asi ten mezi účet potřebuji, jelikož plánuji řešit storno poplatky. Tedy když kupující stornuje rezervaci den před akcí (bude mu vrácena jen 50% částka).
  2. aplikace musí běžet na https, platí se zřizovací poplatek (cca 5000 kč) + provize za každou platbu (cca 2% + 2–3Kč)
  3. peníze za zaplacenou rezervaci budou ležet na mezi účtu až do dne, kdy rezervovaná akce proběhne, bude tedy potřeba cron, který v této době odešlě peníze (snížené o provizi za platební bránu a provizi pro provozovatele) registrovanému, který rezervaci vytvořil
  4. Kdy si provozovatel platební brány strhává provzi? Chodí jednou mesíčně vyúčtování?

Jsem alespoň trochu v obraze? :-)

Díky

David Matějka
Moderator | 6445
+
0
-

bezne to probiha nasledovne (a gopay asi nebude vyjimkou, i kdyz jsem to nikde neimplementoval)

  • uzivatel zaplati
  • penize prijdou gopay
  • probehne vyuctovani (dle nastaveni, klidne treba do druheho/tretiho dne od platby), tobe se na tvuj ucet preposle balik vsech zauctovanych plateb
  • soucasne mas moznost se nejak dostat k vyuctovani (mail/api) kde zjistis, ktery platby jsou v tom baliku penez vcetne rozpisu poplatku atd.
  • pak uz je na tobe, jak to zpracujes u sebe
JanBE
Člen | 62
+
0
-

Super, děkuju za vyjasnění!

Takže pak je potřeba přes nějaké API pracovat se svým účtem a peníze přes něj rozesílat cílovým subjektům, které něco nabízeli. (je to vůbec vůbec možné, napojit se přes PHP na bankovní účet a zadávat tam příkazy? :-)) Tam asi potom záleží na typu bankovního účtu, respektive na bance a nějakém certifikátu, je to tak?

Pavel Kravčík
Člen | 1180
+
0
-

Od příštího roku (či dvou) má každá banka povinnost API mít myslím. V současné chvíli má pěkné API například Fio. ČSOB, KB, AirBank v současné chvíli API nemají (hledal jsem cca před rokem).

Například u ČSOB to řešíme individuálně, že nám posílají speciální formát (XLM nebo DBF teď nevím) na mail, odkud si ho sami parsujeme a dáváme do systému. Každopádně, pokud můžeš – vyhni se přepisu starší aplikace na tenhle způsob… rovnali jsme cca 100M průtokový účet a je to prostě voser.

David Matějka
Moderator | 6445
+
0
-

zalezi na bance, jestli api poskytuje. treba fio nabizi

ale od pristiho roku dle narizeni EU budou muset poskytnout api pristup vsechny banky

Kori
Člen | 73
+
0
-

Jinak, u transakce si muzes vetsinou nastavit, zda se maji penize na uctu pouze zablokovat (a pozdeji je treba zase odblokovat, pokud si to zakaznik rozmysli) = penize se neodeslou na tvuj ucet a nebo rovnou strhnout.

matopeto
Člen | 395
+
0
-

sice od buduceho roku budu musiet poskytovat api vsetky banky, ale tvoja aplikacia bude schvalovana, a apristup k api dostanu len tie schvalene…

matopeto
Člen | 395
+
0
-

Fio vie aj posielat (ale platby musis potom potvrdit v IB)

JanBE
Člen | 62
+
0
-

Ještě mi napadla jedna možnost, není možné v požadavku platby posílat i žádost na přeposlání zbytku částky na účet nabízejícího přímo platební branou? Že by platbu rozdělila na dvě části (provize pro provozovatele portálu a na částku určenou pro nabízejího). Zkusil jsem to navrhnout jako žlutou varinatu na schéma https://ibb.co/nJRRdv. Spíš si asi myslím, že to možné nebude :-/.

Z toho co je uvedeno výše, tedy vyplívá nejvhodnější varinata zřízení FIO účtu a následné rozesílání plateb nabízejícím přes API Fio banky.

Ještě k implementaci: Při odeslání požadavku na platební bránu si tento požadavek uložím do DB (požadavek zřejmě vrátí nějaké jeho ID (pod kterým bude požadavek uložen na serveru platební brány), a přes které se budu moci dotazovat na stav platby a po uhrazení zřejmě bude toto ID ve vyúčtování, abych podle něj věděl kdo zaplatil). Mám pravdu?

nightfish
Člen | 470
+
0
-

U GoPay to funguje tak, že při zakládání platby přes API nastavíš i URL, na které má přijít notifikace o provedené platbě. Na URL běží skript, který se GoPay pomocí ID platby zeptá na stav zaplacení. GoPay má API i pro (částečné) vracení plateb – pokud neřešíš EET, tak se dá vrácení naklikat i v jejich administračním rozhraní.