Testujete aplikace bez javascriptu?

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Václav Kraus
Člen | 77
+
0
-

Dobrý večer,
ráno jsem narazil na Rootu na tuto diskuzi. Na stránce 2–8 se řeší funkčnost aplikace pro uživatele, kteří nemají v prohlížeči zapnutý JS (neřešte prosím, že název topicu je úplně o něčem jiném, než zbytek diskuze. Je to tam nejspíš takový kmenový zvyk :)).

Celý den jsem v depresi, protože jsem nikdy netestoval, jak se chovají mé aplikace s vypnutým JS (po dnešním otestování jsem z toho v depresi ještě větší). Když opomenu validace Nette/Forms (které jsou automaticky na straně klienta i serveru), tak vlastně nic, co je nějak závislé na javascriptu nejede (ajax, dependent selectboxy, galerie …).

Chci se tedy zeptat/inspirovat, jak řešíte funkčnost aplikace bez JS a zda to vůbec má smysl řešit. Lze nějak efektivně měřit počet uživatelů, kteří mají v prohlížeči vypnutý JS? Dejme tomu, že oželím ajax, ale jak bych řešil dependent selectbox bez JS, tak to netuším (nehledě na krásné galerie postavené na jQuery).

Vím, že se to netýká tak úplně Nette, ale když je to v „Různé“, tak to snad zas až tak nevadí. Zajímá mě názor dalších programátorů webových aplikací

Díky za názory/postřehy/zkušenosti!

Azathoth
Člen | 495
+
+3
-

Nijak. Prostě počítám s tím, že má uživatel javascript zapnutý a maximálně bych zobrazil těm bez javascriptu hlášku, že si js mají zapnout.

chemix
Nette Core | 1296
+
+4
-

Na tohle nelze odpovedet „spravne“. Zalezi na typu aplikace. Treba takovy Gmail, facebook si dneska bez JS poradne neprohlidnes.

Osobne se snazim aby webova stranka byla co nejvice pristupna bez JS, je to i z duvodu indexace, ale i treba ruznych jinych ctecich zarizeni, kam patri ctecky pro slabozrate/slepe ale treba i „read it later“. Snazim se pro obsah nehaze klacky pod nohy.

U aplikace to mam jinak. U administrace vim ze tam jdou taci a taci a muzu jim i rici, ze by bylo vhodne tam chodit s posledni verzi prohlizece jinak to nebude fungovat. (asi bude ale preci jen chceme aby si lide aktualizovali prohlizece)

Ale pracoval jsem i na aplikaci, kde ve specifikaci bylo zadani ze ma fungovat bez JS a dokonce i v LYNXu … tim se vse komplikuje, prodrazuje apd apd… takze je dulezite vedet jake je zadani, kdo bude navstevnikem.

Šaman
Člen | 2635
+
+1
-

Jestli ti jde o maximální přístupnost, třeba na eshopu, pak je lepší přidat JS až jako vylepšení UI, ale všechno by mělo fungovat i bez něj.
Naopak, pokud programuješ službu jako mapy, fb, nebo něco podobně interaktivního, tak asi stačí předpokládat, že uživatel bude JS mít zapnutý. Ale poslední slovo má ten, kdo platí – je na něm, jestli mu třeba za 5–10% vyšší počet uživatelů stojí nárůst ceny projektu o 30%, případně předpotopní UI.

llook
Člen | 407
+
0
-

Buď v klidu, tohle je něco, co vadí tobě a možná dalším třem uživatelům, zatím… Já sám blokuju JS, když používám Tor Browser, ale to je jenom výjimečně, když chci nakoupit LSD apod.

Řeš problémy, které tě (=firmu) stojí peníze. To že nejede tvůj web nějakému linuksákovi z Říčan, tě ekonomicky neohrožuje, narozdíl třeba od nefukčnosti v IE9. Možná i v IE8…

Jinak bohužel asi potrvá dlouho, než většině dojde, že se chtějí proti šmírování bránit a pak většina z nich beztak padne do pasti některému velkému hráči. Se stim smiřte.

llook
Člen | 407
+
0
-

chemix napsal(a):

Zrovna Gmail si prohlídneš, ten to má ukázkově vychytaný.

David Matějka
Moderator | 6445
+
+3
-

Tematicky clanek: http://jecas.cz/bez-javascriptu

Asi nejdulezitejsi je komentar Lukase Havrlanta k lidem bez JS

Takový lidi si zaslouží chcípnout.

:)

Ale vazne – v tom clanku je nejdulezitejsi pointa, ze delat web aby fungoval bez JS neni proto, kdyz ma nekdo js vypnuty, ale kdyz JS selze.