Nette Pro: zatím asi nejschůdnější budoucnost pro Nette

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+6
-

@DavidGrudl Super, tak to pojďme sepsat a udělat tu „marketingovou“ donate „kickstarter“ stránku jen s měsíčními přispěvateli, cílovou částkou a s „bonusy“ když se vybere víc. Jak to provedem? S čím chceš pomoct?

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
0
-

@DavidGrudl jsem se špatně vyjádřil. Myslel jsem to tak, že tyto dvě věci by na pokrytí Tvých nákladů na vývoj Nette mohly stačit. Neříkám, že je musíš dělat přímo ty, ale měl bys na ně dohlížet.

Co se týče mě, rád budu připravovat hotová řešení, ale na spoustu věcí prostě nemám kvalifikaci. Mohlo by to klidně fungovat tak, že každý bude moct v nějaké „galerii“ ala Addons (ale menší jako Github Gist) něco poslat. Někdo zkušený to pak ale musí zkontrolovat, zda je to opravdu best practice a to já nejsem.

Co se certifikací týče, mohl by se na to udělat nějaký automatizovaný test, jak dneska pracují ty e-learningy, ale to pak asi nebude mít valnou váhu. Spíše to chce nastřelit způsob jak ověřit, že je někdo opravdu Nette profesionál, aby ta „certifikace“ něco znamenala. Může to být klidně kombinace intenzivního školení + certifikace po jeho absolvování. Ale upřímně, já školitel nejsem a i když jsem pokročilý uživatel Nette (a do Nette se snažím i přispívat), tak jsem stále hlavně uživatel.

Já sem schopen a ochoten věnovat svůj čas a i trochu peněz na pomoc. Dělal bych to ale proto, že mám Nette rád a rád v něm dělám. Ne proto, že bych potřeboval nové featury nebo tak. Pokud by to mělo být jen o tom, aby se vybralo X peněz měsíčně a ty jsi se tomu mohl věnovat na fulltime, tak jsem také pro, bude to lepší varianta než Nette Pro.

Jinak pokud by jsi se nechal zaměstnat s tím, že budeš půlku času dělat na Nette a půlku času co potřebuju, jak tu někdo navrhoval, tak bych Tě bral ihned všema deseti :)

Editoval Tomáš Jacík (16. 7. 2015 1:48)

norbe
Backer | 405
+
+4
-

@Šaman Šíření do zahraničí by jsme měli chtít všichni. Více uživatelů ⇒ více rozšíření, více přispěvatelů (jak kódem tak penězi) apod.

cabadaj
Člen | 8
+
0
-

A na koho je vlastně potřeba cílit? Je to tak, že velké procento použití Nette je na menších webech freelancery nebo naopak na korporátní systémy apd.? Podle toho se asi i liší priorita, za co chci platit.

Editoval cabadaj (16. 7. 2015 9:52)

chemix
Nette Core | 1294
+
+10
-

k PRO verzi mam jen jednu vyhradu a to ze David asi zbytecne placnul moc do vody s tim dvojim kodem a dvoji dokumentaci, nadruhou stranu jsem za to rad. Spousta lidi si uvedomila ze by to mohlo znamenat „konec“ frameworku, ono pokud se nepodari sehnat nejakou pravidelnou mesicni castku tak to znamena totez. Btw premyslel jste nekdo nad tim jak to resit technicky? Imho strasnej voser…

Firmy rady daji nejakej „baksis“/nebo i klidne „randal“ ( 1000+ / 50.000+) ale jsou to firmy. Snazi se z toho vykresat kde se co da a neni se jim cemu divit ;-)

Co jsem si tak obchazel firmy a mam v planu v tom pokracovat, tak jsem narazil na jednu obrovkou drobnost. Ony rady pomuzou, ale nevedi kolik, proc, na co apd. Proto chapu Nette Pro spise jako definovani nejake cenovky, aby i mensi firma, ktera chce pomoci vedela kolik je treba a kolik by bylo fajn aby ona posilala pravidlne mesicne z cehoz by se utvorilo mesicni cashflow na vyvoj, fixovani, psani dokumentace, upravy stranek apd apd…

napriklad doporuceni pro PRO verzi (varim z vody):
personal … 99/mesic
team do 3 vyvojaru … doporucujeme podporovat 999/mesic
team do 6 vyvojaru … 1999/mesic
team nad 8 vyvojaru … 2999/mesic ( ti mezi at si vyberou ;-)
superteam co ma srdce a vari na nette … 9999/m

klidne si to vydelte 2 nebo vynasobte 3… jak pisu, nevim co je ta spravna castka a to bude asi ted to nejtezsi vykomunikovat s nima jak jsou ochotni…

ale zpet k firmam jako takovym, vetsina z nas, programatoru, zajde za nekym kdo ma nastarosti kacky a rekne to by bylo super aby nam to nette neumrelo ale naopak krasne se zlepsovalo, muze si nase firma dovolit posilat mesicne tu a tu castku? (je to defakto cena za kafe+toaletni potreby) pokud si to nemuze dovolit tak se nic nedeje (ale zamyslel bych se asi nad odchodem :) pokud si to muze dovolit tak si myslim ze prvni otazka bude a co za to budem mit? … a ted prichazi kouzelnik a zacina carovat:

zde na tehle vizualni mape vidime, ze kdyz budem prispivat tak:

  • budem dostavat kazdy mesic mailing se seznamem novinek
  • budem mit moznost hlasovat prioritach u novych ficur
  • budem mit …

tohle bude treba pripravit, ale urcite tam nechceme psat : budeme mit pristup k nove dokumentaci :) a opravenym chybam … to beru jako ze „solidarnost“ darcu. Je to videt vsude… vsici jedem linux/bsd a vezem se na „solidarni“ vlne s redhatem, fedorou apd. komercnich distribuci ktere diky tomu ze vydelavaji penize diky „produktu“ si mohou dovolit mu poslat nejakou kacku na vyvoj.

Moc se mi libi myslenka prepracovat Donate stranku na takovy permanentni Kickstarter projekt, kam bychom mohli odkazovat ty lidi, kteri ve firme rozhoduji o rozdelovani $.

Nadruhou stranu se to definovani PRO musi brat s rozvahou, aby nebylo treba dalsich dvou lidi kteri by realizovali jen balicek PRO. (ale proc ne, pokud se vybere 200.000+/mesicne tak se klidne muze zavest nejakej tech support, ale mozna tusite jako ja, ze takovou castku vybirat pravidlne by znamenalo minimalne to, ze by vsichni kdo chodi na tohle forum, na posoboty, na twitter, facebook nebo jen pouivaji nette zasli za svym sefem a rekli „Pojdme podporit OpenSource, Nette nam kazdy den pomaha, pojdme mu my pomahat mesicne“

(PS: firmy maji rady faktury, bohuzel nejsem darcovstvi znali, zdali je tam velky rozdil mezi tim, kdyby David vystavoval faktury nebo jen prijmal dary)

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
0
-

@chemix Na dar od firmy je potřeba darovací smlouva (je to jeden list papíru, nic složitého), tedy to nejde řešit současným způsobem přes donate button. Také se to pak dá odečíst od základu daně (pokud vím), tak tím firmy i něco ušetří.

Duch.Veliky
Člen | 68
+
+2
-

A proč by někdo používal placené Nette, když může zvolit Symphony či jiný framework zadarmo? A že by se dostávaly novinky z Pro verze do té free po časovém odstupu? Proč bych čekal, když jiný framework to má hned. Je to jistá cesta ke konci frameworku.

Mě se třeba na Nette líbí, že má českou základnu a když jsem v koncích, tak se můžu obrátit na komunitu, kde mi teoreticky někdo pomůže. Ale taky ne vždycky.

Za mě bych třeba o prémiovém členství uvažoval, kdyby to pro mě znamenalo:

  1. Určitý čas za měsíc se můžu na někoho obrátit, kdo mi ochotně vysvětlí co nevím
  2. Odemkne se mi nějaký prémiový content nebo si budu moci ten content koupit (třeba různé moduly co usnadní práci … přihlášení na Facebook, atd)
Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

Duch.Veliky napsal(a):

Za mě bych třeba o prémiovém členství uvažoval, kdyby to pro mě znamenalo:

Pokud by jsi uvažoval o prémiovém členství, zkus si zahrát takovou hru:
1, Představ si, že Nette je teď celé Nette Pro (Doku a Addons jsou placené)
2, Představ si, že tlačítko nahoře „Donate“ nese nápis „Koupit Verzi Pro“
3, Koupil by sis to? :P

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
+3
-

Myslím, že pro firmy je důležitý zisk. Proto si platí školení, licence softwaru, poradenství, externisty apod. Neznám nikoho, kdo by byl placen přímo za vývoj open-source.

Jaký zisk by tedy z dotací měly firmy?

I když jsem zastáncem Symfony, tohle mi přijde jako zbytečný způsob, jak lidi od Nette odlákat.

Editoval Tomáš Votruba (16. 7. 2015 14:59)

Jan Endel
Člen | 1016
+
0
-

@TomášVotruba: Jsou takoví, @FilipProcházka a jeho Kdyby je sponzorováno Rohlíkem :-).

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Jan Endel napsal(a):

@TomášVotruba: Jsou takoví, @FilipProcházka a jeho Kdyby je sponzorováno Rohlíkem :-).

@JanEndel : Upřesním: podporují open-source, na kterém nejsou závislí.

Editoval Tomáš Votruba (16. 7. 2015 16:34)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

@TomášVotruba Myslíš, že ostatní firmy jsou méně závislí na Nette, než Rohlík na Kdyby?

Jiří Nápravník
Člen | 710
+
+1
-

Beton napsal(a):
Pokud by jsi uvažoval o prémiovém členství, zkus si zahrát takovou hru:
1, Představ si, že Nette je teď celé Nette Pro (Doku a Addons jsou placené)
2, Představ si, že tlačítko nahoře „Donate“ nese nápis „Koupit Verzi Pro“
3, Koupil by sis to? :P

Myslím, že takových lidí by asi moc nebylo. Staré projekty by jeli na staré verzi. Nové by se stavěli na nějakém z mnoha frameworků, co jsou free, většina nettistů asi na symfony…

Pavel Janda
Člen | 977
+
+1
-

Jiří Nápravník napsal(a):

Beton napsal(a):
Pokud by jsi uvažoval o prémiovém členství, zkus si zahrát takovou hru:
1, Představ si, že Nette je teď celé Nette Pro (Doku a Addons jsou placené)
2, Představ si, že tlačítko nahoře „Donate“ nese nápis „Koupit Verzi Pro“
3, Koupil by sis to? :P

Myslím, že takových lidí by asi moc nebylo. Staré projekty by jeli na staré verzi. Nové by se stavěli na nějakém z mnoha frameworků, co jsou free, většina nettistů asi na symfony…

Já jsem tím spíš myslel to, že někdo by byl ochoten přispět, pokud by Nette bylo placené. Ale proč nepřispěje teď? …

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
+1
-

@JanTvrdík Netuším jak to mají jinde.

Myslím, že tato změna se dotkne zejména nově příchozích, nebo naopak legacy projektů.

Beton napsal(a):

Já jsem tím spíš myslel to, že někdo by byl ochoten přispět, pokud by Nette bylo placené. Ale proč nepřispěje teď? …

Nad tím se také zamýšlím. Když nepřispívám dobrovolně, tak nebudu ani z donucení, pokud mám volbu jiného nástroje se stejnými features zdarma.

Editoval Tomáš Votruba (16. 7. 2015 20:41)

medhi
Generous Backer | 255
+
+10
-

Možná, že „placené Nette“ je opravdu jen jedna z cest ke konci. Pro jakékoli nováčky je to ve srovnání s konkurencí důvod do Nette nejít. To by Nette muselo nabízet něco, co jiný FW nenabídne.

Nebyla by cesta vyvíjet něco úzce spojeného s Nette, co by bylo za peníze a z toho by se vývoj Nette platil?

  • Nějaké CMS? CMS je podle mě nejčastější využití Nette a lidé dokola pořád bojují se stejnými problémy, které už Nette neřeší. (kolik že procent všech webů jede na WP? CMS potřebují všichni)
  • Nette Hosting s composerem?
  • Školení?
  • Support?
  • Nevim …

Prostě Nette s.r.o. – Firma vyvíjející Nette a prodávající produkty a služby s ním spojené. Celý ekosystém. Možná je to blbost, určitě to nejsou peníze hned a je to běh na dlouhou trať, ale výhodou je zavedená značka.

Pak tu bude zdarma FW, za kterým stojí firma poskytující všechno co budu k práci s ním potřebovat, a to už z něho dělá zajímavý produkt.

Felix
Nette Core | 1183
+
0
-

medhi napsal(a):

Prostě Nette s.r.o. – Firma vyvíjející Nette a prodávající produkty a služby s ním spojené. Celý ekosystém. Možná je to blbost, určitě to nejsou peníze hned a je to běh na dlouhou trať, ale výhodou je zavedená značka.

Pak tu bude zdarma FW, za kterým stojí firma poskytující všechno co budu k práci s ním potřebovat, a to už z něho dělá zajímavý produkt.

Presne takhle to ma Drupal a Acquia.

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
+11
-

@medhi Přesně tohle je ten tradiční, osvědčený open-source model, který se Davidovi nelíbí. David chce model, který AFAIK nikde na světě nefunguje =)


Filip Procházka: Opensource v českých podmínkách

Eda
Backer | 220
+
+2
-

medhi napsal(a):

Nebyla by cesta vyvíjet něco úzce spojeného s Nette, co by bylo za peníze a z toho by se vývoj Nette platil?

  • Nějaké CMS? CMS je podle mě nejčastější využití Nette a lidé dokola pořád bojují se stejnými problémy, které už Nette neřeší. (kolik že procent všech webů jede na WP? CMS potřebují všichni)
  • Nette Hosting s composerem?
  • Školení?
  • Support?
  • Nevim …

Prostě Nette s.r.o. – Firma vyvíjející Nette a prodávající produkty a služby s ním spojené. Celý ekosystém. Možná je to blbost, určitě to nejsou peníze hned a je to běh na dlouhou trať, ale výhodou je zavedená značka.

Pak tu bude zdarma FW, za kterým stojí firma poskytující všechno co budu k práci s ním potřebovat, a to už z něho dělá zajímavý produkt.

Tohle už tu navrhoval každý druhý. Ale David ti na to odepíše, že to je „práce neurochirurga v Německu, ze které bude platit vývoj Nette“. David zřejmě nevidí přílišnou souvislost mezi vývojem Nette a těmito činnostmi okolo (když používá takové absurdní přirovnání), které s Nette ve skutečnosti dost souvisí a které hlavně mohou přinést peníze, o které tu jde. Což je docela škoda, protože pokud je to jediná cesta, jak z Nette udělat dlouhodobě fungující projekt, tak Nette skončí.

:-(

chemix
Nette Core | 1294
+
0
-

Imho to co tu pisete je situace ala ze by designerske oddeleni skoda melo provozovat benzinky a autoservisy, idealne i povinne ruceni

Ten ekosystem tu je pro „vas“ David tohle prece sam nemuze delat, nebo se pletu?

studna
Člen | 181
+
0
-

Otázka je, Davide, zda-li chceš opravdu vyvíjet Nette na plný úvazek a nebo bys byl raději za doby dávnější, kdy to byla spíš volnočasová aktivita.

V druhém případě se nabízí spíš otázka „Jak přimět vývojáře, aby se podíleli na open source?“. Tady na fóru máš kontakty na spoustu kvalitních vývojářů, kteří by mohli přispět svým časem. Tak proč toho nevyužít? Najít v tom moři 20 lidí, kteří týdně přispějí alespoň dvěma hoďkama času, bude imho lehčí, než dát dohromady 100k měsíčně na příspěvcích.

Ostatně tak běžně funguje open source.

Editoval studna (18. 7. 2015 0:12)

karelu
Člen | 13
+
+2
-

Ahoj Davide,
co se týká získání financí od firem, tak bych navrhoval zaměřit se v neposlední řadě na formu. Poskytnout podporu Nette formou daru bude pro firmu nezajímavé z daňového pohledu.

Dar není daňově uznatelný náklad, je jen za určitých podmínek odčitatelný od základu daně a ty podmínky IMHO Nette nesplňuje (viz třeba http://www.jakpodnikat.cz/dary-a-dane.php http://zakony.kurzy.cz/…t-dar%C5%AF/ ).

Navrhoval bych to řešit formou smlouvy o podpoře, konzultacích a podobně.

V minulosti jsem Nette již podpořil a rád bych to ze své firmy udělal zase, ale nechce se mi to platit z čistého zisku.

Editoval karelu (18. 7. 2015 1:48)

medhi
Generous Backer | 255
+
+2
-

@DavidGrudl Jaká je prosím tvá ideální představa toho, jak by to fungovalo? (zatím neřeš, odkud by tekly peníze).

Andrewsville
Člen | 6
+
+28
-

Disclaimer: Vedu vývoj jednoho z projektů Mitonu, takže předpokládám, že jsme více méně cílová skupina čehokoli, co se tu upeče. A z téhle pozice napíšu svůj názor. Alibisticky dodávám, že to není názor Mitonu :)

Otázka je, Davide, zda-li chceš opravdu vyvíjet Nette na plný úvazek a nebo bys byl raději za doby dávnější, kdy to byla spíš volnočasová aktivita.

Tohle je podle mě ta nejdůležitější otázka. Volnočasová aktivita se dá financovat na Kickstarteru, ale firma do toho nepůjde, protože to nemá ponětí, co s těmi penězi bude (respektive si to dovede představit), maximálně to zafinancuje jednorázově, ale dlouhodobě těžko.

Obecně by bylo fajn podívat se „jak to dělají jinde“. Chápu, že je bezva jít vlastní cestou, ale zrovna tohle je sféra, kde je to fakt kontraproduktivní. Ale kdo chce kam… nejhorší, co se může stát, je, že to prostě nebude fungovat a za nějakou dobu přijde další iterace téhož.

No a k těm návrhům, kde vzít peníze.

S dovolením pominu nápad zpoplatnit dokumentaci a přičtu už jeho pouhou existenci aktuálnímu počasí. Tak strašnou hovadinu totiž nemůže nikdo při smyslech myslet vážně. Leda byste chtěli Nette definitivně zaříznout a mít od něj pokoj. Znáte nějaký větší OS, který nemá volně dostupnou dokumentaci a někdo ho reálně používá? Firebird? Znáte ho? No tak vidíte :)

Samotná myšlenka Nette PRO není úplně mimo. Stejně funguje třeba Cassandra nebo Hazelcast. Existuje open source varianta, která BFU stačí, a pak existuje komerční enterprise verze, která má tyhlety enterprise featury. Pokud dokážete vymyslet, co tyhlety featury jsou, a dovedete je prodat, může to fungovat. Samozřejmě to znamená, že BFP (… programátor) ty featury asi nebude znát, ale s tím se nedá nic dělat.

Zcestná je naopak myšlenka, že PRO bude dostávat nové featury a ty se postupně backportují do open source verze. Málokdo běží, v prostředí, kde o něco jde, na úplně aktuálním Nette a ještě míň firem bude ochotné běžet na verzi, kterou v produkci testuje o několik řádů míň lidí a ještě za to platit.

Variantou ale mohla být placená LTS verze, která nebude bleeding edge, ale naopak rock stable. Což prosím ale neznamená, že se vezme rok staré Nette a další tři roky se na něj nesáhne :)

No a faktem je, že varianta supportu, konzultací atd., je varianta, která jinde funguje. Jak se živí Symfony, ElasticSearch, Percona …? Přesně takhle. Produkt je open source, ale existuje nějaká entita, která je na něj (logicky nebo díky renomé) guru, a ta vám přesně poradí, ale nechá si za to (občas velmi dobře) zaplatit.

Chápu, že to David nechce, protože to je práce, je to zavazující, člověk musí jednat s lidmi a celé je to hrozně pracné.

Paradoxní ale je, že se tomu stejně nedá vyhnout. Dokud je Nette open source, je to sranda. Ale mně přijde, že vy vůbec netušíte, jak moc se ta hra mění, pokud to někomu prodáte. Tak třeba to znamená, že kupující dostává záruku. EULA? Haha :) A pokud cílíte na firmy, tak firma si od vás nekoupí produkt (navíc pokud by na něm mělo stát její podnikání), aniž by k němu měla podporu. Aha. Plus je otázka, co to znamená „koupit“. Předpokládám, že reálně nějaké subscription. Takže se pravděpodobně upisujete k tomu vyvíjet několik verzi souběžně. No a když už to máte odvahu prodávat, tak očekávám kompletní podrobnou a aktuální dokumentaci. Jste toho schopni? No, budete muset.

Když Filip psal svůj článek, dal mi přečíst draft a já mu k tomu psal svůj názor. Mimo jiné jsem mu napsal, že si myslím, že přidaná hodnota v podobě podpory je v podstatě jediná věc, na které se reálně dá vydělat.

Za co jsem ale ochotný zaplatit, je support.
Bral bych, kdyby existoval support, kam bych mohl napsat/s někým chatovat, kdo by mi prostě poradil. Já na to řešení rozumně rychle přijdu, ale nějaký Nette guru by mi čas ušetřil.
Byl bych nadšený z knowledge base. Když teď googlím problém, najdu fórum, kde se někdo na něco podobného ptá, je tam dvacet příspěkvů, kde se řeší lidi, kteří jsou o tři levely níž než já, zaflamuje se a nakonec se možná někde mezi tím najde odpověď, která je pro Nette o tři verze starší. Na to já kašlu. Já bych bral knowledge base, kde bude „problém“ → „řešení“ a půjde v tom rozumně hledat.

A ano, support k Nette může dávat každý. Stejně jako ho každý může forknout. Stejně tak chápu, že si můžu na IRC nebo někde chatovat i dneska, ale já potřebuju někoho, kdo mi dá rychle správnou odpověď, ne hrát loterii, kdo bude zrovna online. Takže je logické, že chci ke zdroji, kde bych měl mít šanci na úspěch největší. No a jestli ne, tak třeba vznikne druhá Percona.

Nemluvě o tom, že placený support může být velmi cenná zpětná vazba pro další vývoj, protože to je celkem funkční filtr uživatelů, kteří to myslí vážně a jsou za tou úrovní „jak rozjet sandbox“.

Plus jsem se tam negativně vyjadřoval k myšlence placeného Nette jako takového, byť ta LTS varianta mi přijde nejrozumnější. Problém je v tom, že trh PHP frameworků je neskutečně konkurenční, byť většina lidí včetně mě tady ho asi redukuje na Nette a Symfony. Každopádně když si mám vybrat Symfony (nebo cokoli jiného) zadarmo nebo Nette za peníze, tak mi to Nette musí dát sakra něco navíc. A realisticky, když se vyprdneme na sentiment, co nabízí Nette víc než Symfony?

No, takže se to pořád bude celé točit kolem toho, jestli:

  • Platit „za Nette“. Tzn. opravdu komerční vztah firma × Nette s.r.o./někdo bez ohledu na to, jestli za SW, služby, whatever, přičemž ale všichni víme, že ty služby by asi jediné reálně fungovaly.
  • „Živit Davida“.

No a za cenu toho, že budu označen za internetového psychoanalytika, si dovolím poznámku k tomu druhému bodu. Chápu, že image „Já mám za půl hodiny přednášku a jsem ožralej v Albánii, to jim fakt nezávidim.“ je zřejmě fungující póza. Jenže pro seriózní spolupráci je to dost odrazující. A proto není divu, že se do toho „živení Davida“ nikdo ne(po)hrne.

Ono obecně by bylo potřeba – máme-li spolupracovat komerčně – zapracovat na nějaké kultuře. Nette si prošlo fázemi, kdy skončil jeho vývoj, pak zase ne, pak ho přebrala komunita, pak zase ne, kolem Nette pořád existuje nějaká Nette Foundation, která je organizačně na úrovni BSA (myšleno, že nic takového neexistuje, jenom si tak někdo říká, protože to pěkně zní, a pořádá školení, která shodou okolností všechna vede David). Tohle by řešilo to Nette s.r.o. (případně o.p.s., jestli to na to dovedete navléct). Ano, je to jenom změna fasády, ale ta dělá hodně.

Osobně věřím tomu, že se tímhle dá uživit. Jako úplná utopie mi ale přijde idea, že „všechno jako doteď, jenom mě už konečně živte“.

Editoval Andrewsville (18. 7. 2015 9:16)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

studna napsal(a):

Otázka je, Davide, zda-li chceš opravdu vyvíjet Nette na plný úvazek a nebo bys byl raději za doby dávnější, kdy to byla spíš volnočasová aktivita.

Nette dělám na fulltime od roku 2008. Volnočasová aktivita je to v poslední době.

V druhém případě se nabízí spíš otázka „Jak přimět vývojáře, aby se podíleli na open source?“. Tady na fóru máš kontakty na spoustu kvalitních vývojářů, kteří by mohli přispět svým časem. Tak proč toho nevyužít? Najít v tom moři 20 lidí, kteří týdně přispějí alespoň dvěma hoďkama času, bude imho lehčí, než dát dohromady 100k měsíčně na příspěvcích.

Samostatně fungujícího vývojáře má pouze Nette Tester (píše kód, který nedohlížím, píše k němu dokumentaci a příspěvky na blog). Nikdo jiný další není. Jsem strašně rád za toho jednoho, najít další je takřka nerealistické.

Nabízí se otázka, že chyba je ve mně. Což je úplně možné, ale třeba @chemix s jeho dokumentačním kroužkem má v podstatě stejné výsledky v získávání lidí.

Ve všech úvahách je tedy potřeba počítat s jistotou: nejsou lidi. Jakýkoliv nápad „Najdi dva šikovné lidi na support a můžeš …“ přestávám poslouchat u 4. slova, je to totéž jako „vykopej poklad a můžeš …“

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

karelu napsal(a):

Ahoj Davide,
co se týká získání financí od firem, tak bych navrhoval zaměřit se v neposlední řadě na formu. Poskytnout podporu Nette formou daru bude pro firmu nezajímavé z daňového pohledu.

To je dobrá poznámka, přesně nad smlouvou o supportu jsem uvažoval, tyhle věci budu ještě probírat.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

@Andrewsville Zcela souhlasím. Jen dodám, že zpoplatnění dokumentace a placená bleeding edge je rumor, který vznikl nepochopením záměru.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+5
-

Tady padlo několik zmínek o volnočasové aktivě; Andrewsville naznačuje, že se mi nechce pracovat. Odsud možná pramení nedorozumění.

Pokusím se to vysvětlit (a nestěžuji si! dělal jsem to dobrovolně):

  • za rok mám v Nette asi 600 commitů. Některé vymýšlíte i dny, jindy jde o drobnosti, běžná oprava chyby (nalezení, vyřešení, test) může trvat hodinu. Snad se držím na dolní hranici, když budu počítat commit = hodina. Plný pracovní úvazek představuje 40 hodin týdne (podle Wikipedie, nevyznám se v praxi), takže jsme na 3,7 měsíce.
  • web nette.org + forum je rocne asi 200 commitů, ony sice bývají náročnější, ale počítejme to stejně: 1,3 měsíce.
  • samotné releasování představuje asi 0,5 měsíce
  • dokumentace: před vydáním verze 2.0 sem na ní dělal 3 měsíce v kuse, od té doby mnohem mnohem méně a vznikl tam solidní dluh. Potřebuje ročně investovat 3 měsíce práce.

Jsme na 8.5 měsíce ročně. Během těchto 8.5 měsíce mám příjem jen z donations. Ty například v roce 2013 činily přesně 0 Kč. (Opět, nestěžuji si, popisuji stav.)

Ale co je skutečný průšvih: tohle ani zdaleka nestačí. Je potřeba psát a nechat do angličtiny překládat články a tlačit je do magazínů, hlásit se na konference a objíždět je, atd.

Poznámky, že Nette je volnočasová aktivita nebo že stíhám být alkoholik jsem bral vždycky jako ironii, nicméně pro jistotu jsem se to pokusil vysvětlit. Schválně se zkuste do toho vžít, že po většinu roku děláte opensource zdarma, lépe pochopíte souvislosti.

studna
Člen | 181
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Nabízí se otázka, že chyba je ve mě. Což je úplně možné, ale třeba Chemix s jeho dokumentačním kroužkem má v podstatě stejné výsledky v získávání lidí.

Ve všech úvahách je tedy potřeba počítat s jistotou: nejsou lidi. Jakýkoliv nápad „Najdi dva šikovné lidi na support a můžeš …“ přestávám poslouchat u 4. slova, je to totéž jako „vykopej poklad a můžeš …“

Podle mě to není v tom, že nejsou lidi. Fórum je plné šikovných lidí, kteří si nějakou hodinu urvou. Problém vidím spíš v tom, že Nette řada lidí od počátku bere jako projekt, o který se dokážeš precizně starat pouze Ty. Takže to stojí celé na Tobě. Všechno.

Teď tu řešíme, že už to nedokážeš dělat zadarmo, což je pochopitelné. Podstatné ale je, že i když vyřešíme otázku peněz, tak stejně na všechnu tu práci kolem Nette budeš sám a rozvoj projektu tak bude vždycky omezený časem jednoho člověka.

Ano, několikrát jsme se převědčili, že Nette jako běžný open source nefunguje. Proč ale namísto otázky „Jak přimět vývojáře, aby se podíleli na Nette?“ řešíme otázku „Jak zaplatit Davida, aby se nadále o Nette staral sám?“.

p.s. Za tu volnočasovu aktivitu se omlouvám. Měl jsem za to, že dříve jsi víc školil a měl čas i na komerční projekty. Hold, mylná to domněnka.

Editoval studna (18. 7. 2015 14:11)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+10
-

Teď k tomu, proč se mi „nechce“ jít tradiční cestou a vymýšlím šílenosti.

Předpokládal jsem, že Nette půjde standardní cestou úspěšného open source, že komunita postupně přebere část toho, co jsem dělával, a budu moci (ideálně s nějakým partnerem) rozjet firmu věnující se supportu, hirování lidí, tvorbě nových nástrojů, vzdělávání atd.

Fakt by mě nenapadlo, že se to neposune absolutně nikam a budu stále fulltime vývojář.

Stačí si nezakrývat oči a uvidíte to. V kódu a dokumentaci nejsou žádné pull requesty přinášející zásadní novinky, jde převážně o drobnosti. Největší dílo komunity, Addons portál, nemá rok žádné commity a v adresáři /log čtvrt giga laděnek. Ze slibů (pluginy pro latte a já nevím co) zůstaly sliby. Chemix není schopen rozjet kroužek psaní dokumentace, protože lidé mají v píči. Omlouvám se za slovo, ale je výstižné. Nikdo nikdy nepřednášel o Nette v zahraničí. První anglický článek o Nette musel napsat cizinec. A stále někdo říká, že „davidbyměl“ udělat to a tamto, protože je nepříjemné si přiznat vlastní pohodlnost.

Nad tím nemá smysl nějak naříkat, nemá ani smysl doufat, že se něco změní. Realistické je pochopit, že taková je národní povaha, a snažit se najít řešení za daných podmínek.

Musím ještě víc makat na základních věcech, jako je vývoj, docka, web atd. a najímat si další lidi za peníze. A sám taky už konečně chci být placen a ne dotovat. To je pevně věřím normální. Tedy potřebuji peníze. Jak je získat?

  • Nabízet služby, za které by firmy byly ochotny platit, by znamenalo přestat se věnovat výše zmíněným věcem kolem Nette, což znamená konec vývoje, zamrznutí dokumentace atd.
  • Mnoho z vás řeklo, že nemůžu chtít po firmách peníze „jen tak“, tj. za prestiž, že sponzorují Nette. To chápu. Nicméně dodávám, že už ani firmy po mě nebudou moci chtít Nette jen tak. (A to se právě stalo předmětem sporu.)
  • Přes to všechno mám přislíbeného jednoho sponzora, který by na půl roku pokryl 1/3 nákladů, takže by stačilo získat další dva takové.

Snažíme se najít další velké sponzory, stejně tak se snažíme správně nastavit model, aby firmy nesponzorovaly „jen tak“, ale byla za to protiváha, kterou je v našich silách realizovat. Jak by to cca mohlo fungovat popisuje @FilipProcházka https://filip-prochazka.com/…h-podminkach.

Není to vůbec snadné. Nicméně prosadit to poté ve firmách bude na vás, co to teď čtete, protože není v ničích silách cestovat po stovkách firem používajících Nette a snažit se je přesvědčit. Žádný davidbyměl.

Počítám, že po prázdninách by bylo jasné, jak to dopadne. Samozřejmě doufám, že to dopadne dobře pro Nette. Pokud ne, nechám se zaměstnat, docela by mě bavilo se zase na chvíli věnovat JavaScriptu ;-)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+11
-

A nakonec k tomu „živení Davida“.

Ono je to trošku i urážlivé. Moc dobře víte, že denně používáte můj software, musíte vědět, že jsem na tom nechal moře práce, snažil jsem se dělat věci tak, aby vám pomáhaly. Jsem vlastně váš kolega z práce.

Nic jsem po vás nechtěl. Ale vyprošuji si tón jako „přece nebudeme živit Davida. Koukejte, jaký je to póvl, psal na Twitteru, že vypil alkohol.“

Open source je hodně postavený na motivaci. Těžko jí hledám v českém prostředí, kde se nic nechválí ale s gustem plive. A stavět mě do role parazita nebo žebrajícího psa, kterému hodíme zbytky když zapanáčkuje, tomu rozhodně nepřidává.

llook
Člen | 407
+
-39
-

Už jsem se bál, že na nadávání na Čechy snad ani nedojde. :-D

Tak už se na to vykašli, ty firmy to nějak přežijou. Jejich byznys na tvojí práci nestojí.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+9
-

Bych se s dovolením, ještě než se na to vykašlu, pokusil formou onoho sponzoringu zjistit, jestli jim ta práce za to stojí nebo ne, a pokud ne, opustím to s čistým svědomím.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+20
-

@DavidGrudl jsem moc rád, že jsme se od „všechno je nahovno“ přesunuli do daleko pozitivnější nálady. Najednou už mi nepřipadá jako ztráta času jít opravovat dokumentaci. Zrovna včera se někdo ze zahraničí na chatu ptal na to jak používat DIC v Nette a zjistil jsem že tahle část dokumentace je snad nejhorší (=nejvíce zastaralá). Zkusím s tím něco udělat.

@llook příště si takové kecy odpusť, nikdo na to není zvědavý a není to ani vtipné.

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
+1
-

@DavidGrudl Není pravda, že by nebyli dobří lidi na výoj Nette. Problém vidím v tom, že když dělají na fulltime něco jiného, těžko se dá dlouhodobě Nette věnovat a mít k tomu ještě nějaký život. Já osobně bych se třeba vývoji Nette věnoval rád (zda na to mám nyní neřešme), ale už teď skáču od jedné věci k druhé a dlouhodobě bych to nedal. Alespoň se občas snažím poslat pull/issue/komentář tam, kde bych na to dříve kašlal, abych nějak pomohl.

Otázka tedy zní: jak jim ten čas kompenzovat (zaplatit), aby se vývoji mohli věnovat vklidu? Musí se ty prachy na ně (případně Tebe) získat někde jinde. Nejschůdnější by mi přišlo založit tu firmu na support Nette. Já sám bych klidně ten placený support dělal, protože můj čas bude zaplacen a nemusím shánět více kšeftů (možná časem žádné). Já na to ale nejsem povolaná osoba. Je někdo jiný z fóra povolaná osoba? Možná. Pokud ano, najmi ho. Část výdělku ze supportu půjde na Tebe nebo další vývojáře, kteří se tomu budou moct placeně věnovat.

Mám pro Tebe nabídku: Založme spolu firmu, která bude dělat ten support Nette. Já se postarám, aby to běželo a neměl jsi s tím starosti. Ty budeš dělat support, než na to seženeme/vycvičíme někoho jiného. Nebo vycvič mě a já se tomu supportu budu věnovat, mě by to bavilo. Jak se to rozjede, budeš se moct věnovat jen vývoji Nette, případně se najme někdo další, kdo Ti pomůže.

A nebo se na mě vykašli a udělej to sám/s někým jiným, ale udělej to. Věřím, že to vyjde.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+5
-

Jako konkrétní krok je třeba připravit infostránku s vysvětlením proč je dobrý nápad nette sponzorovat, s výzvou pro čtenáře aby to přednesl svému šéfovi atd. Nějaké nápady?

ironer
Člen | 2
+
+13
-

Ahoj vespolek.

Nette nepouzivam, ale kdysi jsem si s nim hral a diky Davidovu luxusnimu kodu se zlepsil o hodne v PHP. Tedka i diky tomu vydelavam asi polovinu toho, co dobri Nette programatori. Navic abych vam mohl konkurovat, tak musim i s dvacetiletou programatorskou praxi podrobne ovladat databaze, back-end, front-end, hardware a jeste mit hromadu obchodnich, pravnich a ucetnich skillu. Napriklad jeden z tech skillu je, ze jsem fakt dobry na MLM systemy, a druhy, ze umim resit problemy tak, aby byly efektivne a rychle vyreseny.

Z MLM systemu vim toto:
U nas „leaderi“, kteri nekoho zauci, podpori, pomohou zajistit dobrou praci i pekny zivot, dostavaji nejake to male procento z platu svych „zaku“. Dobre to funguje, protoze leader se leaderem stal prave diky vysledkum a uspechu svych zaku. Kdyz je spravedlive odmenen, tak o jeho dalsim pozitivnim fungovani ve prospech svych zaku nemuze byt pochyb. Takze u nas vidime jako docela netaktni po leaderovi pozadovat jakekoliv dalsi dukazy jeho umyslu nebo cinnosti. 100 000 Kc mesicne je pro „leadera“ Davida za jeho cinnost prijem rozumny, ci spise skromny.

Ze schopnosti efektivne resit problemy zase vim toto:
Problemy se idealne resi tak, ze se rozlozi na mensi – nejlepe identicke – podproblemy. Pokud je v CR tedy alespon 100 dobrych Nette programatoru, nebo 200 mene dobrych, tak se proste kazdy z nich muze ted prihlasit do sveho on-line bankovnictvi a nastavit mesicni platbu na 500 nebo 1000 Kc. Tim se z velkeho problemu (sehnat 100k Kc mesicne), stanou male problemy, ktere si uz kazdy muze vyresit sam (pozadat si o zvyseni platu, prispevek od zamestnavatele, koupit si mene drog, cigaret nebo alkoholu, atd.). Ale uz to budou jen male problemy mnoha lidi, kteri naoplatku neresi veci, ktere za ne uz tolikrat vyresil David.

Jelikoz jsem placen jako mene dobry Nette programator, tak ja budu prispivat mesicne 500 Kc, a nejak si to vyresim. Vzdyt nakonec v nasi male kotlince je velmi pravdepodobne, ze spokojenost nejdulezitejsiho PHP programatora bude mit pozitivni dopad i na mne, i kdyz jeho produkty nebudu pouzivat.

A nejdulezitejsi nakonec:
Dekuji Ti Davide, za to co udelals, delas a snad Te bude dale bavit delat pro vsechny programatory v CR. Bez Tveho know-how a dobreho srdce bychom se nadreli mnohem vic za mnohem mene penez, obzvlaste ti z nas, kteri nemaji dobrou anglictinu nebo ovladaji pouze PHP.

Stefan

trvala-patba-nette.jpg

Editoval ironer (18. 7. 2015 20:43)

studna
Člen | 181
+
+2
-

David Grudl napsal(a):

Stačí si nezakrývat oči a uvidíte to. V kódu a dokumentaci nejsou žádné pull requesty přinášející zásadní novinky, jde převážně o drobnosti. Největší dílo komunity, Addons portál, nemá rok žádné commity a v adresáři /log čtvrt giga laděnek. Ze slibů (pluginy pro latte a já nevím co) zůstaly sliby. Chemix není schopen rozjet kroužek psaní dokumentace, protože lidé mají v píči. Omlouvám se za slovo, ale je výstižné. Nikdo nikdy nepřednášel o Nette v zahraničí. První anglický článek o Nette musel napsat cizinec. A stále někdo říká, že „davidbyměl“ udělat to a tamto, protože je nepříjemné si přiznat vlastní pohodlnost.

Nad tím nemá smysl nějak naříkat, nemá ani smysl doufat, že se něco změní. Realistické je pochopit, že taková je národní povaha, a snažit se najít řešení za daných podmínek.

S tím se nedá nic, než souhlasit. Šlapeš hezkou cestičku a my jsme si zvykli, že Nette dělá jen náš Davídek, který to bravurně zvládá – tak proč něco měnit? To je prostě fakt. Když někde řekneš Nette, tak téměř každého napadne „Jó Nette, to dělá David Grudl“. Nikdo jiný. Hotovo.

Přesto si myslím, že je zde plno schopných lidí, kteří by se rádi jakkoliv zapojili do vývoje Nette. Ale neví co, jak a proč. Navíc správně motivovat a řídit tyto lidi je obrovské umění. U open source dvojnásob.

Chápu ale, že přimět komunitu přispívat se snažíš už 6–7 let a situace je prostě stále stejná. Házet flintu do žita a říct „Tak já to teda budu dělat sám, jen mi za to plaťte“ tu stávající situaci nijak nezlepší. A není možné, abys na to byl sám dalších 5 let.

Jen aby bylo jasno – absolutně nemám problém s tím, že potřebuješ peníze. Spíš máš můj obdiv za to, že jsi je doposud nepotřeboval a pracoval dá se říct za almužnu, protože se to od open source očekává.

mbskot
Člen | 42
+
0
-

Taktiež sa hlásim sa do firmy Nette support :). Prácu mám, takže nie fulltime, ale som zvyknutý pracovať s ľuďmi a rád pomôžem, keď viem.

Eda
Backer | 220
+
+1
-

Myslím, že založení firmy na support a najmutí lidí na to je perfektní nápad. Je tu určitě dost lidí, kteří by to byli schopní dělat. Část z těch lidí by do toho snad šla, protože stejně už roky radí zadarmo tady na fóru. Pro začátek by stačil jeden nebo dva lidi, než se to rozjede. Třeba takový @JanTvrdík nebo @FilipProcházka by byli ideální kandidáti (vůbec ale netuším, jestli zrovna oni o to mají zájem, jen jsou to první dvě jména, která mne napadla :-) ). Zájem by o to podle mě byl. Pricing by mohl vypadat jako měsíční paušál, ve kterém by bylo X hodin supportu. Připadné další hodiny by se doúčtovávaly dodatečně. Část by šla na zaplacení těch supporťáků a David by měl klid na vývoj + plus by se ze zbytku dala vylepšit dokumentace a všechny věci okolo. Tohle by přece mohlo fungovat, nebo ne?

Šaman
Člen | 2632
+
+2
-

S Nette Supportem by asi byl ten problém, že mnoho firem by volalo i s problémy, které nesouvisí s Nette, ale s jejich projektem na Nette postaveném. Ale zase by to byla jasná služba, za kterou by firmy mohly platit. Pokud by taková firma vznikla, tak bych měl docela zájem se přidat. Ona by ta firma mohla vpodstatě zastřešit vývoj Nette i tak, že případné bugfixy, nebo nové fičury nemusí řešit přímo David – v této firmě by mohl fungovat jako projekťák a senior programátor. Mohl by řešit primárně vizi a roadmapu, ale programování by měl možnost delegovat. Koneckonců i ta dokumentace by asi poskočila. Nejde přímo o to, že by to lidi dělali jen za peníze a jinak nehnou prstem. Jde spíš o to, že pokud je domluvený placený kontrakt, tak se většinou dodrží (neřeším překročení deadlinu, ale samotný fakt, že se práce udělá). Zatímco když si říkám, že by se měla nějaká stránka dokumentace přepsat a že se na to někdy podívám, tak reálně není nikdy čas. I kdybych to nakrásně veřejně slíbil na fóru, tak pak do toho vleze moc práce, dovolená, červíco a stejně je 90% pravděpodobnost, že na tom nikdy nezačnu dělat. A mám dojem, že to platí všeobecně.

stekycz
Člen | 152
+
+3
-

Nette mám rád a budu rád, když bude pokračovat. Nicméně mám na situaci názor jakožto firma a jakožto fanda v rozporu.

Za firmu vidím nějakou dlouhodobou nestabilitu v pojetí vývoje. Už jenom existence této diskuze ve mě nenudí moc důvěry. Pokud se Nette zpoplatnění a jsem na něm závislý, tak teď zaplatím, ale už ho asi nebudu doporučovat a sám začnu koukat po něčem jiném. A jak říkám, stačí jen ta diskuze.

Jako fanda rád půjdu za šéfem pro peníze na vývoj, ale jak už tady zaznělo – chce to konkrétní munici.

Celkově čím déle se také situace potáhne, tím to bude horší.

Kromě vyjádření názoru se mi tady ale líbí myšlenky ohledně supportu. I u těch aut (značkových) bývají drahé náhradní díly a celkový provoz a servis. I IT firmy většinou podstreli cenu, pokud bude projekt dlouhodobý a budou moci vydělat na dlouhodobém supportu apod.

Za firmu budu rád platit nějaké SLA k Nette, které může být dost vysoké na to, aby pokrylo i vývoj a ne jen opravy.

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
0
-

Jsem rád, že se k tomu někdo vyjádřil. Byl bych rád, kdyby se mi ozvali lidé, kteří by ten support byli ochotní dělat a jsou schopni si na to vyčlenit nějaký balík času, aby to mělo smysl.

@Šaman S tím bych i počítal a věřím, že to není na škodu. Když bude od začátku jasné, že firma dělá support vývojářům/vývojářským týmům, nevidím v tom problém. Prostě aby lidi věděli, že jim na zakázku celou appku psát nebudem.

@stekycz Zajímalo by mě, kolik bys byl ochoten (firma) platit za to SLA a jak by jsi viděl podmínky. Ať to stavíme na něčem konkrétním.

Pokud se mi takto ozve více lidi, jsem ochotný to začít ve svém čase a za své peníze začít realizovat (s Davidem či bez něj). I kdyby on do toho nechtěl jít, možná se z toho alespoň vytěží nějaká částka, kterou bychom ho každý měsíc podpořili.

@DavidGrudl Rád bych znal Tvůj názor na to, viz. můj minulý příspěvek, zda by jsi do toho šel, případně zda by jsi tomu alespoň propůjčil jméno Nette.

HonzaN
Člen | 64
+
0
-

Mě se pořád zdá že na to jdete moc složitě. Tady na fóru je cca 6000 registrovaných uživatelů. Lidí kterým Nette stálo za registraci, položení dotazu nebo zaslání odpovědi. Pokud premiová část webu (screencasty, návody, videa z posobot, addony) osloví 20% z nich tak je to s členským příspěvkem 99,– CZK(?) celkem 118000 měsíčně.

Nette Pro je bez systematicky plánovaného rozvoje uživatelské základny slepá ulička protože se do firemního segmentu zastaví příliv programátorů kteří se při volbě frameworku rozhodli pro Nette. Tím to začne (končit) protože bez programátorů projektový manažer logicky sáhne po frameworku pro který na trhu sežene vývojáře.

Tím nechci nijak napadat tuhle myšlenku, osobně se mi líbí, ale bez nových uživatelů nemá šanci.

studna
Člen | 181
+
0
-

@HonzaN Ty na to jdeš zase moc jednoduše. Z těch 6k uživatelů nejsou všichni aktivní. A i kdyby se podařilo na online platbách vybrat 100k měsíčně, tak odečti práci těch lidí, kteří tu prémiovou část webu budou aktivně vytvářet a ve výsledku Ti ještě peníze budou chybět.

Myšlenka „Nette s.r.o.“ je zajímavá, ale je to běh na dlouhou trať. Prosazovat do našich českých IT firem placený support bude oříšek.

Co zkusit dát dohromady seznam lidí, kteří jsou ochotni věnovat Nette resp. Davidovi alespoň trochu svého času?

stekycz
Člen | 152
+
0
-

@TomasJancik za mě by neměl být problém, a byl firma, která je na Nette závislá, platila 5.000 Kč měsíčně. Kolikrát platí mnohem víc za méně podstatné nástroje. I 10k by mohlo být ok, ale tam už by se mohl lámat chleba ohledně použití nebo ne.

SLA i cena ale ve výsledku záleží na tom, co by bylo právě obsahem toho SLA. Kolik a kdo by byl ochoten dělat. Pokud by support fungoval do 24 hodin odpověď a do 48 alespoň nějaké řešení (klidně v masteru), 5k by nemusel být problém.

Šaman
Člen | 2632
+
+11
-

Malá odbočka, ale myslím že dost klíčová. Tohle je podle mě hlavní problém zpoplatnění a možná i většího nasazení komunity do vývoje Nette. Celá NDbT působí už od jejího zařazení do Nette značně neprofesionálně. Způsob vývoje Nette taky (neexistující verze až do 2.0).
Firma spravující Nette by měla hlavně za úkol vytvořit z Nette profesionální produkt, nikoliv jen balík kvalitních kódů, které jsou ale plně závislé na Davidovi. A současná krize to jen dokazuje.

Ono i z hlediska programátora (mě) je stále Nette takový anarchistický framework. David tam něco přidá, kromě stručné release note o tom není nikde zmínka, takže většina uživatelů se o tom ani nedozví, nebo neví k čemu je daná změna/fičura/fix vlastně dobrá. Tutoriály jsou rychle zastaralé. A abych pravdu řekl, nechce se mi ze svého sponzorovat/kupovat produkt, který může být za rok ve stejné situaci a jehož sledování znamená studovat kódy a issues na githubu. Ale mám Nette rád, mohu zaplatit spíš proto že je „naše“. Pro firmu to ale důvod určitě nebude. Pořád je Nette ve fázi že David vytvořil balík knihoven a ty, programátore, se s nimi poper. To není prodejný produkt. Problém je asi v tom, že jsme v programátorské bublině. Nejdůležitější je kvalita kódů a ostatní nás nezajímá. Ale kvalita kódu sama o sobě nenese žádný zisk.

A co se týče podpory komunity, myslím, že kdo odpovídá na fóru na dotazy, ten Nette aktivně podporuje. Bez fóra by se Nette nemohlo rozšířit – viz body výše.

Doufám, že Nette z krize vytěží co nejvíce. Pokud ho ta krize nezabije, tak ho posílí.

Editoval Šaman (19. 7. 2015 20:55)

Namespace
Člen | 77
+
+2
-

David Grudl napsal(a):

Jako konkrétní krok je třeba připravit infostránku s vysvětlením proč je dobrý nápad nette sponzorovat, s výzvou pro čtenáře aby to přednesl svému šéfovi atd. Nějaké nápady?

Nejsem copywriter a ani spisovatel, ale docela by se mi líbil tenhle koncept.
Napadlo mě rozdělit to do těchto kategorií:

Proč Darovat?
Nette Framework sám nevytváří žádný zdroj příjmů, proto je nutné financovat ho za pomoci jiných zdrojů, jako jsou reklamy, sponzoring a dary (donate)

Jak jsou peníze použity?
Jak jistě víte, vývoj něco stojí a jelikož Nette Framework není svou velikostí volnočasovým projektem, tak je potřeba financovat programátory, kteří se o něj starají.
Peníze jsou primárně určeny na:

  • údržbu dokumentace
  • údržbu kódu (opravy bugů)
  • údržbu webu, hosting
  • vývoj nových komponent

Kolik by jste měli přispět?
Dary se pohybují mezi 99 a YX tisíci korun. Záleží na vás. Pokud chcete, aby se Framework vyvíjel a nadále vám pomáhal při vaší každodenní práci, věnujte pár korun na jeho rozvoj. Nette vám to vrátí.

Asi by bylo fajn, kdyby součástí té stránky byl i nějaký stručný přehled o tom, kolik bylo vybráno a kolik je ještě potřeba na ten určitý měsíc/projekt

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+1
-

Ad firma pro support: směle do toho, držím palce, když to dáte dohromady, spočítáte plánované příjmy, výdaje atd, moc rád to podpořím.

Koneckonců i bez mé asistente to může být pro vás zajímavý byznys.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+5
-

@ironer díky :-)

@Namespace díky za výkop.

Držme se na chvíli u toho Proč přispět? Myslím, že tam musí být vysvětleno, že Nette šetří peníze a když se přispěje, bude šetřit dál a ještě víc.

Taktéž je potřeba zodpovědět otázku, proč nepřejít na jiný framework. Opět bych asi odpověděl něco v tom smyslu, že jednak všechny ostatní frameworky také potřebují a sbírají investice, tedy neříkáme si o nic, o co si neříkají ostatní frameworky, a dále že předností Nette je nejširší uživatelská základna, z čehož vyplývají nižší náklady na získání zaměstnance, získání supportu atd.

Tohle je ale potřeba ověřit. Může se k tomu vyjádřit někdo, kdo má na starost programátory ve firmách?