Více dat v DB vs “větší logika” v PHP

Notice: This thread is very old.
blaztar
Member | 93
+
0
-

Ahoj,

chtěl jsem se optat na názor co je podle Vás lepší řešení, nejde přímo o Nette, ale snad neva.

Máme produkt TUŽKA, která je v kategorii ŠKOLNÍ VĚCI → PSACÍ POTŘEBY → TUŽKY.

  1. Uložím do db (produkt_id, menu_id) všechny kategorie kam ta tužka spadá (více záznamu v DB). Pak při výpisu třeba školních potřeb vytáhnu pouze produkty ze ŠKOLNÍCH VĚCÍ (jednoduší).
  2. Uložím do db pouze kategorii TUŽKY (méně záznamu v DB). Pak při výpisu třeba ŠKOLNÍCH VĚCÍ zjistím i všechny další kategorie co jsou pod a jaký tam jsou produkty a vypíšu to (složitější).
  3. Ještě nějaká lepší varianta? :)

Dejme tomu že máme v eshopu třeba 50 000 produktů jestli to má nějaký význam. :)

Mě přijde 1. varianta lepší, ale zajímal by mě Váš názor. :)

Last edited by blaztar (2016-08-23 09:47)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
+2
-

Problematika ukládání stromových dat má mnoho dobrých způsobů řešení. Dohledej si třeba něco o “closure table” (trochu to připomíná tvoji variantu 1) nebo o “traverzování kolem stromu” (anglicky “Modified Preorder Tree Traversal”).

blaztar
Member | 93
+
0
-

Jo jasný, díky.

Takže neexistuje jedno dobré (lepší) řešení? :)

GEpic
Member | 562
+
0
-

blaztar wrote:

Jo jasný, díky.

Takže neexistuje jedno dobré (lepší) řešení? :)

Záleží také na dalším způsobu práce s daty a také na programátorovi, který to bude realizovat – To, že je jedno řešení extra super neznamená, že ho každý programátor naprosto chápe, nebo s ním má zkušenosti z jiných projektů a ví na co dopředu při návrhu myslet. :)

Last edited by GEpic (2016-08-23 10:06)

blaztar
Member | 93
+
0
-

Jop. :) Takže možná jsem měl formulovat dotaz jinak.

Jak byste to řešily (řešíte) vy? :)

Nejde mi samo o nějaký popis výpisu a všeho okolo, ale jen přímo o danou situaci. Uložení kategorií pro daný jeden produkt.

V nějakým videu jsem viděl, že každý si někdy psal eshop a kdo říká že ně, píše ho do teď. :)

Last edited by blaztar (2016-08-23 10:11)

GEpic
Member | 562
+
0
-

Eshop na něčem “svém” jsem nikdy nerealizoval – není ani potřeba, nejsem “éšopař”, od toho tu jsou jiní.

Každopádně často se setkáváme s optimalizací databáze a v 99% případů mají negativní vliv na výkon špatně optimalizované / složité dotazy, kde se “chtělo šetřit” na počtu záznamů. Protože nikomu se nechce věřit, že s dnešním dostupným HW a SSD disky, 56548 jádrovými procesory a 1564645 GB RAM, ty databáze zvládnou miliony záznamů a přitom se ani nezapotí. :)

Last edited by GEpic (2016-08-23 10:17)

blaztar
Member | 93
+
0
-

Jo díky za názor.

Taky bych řekl že zrovna počet záznamů, ještě u tak jednoduché tabulky, nemůže mít nějaký vliv na výkon. :)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

blaztar wrote: Nejde mi samo o nějaký popis výpisu a všeho okolo, ale jen přímo o danou situaci.

Tak to k tomu přistupuješ špatně. Nemůžeš navrhnout datovou strukturu bez toho, aniž bys věděl, jaké operací nad ní budeš primárně provádět.

Jak byste to řešily (řešíte) vy? :)

Napsal jsem ti dva dobré způsoby řešení.

blaztar
Member | 93
+
0
-

Já to nemyslel tak, že to neřeším :), ale aby jste si nemysleli, že mi musíte posílat nějaké celé kompletní řešení a tak.

Každopádně za ty tipy děkuji.