Nettecast – screencast o Nette

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Zdravím!

Jakožto hlavní screencastor :) (to zní jak inseminátor) bych vás rád poprosil, zda byste sem psali témata na screencasty, rád si nechám poradit o čem by bylo dobré video-tutoriály natočit.

Zatím mám v plánu tyto:

  • šablony – všechno o nich, filtry, helpery, kešování…
  • Formuláře – jak AppForm, tak normální Form
  • MVC v Nette a routování trochu blíž
  • modely (dibi)
  • přihlašování v Nette
  • Acl
  • a další..

Určitě je toho hodně, budu natáčet kratší (např. o těch šablonách) i delší (např. o tom MVC) díly.

Takže otázka na vás: jaká témata mám natáčet jako prioritní co nejdřív..

I-P.S.: Ještě k frekvenci, vzhledem k tomu, že natočit takový 40 minutový screencast může trvat třeba i dva večery, takže předpokládám, že to bude tak jeden díl co týden.

II-P.S.: Kdyby kdokoli z vás měl jakékoli připomínky, ať už k obsahu, formě nebo k čemukoli jinému k screencastům, piště to prosím sem.

III-P.S: Kdyby někdo nevěděl, o čem mluvím, tak: http://tomik.jmx.cz/nettecast

nAS
Člen | 277
+
0
-

Já bych se rozhodně přimlouval za nějaký screencast typu Creating weblog in 15 minutes, který by se mohl hodit někam k homepage Nette a sloužil by jako lákadlo nevěřících na naši víru :) Protože si pamatuji, že když začal boom Ruby on Rails, tak jsem se díval právě na takový screencast a úplně mě uchvátil a málem jsem přešel na RoRsy…

Editoval nAS (6. 5. 2009 21:19)

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

nAS napsal(a):

Já bych se rozhodně přimlouval za nějaký screencast typu Creating weblog in 15 minutes, který by se mohl hodit někam k homepage Nette a sloužil by jako lákadlo nevěřících na naši víru :) Protože si pamatuji, že když začal boom Ruby on Rails, tak jsem se díval právě na takový screencast a úplně mě uchvátil a málem jsem přečel na RoRsy…

To neni vubec spatny napad, to udelam a dost mozna hned jako dalsi dil. A myslim, ze kdyz se trochu pochlapim, mohl bych udelat i anglickou verzi…

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Doporučoval bych ti domluvit se s Davidem a přestěhovat „nettecasty“ na web nette.org (jak ostatně David navrhoval). Bude to působit lepším dojmem, když se budou nacházet na oficiálních stránkách.

Ohledně kvality bych asi spíše jen opakoval to, co zde již zaznělo (trochu zpomalit, přiblížit se více spisovné češtině …). Osobně si myslím, že kvalitní screencast nelze natočit, pokud nemáš napsaný scénář slovo od slova (bodově nestačí), protože v reálném čase to nemáš šanci stíhat vymýšlet, což se projevuje jako ehmm nebo jiné formy přeřeků. Problémem ale samozřejmě je, že napsat kvalitní scénář je časově velmi náročné.

Na otázku, zda to přetočit znova, odpovídám ano. Ne však proto, že tento nettecast je tak nekvalitní, ale protože jsem perfekcionista a mám rád dokonalé věci :)

PS: Nemám s točením screencastů praktické zkušenosti, takže to co jsem napsal je jen snůžka teoretických úvah nad danou problematikou a nemusí se nutně shodovat se skutečností.

David Grudl
Nette Core | 8172
+
0
-

Chvály zaznělo hodně a asi je čas být trošku kritičtější.

Screencastům přikládám vysokou důležitost a mám v plánu takových 5–10 kousků na webu mít (https://blog.nette.org/). Jde o populární formu prezentace, která se u nás zatím používá docela málo. Nicméně jsem perfekcionista a chci screencasty, které budou nadstandardní ve srovnání se světem, nikoliv s ČR.

Natočit dobrý screencast přitom není žádná sranda. Před natočením první minuty jsem strávil víc než týden průzkumem technologií a terénu. Pokusím se podělit o know-how. Tomik doufám promine, že přitom budu kritizovat jeho video.

Forma

Každý screencast musí mít maximálně 10 minut a probrat vždy jen jedno téma. Délka 35 minut je pro člověka odchovaného seriálem Simpsons nestravitelná ;) Jednotlivé screencasty musí mít společnou štábní kulturu a je potřeba vyrobit úvodní znělku (viz digit). Pokud půjde o „oficiální“ screencasty, chce to odkaz změnit na https://blog.nette.org/. Samozřejmě credits tvůrce tam může být také.

Poprosil bych, ve vší skromnosti, nezmiňujte mé jméno :-)) Framework tvoří Nette Foundation a ačkoliv dnes je to spíš joke, tak situace se rychle mění. A screencast by měl mít trvalejší hodnotu. Stejně tak nezmiňovat, že „se dnes tvoří dokumentace“ nebo jiné věci poplatné okamžiku natáčení.

No a rozloučení by mělo být velmi stručné. Lze předpokládat, že uživatel si pustí hned další screencast.

Výklad

Je vidět, že Tomik si téma připravil. Ale také jsou vidět okamžiky, kdy zaváhá kudy dál. Tomu se lze vyhnout jedině tak, že si člověk připraví vytisknutý scénář. Pokud se něco nepovede, tak se o kousek vrátí a pokažený záběr později vystřihne. Zkušenost ale je, že takový desetiminutový screencast se točí alespoň půl dne a ke konci už to člověk poměrně bravurně zvládá i bez scénáře :-)

Na čem ale Tomik zcela pohořel je snaha vysvětlit vše a hned. Při stahování bych nezmiňoval Subversion, při ukázce adresářové struktury je chybou hovořit o interfacech či přímo vykreslovačích formuláře. Dokonce si myslím, že pro pochopení Nette není třeba znát MVC. Když Tomik prochází aplikaci, zbytečně ukazuje, že složka „Models“ je prázdná, vysvětluje „Error presenter“ příliš brzy jen proto, že takový soubor existuje v adresáři. Totiž – on skeleton jako úvod pro začátečníky vůbec vhodný není. Skeleton je koncipován jako „odmazávací“, obsahuje kód a soubory, který člověk buď použije, nebo je odmaže. Začátečníka ale bude mást.

Výklad musí jít od jednoduchého ke složitému. Pokud třeba popisuju metodu renderDefault, tak nemá smysl hovořit o forumulářích a životním cyklu presenteru, protože o nich zatím divák nemá ani páru.

Výklad by měl mít formu obrácené pyramidy, podobně jako když se píše pro web (je mi až trapné odkazovat na tento článek dokazující, že Internet Info nemá jazykové korektory, ale budiž). Takže funkční aplikace musí být ukázána už na začátku videa a pak se teprve probojovávat do větších podrobností.

Je třeba plně využít možností videa. Když se na scéně objeví Laděnka, tak ji divák chce vidět, ne jen o ní slyšet.

Uspokojit tyto požadavky vyžaduje vymyslet dobrý scénář. Chce to nápad, chce to čas, chce to zkoušet. A nejhorší je, že čím lépe se to podaří, tím víc budou ostatní říkat, že to je přece brnkačka :-)

Pár technických tipů:

  • doporučil bych zobrazovat ve Windows Exploreru přípony souborů
  • adresář document_root bych vyhodil z URL (tj. změnit adresářovou strukturu příkladu nebo nastavení Apache)
  • URL by mělo být vidět v prohlížeči celé (tj. dát pryč toolbary, které ubírají adresářovému řádku místo)

Video

Tohle je asi nejslabší část screencastů obecně. Běžné kodeky založené na DCT jsou pro kódování videí se zdrojovými kódy docela nevhodné: vygenerují zbytečně velký soubor obsahující tzv. JPG artefakty, prostě nedobroty v obraze ;) Po všech experimentech jsem zjistil, že jediný vhodný formát je MPEG-4, který dnes už umí přehrávat Flash i QuickTime.

Tomik si správně před nahráváním zvětšil písmo v editoru, nicméně řada prvků zvětšit jednoduše nejde (adresní řádek nebo status bar v prohlížeči). Přitom i v nich se objevují důležité informace. Ještě víc zmenšit rozlišení? To nemusí být řešení. Navíc je tu druhý problém programátorských screencastů – a to je nudný statický záběr od začátku do konce.

Koumal jsem, jak 100hoven a jako nejlepší vychytávka, která navíc řeší oba problémy současně, se mi jeví efekt dynamického zoomování. Jak to vypadá v praxi se můžete podívat na následujícím screencastu. Záměrně je bez zvuku a rozebírá pro video velmi nudné téma (funkce se spoustou číselných parametrů):

http://php7.org/screencast/

Pomocí dynamického zoomování a lokálního zrychlení se to dá přežít, nemyslíte?

Zvuk

Po zvukové stránce je Tomikova práce výborná. Dobrá hlasitost, žádné šumy v pozadí, je mu dobře rozumět a hovorový jazyk beru jako přednost. A myslím, že má pro screencasty i dobrý hlas. Občasné zaváhání nebo řekněme zakoktání se dá eliminovat právě tím scénářem a větší jistotou, kam se téma bude ubírat. Jen maličkost: příponu ini bych četl jako [iny], ze slova [inycializace].

(právě jsem vyhrál soutěž o nejdelší post na fóru, co?)

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Jan Tvrdík napsal(a):

Doporučoval bych ti domluvit se s Davidem a přestěhovat „nettecasty“ na web nette.org (jak ostatně David navrhoval). Bude to působit lepším dojmem, když se budou nacházet na oficiálních stránkách.

Souhlasím.

Ohledně kvality bych asi spíše jen opakoval to, co zde již zaznělo (trochu zpomalit, přiblížit se více spisovné češtině …). Osobně si myslím, že kvalitní screencast nelze natočit, pokud nemáš napsaný scénář slovo od slova (bodově nestačí), protože v reálném čase to nemáš šanci stíhat vymýšlet, což se projevuje jako ehmm nebo jiné formy přeřeků. Problémem ale samozřejmě je, že napsat kvalitní scénář je časově velmi náročné.

Ten scénář slovo od slova prostě potřeba je, to je mi už po tomto pokusu jasné.

Na otázku, zda to přetočit znova, odpovídám ano. Ne však proto, že tento nettecast je tak nekvalitní, ale protože jsem perfekcionista a mám rád dokonalé věci :)

Ano, souhlasím, natočím jej znovu – a asi i s upraveným obsahem.

PS: Nemám s točením screencastů praktické zkušenosti, takže to co jsem napsal je jen snůžka teoretických úvah nad danou problematikou a nemusí se nutně shodovat se skutečností.

V pohodě, jsem rád za každé připomínky a návrhy na zlepšení.

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Chvály zaznělo hodně a asi je čas být trošku kritičtější.

Souhlas.

… chci screencasty, které budou nadstandardní ve srovnání se světem, nikoliv s ČR.

Ok, beru to jako výzvu. :)

Tomík doufám promine, že přitom budu kritizovat jeho video.

Tomik promine, kritika je prospěšná věci. [Kdyžtak prosím s krátkým i v nicku. :)]

Každý screencast musí mít maximálně 10 minut a probrat vždy jen jedno téma.

Asi máš pravdu, ale 10 minut je zase strašně málo času, viděl bych to na kompromis někde mezi 15 až 20 min.

Znělka…

Dobrá, zatím se tedy domluvme, že to co budu dělat budou jen neoficiální pokusy, pokusím se udělat (až bude trochu víc času), nějakou rozumnou grafiku pro ten screencast, znělku a tak, a vyrobil bych jeden „ukázkový“, ke kterému bys pak mohl mít připomínky, já bych je zapracoval, až bychom se dostali do podoby, která Ti vyhovuje, v takové bychom pak pokračovali v natáčení dalších.

Poprosil bych, ve vší skromnosti, nezmiňujte mé jméno :-))

Ok.

No a rozloučení by mělo být velmi stručné. Lze předpokládat, že uživatel si pustí hned další screencast.

To je pravda.

Je vidět, že Tomík si téma připravil. Ale také jsou vidět okamžiky, kdy zaváhá kudy dál. Tomu se lze vyhnout jedině tak, že si člověk připraví vytisknutý scénář.

Souhlas, jinak to nejde, budu to tak dělat.

Na čem ale Tomík zcela pohořel je snaha vysvětlit vše a hned. … Začátečníka ale bude mást.

To je pravda, otázkou totiž je, zda popisovat Framework jako množinu jednotlivých součástí – a popisovat každou zvlášť, nebo se pokusit to popsat nějakým uceleným způsobem, ale pak se dopouštět nepřesností. MVC sice s Nette přímo nesouvisí, ale pokud chci vysvětlit, jak se dělá v Nette aplikace, asi se mu nevyhnu.

Výklad musí jít od jednoduchého ke složitému. Pokud třeba popisuju metodu renderDefault, tak nemá smysl hovořit o forumulářích a životním cyklu presenteru, protože o nich zatím divák nemá ani páru.

Souhlas.

Je třeba plně využít možností videa. Když se na scéně objeví Laděnka, tak ji divák chce vidět, ne jen o ní slyšet.

Taky souhlas.

Tohle je asi nejslabší část screencastů obecně. Běžné kodeky založené na DCT jsou pro kódování videí se zdrojovými kódy docela nevhodné: vygenerují zbytečně velký soubor obsahující tzv. JPG artefakty, prostě nedobroty v obraze ;) Po všech experimentech jsem zjistil, že jediný vhodný formát je MPEG-4, který dnes už umí přehrávat Flash i QuickTime.

A znáš nějaký dobrý screenrecorder, který jej zvládá a to bez bugů. (Vyzkoušel jsem celkem asi 15 takových, žádný z nich (těch co byly zadarmo) neuměl MPEG-4 tak, aby to bylo použitelné.)

http://php7.org/screencast/

To je asi opravdu správná cesta, koukám, že to je dělané v Camtasia studio 6, na to jsem koukal, vypadá pěkně, ale stojí cca 6000,–. To je dost, ale zase na druhou stranu, asi bych byl ochotný ty peníze do Nette vrazit. :)

Pomocí dynamického zoomování a lokálního zrychlení se to dá přežít, nemyslíte?

Jojo.

Zvuk

Aspoň něco. :)

V dalším příspěvku shrnu, jak bych si to tedy přestavoval dál…

Editoval Tomik (19. 4. 2009 0:37)

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Jak tedy dál?

Je tedy rozhodnuto, že stávající první díl je jen pre-beta zkušební verze. :) Má mnoho nedostatků a pro opravdovou propagaci se rozhodně nedá použít.

Pro zlepšení:

  • si vždy napíšu celý scénář, slovo po slově
  • bude čas celkem cca 10 – 20 min (max.)
  • upravím si UI, aby to bylo přehlednější
  • MPEG-4
  • zoomování
  • udělám znělku a grafiku nettecástů (vč. grafiky ve videu – popisky a tak)
  • pravděpodobně se poohlédnu po lepším nahrávacím software a asi budu muset nějaký koupit (ty zadarmo jsou v podstatě nepoužitelné)
  • trochu se budu snažit zespisovnit mluvu, ale stále bych ji rád zachoval spíš hovorovou, než „škrobenou“
  • vyhnu se osobním narážkám (na PHP vývojáře, na Zend… :)
  • zvuk nechám (až na určité věci), tak jak je
  • a poslední věc: scénáře jednotlivých dílů budu vždy konzultovat zde na fóru, abych nenatáčel něco, o čem bych si neuvědomil, že to je kravina (i to se může stát), a aby případně zbytečnosti/nepřesnosti byly upraveny

V nejbližších dnech se zde tedy objeví nástřel scénáře prvního (již RC :) dílu, s tím, že bych diskutující poprosil, aby se k jednotlivých částem scénáře, které zde budou uvedeny vyjádřili, řekli, co si myslím, že je důležité a co ne, co vynechat, na co se zaměřit a tak dále..

A první téma na diskusi, které otevírám: je opravdu „Instalace a Hello world“ dobré téma prvního dílu, nebylo by lepší něco jiného? Co konrétně? Weblog in 15 minutes? (Ten plánuju určitě, jen nevím, zda jako první). Nebo první díl pojmout podobně jako třeba David v článku na zdrojáku? (Tedy ukázat, co vlastně Nette pro vývojáře nabízí – Form, Debug…) Možná by opravdu nebylo špatné držet se toho seriálu (pokud by Ti to Davide nevadilo), protože je promyšlený a dobře vše popisuje, kdyby se lehce upravil pro potřeby videa, a upravil se tak, aby jeden díl měl cca těch 10 až 12 minut, myslím, že by to nemuselo být špatné.

P.S.: Doufám Davide, že jsem se nechopil něčeho, co již máš rozdělané, nerad bych Ti lezl do zelí, a jestli už máš spousty těhle věcí hotovo, nemá smysl, abych je dělal znova. Pokud mi řekneš, abych toho nechal, nechám toho a pochopím to – podle hesla, co si neudělám sám, to není kvalitní. :) Takže neboj se, že bys mě tím třeba demotivoval, myslím, že si najdu jiný způsob, jak Nette pomoci, ale pokud na screencasty nemáš čas a vyhovuje Ti, že bych to dělal, pak bych se toho ujal. Tož tak.

pmg
Člen | 372
+
0
-

Bude to práce jak na kostele. :-(

David Grudl
Nette Core | 8172
+
0
-

Tomik napsal(a):

  • pravděpodobně se poohlédnu po lepším nahrávacím software a asi budu muset nějaký koupit (ty zadarmo jsou v podstatě nepoužitelné)

Na tomhle se domluvíme emailem.

  • vyhnu se osobním narážkám (na PHP vývojáře, na Zend… :)

To rozhodně ano, image Nette by to neprospělo.

  • a poslední věc: scénáře jednotlivých dílů budu vždy konzultovat zde na fóru, abych nenatáčel něco, o čem bych si neuvědomil, že to je kravina (i to se může stát), a aby případně zbytečnosti/nepřesnosti byly upraveny

Uvidíme, jak to bude fungovat ;)

A první téma na diskusi, které otevírám: je opravdu „Instalace a Hello world“ dobré téma prvního dílu, nebylo by lepší něco jiného?

Myslím že ne – to je téma na dva díly. Do prvního dílu bohatě stačí stáhnout framework, ukázat rozdíl mezi full a compact, zmínit možná adresář examples (tests v žádném případě ne) a napsat primitivní skript, kde bude require Nette/loader.php a vypsání něčeho na obrazovku. Nemělo by to moc překročit 5 minut.

Ukázka Nette\Application ve stylu Hello World by pak bylo téma na další díl. Chce to ale nápad, samotné vypsání „Hello World“ by asi nestačilo.

Další díl by se mohl věnovat čistě Laděnce, tam se dá docela vyhrát.

P.S.: Doufám Davide, že jsem se nechopil něčeho, co již máš rozdělané, nerad bych Ti lezl do zelí, a jestli už máš spousty těhle věcí hotovo, nemá smysl, abych je dělal znova. Pokud mi řekneš, abych toho nechal, nechám toho a pochopím to – podle hesla, co si neudělám sám, to není kvalitní. :) Takže neboj se, že bys mě tím třeba demotivoval, myslím, že si najdu jiný způsob, jak Nette pomoci, ale pokud na screencasty nemáš čas a vyhovuje Ti, že bych to dělal, pak bych se toho ujal. Tož tak.

Naopak, jsem velmi rád, že ses toho chopil. Mám to rozdělané, ale vidíš to datum? Takže rád ti předám výsledky, kam jsem pokročil, a když to dotáhneš do zdárného konce, bude to skvělé.

met
Člen | 5
+
0
-

problém programátorských screencastů – a to je nudný statický záběr od začátku do konce

Dopoduci mit pripraveno nekolik „slidu“, ktere obcas obrazovku vystridaji. Uvodni obrazovka je vlastne takovym prvnim slidem. Pro lepsi orientaci ve screencastu muzou slidy byt jakousi osnovou, ktera naznacuje, co jeste bude probrano a co jiz probrano bylo. Asi vsichni ty nudne odrazkove slidy znate, ovsem zatimco pouzivane na zivych prednaskach spise vadi, tak prostrihavane do videa naopak velmi pomuzou. Typicky takovy slide je proste:

Nazev screencastu

  • Bod 1
  • Bod 2
  • Bod 3
  • Bod 4

kde se vzdy barevne zdurazni ten bod (podkapitola), ktery prave bude probiran.

Ad stabni kultura – zvazte, zda by se vzdy na uvod nemela kratce objevit fotografie osoby, ktera screencast namlouva, pusobi to pak vic duveruhodne.

A vubec by se ve screencastu melo casto objevovat logo Nette nebo Nette Foundation. Nejen na uvod a na zaver, ale mozna i na kazdem slidu. Rozhodne jako soucast znelky. Znate tu melodii o nekolika tonech, po jejimz prehrati se vam okamzite vybavi Coca-Cola? Po prehrati znelky screencastu by se vsem melo okamzite vybavit Nette, i kdyz si to bude jen nekdo nekde piskat pri ceste na prednasku.

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

met napsal(a):

Dopoduci mit pripraveno nekolik „slidu“, …

To je moc dobrý nápad, díky!

Ad stabni kultura – zvazte, zda by se vzdy na uvod nemela kratce objevit fotografie osoby, ktera screencast namlouva, pusobi to pak vic duveruhodne.

Myslím, že když se učešu, tak ani moc lidí nevystraším, takže proč ne. :)

A vubec by se ve screencastu melo casto objevovat logo Nette nebo Nette Foundation.

Možná by stálo za zvážení hodit logo Nette do rohu celého videa.

Znělka…

:) Na to je jednoduché řešení. Nette Foundation koupí Coca-Colu, aby přechod byl pozvolný, ta se nejdříve přejmenuje na Nette-Cola, a potom na Nette, zruší se nápoj a necháme jen Framework a máme chytlavou melodii, kterou si každý asociuje Nette. :)

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Dobrá, takže první díl bude o stažení, include a výpisu nějakého textu („Hello world“?), plus nějaké vychytávky, které by mohly nalákat (asi podobně jako to dělá David v prvním díle na Zdrojáku), na závěr případně ukázat Laděnku, na kterou bude hned navazovat druhý díl, ten bude jen o ní… (aby se využil její potenciál).

Takže bych body prvního dílu viděl takto:

  1. znělka + úvodní melodie
  2. představení hovořícího + jeho obrázek
  3. web Nette – jen zmínka, že tak je Dokumentace, API, Forum..
  4. stažení (vysvětlení prefixové verze)
  5. popis archivu
    • compact vs. normální verze
    • examples
  6. include Nette a vypsání jednoduchého textu
  7. hodně jednoduchý Form
  8. Laděnka

Není toho moc? V takovém případě, co vynechat?

Editoval Tomik (19. 4. 2009 11:32)

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Když toho bude moc, tak to vynechávej od konce..

Inza
Člen | 330
+
0
-

Perfektní, koukám, že se téma screencastů hezky rozjelo;-) – zítra hodím na web první část přepracované doku.

Pro Davida: To s tím nejdelším příspěvkem si ještě vyřídíme:-D

Jinak jsem moc rád, že se to tu hezky rozjíždí, měl jsem k tomu screencastu také pár připomínek, ale David to všechno řekl;-)…

Takže Tomiku, přeju hodně zdaru a všichni ti držíme palce – odvedl jsi kus práce a když dáš na naše kolektivní (a ty Davidovy) rady bude z tebe profík;-)…

OT: Jinak já už jsem si udělal na tvorbu doku hezký editor (podělím se o něj na sobotě) a už pilně píšu… Brzy bude něco ke kontrole;-)…

David Grudl
Nette Core | 8172
+
0
-

Tomik napsal(a):

  1. include Nette a vypsání jednoduchého textu

Jednoduchý text? Jako třeba

Vůně růží a touha včel
Jsem nejlepší nápad, který tě nápad
Z kousků dnů skládám celý sen
Motýlí páry lítají v máji
  1. hodně jednoduchý Form

Ať to má efektivní tečku, dal bych tam nějaký hodně jednoduchý formulář o dvou položkách bez validace, bez životního cyklu, jen vykreslení a bez extra výkladu, jen s odkazem na screen cast o tvobě formulářů.
A Laděnku asi už ne.

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Jednoduchý text? Jako třeba

Vůně růží a touha včel
Jsem nejlepší nápad, který tě nápad
Z kousků dnů skládám celý sen
Motýlí páry lítají v máji

Odkdy se jednoduchý text rovná text od jednoduchého autora? :)

Ať to má efektivní tečku, dal bych tam nějaký hodně jednoduchý formulář o dvou položkách bez validace, bez životního cyklu, jen vykreslení a bez extra výkladu, jen s odkazem na screen cast o tvobě formulářů.
A Laděnku asi už ne.

Ok.

David Grudl
Nette Core | 8172
+
0
-

Pokusil jsem se vyrobit úvodní znělku, ale jaksi to holt není můj obor. Přemýšlím, na koho se obrátit. Nevíte o někom?

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Pokusil jsem se vyrobit úvodní znělku, ale jaksi to holt není můj obor. Přemýšlím, na koho se obrátit. Nevíte o někom?

Náhodou mě to přijde docela dobré. Docela dost dobré! :) Jen ta hudba… V čem jsi to dělal, mohu-li se zeptat?

crempa
Člen | 198
+
0
-

No ne ze by ta znelka byla spatna, ale na KISS framework me teda prijde dost pompezni a to jak obrazove tak predevsim zvukove (uplne sem pri tom dostal chut na popcorn) :-)

Asi by to chtelo neco lehkotonaznejsiho co zapadne do soucasneho modreho mrackoidniho designu… IMHO

met
Člen | 5
+
0
-

Pokusil jsem se vyrobit úvodní znělku, ale jaksi to holt není můj obor.

Graficky to vypadá rozhodně moc pěkně.

V zásadě beze změny by to mohlo moc dobře sloužit pro přerušování jednotlivých částí screencastu, čili jako vsuvka (když se vyřeší první část úkolu a má začít další, pustí se tahle „vsuvka“, pak naskočí slide s označením dalšího bodu screencastu a pokračuje se) – ideální pro vteřinové vypnutí hlavy posluchače i jako reklama. Možná by to šlo použít i jako tečka za celým screencastem ve spojení s nějakými titulky. Z tohodle pohledu rozhodně skvělá práce! (BTW Věděli jste někdo, že David má 3D představivost? 8-)

Ale na úvodní znělku, čili na to, co má mj. nabudit patřičnou atmosféru, motivovat ke shlédnutí a šířit brand, to nemá. Je to na dobré cestě, ale něco zásadního tomu chybí.

Srovnejte třeba se znělkou Lomítka http://www.marigold.cz/…ideo-podcast

A přemýšlejte:

  • pomáhá jí nejen hudba (Kdo ví, z jakého filmu je? Hlaste se, budete mít plus! 8-)
  • ale i to, ze znělka je delší
  • obsahuje několik prostřídaných motivů (včetně střihu globální pohled na detail a zpět, což je, jak jsem se od jednoho kameramana dozvěděl, osvědčený trik pro upoutáni oka a pozornosti – ostatně tohle prostřihávání je vidět v celém Lomítku, všimněte si, jak tenhle (s)prostý trik tomu videu hodně dodá)
  • má myš Lenku (název screencastu je zasazen jako HTML značka, takže celý ten HTML kód okolo k tomu proste patří, dokresluje atmosféru – logicky sedí, inteligent má o čem přemýšlet, znělka ho naplňuje)
  • a končí to vtípkem (resp. překvapivým momentem), který člověka probudí a upoutá pozornost ("chci vidět, jak tohle bude pokračovat…).

Netvrdím, že tohle vše musí znělka mít, ale tohle vše jsou body, které Lomítko má (a které Davidově variantě chybí) a které z něj – na rozdíl od varianty výše – činí dobrou znělku. Možná by stačilo shlédnout a rozebrat ještě tři, čtyři takové znělky (pošlete odkazy, pokud máte) a dáme dohromady slušnou kuchařku, podle které to půjde uvařit.

Inza
Člen | 330
+
0
-

Super práce Davide;-) – ale jak řekl met, ještě to trošku chce poladit – ale jako mezi-znělku bych to určo použil;-)…

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Mně se ta znělka líbí. Teda až na hudbu, ta určitě neni výrazná a zapamatovatelná. Až se budu chtít podívat na dlouhé a zábavné video, tak se kouknu na něco jinýho než je znělka nette frameworku.

Na prostřih mezi slajdama je současná verze moc dlouhá…

David Grudl
Nette Core | 8172
+
0
-

Ten zvuk „vytí vlků“ je fakt strašněj, pokusil bych se najít po free zvukobankách nějaký lepší. Teda pokusil, pokud to nezavrhneme úplně ;)

Vypadá to spíš jako reklama na Gilette a je to prosté jakéhokoliv nápadu, prostě pudová záležitost. Stavěl jsem to jako odpověď na http://www.asp.net/…/mvc-videos/ a smyslem je skutečně „primitivně zaujmout“, vytvořít dojem, že framework je něco bombastického. Tohle bych tam chtěl mít! Jenže je strašně těžké to vybalancovat na hranici nevkusu a kýče, takže bych to velmi rád ohlehčil nějakým (nejlépe PHP) vtípkem. Třeba nakonci, když to už člověk nečeká. Bohužel mě žádný nenapadal :-)

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

To je pravda, ta úvodní znělka by měla mít myšlenku. Něco co by vyjádřilo Framework, nebo alespoň zaujalo PHP vývojáře.

Napadá mě možná blbost, ale stejně to napíšu. :)

Co to těsně před koncem utnout, tak aby bylo jasné, že to ještě úplně neskončilo a vyhodit výjimku, podobně jako v IT Crowd. Sice to není moc originální, ale lepší než nic a pokud by se to dobře zapracovalo… :)

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

A teď jedna informace nesouvisející se znělkou: čtvrtek odpoledne mám vyhrazený pro re-recording prvního nettecastu, takže asi v pátek se podělím o novou verzi. Bude pracovní, s tím, že budu připraven ji upravit a dostřihat podle připomínek diskutujících.

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Bude preview scénáře?

Inza
Člen | 330
+
0
-

K té výjímce na konci: To je podle mě dobrý nápad, mohla by se objevit v Laděnce;-)…

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Jan Tvrdík napsal(a):

Bude preview scénáře?

Už se to řešilo na minulé stránce, nakonec to dopadlo takto (to jsou ty body):

  1. znělka + úvodní melodie (zatím není, doplním až nějaká vznikne)
  2. představení hovořícího + jeho obrázek
  3. web Nette – jen zmínka, že tam je Dokumentace, API, Forum..
  4. stažení (vysvětlení prefixové verze)
  5. popis archivu
    • compact vs. normální verze
    • examples
  6. include Nette a vypsání jednoduchého textu – jakého? (fakt tam chceš dát Davide ten text od Leoše? :)
  7. hodně jednoduchý Form (dvě položky a echo, nic víc)

Co se týče scénáře jako jednotlivých vět, tak ten je v docela rozpracovaném stádiu, ale dám jej sem buď zítra dopoledne, nebo ještě dneska k půlnoci.

Tak aby byl čas, aby mi diskutující případné chyby, či nedostatky odstranili.

Editoval Tomik (21. 4. 2009 15:46)

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Inza napsal(a):

K té výjímce na konci: To je podle mě dobrý nápad, mohla by se objevit v Laděnce;-)…

To sice láká, ale nevím, zda by to do toho videa šlo nějak prakticky zapracovat.

Ale pokud se to podaří, mohlo by to být pěkné! :)

veena
Člen | 98
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Ten zvuk „vytí vlků“ je fakt strašněj, pokusil bych se najít po free zvukobankách nějaký lepší. Teda pokusil, pokud to nezavrhneme úplně ;)

Co tam místo hudby dát takovej ten hlubokej hlas z trailerů emerickejch filmů jak řekne: „Nette Framework“

Nebo i s nějakym podtitulem frameworku (jestli už nějaký oficiální je :-)
nebo třeba „Now in your computer“ apod.

David Grudl
Nette Core | 8172
+
0
-

To bude problém, Don LaFontaine už zemřel…

arron
Člen | 464
+
0
-

met napsal(a):
V zásadě beze změny by to mohlo moc dobře sloužit pro přerušování jednotlivých částí screencastu, čili jako vsuvka (když se vyřeší první část úkolu a má začít další, pustí se tahle „vsuvka“, pak naskočí slide s označením dalšího bodu screencastu a pokračuje se) – ideální pro vteřinové vypnutí hlavy posluchače i jako reklama. Možná by to šlo použít i jako tečka za celým screencastem ve spojení s nějakými titulky. Z tohodle pohledu rozhodně skvělá práce! (BTW Věděli jste někdo, že David má 3D představivost? 8-)

Ale na úvodní znělku, čili na to, co má mj. nabudit patřičnou atmosféru, motivovat ke shlédnutí a šířit brand, to nemá. Je to na dobré cestě, ale něco zásadního tomu chybí.

Ja teda nevim, ale ja nemam absolutne zajem se na zacatku nejakeho screencastu divat na 20 vterinovou znelku. A jeste vic nemam zajem o to, aby mi uprostred zdrzovalo 5ti vterinove preruseni (at uz je sebelepsi). Kdyz totiz sleduju nejaky screencast, tak mi jde hlavne o to se co nejrychleji dostat k tomu, co se chci dozvedet. Ostatni veci me naprosto nezjimaji, kouskuji pozornost a silene zdrzuji (cimz me znechucuji a uz se pak nechci divat na dalsi). Proto si myslim, ze to, co David vytvoril, je, co se delky tyce, na maximu mozne delky uvodni znelky. Dokonce mi to prijde velmi povedene a i ta muzika je podle me OK (jenom ve me vyvolava dojem Need for speed Carbon, ale to uz je nejspis nejaka moje deformace:-)). A jestli prerusovat vyklad necim takovymhle, tak maximalne nejake najeti loga v delce max. 2 vteriny…tot muj nazor:-)

xTrip
Člen | 15
+
0
-

Skvělá práce, ale jestli mohu poprosit, přimluvil bych se za mírně spisovnější jazyk. JasnEJ, pověstnEJ, docela to tahá za ušiska. Divím se, že to Davidovi nevadí, asi už je zvyklEJ :-)

dík

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

xTrip napsal(a):

Skvělá práce, ale jestli mohu poprosit, přimluvil bych se za mírně spisovnější jazyk. JasnEJ, pověstnEJ, docela to tahá za ušiska. Divím se, že to Davidovi nevadí, asi už je zvyklEJ :-)

dík

Dobrá, pokusím se o kompromis mezi spisovnou a hovorovou češtinou. :)

Během zítřejšího dopoledne by se tady měl objevit scénář re-maku 1. dílu.

baki
Člen | 21
+
0
-

met napsal(a):

  • pomáhá jí nejen hudba (Kdo ví, z jakého filmu je? Hlaste se, budete mít plus! 8-)

Antitrust … musel jsem :)

Jakub Šulák
Člen | 222
+
0
-

Jen vyjádření k tomu videu a chybě v laděnce:

  1. myslím si, že ve znělce (ta by mohla být dobudoucna použita i jinde) by rozhodně nemělo být nic, co se dá spojovat s chybovým fungováním.
  2. ani jiný vtípek bych nedával – můžou na to koukat lidi, kterým jde spíš vidět možnosti Nette (vedoucí pracovníci) a ti ho stejně nepochopí a nemusí ani pochopit myšlení „IT komunity“ a mohou si pak říct – do toho nejdeme – ti si z toho dělají srandu – a nám jde o byznys (znáte naškrobené límečky ;-) ).
  3. navíc laděnku nikdo nezná (kdo začíná s nette), takže to stejně nepochopí.

Co se týče samotného Davidova intra, mám k tomu tohle:
Je to dobré, ale přijde mi to jako, když se spouští nějaká PC hra a zařve to na mě „Nvidiaa“. Myslím si, že to dělá z nette, něco co nette není. Znělka by měla vyjadřovat co je tento produkt. Jedná se o nějaké hardcore řešení čehosi? Ne. Nemělo by z Nette vyjadřovat spíše hravost, důvtipnost, barvitost? Je asi na čase se právě bavit o tom, jak má nette působit na lidi (nemluvím o technice ale o marketingu).

Proto si myslím, že i znělka by měla být hravá, troufnu si říct až roztomilá – bez zbytečných efektů. Navíc koukám-li na web – pozadí – vidím snahu o jaro, jasné barvy a jakoby „snahu o klidné prostředí“. A do tohoto přijde znělka po které se začnu zajímat, jestli je vrah zahradník.

Dívám-li se tedy na Nette, jako framework, který je inovativní a hravý a nedělám z něj produkt pro hardcore bankovní aplikace, dostávám se spíše do tohoto scénáře.

Stručně:

  1. nette písmena bych nechal v modré a udělal bych z nich „tančící písmena“ – inspiroval bych se intry v animovaných filmech (nových), kdy písmena dostanou lidské pohyby (tedy klouby na správných místech). Tyto písmena by mohla z boku „přitančit“.

Mluvím o něčem takovémto:
http://www.youtube.com/watch?…
ale hravější – písmena musí vypadat zmateně až směšně, mohou se třeba na plátně i honit, případně se i (jakoby zadkem) žďuchnout na správnou pozici – prostě hravá písmena.

K tomu (kromě zvuku pohybu písmen – včetně "nárazů apod.) by se dala přidat hudba také ve svěžím a funny nádechu.

Samozřejmě jde pak o to, aby to nebylo jak upoutávka na omálovánky pro děti – to je o vyladění. Nevím zda jsem popsal ten svůj návrh tak aby jste ho pochopili, jak to myslím…

Hlavně bych fakt nedělal z nette něco co není – nechme ho jako sympatický framework, který je „svěží“:-)

Bohužel neumím v MAXku či jiném 3D studiu, ani nemám nikoho, kdo by to mohl udělat, ale pokud tu někdo takový je, rád mu poradím, případně rozkreslím scénář (do reklamy i animované dělám už pár let, tak by to možná k něčemu bylo).

PS: Takovéto moje korektury a myšlenkové proudy ode mě dostávají grafici často – lituji jich – ale jak chcete jinak popsat web, než že má být „jasný a svěží“ :-)

edit: Konečně jsem si vzpomněl, kde jsem to viděl – Pixar to tak má:
http://www.youtube.com/watch?…
http://www.youtube.com/watch?…

Editoval Jakub Šulák (23. 4. 2009 19:49)

Inza
Člen | 330
+
0
-

Jakube, všechna čest – ty jsi opravdu profík:-)!

Možná mám člověka na MAXko…

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Jakube, díky za nápady. Bylo by fajn, kdyby se podařilo dát dohromady profi znělku, screencast natočím (omlouvám se, že tu ještě není ten slibovaný scénář, nakonec budu natáčet zítra, takže scénář sem hodím buď dneska večer, nebo zítra ráno, aby byl ještě čas na nějakou korekturu), po Davidových radách myslím, by mohla být úroveň toho samotného screencastu dostačující, a pokud k tomu bude profi znělka, bude to, myslím, opravdu koukatelné… :)

Jakub Šulák
Člen | 222
+
0
-

to Inza: díky ;-)

Zítra se pokusím otočit ve Vačici a probrat to tam.
Každopádně jestli by byl někdo, kdo umí to maxko, tak bych se vrhnul do toho scénáře.

phx
Člen | 651
+
0
-

Znelka je fajn:) Zvuk (vlci) jsou divny. Mozna bych jeste zmenil prilet tech car ci co to je pouze ze stran. Zo zepredu do zadu vypada divne. Nevim proc, ale napoprve jsem v tom videl hvezdicky.

Videl bych to aby odlitli obdovbne jak priletly. Jedna z prava doleva a druha obracene. Zkusis to jak to bude vypadat?

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Tak abych informoval o vývoji – zatím bohužel ustanul na bodu mrazu, mám teď trochu důležitější věci na práci

Ale snad se k tomu tento týden dostanu, kdyby ano, hodím sem ještě předtím, než budu natáčet ten scénář…

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Dobrý večer!
Travalo to dlouho, ale podařilo se mi dát dohromady scenář, takže zde je. Je zde kvůli korektůře, takže se nebojte kritizovat, připomínkovat a opravovat. Až se shodneme, že to je v nějakém OK stavu, pustím se do natáčení.

A ještě dotaz na Davida: fakt tam mám dát jako výpis textu tu skladbu od Leoše? :)

A zde již zmiňovaný scénář:

Edit: aktuální verze scénáře je zde: https://nette.org/cs/nettecast/1

Nettecast – 1. díl

0. úvodní znělka
0. uvodní slide – informace o tématu
1. Přestavení

Mluvené slovo + video hovořícího moderátora, který se představuje (to budu jako já :D).

„Dobrý den, vítám Vás u prvního dílu Nettecastu, tedy screencastu o Nette Frameworku.“

„V tomto díle si povíme o stažení a zprovoznění Nette Frameworku. Tak pojďme na to…“

2. web Nette

„Začneme samozřejmě na webu Nette, jedná se o adresu https://www.nette.org.“

„Na webu Nette můžeme nalézt několik sekcí, které nám můžou při vývoji webových aplikací pomoci.“

„Nejdůležitější sekcí je bezesporu Dokumentace, kde je popsáno používání a práce s Nette Frameworkem.
V případě, že tam člověk nenalezne, co hledal, doporučuji si prohlédnout API, které je velmi dobře
okomentované. A pokud ani tam nenaleznete řešení svého problému, využijte fórum – tam se pohybuje mnoho lidí,
kteří vám rádi poradí.“

„Nás v tomto okamžiku bude ale zajímat sekce Download, neboli Stáhnout.“

3. Stažení

„Lze si vybrat ze dvou druhů archivu pro stažení frameworku. Jedná se o verze prefixed a normální. Rozdíl je pouze v tom,
že u prefixed verze jsou veškeré názvy třídy doplněné nazačátku písmenem N – např. třída Object se tak jmenuje NObject. A to z toho důvodu, že některé názvy tříd
v Nette jsou poměrně obecná anglická slova, a v kombinaci s jinými knihovnami by mohlo dojít ke konfliktu. A vzhledem k
tomu, že úkolem Nette je vývojáři pomoci, nikoli mu házet klacky pod nohy, je zde tato prefixed verze, která zaručuje, že v kombinaci s
knihovnami třetích stran nedojde k problémům.“

„Vzhledem k tomu, že my ale nyní neplánujeme využívat Nette s jinými knihovnami, sáhneme po normální verzi.“

„Vídíme, že se Nette stáhlo opravdu svižně – vždyť má také opravdu malou velikost – to je jedna z výhod Nette.“

4. Popis archivu

„Archiv si rozbalíme a podíváme se, co obsahuje.“

„Přímo v rootu archivu se nachází textové soubory s licensí a dalšími informacemi o Nette. My se však budeme věnovat adresářům Nette a Nette.compact.
V adresáři Nette se nachází samotný framework. Tento adresář bude jediným, který budeme pro správnou funkci Nette potřebovat. O zprovoznění Nette si povíme zachvilku.“

„Dalším důležitým adresářem je Nette.compact, jedná pouze o jinou verzi Nette frameworku. Tato složka obsahuje pouze jediný soubor, který v sobě koncentruje všechny soubory,
které jsou uloženy v adresáři Nette. Výhoda takové jednosouborové verze frameworku je ta, že při nahrávání na ftp vašeho webhostera stačí nahrát jeden jediný soubor, nikoli desítky.
To ulehčuje práci. Pro vyvíjení však používejte verze normální, nikoli tedy compact. A to z toho důvodu, že pokud jsou jednotlivé části frameworku rozdělení do více souborů,
jednodušeji se hledají a řeší problémy a chyby aplikace. Jinak jsou normální a compact verze frameworku naprosto funkčně shodné.“

„Dalším důležitým adresářem je adresář "examples“, který obsahuje příklady práce s Nette."

5. Examples

„Ve složce s příklady naleznete mnoho učebního materiálu, doporučuji si jej celý prostudovat. Je zde umístěno několik již hotových funkčních aplikací.
Jednak se jedná o dvě verze známé aplikace "Akrabat“, kterou znáte jako example-aplikaci pro Zend Framework, jedna verze – akrabat.old – opisuje způsob tvorby,
který je použit právě v příkladu pro Zend, druhá – akrabat.forms – využívá všech vymožeností Nette. Další složka fifteen obsahuje hotovou hru, kdy je obrázek rozdělen
na 4×4 čtverce, jeden čtverec je odstraněn a úkolen hráče je prohazovat jednotlivé čtverce s chybějcím tak dlouho, až složí původní obrázek. Zajímavá je skutečnost, že
přesto, že celá aplikace je AJAXová, tak funguje naprosto shodně i s vypnutým javascriptem."

„Další důležitou složkou je "forms“, kde si můžete prohlédnout přiklady práce s formuláři v Nette."

„Pojmě se tedy nyní podívat, jak Nette zprovoznit.“

6. Zprovoznění Nette

„V adresářové struktuře webového serveru si vytvoříme novou složku, do té nakopírujeme složku Nette, ve které je obsažen celý framework. Nyní
můžeme vytvořit soubor index.php, ve kterém bude náš příklad.“

„Nejprve si Nette načteme – to je velmi jednoduché, stačí na začátku uvést
→ require dirname(__FILE__) . ‚/Nette/loader.php‘;
nyní už je Nette načteno a je možné použít libovolnou jeho část, každá část, kterou použijete bude načtena až v okamžik, kdy ji budete
potřebovat, takže pokud použijete pouze jednu z mnoha částí, nijak vás nebude zpomalovat zbytek Nette. Ten se vůbec nenačte – nebude totiž vůbec potřeba.“

7. Vypsání textu

„Nyní, po načtení Nette, můžeme vypsat např. libovolný text.“ → moderátor – já – píše pomocí „$text = "…“; echo $text;" do index.php ukázkový text

"Pokud si index.php pustíme vidíme,…

→ moderátor – já – ukazuje výsledek

že se text opravdu vypsal. Takto by to ale vypadalo, i kdybychom Nette nepoužili. Pojďme si tedy ukázat něco,
co by nám bez Nette trvalo dlouho a v čem nám Nette pomůže ušetřit čas."

8. Formulář – jednoduchý

„Řekneme tedy Nette, že budeme chtít do proměnné form vložit nový formulář, a to pomocí příkazu $form = new Form;“

„Dále musíme Nette říct, které prvky bude Nette obsahvat, dejme tomu, že chceme, aby měl např. text input s popisem Jméno – to
provedem pomocí příkazu $form->addText(‚name‘, ‚Jméno:‘); – první parametr znamená název prvku, druhý jeho popisek.“

„Pod jménem bychom chtěli mít např. selectbox s pohlavím, takže to Nette sdělíme – a to pomocí -
$form->addSelect(‚gender‘, ‚Pohlaví‘, array(‚m‘ ⇒ ‚muž‘, ‚z‘ ⇒ ‚žena‘));“

„Nakonec formulář vypíšeme – to není nic složitého, stačí pouze použít echo $form.“

„A teď je čas se podívat na výsledek našeho snažení – “

→ moderátor – já – ukazuje výsledek

„Vidíme, že pouhými několika řádky kódu jsme vyřešili formulář, který by jinak byl poměrně složitější. Nette samozřejmě nabízí mnoho dalších pomocníků pro práci
s formuláři, např. validace, ale o tom si povíme v dalších dílech Nettecastu.“

9. Závěř

„Ukázali jsme si, jak Nette stáhnout a zprovoznit. Pokud Vás Nette zaujalo, pokračujte na další díly Nettecastu, kde si o Nette povíme více.“

„Děkuji za pozornost!“

Edit: aktuální verze scénáře je zde: https://nette.org/cs/nettecast/1

Editoval Tomik (6. 5. 2009 19:41)

Jakub Šulák
Člen | 222
+
0
-

Zdravím, nemám připomínky k obsahu, pouze když vidím, že je již textový přepis, napadlo mě, že byste to mohli k tomu screencastu přihodit. Myslím, že sluchově postižení by to velice ocenili. A pro Nette by takováto přístupnost byla dalším plusem.

David Grudl
Nette Core | 8172
+
0
-

Je to výborné, je pár poznámek:

ad 2) to url je https://nette.org

ad 3) ty archívy jsou tři, když řekneš dva, povede to k zmatení posluchače

ad 4) možná bych pro compact verzi použil terminologii, která se ujala u JS knihoven, tj. zminimalizované (klidně se dá odkázat na jQuery).

ad 7) to vypsání „jednoduchého textu“ musí být nějak propojené s frameworkem. Aby bylo vidět, že je přítomen. Například vypsat Framework::NAME nebo Framework::promo(), nebo vymyslet něco lepšího.

ad 8) formulář je vlastně jen efektivnější „jednoduchý text“, který by však měl člověka naladit na shlédnutí dalšího dílu. Takže ten scénář by to ještě chtělo dopilovat. Nepoužil bych „budeme chtít do proměnné form vložit nový formulář“, protože tohle zrovna nikdo asi jako nechce ;) Co někdo chtít může, tak vytvořit rychle a elegantně formulář ;)

ad 9) „Pokud Vás Nette zaujalo, tak…“ → „Podívejte se na další díly a dozvíte se, jak …“ aneb výzva k akci.

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Je to výborné, je pár poznámek:

ad 2) to url je https://nette.org

ad 3) ty archívy jsou tři, když řekneš dva, povede to k zmatení posluchače

ad 4) možná bych pro compact verzi použil terminologii, která se ujala u JS knihoven, tj. zminimalizované (klidně se dá odkázat na jQuery).

ad 7) to vypsání „jednoduchého textu“ musí být nějak propojené s frameworkem. Aby bylo vidět, že je přítomen. Například vypsat Framework::NAME nebo Framework::promo(), nebo vymyslet něco lepšího.

ad 8) formulář je vlastně jen efektivnější „jednoduchý text“, který by však měl člověka naladit na shlédnutí dalšího dílu. Takže ten scénář by to ještě chtělo dopilovat. Nepoužil bych „budeme chtít do proměnné form vložit nový formulář“, protože tohle zrovna nikdo asi jako nechce ;) Co někdo chtít může, tak vytvořit rychle a elegantně formulář ;)

ad 9) „Pokud Vás Nette zaujalo, tak…“ → „Podívejte se na další díly a dozvíte se, jak …“ aneb výzva k akci.

Díky za připomínky, ještě dneska večer, popř. během zítřka bych je zapracoval. Hodím sem pak aktualizovanou verzi. Možná mě napadlo, že by nebylo od věci to hodit někam na wiki, aby kdokoli, kdo bude mít připomínky a nápad na vylepšení mohl vylepšení rovnou provést a nemusel jej zdlouhavě popisovat… :)

phx
Člen | 651
+
0
-

Jakub Šulák napsal(a):

Zdravím, nemám připomínky k obsahu, pouze když vidím, že je již textový přepis, napadlo mě, že byste to mohli k tomu screencastu přihodit. Myslím, že sluchově postižení by to velice ocenili. A pro Nette by takováto přístupnost byla dalším plusem.

Idealni by byly titulky:) Napriklad kdyz jsem ve skole tak zvuk je nedostupny.

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Souhlasím, pokusím se tedy nejprve video natočit, pak sestříhat a případně doplním titulky, ale asi by byly in-video, protože se mi nechce dělat srt nebo sub soubor – to by bylo nadlouho a potom je možné, že video bude distribuované formou flash videa a nevím jak je to v těch přehrávačích s podporou titulků…

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Vytvořil jsem na Wiki dvě stránky: https://nette.org/cs/nettecast (nějaké základní informace o Nettecastu) a https://nette.org/cs/nettecast/1 – scénář 1. dílu – je tam opravená verze scénáře (nikoli tedy ta, co je zde), dal jsem to do Wiki, aby kdokoli, kdo bude mít připomínky, mohl provést okamžitě úpravy.

Tak pokud byste byli tak laskaví a pročetli si to, případně to upravili, a o víkendu se pustím do natáčení…

(Pokud ty stránky vadí, klidně je někdo smažte, šlo mi jen o to, aby ten scénář bylo možné rovnou upravit.)