Je ted ten spravny cas ucit se Nette?

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Tomas Jancik
Člen | 103
+
0
-

Myslite ze je pro zacatnecnika vhodne se v soucasne chvili zacit ucit pracovat s Nette?
Zacal jsem si s nim hrat kratce pred vydanim 2.0beta, vyzkousel jsem tak 0.9.7, 2.0alpha i 2.0beta a ctu na foru co se planuje dal a mam v tom vsem docela bordel… ani aktualizace s alphy na betu nebyla bez problemu a mam pocit ze co se ted naucim, tak bude v dalsich verzich jinak…
Do toho neuplna dokumentace…

Takze… jaky je ja Vas nazor? Nebo rada jak se Nette naucit?

22
Člen | 1478
+
0
-

Já bych řekl, že si asi nevybereš :-) Jinak sand krom konfigurace, která se dá dohledat tady na foru podle volby, jestli chceš využívat DI nebo Environment, je tam už skoro všechno podstatné.

jtousek
Člen | 951
+
0
-

Už léta platí, že jakési základy jsou v dokumentaci a dále ti pomůže už jen fórum, čtení zdrojovách kódů, případně rada někoho zkušenějšího. Čekat na nějaké zlepšení v tomto směru je zbytečné. Teď je poměrně dobrý čas díky tomu, že 2.0 se konečně blíží do stable verze a nemusíš váhat jestli se raději nenaučit starší 0.9. To že co se naučíš teď bude v dalších verzích jinak platí u všeho co se vyvíjí, takže tenhle argument je zcestný.

Dokumentace je IMHO spíše stručná než nekompletní. Jsou tam základy ode všeho, chybí nějaké pokročilé věci, které ale ze začátku nepotřebuješ. Horší je to s příklady, které jsou na githubu. Když jsem se na ně díval naposledy tak ještě nebyly úplně aktuální, ale to se možná mezitím změnilo.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Co je špatně s dokumentací? David někde psal, že je na 95% hotová a můžeme se pustit do korektury…

Začni se učit betu, nic tím nezkazíš, máš k ní i krásnou, novou, voňavou dokumentaci…

kravčo
Člen | 721
+
0
-

Myslím si, že čokoľvek sa dnes naučíš už zajtra nemusí platiť – to je jednoducho fakt. Nette 2.0 beta a po nej príchodzia 2.0 stable (ktorá len opraví chyby) je dobrý a aktuálny základ. Je k nej zbrusu nová a ešte dolaďovaná dokumentácia, v podstate väčšina vecí na fóre sa rieši v Nette 2.0alpha+ a Nette 0.9.x je už dnes zastarané… Nie je dôvod nezačať s betou…

Tharos
Člen | 1030
+
0
-

Podle mě je slunovrat 21. června 2011 tím nejlepším dnem k zahájení učení se Nette vůbec. Tím nejlepším minimálně za období posledních dvaceti let.

A nezapomeň, že kolikrát Nette umíš, tolikrát jsi člověkem. :)

Editoval Tharos (21. 6. 2011 13:43)

Ondřej Mirtes
Člen | 1536
+
0
-

Vhodná doba? Co nejdřív! Čím dříve budeš moci znalost zužitkovat, tím lépe.

Když se naučíš a pochopíš základy a jsi schopný, tak pro tebe nebude problém orientovat se ve zdrojovém kódu a přizpůsobovat se změnám.

Framework se nejlépe učí z api.nette.org ;)

Newbiek
Člen | 12
+
0
-

Hodnotím z pohledu začátečníka v Nette (tak mne nekamenujte za tento názor).

První co udělá začátečník a co jsem udělal i já, bylo že jsem kliknul na odkaz Vytvořte si první aplikaci, dřívější verze už byla zastaralá takže mi nefungovala a nová verze není. Hmmm, co teď. Dřív jsem kliknul na sekci Tutoriály, prošel jsem všechny použitelné (tedy ty, které se spojují především jen s nette a nejsou typu funguje mi HomePage a zároveň fungují). Teď se schovaly tutoriály pod odkaz Planette, což mi trvalo dlouho, než sem zjistil, že se to tam přemístilo. Beztak pro začátečníka jako jsem já jsem shledal vhodné jen první dva: Blog, Návštěvní kniha s AJAXem (no a i statický web, i když to se dá odkoukat třeba z Blogu, tím nic proti).

Hodně, sic pozdě mi pomohl (sice starý, ale přesto stále užitečný článek, který lze jen tězko najít a to tento): Advanced Coding Standart

Takže jestli můžu doporučit jak se učit, přečíst si Přírůčku programátora, základní věci (Tedy třeba MVC model, atp. – nevim proč to není řazeno dle nějaké úrovně obtížnosti či komplexnosti /nevím jak to nazvat/), potom určitě ten link co jsem posílal a rozhodně tutoriál s Blogem, kdybys nemohl najít je zde Blog (a klidně bych ho hodil jako Vytvořte si první aplikaci, příjde mi to jako komplexní a jednoduchý příklad, ze kterého lze spoustu věcí odkoukat).

Pokud budeš mít problém neváhal bych zajít na jabber (musím poděkovat komunitě na jabberu, hodně mi pomohla) a určitě i sem na forum, i když sem píšu jen v krajních nouzích ;-) (záleží na tom co preferujete).

A až ti nebude stačit to co máš tady na foru, a v přírůčce, určitě bych se mrknul do API (zvláště pokud rozumíš PHP, tak to nebude pro tebe problém). API je mocný spolupracovník, ale ne každí dva spolupracovníci si sednou do noty, stejně tak někomu API může přijít složitá a začátečníci v ní můžou tápat, jinak je to skvělý pomocník.

Doufám, že jsem tímto nikoho neurazil, moc se kdyžtak omlouvám a jistě jsem to nemyslel špatně.
A abych odpověděl na otázku zda je vhodná doba: To víš, že je. Lepší pozdě, než-li nikdy. :-D

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Newbiek napsal(a):

Hodně, sic pozdě mi pomohl (sice starý, ale přesto stále užitečný článek, který lze jen tězko najít a to tento): Advanced Coding Standart

A to přesněji? Moc si to nedokážu představit…

… nevim proč to není řazeno dle nějaké úrovně obtížnosti či komplexnosti /nevím jak to nazvat/) …

Mám za to že to na sebe pěkně navazuje…

Pokud budeš mít problém neváhal bych zajít na jabber (musím poděkovat komunitě na jabberu, hodně mi pomohla) a určitě i sem na forum, i když sem píšu jen v krajních nouzích ;-) (záleží na tom co preferujete).

Přesně tak! :-)

To víš, že je. Lepší pozdě, než-li nikdy. :-D

Tomu říkám věta na závěr! :-)