Vytvoření „Nette administrace“

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
knyttl
Člen | 196
+
0
-

Jelikož předpokládám, že všichni, co používáme Nette se dostáváme do stavu, že musíme napsat nějakou administraci s přihlašováním, správou uživatelů a dalšími vlastnostmi, napadlo mě, zda se do něčeho takového nepustit vlastními silami.

Napadlo mě tedy vytvořit jednotný systém, který by bylo možné připojit k jakékoliv Nette aplikaci a který by měl jen základní funkcionalitu – přihlášení uživatele a zobrazování komponent na základě práv přihlášeného uživatele. Prvotní přiloženou komponentou by byla správa uživatelů, ke které by měl přístup pouze administrátor.

Vytváření a připojování dalších komponent by pak mělo být co nejtriviálnější a takové komponenty bychom také následně mohli sdílet.

Jeden ze zisků by byl ten, že taková triviální administrace by mohla být skutečně bezpečná, protože chyby by se daly odhalit společnými silami.

Než něco začít hned dělat, tak by bylo asi vhodné probrat to, jak by něco takového mělo vůbec vypadat a jak by se to mělo udělat. Tak tímhle začínám diskusi. A hlavně jestli je o něco takového vůbec zájem.

Martin
Člen | 171
+
0
-

Jsem jednoznačně pro. Vzhledem k tomu, že to bude na backendu, bude unifikace spíše plusem. Zvláště pokud se všeobecn rozšíří názor, že takto vypadající admninistrace je neprůstřelná.

knyttl
Člen | 196
+
0
-

Nejprve by asi stálo za to se dohodnout na třídách, jejich názvech (popř. názvech namespace) a významu.

Ještě mě napadlo, že by v základních modulech mohl být browser logů a nějaký status cache.

na1k
Člen | 288
+
0
-

Sice mi tohle přijde jako utopie, (pokud by to nedělala osobnost formátu/respektu Davida)
ale když už si to chcete vyzkoušet, postupujte systematicky a inženýrsky ;)

Je naprostý nesmysl se bavit o názvech tříd nebo cache, když nejsou určené požadavky, styl práce, neví se kdo to vlastně bude dělat atd.

Budu téma sledovat, ale myslím si že to dopadne jako s většinou ostatního „komunitního“ vývoje :-p

drakul
Člen | 37
+
0
-

Mně se ten nápad taky líbí. Jen nevím, jestli znova „neobjevujeme kolo“. Přeci nějaký základ frontend-backend aplikace se distribuuje přímo v Nette-examples ne ? Na té se pak dá stavět dále … nebo se mýlím?

na1k
Člen | 288
+
0
-

Jo a ještě tohle: https://doc.nette.org/…ibuting/code

Verze 2.1

  • generátor pro administrační rozhraní

Nemyslím si sice, že by tu 2.1 byla dřív jak za rok (spíše za dva), ale jen ať víte že se to chystá a můžete to vzít v potaz ;)

22
Člen | 1478
+
0
-

@drakul: kde jsi to viděl :-)

jinak, nechápu moc, co znamená rozdíl mezi zabezpečeným backendem a frontendem? To je snad to samé, ne? Počítám, že Authenticator se použije stejný pro oba :-)

A zbytek mi přijde jakože chcete dělat nějaké CMS nebo jak to nazvat.. a těch se snad už pod Nette několik vyvíjí.

Editoval 22 (12. 5. 2011 14:30)

knyttl
Člen | 196
+
0
-

na1k napsal(a):

Sice mi tohle přijde jako utopie, (pokud by to nedělala osobnost formátu/respektu Davida)
ale když už si to chcete vyzkoušet, postupujte systematicky a inženýrsky ;)

Je fakt, že pokud bych něco takového začal psát já, tak to dopadne jako s Tabellou – třeba to bude použitelné a používané, ale z hlediska dalšího rozvoje a rozšiřování asi dost nepřipravené a vůbec špatně.

drakul napsal(a):
… se distribuuje přímo v Nette-examples ne ?

Hej to by bylo fakt dobrý :-)

22 napsal(a):
A zbytek mi přijde jakože chcete dělat nějaké CMS nebo jak to nazvat.. a těch se snad už pod Nette několik vyvíjí.

Tak k tomu co vím, tak Nella je zatím neveřejná a úplně to nevypadá na to, že bude (to je ale můj dojem). Mně by se ale líbilo něco víc light-weight – jakože jen čistá kostra, která poskytne nástroje na to si jí obalit. A nemusí to být nutně kostra na správu obsahu, ale čehokoliv, třeba účetnictví :-)

Martin
Člen | 171
+
0
-

light-weight: Souhlas! ++

22: Myslel jsem to tak, že frontend není zrovna marketingově přitažlivý, působí-li dojmem, že je naklikaný z nějakého templatu, zatímco u backendu to může být naopak plusem, je-li postaven na něčem prověřeném.

22
Člen | 1478
+
0
-

ok, pak hoďte adresu na GIT, budu to sledovat. zlomte vaz :-)

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

knyttr napsal(a):

Tak k tomu co vím, tak Nella je zatím neveřejná a úplně to nevypadá na to, že bude (to je ale můj dojem).

CMS bude (ještě letos – přesnější datum ti neřeknu) a Framework už je brzy nahodíme i web s dokumentací (mělo by k tomu dojít zárověň s první tagovanou verzí Aplha 1)

Mně by se ale líbilo něco víc light-weight – jakože jen čistá kostra, která poskytne nástroje na to si jí obalit.

O to se snažíme u frameworku (proto to rozdělení na CMS a framework)

A nemusí to být nutně kostra na správu obsahu, ale čehokoliv, třeba účetnictví :-)

na frameworku nám běží CMS i Eshop a budou přibývat další projekty

spíš máme problémy s tím rozdělením na framework a cms… každodenním problémem který řeším je jestli tohle patří ještě do frameworku nebo až do CMS…

nanuqcz
Člen | 822
+
0
-

Když se dívám na API Nelly Frameworku, přijde mi to na první pohled fakt velké :-) Light-weight si představuju jinak. Přesto ale Nelle fandím a čekám až toho bude k dispozici víc, abych mohl vyzkoušet třeba CMSko a podívat se, jak se v Nella frameworku pracuje na konkrétních zdrojácích. Jen říkám, že pro mě není light-weight (v některých případech dokonce Nella mění zaběhnuté chování Nette frameworku, viz např. načítání presenterů )

Jinak myslím, že každý druhý Nette programátor si nějakou tu univerzální kostru pro administraci už zkoušel vytvářet, akorát se nikdo nepodělí :-P Třeba já si taky něco takového u sebe doma vyvíjím, akorát to ještě není tak kvalitní, abych se nestyděl to vystavit tady na fóru :-)

knyttl
Člen | 196
+
0
-

Hlavně jsem neměl na mysli žádné změny Frameworku, pouze na něm stavět.

A light-weight administrací mám skutečně na mysli jen

  • přihlašování, odhlašování, přístup k modulům dle přiřazených práv
  • konfigurace celého systému při nejlepším zcela přes Neon
  • základní modul pro správu uživatelů
  • moduly by stačilo nakopírovat do systému a zaregistrovat a nakonfigurovat přes Neon
Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Zrovna dobře navrhnou architekturu modulů, aby se dali snadno připojovat a odpojovat a zároveň spolu spolupracovali, je docela oříšek.

knyttl
Člen | 196
+
0
-

Proč by musely spolu spolupracovat? Já spíš právě myslel, že každý by zastupoval svojí funkci a to rozhraní (administrace) by mu jen poskytovalo zázemí co se týče práv a tedy, toho, co si může dovolit.

Pod těmi moduly jsem skutečně jen myslel např.

  • modul na správu článků
  • modul na správu komentářů
  • modul na správu obrázků

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Na to ti stačí i wordpress ne? :)

knyttl
Člen | 196
+
0
-

HosipLan napsal(a):

Na to ti stačí i wordpress ne? :)

Úplně ;-)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

knyttr wrote:

Proč by musely spolu spolupracovat?

Modul na správu komentářů nemusí spolupracovat s modulem na správu článků? Co tedy budeš komentovat?

Martin
Člen | 171
+
0
-

Jan Tvrdík: „Zrovna dobře navrhnou architekturu modulů, aby se daly snadno připojovat a odpojovat a zároveň spolu spolupracovaly, je docela oříšek.“ – Já to pochopil tak, že právě o to jde. Abychom dali do kupy neprůstřelný několikařádkový kód, který toto zvládne. Co si tam kdo potom zasune, už je na něm. Když s tím poradí mistři Nette, dílko se podaří.

Já třeba něco s touto funkcionalitou teď dělám, patlám to jak to jde už třetí měsíc. Nejvíc času ztrácím ne tím to nějak rozchodit, ale udělat to tak, aby to bylo správně, plno věcí dělám naněkolikrát. Bez Nette bych to asi dávno splácal, ale určitě děravé a nedomyšlené. Kdyby mi tak stačilo jen použít něco hotového a nastavit závislosti :-) Mně by také WordPress stačil na většinu požadované fukncionality, ale hlavní požadavek zadavatele byl postavit aplikaci kompletně nad Nette (vážně).

Editoval Martin (13. 5. 2011 12:42)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Light-weight (tak jak to chápu já) a univerzální moduly se imho vzájemně vylučují. Kvůli těm modulům budeš potřebovat kopu rozhraní a pomocných tříd.

na1k
Člen | 288
+
0
-

Jan Tvrdík, existuje někde nějaká serióznější diskuse o tom, jak spolupráci modulů řešit? Něco jako RFC nebo tak. Už se s tím potýkám dost dlouho a vyzkoušel jsem několik postupů, ale pořád to není ideál.

Nechce se mi ale zkoumat např. Nellu nebo jiné zdrojáky, které právě často nejsou zase tak light-weight, a mně jde především o to teoretické řešení.

nanuqcz
Člen | 822
+
0
-

na1k: Podle toho, co nám říkali na vysoké, by tohle měl řešit (obecně) návrhový vzor Interceptor. Bohužel mi už ale nikdo nebyl schopný vysvětlit, jak tento návrhový vzor funguje, nebo kde bych o něm našel podrobnější informace :-D Vygooglil jsem jenom pár článků anglicky, které mi vůbec nedávaly v daném kontextu smysl.