Nette Forms GUI – Graficky navrhar formularu

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Felix
Nette Core | 1190
+
0
-

Mozna to tu jiz zaznelo, mozna ne. Rikal jsem si jaky by bylo udelat nette formulare klikaci. Clovek by si je mohl pomoci javascriptu + ajaxu naklikat a akorat by se mu vygeneroval kod. Chapu, ze je to uz mozna moc predimenzovany, kdyz si vezmu ze vlastne nette samo o sobe ma super pristup k formularum. Bylo by to takovy generovani generovaciho kodu. Kazdopadne takovy kontaktni formular by se mohl udelat velmi rychle a pro ne moc zkusene nettisty by to mohlo prijit vhod. Co myslite?

  1. Javascript verze
  • online verze
  1. Netbeans doplnek
  • programuji jiz nejaky cas v jave a ikdyz je to hnus, co netbeans generuje pro JFrame apod, tak si ale myslim, ze by se tam dali pouzit prvky z nette formularu
  • neumim si ale predstavit jak a jestli by to bylo pouzitelny (??)

funkce:

  • input: text/radio/checkbox/textarea
  • button: odeslat/smazat/vlastni
  • pravidla: z nette (FILLED,NUMERIC,EMAIL, etc..)

Asi je to mozna kravina. Nejspis asi jo. Ale nejakej feedback by se hodil ;-)

Editoval Felix (26. 3. 2011 18:08)

Mikulas Dite
Člen | 756
+
0
-

Je to zajímavá myšlenka. Sám bych ale raději napsal kód, protože je to rychlejší. Ono Form api je dělané hodně intuitivně (add + typ inputu, addRule), navíc se možná ještě zlepší/změní, až přídou nové formy a nové featurky.

_Martin_
Generous Backer | 679
+
0
-

@Mikulas Dite: Ono by ovšem nemuselo zůstat jen u formů, třeba by se tak mohly přidávat i vykreslitelné komponenty. A pak by to bylo krásné klikátko aplikací=)

Editoval _Martin_ (26. 3. 2011 18:24)

Felix
Nette Core | 1190
+
0
-

_Martin_ napsal(a):

@Mikulas Dite: Ono by ovšem nemuselo zůstat jen u formů, třeba by se tak mohly přidávat i vykreslitelné komponenty. A pak by to bylo krásné klikátko aplikací=)

Klikaci komponenty jako napriklad VisualPaginator? FbLikeButton?

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Měl jsem to rozdělané, dělal jsem na tom 1 odpoledne a pak mě to přestalo bavit, protože jsem objevil scaffolding renderer :)

mcmatak
Člen | 499
+
0
-

už jsem se do toho párkrát chtěl pustit, ale nikdy nezbyl čas :) počkal bych na nové formy, každopádně něco jako visual studio by určitě nebylo od věci

jtousek
Člen | 951
+
0
-

Nezní to úplně špatně, ale pokud se do toho vůbec pouštět, počkal bych na novou verzi formulářů.

… Proč mám pocit, že tuhle větu opakuju čím dál častěji?

crempa
Člen | 198
+
0
-

Tak s timhle napadem uz si taky nejakou dobu pohravam, urcite bych to resil pres JS aby to bylo pouzitelne pro co mozna nejvice uzivatelu.

GUI bych videl treba v tomto stylu

Editoval crempa (28. 3. 2011 10:46)

grey
Člen | 94
+
0
-

gui by bylo asi nejlepší jako to maj visual studia, prostě přetáhnout tam prvek, a vpravo v sidebaru vlastnosti… ale podle mě je tohle celé zbytečnost :)

Felix
Nette Core | 1190
+
0
-

asi je to zbytecnost, kazdopadne kdyby to nekdo chtel jako nejakou semestralku :-D nebo tak neco .. mozna by se to hodilo ;-) ale zase to udrzovat aktualni pro vsechny verze nette .. no nevim

na1k
Člen | 288
+
0
-

Je možné, že jsem nepochopil pointu, ale pokud má jít vpodstatě o generátor kódu továrny formuláře, v čem to bude rychlejší/pohodlnější než si to napsat ručně?

Vycházím z těchto předpokladů:

  • používám svůj BaseForm
  • v 98% případů vytvářím formuláře o nejvýše deseti prvcích (spíše ale méně)
  • píšu (na programátora) průměrně rychle + IDE mi napovídá / vytváří kostry
  • od nových formů (jestli někdy budou) očekávám ještě trochu víc pohodlí a méně kódu (např. „dynamics“)
Honza Kuchař
Člen | 1662
+
0
-

Myslím, že takovéto klikátko má smysl, právě u těch složitejších formulářů. Ale tam narazíš na možnosti (vlastnosti) Nette forms, protože Nette není visuální framework, tedy nenajdeš tu něco jako layout containeru. Ale i to by se dalo vyřešit tak, že ten tvůj generátor by k tomu formuláři přibalil nějaké důmyslné styly. Ale je to teda opravdu veliká kupa práce.