START s vlastním řešením pro Eshop vs. open source (v roce 2018)

rerege
Člen | 58
+
0
-

Vím, že tu nikdo nemá křišťálovou kouli, ale ocením radu z praxe.

Mám koupené jádro jednoduchého eshopu v Nette(s neomezenou licencí) + jsem přidal další věci. Nyní to umí:

  • objednávkový proces
  • změna produktu (archivace vůči strým objednávkám)
  • hlídat stav na skladě
  • vygenerovat fakturu (zatím ručně z administrace)
  • odesílat emaily (automaticky)
  • množstevní slevy
  • hodnotit produkt (+ recenze)
  • registrace zákazníků
  • kategorie
  • změnu objednávky z administrace

plánu v tomto roce je: GDPR, platební brána, varianty produktů, hromadný import produktů (+dodělat dokumentaci)

Neumí to tisíce dalších funkcí, které už v základu mají opensource krabicové řešení. Jsme dva. Já jako programátor(dost se učím) a druhý jako grafik a copywriter. Jsme čerstvě na ŽL a máme nízké náklady (téměř jako nomádi). Já se jinak chystám na nějaký SEO kurz pro pokročilé + chci rozchodit a naučit se Git a Gulp na našem NAS (Synology).

Myslíte, že máme šanci uspět s takovýmto vlastním řešením? A v takovéto sestavě Nebo je to celé utopie? Nyní mi vše děsně trvá a jsem schopen se zaseknout na nějaké kravině. Samozřejmě to nakonec vyřeším, ale prostě mi to trvá. Zatímco „nasazovač“ Prestahopu klikne a má to… Máme i jiné práce (copywriting, grafika), ale s myšlenkou, že by tvorba webů/eshopů tvořilo dejme tomu 70% času/příjmu. Cílit chceme na menší eshopy s myšlenkou dodat i další služby (copywriting, foto, grafika, SEO).

Celou tuto ideu připravujeme zhruba rok a půl. Ze všeho jsem měl dobrý pocit. Ale trochu mě „rozhodily“ poslední dva rozhovory s profíky, kteří takto prý také začínali, ale pověsili to na hřebík a nyní s hodinovkou 500Kč/hod ladí jen jako Frontedisti šablony pro Wordpress pro několik firem.

Neočekávám o radu, udělej to tak či onak (to ani nejde). Spíše ocením hrubý odhad, jestli mám(e) šanci uspět v dnešní záplavě firmiček s krabicovým řešením.

Váňa

Editoval rerege (30. 1. 2018 13:35)

GEpic
Člen | 562
+
+7
-

Mě vždycky vyšlo levněji psát každý „e-shop“ proprietárně. Každý zákazník chce úplně něco jiného, ve finále nevyužívá nic. Člověk pak nemusí nic ohejbat a zrovna u toho e-shopu to chce přemejšlet s vysokou úrovní abstrakce.

Editoval GEpic (30. 1. 2018 14:11)

andros
Člen | 145
+
0
-

Můžu se zeptat na jakém jádře eshopu jsi dodělával svoje úpravy ?

Pavel Kravčík
Člen | 1180
+
+8
-

https://www.youtube.com/watch?…

Pokud Vás to baví a generuje to nějaký zisk, drž se toho. Ty zkušenosti z řešení „kravin“ jsou k nezaplacení. :)

rerege
Člen | 58
+
0
-

@andros omlouvám se, ale od firmy(prodejce) mám na to inf. embargo, ale stálo to cca 17000Kč, část jsem si „odpracoval“ grafikou…
@PavelKravčík což o to, my jsme namotivováni ažaž, ale jde o to, jestli přitom neumřeme hlady :o). Něco už jsme si vydělali, ale až nyní do toho jdeme oficiálně a trochu mě ty „krabicáky“ znervózňují.
Ten poslední profík mi na toto uplatnil známé pravidlo nevynalézat znovu kolo. Já to vždy uplatňoval pouze na framework. Můj dotaz vyplývá z nízkého sebevědomí a z nedostatku zkušeností a praxe, já až nyní budu vidět co si trh žádá. Jestli o můj produkt bude zájem, nebo ne…

Což souvisí i s cenotvorbou, zatím jsem se po poradě s některými zastavil na hodnotě 15000Kč za takovýto jednoduchý eshop(viz můj 1. příspěvek), s tím, že by šlo o základní šablonu, a zákazník mi dodá obrázky, fotky, texty a první import produktů udělám já přes SQL.
Pokud si bude vymýšlet (což bych rád) chceme nasadit sazbu za hodinu 200Kč/hod doprogramování(čistý čas(záseky odečtu)), grafika, SEO(základ) a 150Kč/hod copywriting. Něco už máme za sebou, nějaké letáky, vizitky, cca 250 kratších článků pro jeden magazín, cca 30 delších článků … ale jinak jsme amatéři z ďoury.

Editoval rerege (30. 1. 2018 16:18)

akadlec
Člen | 1326
+
0
-

polož si otázku, dokážeš to prodat? Kolik toho prodáš? Bude suma dostatečná aby pokryla náklady na „provoz“ a zbylo na „výplatu“ ? Ono tohle je super když to děláš jako student, občas to prodáš a máš to jako bokovku a jako bonus sebevzdělání, jakmile ale přejdeš na fulltime zjistíš že se neuživíš (nemusí být tvůj případ)

rerege
Člen | 58
+
0
-

@akadlec hmmm já si ty otázky pokládám, ale jak píši, jsem na začátku, takže já ty odpovědi NYNÍ nevím! A ani jsem nechtěl od Vás odpověď, jestli mi to půjde nebo ne…

Spíše, jinými slovy, jestli tady třeba někdo je(nebo někdo z Vás byl), kdo to dopracoval zhruba do naší situace (rok dva zkušeností jako samouk, hotový jednoduchý projekt(viz výše popis)) a jestli v tom pokračoval? Jestli se to aspoň nějak rozběhlo. A jestli to šlo dále rozvíjet, dle potřeb trhu.
Když mi pak 19 lidí z 20 řekne, že to stylem „one man show“ nešlo i kdyby se na hlavu stavěli, tak mi z toho něco vyplyne. Jestli to bude třeba 50 na 50, tak už mi svítá naděje… Snad je to srozumitelné. Student nejsem. Mám za sebou 20 let aktivního pracovního života.

Váňa

akadlec
Člen | 1326
+
+1
-

zkoušel, nešlo, ale nejsem obchoďák abych to úspěšně prodával. Nakonec sem využil získané zkušenosti a šel jinam na fulltime.

blaztar
Člen | 93
+
+1
-

Jde o to jak to budeš umět prodat asi no.

Svůj systém tu měl asi každý druhý. Ale nemyslím, že každý druhý se uživí tím, že na tom staví weby. Já to mám podobně, systém mám, ale postavil jsem na tom 5 webů za dva roky asi. Sám si nic moc neseženu a když jo, tak ty peníze nejsou moc zajímavé. Vždy mi bylo záhadnou jak jiní tu cenu vyjednat dokážou :) a to myslím klidně řádově vyšší. Pak to musím řešit tak, že stavím to CMS či weby pro jiného člověka co ty peníze dokáže sehnat a na tom svém si stavím web jednou za čas když se něco naskytne zajímavého. Ale je to jen na „přilepšenou“ nebo někdy spíše pro zábavu (nové technologie apod.).

Takže bych řekl, že to určitě jde. Ale ten tvůj systém asi nebude to klíčové díky čemu uspěješ nebo ne.

akadlec
Člen | 1326
+
0
-

jo hele tak nad tím jsem taky přemýšlel :D paralelně jsem dělal pro jednu firmu co dělala to samé a nechápal sem jak funkčně o dost ořezaný systém dokážou prodat řádově dráž, ale holt měli obchoďáky co dokázali ukecat :)

rerege
Člen | 58
+
0
-

@blaztar velmi děkuji (a nejen Tobě) za příspěvek z praxe. To, že člověk musí být i obchoďák si uvědomuji (viz kniha od R. Vlacha „Na volné noze“). Byl by ještě někdo ochotný napsat svojí cestu/průběh (případně anonymně o někom ze známých)?

Váňa

Editoval rerege (30. 1. 2018 18:39)

GEpic
Člen | 562
+
+1
-

Hele musíš hlavně umět nabídnout něco, co ostatní řešení nemaj. Když někomu řekneš že máš eshop na nette, což my tady sice oceníme a zvednem hore všechny palce, tak to ale přesto nikoho zajímat nebude na čem je to postavené pokud se to od té presty prostě lišit nijak nebude a pokud někoho prostě budou stát vícepráce třeba 20 tis (což se bohužel stává), tak je snažší si všechny potřebné „moduly“ nakoupit do té presty. Navíc existuje docela silná konkurence v možnosti si e-shop naklikat.

Editoval GEpic (30. 1. 2018 18:51)

Kcko
Člen | 465
+
+8
-

@rerege
No tak jak to vidím já (a to těžím z relativně bohaté praxe a zkušeností).
Nemáš vůbec šanci.

Chceš nabízet produkt, kterých jsou tisíce. Navíc jej nemáš ani hotový. Dále z toho co jsem poznal a i ty to sám zmiňuješ, máš nízké sebevědomí, technicky jsi někde ve stavu začátečník / mírně pokročilý (středně pokročilý) a co se týká byznys komunikace, taky to nebude asi na úplně na jedničku.

Nejsi student (opět podle toho co píšeš), a potřebuješ to na obživu.

Měl by jsi podle mého nastoupit do nějaké práce, nasbírat technické zkušenosti a krom toho také obchodní zkušenosti a kontakty.

Já jsem se od 20let potuloval v IT firmách (posledních cca 10 let už jen ve 2 větších firmách), naučil jsem se pracovat v týmu, pochopil jsem jak fungují jednotlivé firemní procesy, otrkal jsem se (komunikace s klientem ve všech směrech), a část kontaktů jsem si pak přetahal (resp. nějací klienti mne poté začali vyhledávat a pokračovat se mnou ve spolupráci a případně předávali můj kontakt mezi známé). Řetězová reakce.

Když jsem začínal, tak jsem programoval sportovní systémy (několik jsem jich poté úspěšně prodal = desítky tisíc), ale dlouhodobě se s tím uživit nedá, nicméně jsem se na tom aspoň naučil obstojně programovat / kódovat / práce s DB atd.

Teď opět pracuji jako programátor (s majoritním záběrem na frontend, backendový věci tu řeší jiný kolega) a tu a tam si „přilepším“ bokovkou, případně menšími servisními prácemi od klientů, kteří se mnou poté šli (viz nahoře), nebo zpíchnu menší webovou prezentaci během 2 víkendů – není to žádná extra zábava, ale jsou to rychlé peníze + fixní plat ⇒ mám se dobře :-).

Maluješ si to hezky, ale nemá to defakto šanci na úspěch. Můžeš prodat 2–3 eshopy, a pak půl roku neprodáš nic, z čeho budeš žít? Prodáš 2–3 eshopy a pak je budeš týdny opravovat, protože tam mohou být chyby, nebo je budeš tak moc ohýbat, že se Ti to hodinově / finančně prostě nevyplatí a klient to třeba ani nezaplatí.

Nauč se solidně programovat a živ se tím, po nějaké době můžeš sklouznout tak kam sklouzávám já ( začínám řídit lidi, méně programovat a víc komunikovat, něco jako technický dozor a account manazer). Nebo budeš muset vymyslet něco hodně revolučního, abys prorazil na trhu.

S nějakým jakože základním e-shopem v Nette díru do světa neuděláš (palce hore jak tu někdo vtipně poznamenal, za to že to je v Nette, ale to klienta fakt nezajímá, radši si zaplatí nějaký pronájem pár stovek měsíčně, zaplatí si to na půl roku, protože, si sám není jistý, jestli mu ten e-shop bude fungovat, i s takovými klienty jsem měl čest se tu setkat a je to imho v pořádku z jejich strany).

Neber to nijak zle, jsem jen upřímný a říkám, jak to vidím já.

Máš-li další otázky, ptej se.

Editoval Kcko (31. 1. 2018 10:46)

akadlec
Člen | 1326
+
+4
-

hele před lety když jsem byl v téhle situaci tak jsem měl poměrně vymazlený eshop, plno funkcí, konkurovatelný magentu, prestě apod. šel jsem tehdy cestou „as a service“ za poměrně malé poplatky kde bylo vše včetně hostingu a i tak to byla tragédie. Navíc tom byl i tak trochu fullsupport a někteří to docela zneužívali. Výsledek nepokrytí nákladů provozu, tak sem to zabalil. Ale jak jsem psal, pozitivum byly získané zkušenosti které sem dále mohl rozvíjet.

Jinak imho není základ mít nabušenější systém než je teď na trhu, ale umět jej prodat, tedy přesvědčit klienta že i to málo co máš je to co právě chce a chce to přesto že to stojí více než u konkurence a to jen tak někdo neumí :)

Kcko
Člen | 465
+
0
-

@akadlec

s tím mohu plně souhlasit. V bývalé firmě byl naprosto otřesný redakční systém, ale jelikož to byla velká firma, tak to uměli prodat, spousta kontraktů a zakázek se řešila na golfu :-) nebo v drahých restauracích.

Můžeš být hypergigamegacool programátor, mít nejlepší systém na světě, ale bez umění PRODAT TO, je ti to k ničemu. A to spousta lidí neumí, proto jsou firmy, kde na každé pozici má být ten nejschopnejší člověk

  • nejlepší kodér
  • nejlepší programátor
  • nejlepší obchodák
  • nejlepší tester
  • zvučné jméno firmy

a pak to šlape :-)

rerege
Člen | 58
+
0
-

@Kcko i když se mi to nečte s úsměvem na rtu, vůbec to zle neberu, naopak si vážím, že ses tak rozepsal (rozKeckal)…