[Poslední sobota, 93] Praha (27. 1. 2018)

chemix
Nette Core | 1294
+
+8
-

Poslední sobota je pravidelným místem setkání všech fanoušků programování webových aplikací, ať už to jsou odborníci nebo amatéři. Cestujeme po republice kde se dá. Znalost Nette Frameworku je výhodou, ale ne nutností. Vstup na akci je zdarma, jen prosím potvrďte účast.

Program

10:00 💻 Workshop

  • David Matějka: Dobré móresy při psaní Nette aplikací

13:00 🍽

  • Oběd

15:00 🎤 Přednášky

  • Honza Černý: Nette Framework 2018
  • Tom Poledný: Genetický algoritmus
  • Honza Tyl: Megatred všudypřítomná umělá inteligence
  • Petr Soukup: Vychytávky v AWS cloudu
  • Karel Čížek: Kde jste byli vy, když Meltdown a Spectre navždy změnily svět?

19:00 🍺

  • Pivo & networking

PoSobotu nám pomáhají tvořit partneři, děkujeme

Golden partners

IDE partner

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
+2
-

Už jsem měl pár teoretických přednášek o AST, tak je čas na akci :)

Byl by zájem o přednášku Co vlastně dělá Rector v praxi?

chemix
Nette Core | 1294
+
0
-

❓ Dotaz: Chtel jsem se zeptat. Nasel by se zde nekdo, kdo by mi chtel pomoci s prvnim dilem „Nette začátečnické otázky trošku pokročile“.

Napad na prvni tema by bylo: Formulare v Nette Framework. Jelikoz, je zde vice moznych postupu a nektere se hodi na neco, a s nekteryma je zacatecnik seznamen od pocatku a pak je v realite predhozen pred trosku jina reseni, ktere ne vzdy pusobi jasne a pochopitelne (hlavne proc se to dela tak „komplikovane“ kdyz jsem to mohl mit jen v presenteru)

a vyzva je to treba uchopit v anglictine? 😉

chemix
Nette Core | 1294
+
+3
-

S Davidem Matejkou @DavidMatějka jsme domluvili dalsi z rady workshopu. Tentokrate se zamerime na „fazi“ po dokonceni Quick Startu. Takze vhodne jak pro zacatecniky, tak pro pokrocile. David predstavi jeho adresarovou strukturu, nauci vas lepe pracovat s formularema a mnoho drobnych zlepsovaku pro vase workflow. Workshop bude plny vhodnych doporuceni jak dane veci delat „spravne“.

Martin
Člen | 171
+
0
-

Ahoj. Mohu tady nahlásit účast, když nemám Facebook? Martin

Martin
Člen | 171
+
0
-

chemix napsal(a):

❓ Dotaz: Chtel jsem se zeptat. Nasel by se zde nekdo, kdo by mi chtel pomoci s prvnim dilem „Nette začátečnické otázky trošku pokročile“.

Napad na prvni tema by bylo: Formulare v Nette Framework. Jelikoz, je zde vice moznych postupu a nektere se hodi na neco, a s nekteryma je zacatecnik seznamen od pocatku a pak je v realite predhozen pred trosku jina reseni, ktere ne vzdy pusobi jasne a pochopitelne (hlavne proc se to dela tak „komplikovane“ kdyz jsem to mohl mit jen v presenteru)

a vyzva je to treba uchopit v anglictine? 😉

Ahoj.

O zmíněné téma mám velký zájem. Ale, chápu dobře, že na posobotě se bude přednášet v angličtině? Mohl bych v tom případě poprosit o nějaké materiály předem? Anglicky neumím, jsem z generace, která se učila jen rusky. S psaným textem si poradím, ale mluvenému slovu moc nerozumím, tak abych věděl, o čem je řeč.

Hodně by mi hlubší znalosti této problematiky pomohly v dokončení generátoru výpisů a formulářů. Ten už mám v zásadě plně funkční, interaktivně připraví a vybere veškeré možné kombinace cizích klíčů a vazeb, nabídne vhodné typy controlů, v případě zájmu doplní stránkování, makra pro translator atd. Ale nakonec vygeneruje soubory přesně podle QuickStartu (v podstatě nedělá nic jiného, než automatizuje v QuickStartu popsaný postup na základě struktury databáze a přání uživatele, k tomu přidá replikátory pro vazby M:N).

Pokud to chápu dobře, kvůli udržovatelnosti aplikace a znovupoužitelnosti částí kódu je postup podle QuickStartu tím špatným. Předpokládám, že i když bych nepoužil žádné ORM, existuje mnoho námětů, jak výslednou aplikaci QuickStartu vylepšit, nebo od začátku psát trochu jinak. To vše bych rád, opět interaktivně, zahrnul do svého generátoru. Asi ani pak nebude schopný obsáhnout vše. Ale pro těch pár webů, na kterých se občas podílím, přinese mnohonásobné zrychlení prototypování. Tak ho teď používám – budoucímu uživateli aplikace posílám vygenerované výpisy a formuláře k odsouhlasení. Generování pro jednu tabulku mi trvá cca 10s až 10 minut podle toho, kolik defaultních návrhů generátoru přijmu a kolik jich změním.

Nakonec ale asi budu muset výsledný kód refaktorovat. V případě obsáhnutí dobrého návrhu už v generátoru by možná vytvořil i velkou část výsledné aplikace, kde by refaktorizace nebyla potřeba.

Martin

Editoval Martin (22. 1. 2018 16:49)

chemix
Nette Core | 1294
+
0
-

Ahoj @Martin urcite doraz i kdyz nemas facebook.

chemix
Nette Core | 1294
+
0
-

A jeste vyjasneni @Martin Dopoledni workshop v anglictine nebude, ten je vzdy v cestine. Prednasku o kterou jsem tady zadal bohuzel na ni nikdo nezareagoval a tak bude treba v Brne…

Jedina prednaska v anglictine bude od Tomase Votruby, nazev pro workshop jsem sepisoval na rychlo a bylo pro me snadne ho napsat v anglictine nezli vymyslet „Co dal po rychlem zacatku, tipy a triky jak se vyznat v rostouci aplikaci a poucit se jak to ‚spravne‘ delaji zkusenejsi“ … :)

Martin
Člen | 171
+
0
-

chemix napsal(a):

A jeste vyjasneni @Martin Dopoledni workshop v anglictine nebude, ten je vzdy v cestine. Prednasku o kterou jsem tady zadal bohuzel na ni nikdo nezareagoval a tak bude treba v Brne…

Jedina prednaska v anglictine bude od Tomase Votruby, nazev pro workshop jsem sepisoval na rychlo a bylo pro me snadne ho napsat v anglictine nezli vymyslet „Co dal po rychlem zacatku, tipy a triky jak se vyznat v rostouci aplikaci a poucit se jak to ‚spravne‘ delaji zkusenejsi“ … :)

Děkuji za odpovědi. To je mi líto, na formuláře jsem se těšil a do Brna se asi nedostanu. Ale nevadí, postupem času jsem zjistil, že generovat jen formuláře je málo a postupně přidávám pluginy pro generování modelu, nyní už i pro různá ORM apod., takže mi i ten dopolední workshop přijde vhod.

Ono je hezké, že Nette dává volnost a na různé projekty se asi hodí různé postupy, přesto mi dost chybí nějaký oficiální návod pro Nette typu „Pro tyto standardní situace je vhodný takovýto návrh“ a proč. Fórum je dobrá věc, ale vzhledem k rozsáhlosti se na něm špatně hledá a některá doporučení si tam navzájem odporují. Ještě off-topic otázka, abych se na sobotu trochu připravil předem: Je toto alespoň rámcově správně? A pokud mi to nestačí pro složitější vazby, řeší to fasády a 5 vrstev modelu, nebo jde o zastaralý koncept jako toto?

I na ten workshop se vejdu bez registrace na Facebooku? Facebook mi jinak v ničem nechybí a to, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že mě nesledují.

Editoval Martin (23. 1. 2018 17:44)

chemix
Nette Core | 1294
+
0
-

@Martin tak ono bude o formularich receno dosti i ve workshopu. A ohledne modelu je urcite mozne se na workshopu zeptat.

Co se volneho mista tyce tak urcite dorazte, ucast na dopolednich workshopech byva kolem 10–20 lidi

chemix
Nette Core | 1294
+
0
-

Zasekl jsem se u hledani kamery. Vyrazim na workshop se zpozdenim.

Jakub Bouček
Člen | 54
+
+3
-

Dodatečně: Díky za další skvělou akci!

Pro zájemce posílám výstup z workshopu: https://github.com/…mmits/master – commity jsou rozdělené po jednotlivých fázích refaktoringu. Já si z workshopu odnesl hlavně novou zkušenost s Migrations a taky jsem konečně pochopil, k čemu jsou generované továrničky v Nette.

Editoval Jakub Bouček (30. 1. 2018 4:56)