natocim video tutorialy – o com?

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
japlavaren
Člen | 404
+
+12
-

ahoj,

chystam sa natocit nejake video navody o nette. rozmyslam vsak o com. ma niekto napad, pripadne s cim su opakovane problemy?

MartinitCZ
Člen | 580
+
+8
-

Klidně zači úplně od začátku ⇒ instalace, zprovoznění, popis presenter, model … configurace přes neon, popis injectování, … komponenty, ....... dál a dál … :)

Čamo
Člen | 786
+
+1
-

Nazdar,včera som našiel toto vlákno a rozhodne by v tom videu mala byť práca s composerom a gitom. Aj desať dielov môže byť…

EDIT: Pustil si už do toho, alebo si to nechal?

Editoval Čamo (27. 11. 2014 12:27)

japlavaren
Člen | 404
+
+2
-

Ahoj,

už som stihol na to aj zabudnúť. Ale začnem.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+6
-

Ahoj, nechci tě odrazovat, ale je potřeba to říct.

Pokud jdeš vytvářet dokumentaci (v tomto případě videa), je dost zásadní aby sis našel někoho, kdo Nette opravdu rozumí, aby ti dělal kontrolu, že to co radíš lidem je fakt dobře. Nedokážu posoudit, jak jsi na tom se znalostmi ty, ale určitě než něco začneš točit, tak se s někým poraď, nic tím nezkazíš, můžeš tím videa jedině vylepšit.

Viděl jsem už hodně špatných návodů psaných začátečníky. A těch chyb, které se pak těžko odnaučují tam bývá strašně moc.

Videa určitě podporuji, ale jak říkám, najdi si nějakého guru co problematice hodně rozumí a konzultuj. Pak to bude super a těším se na první videa :)

Zax
Člen | 370
+
+1
-

Určitě bych nedělal videa na často opakované problémy, co se tu tak rozhlížím, tak nejčastěji se tu asi řeší neznalost PHP a na to už je tutoriálů až dost :-D

Ale byl bych moc rád za nějaké názorné (video)tutoriály na nějaké ty pokročilejší věci, o kterých se dokumentace už moc nezmiňuje, ale v praxi jsou nebo mohou být potřeba.

  • Kde jsou hranice configu – občas tu narážím na nějaké příklady, kde se do neonu zapisují kusy php a používá se otazníková magie, ale nevím o návodu, který by se tím zabýval
  • Nějaké pokročilé routování – adresy typu /eshop/laptops/2-in-1/asus/page-2 s lomítky ve slugu jsou naprosto běžné, ale není sranda to udělat správně, aby to nevyzobávalo i parametry, které ke slugu nepatří (/page-2)
  • Nette Database a stromy – opět, běžná záležitost, jenže co programátor, to jedno řešení (a nejspíš blbě, jak to tak bývá :-D). Osobně jsem se radši naučil Doctrinu než abych toto musel řešit a přispívat tím do mlýna špatných řešení.
  • Psaní rozšíření – částečně to souvisí s těmi hranicemi configu – třeba ukázky nějakých pokročilých vychytávek s třídou ContainerBuilder, nebo třeba nějaké obecné best practices
  • Nette\PhpGenerator – nikdy jsem nepochopil, jak se s tím pracuje a k čemu je to dobré. Mohu s tím třeba generovat CRUD nebo tak něco?

Snad jsem tě neodradil ještě víc, než Filip :-D

Editoval Zax (28. 11. 2014 21:49)

japlavaren
Člen | 404
+
0
-

Zax napsal(a):

Určitě bych nedělal videa na často opakované problémy, co se tu tak rozhlížím, tak nejčastěji se tu asi řeší neznalost PHP a na to už je tutoriálů až dost :-D

Ale byl bych moc rád za nějaké názorné (video)tutoriály na nějaké ty pokročilejší věci, o kterých se dokumentace už moc nezmiňuje, ale v praxi jsou nebo mohou být potřeba.

  • Kde jsou hranice configu – občas tu narážím na nějaké příklady, kde se do neonu zapisují kusy php a používá se otazníková magie, ale nevím o návodu, který by se tím zabýval
  • Nějaké pokročilé routování – adresy typu /eshop/laptops/2-in-1/asus/page-2 s lomítky ve slugu jsou naprosto běžné, ale není sranda to udělat správně, aby to nevyzobávalo i parametry, které ke slugu nepatří (/page-2)
  • Nette Database a stromy – opět, běžná záležitost, jenže co programátor, to jedno řešení (a nejspíš blbě, jak to tak bývá :-D). Osobně jsem se radši naučil Doctrinu než abych toto musel řešit a přispívat tím do mlýna špatných řešení.
  • Psaní rozšíření – částečně to souvisí s těmi hranicemi configu – třeba ukázky nějakých pokročilých vychytávek s třídou ContainerBuilder, nebo třeba nějaké obecné best practices
  • Nette\PhpGenerator – nikdy jsem nepochopil, jak se s tím pracuje a k čemu je to dobré. Mohu s tím třeba generovat CRUD nebo tak něco?

Snad jsem tě neodradil ještě víc, než Filip :-D

Ahoj,

budem ťa musieť sklamať – plánujem natočiť návod pre začiatočníkov. V podstate okomentovaný quickstart + ako riešiť modely. Tie témy, ktoré navrhuješ sú nad mňa a nechcem učiť niečo o čom niesom presvedčený, že to používam správne.

Čamo
Člen | 786
+
0
-

Teraz sa už na to nemôžeš vykašľať:)
Inak také routovanie a databáza by sa fakt zišlo. To dáš.
Čím viac sa bude používať Nette tým lepšie a video k tomu určite prispeje. Treba len začať.

Len to prosím ťa natoč kvalitne a pomaly aby človek stíhal chápať čo sa na obrazovke deje.

Editoval Čamo (6. 12. 2014 10:20)

newPOPE
Člen | 648
+
+2
-

Tu riesite kto co natoci a kto koho sklame! Slovo „planujem“ je to iste ako „este to nie je“ cize „nic neexistuje“.

@japlavaren ak chces nieco natocit tak „just do it“ nikto ti hlavu neodtrhne. Nieco natoc tak aby ti to nezabralo vela prostriedkov :) posli to sem. Ked to ludia uvidia tak budu pisat komenty a natocis to tak aby to bolo guud. Lebo sa tu do nekonecna budu riesit co ano co nie co by sa zislo. To nema konca! :)
Cize ked nieco natocis budem jeden s tych ktori si to pozru a daju feedback. Urcite nie som sam.

Xenko
Člen | 1
+
0
-

Tak šup šup, kde to vázne? ;D Chci začít s Nette jen jsem zatím nenašel nic co by za 1. bylo aktuální a za 2. ehm to je vlastně všechno, všechno co jsem našel bylo buď zastaralý nebo už požadovali nějakou znalost v Nette, ehm takže kdyby někdo věděl kde začít tak můžete napsat. ;P

Tharos
Člen | 1030
+
+2
-

@Xenko: Jeden vážně podařený screencast připravuje @JanEndel, stay tunned :)