Další vývoj Nette – organizace, rozhodování, budoucnost

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
mishak
Člen | 94
+
0
-

David končí viz. status. Otázky jestli tomu tak je nebo ne řeště jinde.

Zajímal by mě názor členů, přispěvatelů kódu a tvůrců rozšíření (těch co nejsou mrtvé a používají je více než dva lidé).

Editoval mishak (1. 1. 2014 22:18)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+1
-

Pro Nette to znamená jediné, že David bude muset vývoj někomu předat, pokud nechce framework zabít a to myslím že nechce.

Co se týče předání, schéma je jasné už možná víc jak rok, protože bylo Davidovi několikrát nabízeno několik forem jak do toho zapojit víc komunitu. Vždycky to ztroskotalo na tom, že David si to chtěl mergovat sám a tedy je s právy velice opatrný (má a využívá je jen @hrach a ten stejně čeká v 99% případů na merge od Davida).

David musí vybrat 1–5 lidí kterým rozdělí zodpovědnosti a dá práva je vykonávat. Pokud proběhne i taneček s neziskovkou tak by to bylo ještě lepší, protože bychom měli „společný účet“ na který by se mohly přesměrovat příspěvky na vývoj a platily by se z něj náklady spojené s frameworkem (hosting, …) plus možná časem nějaké příspěvky pro lidi co vytvoří/přepíší nějakou velkou část frameworku.

romiix.org
Člen | 343
+
+1
-

Rozumný pohľad a súhlasím s tým že to tak pravdepodobne dopadne.

Podporujem aj myšlienku neziskovky. Časom by mohli vzniknúť projekty na spôsob kickstarteru. Vyhlásil by sa napr. projekt osamostatnenia Latte. Zopár ľudí by sa na to prihlásilo (vykonať prácu) a vypýtalo za to určitú čiastku. Po vyzbieraní by sa do toho pustili a po commitoch peniaze dostali. Problémom by mohla byť kvalita commitov, ale to by musela ustrážiť „rada starších“:)

Takto by sa priamo mohli podporovať aktivity, ktoré komunita skutočne potrebuje – považuje ich za priority.

Pevne verím a dúfam, že vsadiť pred pár rokmi na Nette nebola chyba a nebudem(e) nútený prechádzať inam.

hrach
Člen | 1834
+
+1
-

Na twitteru se začali objevovat příspěvky typu, že to Nette jenom pomůže. A ona realita není a nebude asi tak jednoduchá. Faktem je, že kolem Nette se točí plno dobrých a schopných vývojářů, ale Davidova břitva je opravdu velmi dobrá. Už bylo tolik pullu, které David vyřešil tak elegantně, že místo 100 řádků přidal jeden… v tomto kontextu si myslím, že výkřiky „bez Davida bude líp“ (a chápu, že to teď zjednodušuju) jsou mimo.

Na druhou stranu si David na něco stěžuje a oprávněně. Vývoj by mohl být mnohem lepší. Ze všech stran. David na mnoho věcí neodpovídá, protože se mu nelíbí. Nechce to mergnout a nechce se srát s vysvětlováním, že mu v hlaje zraje lepší nápad, ale ještě nedozrál. Pak je komunita zpětně frustrovaná a o to míň toho dělá. Že to tak není vždy, dosvědčuje například můj případ & nette database. Průser je, že firmy zpětně nette toho fakt moc nevrací, to vidím jako největší chybu.

A jak z toho ven? Osobně si myslím, že by nějaké otevření tomu prospět mohlo. Osobně doufám, že bude opravdu nějaká ta rada starších a David v ní bude. Tím myslím, že David bude chtít se aktivně dále podílet na vývoji frameworku. Aktivně neznamená, že musí něco nutně implementovat, ale že bude zaujímat stanovisko. Aby to dobře fungovalo, David nesmí mít nějaké právo zásadně převyčující ostatní. Zřejmě by i celá rada starších měla nastoupit cestu RFC a pull requestu s povinnym code review od někoho jineho z rady.

Kromě rady si osobně ještě vysnívám speciální pozici release managera, který bude na radě nezávyslí a bude dělat svoji „pravidelnou“ práci. To prospěje komunitě.

Editoval hrach (2. 1. 2014 13:03)

Milo
Nette Core | 1283
+
0
-

Nejvíc mě asi mrzí, že to Davida dotlačilo do takového stavu.

Ale jinak nevim, co si o tom myslet. Davida sleduju na fóru, GitHubu a Twitteru, nikde nic nenapíše a najednou jeb ho, už mě to sere, konec. To bych byl radši, kdyby na GH vypnul issues a na fórum postnul:

  • komunito, neser, koukejte napsat dokumentaci k tomu a tomu nebo tu 2.1 prostě nevydám a basta fidli
  • shání se free hosting/sponzor pro hostování Nette
  • sháním správce webu, už to prostě nedávám

David má brilantní kód a napsat PR tak, aby se mu líbil není lehký. A jsem za to rád. Ale když se mu něco nelíbí, mohl by okomentovat jak by se mu to líbilo, nebo to rovnou zavrhnout, nebo pingnout někoho schopného, aby na to kouknul.

Taky by mohla existovat roadmapa, co je potřeba vyřešit do další verze a na to se soustředit.

A k dokumentaci… já ji četl jednou a od té doby ji moc neotevřel a tak mě ani nenapadne někde něco doplnit/opravit. Začátečník co ji čte ji moc nedoplní, bo tápe. V tomhle se lidi musí prostě zaúkolovat.

Mám obavy, aby to nedopadlo jako s ApiGenem. Prvotní nadšení, hurá, a teď nejde nainstalovat snad půl roku.

Tak jsem si tu vylil srdíčko, ale moje slovo jakožto přicmrndávače do Nette stejně moc neváží a doufám, že se na Posobotě dá dohromady nějaké jádro, které s tím zacloumá. Když budu umět, pomohu.

Editoval Milo (2. 1. 2014 17:43)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Btw, jen abych udusil spekulace, už je jisté na 100% že to není silvestrovský vtip. Reálně probíhá diskuze o nové organizaci co se postaví za Nette a jak do ní zapojit co nejvíc z těch co z Nette profitují.

Ať jsi živnostník, nebo velká firma a Nette používáš a vydělává ti peníze, popřemýšlej o tom, že by jsi té organizaci co vznikne (a tím i Nette) nějak pomohl. Každé opravené typo v dokumentaci, každý článek, každý pullreqeust, každý nahlášený bug a každá koruna se počítá.

hrach
Člen | 1834
+
0
-

Muzu se zeptat, kde realne ta diskuze probiha?

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Asi jsem měl napsat spíš „diskuze“ ;) Zatím telefonicky a real-life, zjišťuje se co a jak, kdo a co. Není to žádná hurá akce.

David Grudl
Nette Core | 8111
+
0
-

Nette je mé dítě, kterého se v žádném případě nezříkám. Vím, že kromě mě má taky dostatek šikovných strejdů, kteří mu mohou hodně dát. A určitě chci nadále dohlížet na to, že se bude vyvíjet správným směrem.

SendiMyrkr
Člen | 30
+
0
-

Davide děkuji, tohle jsem potřeboval slyšet, ztráta tvého dohledu by byla nepříjemná… :) Stejně tak bych uvítal, samozřejmě až dojde k nějaké obecnější shodě, informaci o aktuálních krocích. Chápu, že je to zatim jenom pár dní co to David oznámil, takže zatim to nic vážnějšího nepřináší, ale myslím, že dlouhodobější nejistota o tom co bude dál by mohla Nette poškodit, ale to předpokládám všem tahonoum kolem Nette určitě došlo i bez mého kibicování… :)

Milo
Nette Core | 1283
+
0
-

@Filip Procházka Budu přispívat nadále minimálně tak jako doteď, nechtěl jsem vyznít tak rezignovaně.

@David Grudl To je prima. Doufám, že se to rozjede tak, že Tě to zase začne těšit.

Mesiah
Člen | 240
+
+1
-

:(

Jediná věc, co mě drží u PHP je v ohrožení. Vzbuzuje to ve mě hrůzu.

llook
Člen | 407
+
0
-

Mesiah napsal(a):

:(

Jediná věc, co mě drží u PHP je v ohrožení. Vzbuzuje to ve mě hrůzu.

No tak se holt přinejhorším budeš muset naučit něco nového. Hrůza, co?

Jiří Nápravník
Člen | 710
+
+1
-

llook napsal(a):
No tak se holt přinejhorším budeš muset naučit něco nového. Hrůza, co?

No pokud má rozjeto na Nette několik projektů a bude je muset pak přepisovat do jiného frameworku, tka se moc obavám nedivím… Ono je přeci jen rozdíl přepsat na novější verzi než na úplně jiný framework.

Stejně tak, pokud chce teď stavět nějaký nový projekt, tak je otázka, jestli pořád na Nette, protože je tu teď nejistá budoucnost.

Ale já (díky té zprávě od Davida výše) věřím, že Nette neumře.

llook
Člen | 407
+
0
-

Jiří Nápravník napsal(a):

llook napsal(a):
No tak se holt přinejhorším budeš muset naučit něco nového. Hrůza, co?

No pokud má rozjeto na Nette několik projektů a bude je muset pak přepisovat do jiného frameworku, tka se moc obavám nedivím… Ono je přeci jen rozdíl přepsat na novější verzi než na úplně jiný framework.

Proč by to proboha dělal? Pokud si vybral Nette pro ty vlastnosti, které teď má, tak ty bude mít i za dva roky. To nejhorší, co se může stát je, že Nette začne pomalu zastarávat proti konkurenci (což se podle mě děje už delší dobu), ale může trvat hodně dlouho, než to začne reálně něčemu vadit.

Stejně tak, pokud chce teď stavět nějaký nový projekt, tak je otázka, jestli pořád na Nette, protože je tu teď nejistá budoucnost.

U nových dlouhodobých projektů je ta otázka na místě. U projektu s plánovaným dokončením třeba do roka bych se Nette nebál, přinejmenším bugfixy budou určitě.

Ale já (díky té zprávě od Davida výše) věřím, že Nette neumře.

Já jsem spíš skeptický, ale uvidíme. Vidím spoustu rizik, počínaje náklady příležitosti správců (nevděčná práce zdarma), konče možným rozhádáním komunity (to se tak komunitám občas stává).

Ale třeba se pletu a nakonec to Nette naopak pomůže, co já vím. Před pěti lety jsem myslel, že PHP je na ústupu… Reagoval jsem teď spíš na to, že má někdo hrůzu z toho, že by se něco nového musel naučit. To mi přijde v tomto oboru docela zvláštní.

Jiří Nápravník
Člen | 710
+
0
-

No tak jasně, já nemyslel začít teď nebo v dohledné době přepisovat. Myslím prostě v budoucnu. Třeba za ty tři roky, kdy by prostě bylo vidět, že to umřelo, tak by přepis byl na místě.

No já jsem byl zpočátku taky skeptický – buď úmrtí nebo spousta forků bez vize. To oznámení přišlo jako blesk z čistého nebe a znělo až moc radikálně. Teď když to uvedl David trochu na pravou míru, že chce dohlížet apod. Tak jsem optimista.

Jinak zrovna to, že by se musel učit něco nového, tak momentálně ho velmi dobře chápu. Jelikož jsem se cca od léta učil Nette na nějakou rozumnou úroveň, teď jsem před dokončením prvního většiho webu s ním a bum ho – David oznámil konec vývoje z jeho strany:-) Takže třeba já teď bych se fakt nic nového učit nechtěl, ale je to zatím opravdu otázka spíše budoucnosti, a to kdoví, kde budeme:)

Pavel Kouřil
Člen | 128
+
0
-

hrach napsal(a):

Na druhou stranu si David na něco stěžuje a oprávněně. Vývoj by mohl být mnohem lepší. Ze všech stran. David na mnoho věcí neodpovídá, protože se mu nelíbí. Nechce to mergnout a nechce se srát s vysvětlováním, že mu v hlaje zraje lepší nápad, ale ještě nedozrál. Pak je komunita zpětně frustrovaná a o to míň toho dělá. Že to tak není vždy, dosvědčuje například můj případ & nette database. Průser je, že firmy zpětně nette toho fakt moc nevrací, to vidím jako největší chybu.

A jak z toho ven? Osobně si myslím, že by nějaké otevření tomu prospět mohlo. Osobně doufám, že bude opravdu nějaká ta rada starších a David v ní bude. Tím myslím, že David bude chtít se aktivně dále podílet na vývoji frameworku. Aktivně neznamená, že musí něco nutně implementovat, ale že bude zaujímat stanovisko. Aby to dobře fungovalo, David nesmí mít nějaké právo zásadně převyčující ostatní. Zřejmě by i celá rada starších měla nastoupit cestu RFC a pull requestu s povinnym code review od někoho jineho z rady.

Kromě rady si osobně ještě vysnívám speciální pozici release managera, který bude na radě nezávyslí a bude dělat svoji „pravidelnou“ práci. To prospěje komunitě.

Znamenalo by to konec force pushování a nemít BC breaky v minoritních verzích? :)

Jinak to, co navrhuješ, se mi zdá hodně rozumné (release manager, RFC, nějaká „rada“, apod.) … ale skoro až nereálné. :(

martinox
Člen | 10
+
0
-

Nesnáším tuhle nejistotu. A dost to podkopalo mou důvěru v Davida – opravdu ten přechod na komunitní vývoj nešel udělat líp?

Ostatní frameworky řeší nové vlastnosti, zatímco tady se půl roku bude volit nějaká rada a rozdávat funkce?

enumag
Člen | 2118
+
0
-

@martinox: Co tě vede k tomu že to bude trvat půl roku?

tomas.lang
Člen | 53
+
0
-

@martinox: hlavně mi příjde, že rozdávání funkcí tu řeší aktuálně spíše komunita… :-) Nebo se mýlím?

llook
Člen | 407
+
0
-

Mě zase přijde, že @martinox trochu trolluje. Oběma svými anonymními příspěvky.

martinox
Člen | 10
+
0
-

llook napsal(a):

Mě zase přijde, že @martinox trochu trolluje. Oběma svými anonymními příspěvky.

Přiznám se, že jsem silně rozčarovaný. Ve firmě jsme nadšeně na Nette přešli v minulém roce a teď tohle. Už jsem pár takových „smrtí“ zažil a dobře vím, jak dopadl přechod na komunitní vývoj třeba Adobe Flex nebo HP WebOS. Jak zmizí hlavní tahoun, je to často v pytli :(

Editoval martinox (5. 1. 2014 21:05)

David Grudl
Nette Core | 8111
+
0
-

@martinox a máš pocit, že se nové funkce v Nette neřeší? Je snad na githubu mrtvo?

mardon
Člen | 59
+
0
-

Já bych jen jako naprostý začátečník také byla hrozně ráda, aby se rychle ukázalo jak to s budoucností Nette vypadá. Prozatím je pro mne situace poměrně nepřehledná. Nerada bych věnovala spoustu volného času do něčeho, co by se časem vydalo do slepé ulice, vzhledem k tomu že se Nette intenzivněji věnuji teprve od vánoc a moc mi to zatím nejde, tak váhám zda pokračovat nebo se vydat jinam.

honos
Člen | 109
+
0
-

Co se tyče mě, Nette, jak ho napsal David, je jednoduchy a škalovatelný. Ale co se tyče plugin-u od některých členu komunity (zpusob jakym jsou napsany a zpusob jejich pouziti) tak si nejsem jistý zda to Nette nepohřbi. Hlavně z něj neudělejte ZF.. |Momentalně použivam v2.0.12 a na 2.1 přechazet zatim nechci, zda se mi ze trochu nabubnal!?
EDIT: Jenom bych se jeste chtel optat zda dokumentace je komplet prepsana pro v2.1?

Editoval honos (6. 1. 2014 12:45)

honos
Člen | 109
+
0
-

Honza Marek napsal(a):

http://blog.janmarek.net/…tte-bez-sefa

Díky

Mesiah
Člen | 240
+
0
-

llook napsal(a):

Mesiah napsal(a):

:(

Jediná věc, co mě drží u PHP je v ohrožení. Vzbuzuje to ve mě hrůzu.

No tak se holt přinejhorším budeš muset naučit něco nového. Hrůza, co?

A jak si prosím tě přišel na to, že nemám chuť/mám nechuť se učit novým věcem? Prostě jen nechci aby skončilo co mám rád.
Ještě jsi tady nadhodil, že Nette v některých věcech oproti konkurenci pomalu zastarává, můžeš uvést o jakém/jakých fw mluvíš a ideálně i v čem? Stačí jen heslovitě…
Jinak před několika lety jsem četl takovou úvahu, o čem to už moc nevím, ale odnesl jsem si z ní myšlenku, že každý vývojář by se měl každý rok naučit nějakou novou technologii, v mém případě to bylo v roce 2013 Angular, rok předtím ASP.NET MVC…

David Grudl
Nette Core | 8111
+
0
-

Nette v žádném případě nekončí, viz jak to bude dál s vývojem Nette Frameworku.