Dokumentace – Dokumentační projekt

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Inza
Člen | 330
+
0
-

Takže, včera jsem se dostal konečně k přečtení Davidova článku o šablonách na zdrojáku a finálně a nezvratně jsem se rozhodl, že jdu do Nette a naplno.

Před několika dny jsem začal se studiem, pročetl všechnu doku, všechno postahoval, pročetl examply prozkoušel, pročetl toho fórum a tak nějak jsem Nette pochopil.

Ale:

  1. zabralo mi to síleně moc času
  2. byla to strašně neefektivní cesta učení se informací.

Prostě stav dokumentace pro Nette je takový, že skutečně žádná pořádná dokumentace není.

Dokumentace, která je na oficiálních stránkách, je už téměř zastaralá a neodráží aktuální stav Frameworku, nehledě na to, že dost podstatných věcí tam chybí (viz AJAX, a mnoho dalšího) – co se týče novinek, ty lze najít jen tady na fóru nebo některé věci až v examplech u stažitelných dister. Prostě všechny pokročilé techniky a věci – takové ty „killer features“ v doku nenajdu.

Což je stav, který nám nijak moc nepomůže v rozšíření Nette a také je to jeden ze zlých argumentů manažerů firem, proč místo Nette zvolit Zend.

Navíc už mě pekelně irituje, když spousta lidí o mém nejoblíbenějším PHP frameworku tvrdí, že není zdokumentovaný a že má špatnou dokumentaci – a bohužel je na tom něco pravdy.

Naprosto chápu, že dokumentace není, páč není snadné kvalitní doku vytvořit. David se plně věnuje dalšímu vývoji, školením a rozšiřování Nette, což je důležitější než dokumentace. Ale pokud chceme, aby se Nette opravdu masově rozšířilo, ujalo a bylo oblíbené, je dobré tu dokumentaci mít.

Tudíž bych si chtěl vzít tuto zodpovědnost osobně na svá bedra. – Samozřejmě bychom se na tom podíleli my všichni, jakákoliv pomoc je vítána – ale bude-li to nutné, jsem připraven provádět většinu prací s rebuildingem doku sám. A započít tak jakýsi Nette – Dokumentační projekt. Jeho cílem by bylo vytvoření kvalitní a plnohodnotné dokumentace k Nette – ne API a seznamu Davidových zápisků v blogu pospojovaných dohromady – ty zápisky jsou skvělé, ale dokumentace to není.

Samozřejmě že bychom vyšli ze stávajího materiálu, co máme k dispozici. A až bude projekt dokončen, chtěl bych, aby jeho výsledky byly tam, kde je současná dokumentace k Nette (neboli na stránkách Frameworku).

Do té doby bych chtěl poprosit (asi) Davida, nebo někoho kdo k tomu má oprávnění, zda by neudělal na hlavní stránce fóra kategorii Dokumentace, která by se stala středobodem našeho snažení.

Postup prací bych viděl tak, že bychom postupně refaktorovali stávající dokumentaci – quick start je celekm dobrý (možná ho prodloužit i o další featuresky), ale to ostatní zní příliš jako „příspěvky z blogu“, navíc jak jsem již řekl výše, není to úplné, spousta informací tam chybí a nebo to není napsáno tak, jak by dokumentace měla být.

Pracovali bychom postupně a ze současného stavu té která části by vznikla „pracovní verze“, kterou bychom uchovávali buďto tady na fóru, nebo někde jinde, má-li někdo nějaký nápad – třeba v SVNku formou .texy souborů? – Každopádně by se zpracovala vždy ona pracovní verze a předložila sem na fórum ke schválení, tady bychom se k ní všichni vyjádřili, opravili nedostatky, popřípadě provedli několik iterací tohoto procesu. A když by ten úsek byl schválený, mohl by ho David deploynout na stránky Nette Frameworku.

Jaký je na to váš názor a co si o tom myslíte?

Jestli s tím tedy souhlasíte, tak mi kdyžak udělejte pls ten thread (popř. navrhněte alternativní středobod projektu), a já se do toho hned pustím… V podstatě bychom mohli přes prázdniny hodně pokročit…

Popřípadě jestli máte někdo teďka aktuálně čas a ochotu, můžeme se do toho pustit ve více lidech…

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Já mám pocit, že dokumentace se docela vyvíjela. Potom se začala řešit její nevhodná struktura a celé to najednou nějak ustrnulo. Jestli se ohledně restrukturalizace dokumentace něco děje nikdo neví, ale asi ne :-(

Inza
Člen | 330
+
0
-

Honza M. napsal(a):

Já mám pocit, že dokumentace se docela vyvíjela. Potom se začala řešit její nevhodná struktura a celé to najednou nějak ustrnulo. Jestli se ohledně restrukturalizace dokumentace něco děje nikdo neví, ale asi ne :-(

Fajn, tak se dít začne;-)…

Inza
Člen | 330
+
0
-

Jinak sry že sem to nedal k tomu předchozímu příspěvku, jak o dva postu výše odkázal Honza – ale zdejší vyhledávání je pěkně na pendrek a v prvních deseti záznamech to prostě nebylo. Jednak a dvak to pojďme pořešit, páč už se ohledně doku delší dobu nic nehýbe a Nette jde mílovými kroky vpřed a doku je jaksi strnulá…

Inza
Člen | 330
+
0
-

Potřebujeme hlavně vědět jestli to z toho minulého postu stále platí nebo ne… a jak to pořešit…

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Dokumentace se řešila na posledních sobotách, takže by chtělo sepsat, co se tam vlastně dohodlo.

Inza
Člen | 330
+
0
-

No tam se toho právě moc nevyřešilo;-) – jen to, že se to bude řešit;-)…

David Grudl
Nette Core | 8142
+
0
-

Inza napsal(a):

Tudíž bych si chtěl vzít tuto zodpovědnost osobně na svá bedra.

To je nejlepší zpráva, kterou jsem v poslední době slyšel! Hlavně proto, že z tvého komentáře je vidět, že

  • umíš psát (což je nedostatkové zboží a přitom pro psaní dokumentace to nejdůležitější)
  • napíšeš i dlouhé texty ;)
  • přesně jsi vystihl problémy současné dokumentace
  • jsi v Nette začátečník, takže dokážeš lépe psát jejich jazykem

Pracovali bychom postupně a ze současného stavu té která části by vznikla „pracovní verze“, kterou bychom uchovávali buďto tady na fóru, nebo někde jinde, má-li někdo nějaký nápad – třeba v SVNku formou .texy souborů? – Každopádně by se zpracovala vždy ona pracovní verze a předložila sem na fórum ke schválení, tady bychom se k ní všichni vyjádřili, opravili nedostatky, popřípadě provedli několik iterací tohoto procesu. A když by ten úsek byl schválený, mohl by ho David deploynout na stránky Nette Frameworku.

To je zbytečně komplikované. Rovnou bych to sázel na ostrý web a opravy řešil až tam. Aplikaci je možné rozšířit, třeba o poznámky nebo skryté komentáře. A thread rád přidám.

David Grudl
Nette Core | 8142
+
0
-

Inza napsal(a):

Potřebujeme hlavně vědět jestli to z toho minulého postu stále platí nebo ne… a jak to pořešit…

Dali jsme o tom řeč na brněnské PS a výsledek je, že skutečně potřebujeme dvě (resp. tři; resp. čtyři) dokumentace.

  1. Quick Start
  2. Guide / Průvodce
  3. Programátorská referenční příručka
  4. API dokumentace

API dokumentace je poměrně specifická záležitost, jediné co bych k ní chtěl dodat je to, že přidám na web možnost snadno linkovat do API a zároveň z API zpět do 3).

Programátorská referenční příručka je cca to, co se nachází na webu nyní. Nebo cca to, co najdete na Zendu. Je určena pro programátory, kteří ví, že existuje např. Nette\Image a chtějí se o něm dozvědět vše. Má být psána stručným technickým jazykem.

Průvodce je něco, co zatím supluje Quick Start. Ten by se mohl zkrátit a jeho místo by zaujal průvodce. (Nebo Quick Start může být kapitola v průvodci.) Oproti referenční příručce by mělo jít o povídání psané didaktickou formou, které člověka uvede do problematiky.

Inza
Člen | 330
+
0
-

Jasný;-) – Jsem rád, že ti můj nápad udělal radost;-).

Jinak naprosto s tím souhlasím – ty 4 příručky jsou dobrý nápad – Quick Start bych udělal jako něco jiného než ten Definitive Guide – a to ze dvou důvodů:

QS bych pojal jako něco co má složit lidem, kteří přišli na web Nette, nebo jim ho někdo doporučil a chtějí tedy zjistit co a jak, chtějí to co nejrychleji a hlavně ještě nejsou tak úplně rozhodnuti – třeba – ale tak si řeknou: „Kouknu na quick start a uvidíme…“ – Proto by měl být QS napsán tak, aby lidem ukázal to základní. A to přístupnou a rychlou formou – s tím, že jim na konci doporučí GUIDE.

QS by měl lidi taktéž nenápadně nutit k dobrým způsobům a Nette návykům – to on dělá i teď. Ten aktuální QS je i rámcově použitelný, jen se trošku přepracuje, přidá se co tam chybí a tak.

No, API, jak jsi konstatoval, máme a to propojování by bylo fajn. – Ten výstup z phpDocumentoru je suprový pro tyto účely – možná jen doplnit k tomu API příklady – jako to má třeba u svého API JQuery…

No a ty zbylé dvě máme aktuálně v podstatě smíšené dohromady… s tím že převažuje ta technical část – ale opět toho tam hromada chybí…

A jinak s tou ostrou verzí máš také pravdu, jak tedy bude vývoj doku probíhat?

Jinak když uděláš to vlákýnko tak bych začal tím že bychom sepsali co přesně nám v současné doku chybí – už dle těch 4 částí… a pak to začneme fixovat…

Jerry123456789
Člen | 37
+
0
-

Skvěle, skvěle. Hlavně bych ocenil v Průvodci „Přiklady ze života“ (čti udělej to tak, a nechtěj vědět proč). V současné dokumentaci je sice popsáno dost věcí, avšak tak, že mi moc nepomůžou.