Jsem zoufalý, dokumentace, příklady a stejně tápu

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
wasill
Člen | 2
+
0
-

Ahoj lidi, prosím o menší pomoc.
Čtu dokumentace, čučím na tutoriály, a stejne cokoliv udělám nefunguje to a pak bádám dva dny než to rozchodím.. Něco je na v O.9, něco na 2.0, a každý zápis je jinak. Poraďte mi někdo, jaký je v tom systém :) Používám Nette 2.0.3, php 5.3. Nebo bude lepší stáhnout starší verzi? Nebo špatně koukám? :) Fakt už nevím :( Ideálně – nenašla by se nějaká dobrá duše, která by třeba z úvodního Sandboxu udělala mini primitivní prezentaci, o 2–3 odkazech(protože i učení jak na odkazy mi trvalo celý den :), v tom nějaký form a jeden, či dva nesložité dotazy do db? Ale pro Nette začátečníky? Ono myslím si z primitivního příkladu, se základní adresářovou strukturou, s několika základními prvky Nette k učení se dá vyčíst víc než z teorie :( Nette mě nadchlo hned od začátku(už jen kvůli logu – myslím grafickému, i když LOG je také skvělý :) a určitě chci v tomto studiu pokračovat, ale občas si připadám, že stojím proti větrným mlýnům, a třeba v 9 večer prostě zmáčknu sleep a jdu radši čučet se ženou na bednu na růžovou zahradu. A to jindy potím krev u pc třeba do 4 do rána :) Mylím, že to dostatečně odráží mou zoufalost :) Díky za podporu

jtousek
Člen | 951
+
0
-

Zkoušel ses podívat na tenhle příklad? Několik jednoduchých odkazů tam je, pár úplně primitivních db dotazů také.

Jinak jaké máš zkušenosti s PHP? Pokud i s tím začínáš, není úplně vhodné rovnou začínat i s Nette.

Rozhodně používej aktuální 2.0, dost často mi také pomáhá studium API.

castamir
Člen | 629
+
0
-

Na ukázkové aplikaci pracuju, ale jelikož mám i jiné povinnosti, tak to chvilku potrvá… Až bude, postnu link

petr.pavel
Člen | 535
+
0
-

Poslyš, naprosto chápu tvoje pocity, ještě si pamatuji, čím jsem procházel já. Doporučoval bych ti prostudovat průvodce první aplikací a Planette. Součástí distribuce jsou také příklady – ty už sis stáhl spolu s Nette. Určitě nepřecházej na starší verzi, pokrok nezastavíš.

Výhledově se smiř s tím, že fórum je sice cenný zdroj, ale verze tam jsou promíchané, takže ze starých vláken se spíš dozvíš pohled na věc, než že bys mohl copy/paste kusy kódu (i když někdy ano). To, že diskuse ve fóru nejsou většinou jednoznačně označené verzí Nette, mi taky hodně vadilo. Na základě toho vznikl dole tag „nette2“, který je ale k ničemu. Jediná možnost by byla, pro všechna nová vlákna přidat povinnou položku verze Nette. Zpětně je označovat moc smysl nemá, protože ještě před pár měsíci vlastně číslo verze Nette nic neznamenalo. Všechno se jmenovalo 2.0 beta a jednoznačný identifikátor byl jen revision hash v souboru version.txt

Dokumentace taky není často úplná, takže je i na tobě doplňovat mezery, které v ní objevíš. Budeš (jako já) narážet na nepsaná pravidla správců dokumentace, kteří mají své představy o tom, co do dokumentace patří a co ne, ale co naplat. Základní problém je, že kdo s Nette už dělá, si těžko představí, čím prochází začátečník. Jenže začátečník zase nevidí konkrétní situaci v širším kontextu. A správce dokumentace raději nevhodný příspěvek rovnou smaže, než aby si dal práci a upravil ho, aby vyhovoval.

Já to vyřešil tak, že jsem (zamítnuté) postupy psal do svého blogu. Jenže tam to stejně nikdo nenajde, protože nemá důvod používat Google pro hledání řešení problémů spojených s Nette – jediný zdroj je totiž tento server. Mimochodem, zapomeň na vyhledávací chlívek vpravo nahoře, Google neindexuje všechno. Pro pořádné vyhledávání ve fóru klikni na Rozšířené hledání.

Tak jako tak, radši zapomeň na poznámku o strmé křivce učení :-) a smiř se s tím, že to potrvá. Věz ale, že to stojí za to. Fakt.

wasill
Člen | 2
+
0
-

No, tak takové odpovědi jsem se trochu bál :( Čekal jsem něco jako: Jsi blbej? Koukni sem a udělej tohle a už to chápeš :) Pravda, že přiložené příklady jsem prohlédnu úplně na začátku, a pak je nějak vypustil pro sandbox, a úplně na ně zapoměl :) Jdu to projít pečlivěji, snad mi to nějaký základ dá.. Nu díky alespoň za toto :) Mimochodem za rozšířené hledání také velké díky, dá se řadit dle času, a hned před chvílí jsem tohoto úspěšně využil a mám první výsledky! :)

kashpi
Člen | 48
+
0
-

Úplně chápu jak se tu musíš cítit. Když jsem začínal s Nette já, tak jsem taky dost plaval v tom. Ale já měl tu výhdu, že ještě byla verze 0.9 stable a verze 2.0 byla jen v zárodku. Takže všechny tutoriály co tu byly v planette mi pomohli dost.
Snažím se svýho bratra naučit Nette aby mi mohl pomáhat se stránkama aspoň trochu, takže sem plánoval nějakej jednoduchej základní tutoriál napsat a možná by se hodil více lidem jak se dívám.
Ale času je málo a práce je spousta, chtělo by to delší den a hned by se stíhalo více věcí

22
Člen | 1478
+
0
-

No jedna věc je, že tu trochu chybí metodika, jak se naučit Nette, takže spousta lidí, pro které je Nette první framework, jaksi neví, kde přesně začít. Já to vidím asi takto, pokud předpokládám, že už jsou dotyčnému známy OOP principy:

Jinak asi nejrychlejší cesta, místo pomalého pokus/omyl samouka pak existuje také školení.

Editoval 22 (28. 5. 2012 8:40)

Filip111
Člen | 244
+
0
-

Všechny užitečný zdroje už asi byly uvedený…nezbývá než vydržet a všechny si je postupně projít. Nette byl pro mě první framework (vlastní nepočítám) a připadal jsem si jak Alenka v říši divů. Pořád jsem plaval v základních pojmech, ale po pár týdnech se to najednou všechno spojilo a pak už to byla hračka :)
Takže vydrž…