Jak, kdy a proč začít s nette

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
ng9
Člen | 7
+
0
-

Zdravím,

už nějaký ten měsíc vyvíjím projekt a začíná to být celkem kolos. Na netu jsem našel zmínky o frameworcích a trklo mne, proč vlastně takový projekt nepostavím na funkčním frameworku, kde bych si ulehčil práci se psaním pořád stejných kódů a navíc s lepší manipulací do budoucna. Potíž je v tom, že doteď jsem všechny „kostry“ měl napsané procedurálně a na OPP model nette koukám jako tele na vrata :). Knihu o OPP mám vedle sebe, ale nebylo kdy se do toho pořádně pustit a tak bych se to chtěl učit souběžně s nette a projekt tak napasovat do nette (čas na to mám). Je to správný přístup? Nebo se mám podívat na nette až budu mít OPP v krvi? Je potřeba projekt vyvíjet už od počátku na nette nebo je možný pozdější přechod aniž bych musel vše psát znovu?

Pročetl jsem si několik návodů a statické stránky jsem schopen vytvořit, potíž je v tom, že nikde nenacházím, jak vytvořit dynamické stránky podle adres uložených v db (vždy jsem využíval seo adresu uloženou v db a porovnával s URL v prohlížeči a podle toho i načítal příslušnou php šablonu) – nebo jsem doteď přemýšlel špatně/jinak a nette využívá jiné logiky – nevím.

Co si myslíte? Máte nějaký blog, kde je např. návod vytvoření jednoduchého webu krok za krokem? Dokumentace mi tu příjde hrozně roztříštěná, popisující jisté prvky, ale ne jak to dát dohromady jako funkční celek.

Díky všem za návrhy a postřehy k tématu a omlouvám se za možné hloupé otázky…

Rellik
Člen | 104
+
0
-

odpovím asi tak: Já s nette začal cca kolem silvestra. S OOP sem chtěl teprv začít a při hledání infa a tutoriálů sem narazil na nette. Začal sem se o něj zajímat víc a výsledek můžeš vidět tu: http://nette.rellik.eu/
kódy tu:
https://github.com/Rellik12/mmrs
Nette o moc zjednodušší práci. Tvůj stávající projekt do toho budeš asi těžko nějak komponovat. A postupem šasu to bude horší. Raděj začni s nette hned a rovnou si začni ten projekt dělat na něm. Ulehčíš si o moc práci… ;)

grogy
Člen | 147
+
0
-

Zdravím,

1/ podle mě to úplně špatný přístup není, osobně jsem se také objektové programování učil souběžně s projektem, ale upřímně – není to ono, přestože projekt běží, tak bych jej nejraději celý přepsal (ale to už nikdo nezaplatí)

2/ roztříštěnost dokumentace – věř, že až budeš objekty a Nette alespoň trochu umět, tak uvidíš, že takto nspaná dokumentace příjde vhod

3/ dynamické SEO adresy – na to můžeš napsat vlastní routu (něco co z URL požadavku „vyčuchá“ co, kde a jak) – můžu doporučit: http://jan.smitka.org/…-routing.pdfhttps://www.youtube.com/watch?…

Jan Voráček
Člen | 90
+
0
-

Ahoj. Rozhodně doporučuji mít OOP v krvi, než si něco začneš s nějakým frameworkem. Jde o to, že i „s knihou OOP vedle sebe“ jde napsat projekt, který se tváří objektově, ale při změnách / rozšiřování pak narazíš na to, že jsi nemyslel dostatečně objektově.

K ucelenému návodu – quickstart nestačí? :) A co se týče těch URL, mrkni na záznam z poslední soboty.

Editoval Jan Voráček (26. 2. 2012 12:19)

ng9
Člen | 7
+
0
-

Jan Tvrdík napsal(a):

  • Měl bys ses první naučit OOP. (ne OPP)

V poslední době jsem spravoval jednu nejmenovanou online hru a dost jsme se bavili na téma OPP (opponent) tak asi zřejmě proto jsem to napsal. Že je to OOP vím, omlouvám se za nepřesnost :).

Budu rád, když i ostatní napíší postřehy. Děkuji.

ng9
Člen | 7
+
0
-

Jan Voráček napsal(a):

Ahoj. Rozhodně doporučuji mít OOP v krvi, než si něco začneš s nějakým frameworkem. Jde o to, že i „s knihou OOP vedle sebe“ jde napsat projekt, který se tváří objektově, ale při změnách / rozšiřování pak narazíš na to, že jsi nemyslel dostatečně objektově.

Přesně tohle jsem si myslel také, ovšem vždy když se človek po roce ohlédne, najde něco co by napsal jinak a někde se začít musí. Z čeho mám strach je, že budu dál vyvíjet projekt, který ve finále bude opravdu kolos a přechod na nějaký framework už nebude taková legrace, na druhou stranu přecházet teď, když o tom takřka nic nevím taky není to pravé ořechové.

Ale zřejmě v tomhle máte právu. Stávající projekt dodělám „as is“ a nette se vyučím na menším projektu, na novém a za nějaký ten měsíc, když si řeknu, že bych to mohl zvládnout začnu přepisovat na nette.

Budu rád, když mi doporučíte stránky, kde bych se mohl dozvědět o tom, jak to celé funguje více, případně i nějakou knihu jestli existuje. Vyčetl jsem, že nette je velmi kvalitní a slyším na něj hodně chváli a nějaký ten rok tu už je – co mne zaráží je fakt, že google mi přesto moc informací na tvorbu v nette neposkytuje.

llook
Člen | 407
+
0
-

Můžeš za

  1. Nejdřív se všechno naučit a pak teprve začít používat.
  2. Začít používat a přitom se postupně učit používat lépe.

Se studiem je to jako s vývojem softwaru – vodopádový versus iterační model. Pokud půjdeš cestou A, za nějakou dobu budeš mít hlavu plnou chytrých řečí, ale žádný výsledek. Cesta B sice vede ke zbastlenému projektu, který bys nejradši celý přepsal, ale aspoň nějak funguje a něco ses na něm naučil.

Můžeš třeba postupně nasazovat různé části Nette, jako autoloading tříd, generátor DI kontejneru, formuláře, laděnku, cache, šablony. Všechno to lze používat do značné míry i samostatně.

A jestli ještě netestuješ, tak začni testovat: https://tester.nette.org/cs/ S projektem kategorie „kolos“ se jinak brzo dostaneš do fáze, že se budeš bát na cokoli sáhnout, aby se to nerozsypalo. Psaní testů také trochu vede k lepšímu objektovému návrhu, protože blbý návrh se zpravidla také blbě testuje.

Editoval llook (26. 2. 2012 17:01)