CMS v NETTE a vytvareni stranek v administraci

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
krissott
Člen | 48
+
0
-

Uz po Vas nekdo chtel CMSko, kde se po prihlaseni muzou pridavat prvky menu a k nemu vazane samotne stranky?
Jak jste to resili?

PHPeckem vytvaret fyzicky nove soubory tzn. nove presentery asi neni nejlepsi cesta co? :)

Pak zbyva uz asi jen vytvorit nejaky univerzalni presenter, co bude nacitat obsah z nejakeho jineho zdroje napr. z mysql.

Ale jak to bude pak s cachovanim?

Zajimal by me vas nazor.....

Editoval krissott (6. 11. 2008 16:57)

ViliamKopecky
Nette hipster | 230
+
0
-

Na vytváření složitější struktury doporučuju prozkoumat přímo třídu Presenter jak to tam chodí a pro tohle si napsat trochu víc modifikovaný Presenter.

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Pokud budeš chtít mám něco takového napsaného, je to stabilní, podporuje to kešování, ale ještě je to jen koncept a hodně věcí budu měnit.

krissott
Člen | 48
+
0
-

No jasne, rad se podivam a inspiruju. Jinak na skoleni si mi daval sve icq, tak mi staci odepsat ;)

Editoval krissott (6. 11. 2008 20:26)

phx
Člen | 651
+
0
-

Take bych se rad podival na src.

Jod
Člen | 701
+
0
-

Alebo aspoň ako to vyzerá =)

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Tak jelikož se Vás ozvalo víc, tak to předělám na nějakou ukázkovou aplikaci i s designem a dodělám některé boty, na které jsem něměl čas a po víkendu sem hodím link. Zatím je to nahozeno na mých stránkách (romansklenar.cz) takže je to s nimi natěsno provázané. Zatím nedočkavcům poskytnu adresář app, který je k dispozici zde, předem upozorňuju, že tam není vše řešeno nejlíp, to se budu snažit opravit teďkom :)

Jod
Člen | 701
+
0
-

Pekné, pekné,
vidím že si jablkožrút, už z toho designu =) . To sme už dvaja.

Ja sa snažím tjež niečo zbúchať, no zatiaľ mám len užívateľov, skupiny a asi 5 rozrobených modulov :D

To prihlasovacie okno sa podobá na WordPress :D

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Jod napsal(a):

To prihlasovacie okno sa podobá na WordPress :D

Je to Wordpress ;) Co mě vážně nebaví je kódování, takže pokud můžu tak si něco „vypujčím“ :)

krissott
Člen | 48
+
0
-

Jeste by se hodil k k tomu sql dump ;)

krissott
Člen | 48
+
0
-

Dik Romane hned to prubnu ;)

Jod
Člen | 701
+
0
-

Nakopol som to ale nejde to,
Page 'tvorba-webu' not found!.

V tom bootstrap máš trošku divnú štartovaciu konštrukciu.

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Jod napsal(a):

Nakopol som to ale nejde to,
Page 'tvorba-webu' not found!.

To protože tam není (v sql dumpu). Nahoď si tam nějaký prázdný obsah ala lorem ipsum.

V tom bootstrap máš trošku divnú štartovaciu konštrukciu.

Co máš konkrétně na mysli?

Jod
Člen | 701
+
0
-

Aha, oki dik, hádam niečo odkukám ;)

Len som kukal, že to je trochu ináč než je v nette skeletone. Inak v poho :)

Všimol som si, že na ajax používaš jQuery, ten používam aj ja, ale ne v nette.
Nejak sa mi doteraz nepodarilo efektívne použiť ajax a tjež by ma potešilo keby sa to dalo zmontovať s jQuery.
To musím ešte doriešiť.

Ola
Člen | 385
+
0
-

romansklenar napsal(a):

databázové schéma.

V čem to je navržený? Visual studio?

EDIT: klasika .. hledám jak vůl, pak to sem napíšu a znovu začnu hledat a pak to najdu .. Je to teda Mysql Workbench :)

Editoval Ola (8. 11. 2008 21:52)

cuga
Člen | 210
+
0
-

povedlo se vam to vsem spustit bez vetsich uprav???

haze mi to chyby s CacheablePresenter-(em)

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Téhle chyby jsem si všim v momentě překlopení na ostrý web, na localu to běželo v pohodě. Nejřív jsem si myslel, že na hostingu blbne reflexe, ale pak jsem našel chyby v souborech CacheableControl.php a CacheablePresenter.php a to konkrétně v nesprávném použití property uvnitř tříd. Někde už to mám myslím opravené, ale teď mám ve věcech a času strašný bordel, takže až se k tomu dostanu, fixnu to.

cuga
Člen | 210
+
0
-

mi to blblo i na localu :)

Chyba je:

Fatal error: Class ‚CacheablePresenter‘ not found in

Jod
Člen | 701
+
0
-

Nepôjde to s RobotLoader rebuild true?

cuga
Člen | 210
+
0
-

RobotLoader celkove mi tam nejak zlobil…

Musel jsem zmenit tu konstrukci a primo mu vyjmenovat, ktere slozky ma nahrat (pokud to je teda jeho ucelem)…

Jod
Člen | 701
+
0
-

Ja ho vždy nejak vyresetujem, lebo autorebuild mi zväčŠa nefunguje :(

kotlik
Člen | 2
+
0
-

zkoušel jsem to teď rozběhnout na poslední revizi nette (191) a skončilo to touto chybovou hláškou:
Fatal error: Cannot redeclare class Collection in …/libs/Nette/Collections/Collection.php on line 36
Mátě někdo nějakou radu? Nejsem zrovna nějaký Nette guru, tak za každý nápad budu vděčný…

Jod
Člen | 701
+
0
-

Máš tam dva krát tu triedu.
Neprehladáva ti to dva adresáre nette, alebo tak?

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Smazat temp.

… Mimochodem je to snad z nějaké revize 115, nečekal bych že to bez problému poběží… asi jsem to vůbec neměl dávat ven, je to nedodělané a od té doby co jsem to tu pověsil jsem neměl čas to nějak dodělat.

Jod
Člen | 701
+
0
-

Ale stránku si z toho spravil peknú :)

krissott
Člen | 48
+
0
-

kotlik napsal(a):

zkoušel jsem to teď rozběhnout na poslední revizi nette (191) a skončilo to touto chybovou hláškou:
Fatal error: Cannot redeclare class Collection in …/libs/Nette/Collections/Collection.php on line 36
Mátě někdo nějakou radu? Nejsem zrovna nějaký Nette guru, tak za každý nápad budu vděčný…

Ahoj, no jestli mas zajem, tak ja mam to romanovo dilo trosku rozpracovane dale. Funguje to i v nove revizi(v.191), ted jsem to zkousel. Jestli budes mit zajem a jestli Roman dovoli, tak ti to tady hodim.
Jeste jedna otazka, jde ti predevsim o cachovani, nebo spise CMS?
Protoze to cachovani mi nejak blbne zatim…

Editoval krissott (14. 1. 2009 14:13)

kotlik
Člen | 2
+
0
-

romansklenar napsal(a):

Smazat temp.

… Mimochodem je to snad z nějaké revize 115, nečekal bych že to bez problému poběží… asi jsem to vůbec neměl dávat ven, je to nedodělané a od té doby co jsem to tu pověsil jsem neměl čas to nějak dodělat.

no, já myslim, že naopak – je dobře, že se tu něco takového rozběhlo – určitě to pro hodně lidí bude inspirací a spoustě lidí to pomůže…

krissott napsal(a):
Ahoj, no jestli mas zajem, tak ja mam to romanovo dilo trosku rozpracovane dale. Funguje to i v nove revizi(v.191), ted jsem to zkousel. Jestli budes mit zajem a jestli Roman dovoli, tak ti to tady hodim. Jeste jedna otazka, jde ti predevsim o cachovani, nebo spise CMS? Protoze to cachovani mi nejak blbne zatim…

ja bych určitě zájem měl – a asi bych nebyl sám :) záleží tedy asi hlavně na Romanovi, jestli mu to nebude vadit…

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Ono jde o to, že je to nedokončené a snad 2–3 měsíce staré a Nette prodělalo za tu dobu určitý vývoj, takže to nebude zrovna aktuální, mohlo by to mystifikovat a vyvolávat zbytečné dotazy. Takže to není nejlepší příklad toho jak by měl být teď v Nette web napsán.

Mám návrh: stejně jsem se na to chystal, tak vemu a přepíšu jeden web do Nette jako nějaký tutoriál, kde se bude využívat všech jeho současných featurek, jen nevím kdy se k tomu dostanu (a taky nevím jaký, tak kdyby měl někdo nějaký nakódovaný web a neměl pro něj napsanou php část a podělil by se). Do té doby si to ti silnější zájemci můžou klidně od Tomáše (krissotta) stáhnout a podívat se :) to co jsem mu já posílal je tady, i já se rád mrknu co jsi tam všechno poměnil :) ať vím co je na prd a na co se mám vykašlat a co naopak dál rozvinout.

EDIT: myslím, že tohle splní potřeby

Editoval romansklenar (14. 1. 2009 17:49)

Ondřej Brejla
Člen | 746
+
0
-

To je výborný nápad. Dokumentace je sice každý den silnější a silnější, quickstart je dobrý a řada příkladů je taky dostupná. Nicméně pořádný tutoriál by vyřešil spoustu spekulací a ušetřil by mnoha lidem hodiny hledání a zkoušení. Takže já ti fandim :) Bohužel, žádným „pouze nakódovaným“ webem nyní nedisponuji…snad pomůže někdo jiný.

sairon
Člen | 32
+
0
-

Tak koukám, že se to v mnoha rysech podobá mému pomalu se rodícímu dítku, které se, kvůli zkouškovému, zaseklo někde kolem šestého měsíce těhotenství :) Jen jsem opustil od modelu na základě DibiTable, jelikož mě to pak svádělo k „prasárnám“ zneužívat metody vracející DibiFluent, takže jsem hodně dotazů měl sestavených až v presenterech, což se mi nezdálo moc pěkné. Sice mi dalo problém vymyslet, jak vlastně chci, aby to fungovalo, ale snad to bude směřovat ke kódu přehlednějšímu :)

Ještě jsem taky pořádně nepromyslel cache, nevím, co všechno chci cachovat, jak cache zorganizovat atd. Možná se inspiruji Tvým řešením. Implementaci ACL udělám asi úplně stejnou, přijde mi, že tvořit něco jiného pro mé účely by bylo znovuvynalézání kola.

A poslední problém, který mě tíží – jak to udělat s převodem z Texy! do HTML. Ty to máš koukám řešené tak, jak jsem to zprvu řešil i já – ukládáním převedeného textu do zvláštního sloupce. Když jsem ale prohnal skripty profilerem, zjistil jsem, že Texy nemá nijak velký podíl v době výkonu skriptu, takže nevím, jestli to není zbytečné. Popřípadě když už cachovat, tak co všechno a do jaké cache? David tu publikoval pěkný članek o cachování, ale nevím, jestli je rentabilní ukládat na disk data, které se dají získat jednoduchým selectem, který zabere maximálně 10ms. Proto bych prosil o fundovaný názor někoho, kdo má zkušenosti s optimalizací alespoň větší než já :)

Edit: A tak mě napadá, že by bylo vůbec nejlepší, kdyby David publikoval alespoň pár zmínek o tom, jak jsou takovéhle věci řešené tady na nette/dibi/Texy webu, pokud v tom teda není nějaká černá magie, kterou je zakázané zveřejňovat ;)

Editoval sairon (15. 1. 2009 1:02)

Jod
Člen | 701
+
0
-

Ja mám texy normálne v jednom stĺpci content. Predsa, ak budem kešovať html výstup tak to mám jedno. A taktiež systém neni stavaný na prácu len s texy, keďže na komeřcné projekty tam chcem zakomponovať FCK (alebo kúpiť lic. texy+texyla). Kešovanie som ešte nevyriešil, ale systém už testujem na našom servri (a trošku ma mordujú routy s jazykom a submodulom). Pri modeloch som zvolil rovnakú cestu a používam normálne classy (príp odvodené od Nette/Object) a v nich dibi driver (viď diskusia o modeloch).

Adoss
Člen | 2
+
0
-

nechcete sem postnout tu upravenou verzi? a db by se taky hodila… :)
thx..