Data společná pro celou aplikaci, aneb odlehčení SQL serveru

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Rampa
Člen | 65
+
0
-

Ahoj všem,
měl bych takový dotaz, který se až tak netýká Nette, ale možná si s tím umí Nette poradit přes cache nebo tak nějak.
Mám aplikaci, kde se data tahají z db. Část je společná pro všechny uživatele a část idividuální. No a potřeboval bych něco jako session, ale aby se to chovalo tak, že první návštěvník stránky natáhne společná data, pak jsou sharovany mezi současně přihlášenými uživateli (tyto data uživatelé nemohou měnit) a poslední odhlášný tyto data zase odstraní z paměti. Prostě aby se s každým současně přihlášeným uživatelem nemusely tyto data tahat z SQL.
Když jsem před lety dělal v MS ASP, tak tam byla klasická Session, která je vztažená k uživateli, ale nad tím byla Application, která se chovala přesně takhle a byla společná pro všechny uživatele. V PHP jsem nic takového nenašel (ale možná je to jen moje neznalost).

Děkuji za radu :)

LuKo
Člen | 116
+
0
-
v6ak
Člen | 206
+
0
-

Na přesně to, co chceš, by byl potřeba asi modul pro PHP nebo jiné takové speciální řešení.
Dodám, že cache má smysl hlavně tam, kde se něco počítá, například generování HTML pro článek.

Ped
Člen | 64
+
0
-

Ciste PHP nemam zadnou „shared“ memory, co si neulozis do DB nebo do souboru, to nemas. (v tvem pripade uziti atomickych vlastnosti Nette co se tyce zapisu/cteni z Cache by mohlo umoznit ty data vytvorit + ulozit a zpatky nacist relativne jednoduse a rychle, ne tak rychle jako kdyz se to drzi v pameti, ale asi rychleji nez v DB)
A nebo se rozhledni po nejakem php extensionu, treba to neco umi.

Ondrej
Člen | 110
+
0
-

Ped napsal(a):

A nebo se rozhledni po nejakem php extensionu, treba to neco umi.

http://php.net/…ok.shmop.php