použití databáze (dibi) přímo v presenteru

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
SyXcz
Člen | 75
+
0
-

Zdravím, kolikrát potřebuju jenom malinkej dotaz na jeden řádek kterej jinde nevyužívám a doslova mi postačí jen dva řádky ve stylu:
<?
$sel = dibi::query(…);
$data = $sel->fetch();
?>
co si o tom myslíte? je to z hlediska MVP přijatelný? nebo by bylo dobrý i takovýhle malý dotazy posílat přes modely?

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Myslíme MVP fuj

Šaman
Člen | 2635
+
0
-

Z hlediska MVP to přijatelný není, protože tam chybí to ‚M‘. A hlediska funkčnosti aplikace záleží na použití – zezačátku jsem třeba v Nette programoval jen ‚VP‘ a žádný problém, ale při změně úložiště dat by mi už model chyběl. Na druhou stranu, ještě nikdy jsem nepotřeboval změnit ani DB, natož druh úložiště.

Takže na otázku jestli je to přijatelné pro MVP je odpověď jasná. Jestli je to přijatelné pro tebe, případně tvého zákazníka, to už tak jasné není.

JakubKohout
Člen | 92
+
0
-

nejde jenom o změnu uložistě … ale celkově ti model akumuluje dotazy do databáze. Takže když potom změníš název sloupečku tak stačí jenom v modelu změnit komplet název a nemusíš procházet desítky souborů s presenterama. Proto ti z vlastní zkušenosti radím, vytvoř si ten jeden modul ušetří to potom spoooooooustu práce ;)