Nette vs. Wordpress

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
bbb_
Člen | 11
+
0
-

Zdravim,

mám takovou otázku, s jedním kamarádem sme se onehdá hádali o tom, jestli je na vývoj webových aplikací lepší nette, či wordpress. On mi oponuje tím, že stránky ve wordpressu má hotové za pár hodin a to takovým způsobem, že v administraci „nakliká“ klientovo přání a další den se domlouvají na způsobu platby. Vzhledem k tomu, že s nette nemám zas takové zkušenosti, mi vytvotoření webu trvá o něco déle, na druhou stranu mi ale přijde, že mám mnohem volnější ruku, a lépe se přiblížím přání klienta (ovšem za cenu více stráveného času programováním).

Tak mám trochu dilema, zda-li nette opustit a jít se učit wordpress, nebo zůstat. Jaký je váš názor? Vím, že možná porovnávám dvě různé věci, ale na to klient nehledí. Tomu jde prostě o to, „aby to fungovalo“ a to pokud možno co nejrychleji. Jestli web běží na nette, nebo na wordpressu neřeší, protože tomu v 90% případů nerozumí.

Trochu mi to štěpí ideologii „nette rulezz pyčo“, proto se obracím tady na fórum, díky za názory :)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Ono jde hlavně o to že wordpress je CMS a Nette je Framework, už jenom proto bych to moc neporovnával, je to úplně jinačí kafe, ty jako programátor si v Nette uděláš… ehm.. Cokoliv :) Né vážně, máš volnou ruku a jediné co ti brání sou tvoje vlastní hranice fantasie (jo zní to jak z pohádky ale je to tak).

Kdežto wordpres… jó jasný seš drsnej že sis to naklikal :D On má sice pravdu že je to hned, ale počkej až si zákazník vymyslí že tenhle panel chce tady v něm tady tohle aby to dělalo tady s tímhle a potom tohle. A v ten moment bude nahranej protože bude muset upravovat zdrojáky té klikačky o kterých nemá ani páru a nakonec může narazit na hranice toho CMS, s tím že ten systém nejde ani dost upravit nato aby to dělalo co potřebuje.

Víš co ? počkej si až Patrik vydá Nellu a pak mu v ní pořádně vymáchej čumák :) (myslím tomu kamarádovi :D )

Editoval HosipLan (31. 12. 2009 15:54)

Ondřej Mirtes
Člen | 1536
+
0
-

Tyhle hádky nemají smysl, protože blbce nepřesvědčíš :) A navíc toto se opravdu nedá porovnávat.

Ať si kliká dál ve svém Wordpressu – až budeš shánět práci, budeš ve výhodě, protože firmy rozhodně lidi, co „dělají“ s Wordpressem, neshánějí :) Ale nabídek na Nette programátora je spousta.

Navíc jsem měl tu čest pracovat okrajově s Drupalem, což je podobný systém. A je to napsané hrůza děs. Prostě stále se víc a víc utvrzuju v tom, že David Grudl ví, co dělá a dělá to dobře :)

JakubKohout
Člen | 92
+
0
-

Dejme tomu že máš postavit nějakou pořádnou aplikaci (né obyčejný cmsko), třeba sázkovej systém, zájezdy, turnajovej systém nebo nějakej rozsáhlejší systém na správu dlužníků … ve WordPressu je to jakbys to dělal úplně bez jakýhokoliv nástroje, žádná podpora formulářů, prostě komplet od začátku.
A v nette ? máš formuláře, máš spoustu component už připravenejch a mnoho dalšího co ti WP vůbec nenabízí

redhead
Člen | 1313
+
0
-

Navíc WordPress je opravdu jen o tom, že si tam přidáváš články, a možná nějaké gadgety a podobně, ale pochybuju, že kdyby přišel zákazník, že chce eshop (a nebo jiné typy webů), tak nevim jak by si ho WP rozjel…

HonzaMac
Člen | 40
+
0
-

To se moc srovnávat nedá…

Wordpress bych nasadil člověku, co chce jednoduché stránky, max. tak vkladat nějaké pravidelné příspěvky. Je to rychle a levné. Ale jak se ze zákazníka stane větší firma, tak pak už mají mnohonásobně větší nároky a wordpress zkončí. Pak musíš celou aplikaci přepsat třeba do Nette a přidat co si přeje (sázkový web, řešení klientů apod.) A to už ti nezaplatí :-D

Nette je parádní, ulehčuje hroznou opakující se práci, když to v něm umíš, ulehčuje to ještě víc. Jak postupně vyvíjím jeden webík, zjistuji, co jsem udělal špatně a jak bych to udělal teď.

Btw: je složité do wordpressu udělat plugin k vlastní aplikaci? Třeba k tomu sázkovému webu? A jak moc je to náročné?

despiq
Člen | 320
+
0
-

tvuj kamarad ma stesti ze zadne webove aplikace nevyviji ale pouze jednu takovou hotovou aplikaci (wordpress) pouziva a pro jeho zakazniky to staci, pripomina mi to casy kdy se za penize delaly stranky ve frontpagi jen v lepsi podobe

ale rekni si, chces jako tvuj kamarad pouze pouzivat neci aplikaci?

Editoval despiq (30. 12. 2009 15:41)

bbb_
Člen | 11
+
0
-

Díky za názory. Ono jde o to, že ten wordpress má strašnou spoustu pluginů, takže když se člověk dostane do slepé uličky tak v 99% stačí stáhnout plugin a kliká se dál. A chápu, že ovládnutí nette se může zdát jako perspektivnější dovednost, ale i s wordpressem se dá kouzlit hodně, viz. jeden příklad za všechny http://css-tricks.com.

I tak ale díky za vaše příspěvky, pravděpodobně bych stejně s nette pokračoval i kdybyste tu vychvalovali wp (což je málo pravděpodobný na tomhle fóru). Každopádně je dobrý vědět, jaký je názor ostatních :)

Ani
Člen | 226
+
0
-

Nejlepší je udělat si vlastní základní cms v nette, pak nemusíš dělat jednoduchou věc dlouho a složitější věc si k tomu dopíšeš, ale vyžaduje to časovou investici na začátku.

Jinak do wordpress a podobných je hodně pluginů téměr na všechno, dají se i dobře modifikovat, ale pak z toho většinou vyleze nějaká „prasárna“ co sem měl možnost vidět.

Ale celá ta otázka je asi jako „Je lepší naftový motor, nebo Audi?“ :)

Editoval Ani (30. 12. 2009 17:53)

Ondřej Mirtes
Člen | 1536
+
0
-

Ono i do Nette už existují komponenty, které se dají dobře využívat, ale samozřejmě, že ty počty budou někde jinde.

S těmi pluginy je to i takové, že si sice stáhneš plugin, ale chceš, aby danou věc dělal jinak, tak se musíš začít kuchat v jeho kódu a to nemůže být nic příjemného :) Proto je lepší si danou věc napsat sám a s takovou UX, o které seš přesvědčen, že je správně.

OndrejSlamecka
Člen | 41
+
0
-

Oboje je určené k něčemu jinému :o) Chceš-li spravovat jednoduchý web, naklikej ho ve wordpressu, potřebuješ-li funkčnost kterou WP nemá, napiš to v Nette. Z pohledu vrstev je Wordpress nad Nette → Wordpress by šel na Nette postavit, naopak to nepujde.

Na nedávném projektu (musím se pochlubit, dalo to zabrat – Koktail.sk :o) jsem šáhl až na okraj možností wordpressu (zajímavá zkušenost :o), ale kdybych to měl psát na Nette, musel bych veškeré funkce pro správu obsahu dělat sám – a proč dělat něco co už tu je?
Máš-li zájem, v nejbližších dnech by měl Patrik Votoček vydat CMS postavené na Nette s názvem Nella.

Editoval OndrejSlamecka (30. 12. 2009 18:41)

v6ak
Člen | 206
+
0
-

Jo, Nella, pokud jsem to dobře pochopil, by měl být „takový jednoduchý wordpress“ na Nette. Asi půjde rozšiřovat lépe než WP. Asi to bude celkem rozumný kompromis. Uvidíme.

Roman Ožana
Člen | 52
+
0
-

Musím se taky připojit. Wordpress a Nette jsou dvě zcela rozdílné věci. Srovnávat je prostě nelze, ale přesto:

S Wordpress mám dobré zkušenosti. Baví mě dělat stránky postavené právě na tomhle blog/cms systémů. Baví mě psát pluginy. Baví mě psát template.

  • uživatele se v něm naučí rychle „klikat“ (vytvářet stránky, spravovat web, soubory atd.)
  • pluginy se dají vytvářet relativně jednoduše spousta jich je už hotových
  • template se dá vytvořit za pár hodin
  • skoro vše si můžete upravit podle sebe – silné API
  • překlad pomoci Gettext
  • silná komunita
  • atd.

To jsou prostě jasná pro, ale existují také proti:

  • echo „obsah není oddělen od formy“
  • update jsou až příliš časté
  • bezpečnostní chyby – díky oblíbenosti aplikace se na ně přichází brzo, jenže právě kvůli oblíbenosti WP se vyplatí napsat robota/spamera případně cokoliv dalšího, co bude tyto chyby využívat
  • občas narazíte – musíte tvrdě doprogramovat spoustu kódu, protože se vším se prostě nepočítalo
  • atd.

Nette mám ještě raději než Wordpress. Baví mě na něm totiž úplně všechno. Jak z toho ven? Já to řeším tak, že obojí kombinuji. Tuhle silnou dvojku jsem použil koncem roku pro přepsání svého Wordpress Real Estate pluginu. Velmi se mi to osvědčilo, až bude čas, něco o tom napíšu na blog

Všechno si můžete naprogramovat sami, ale