Contributte – killer balicky pro/nad Nette

před 2 lety

Felix
Nette Core | 902
+
+25
-

Pekny den vsem!

Mozna nekteri z vas uz zaregistrovali, ze tu vznikla organizace Contributte. Jsem moc rad, ze tam nejsem sam, uz se ke me pridalo vice lidi.

Co se neveslo do Nette

Mym cilem, resp. jeden z cilu teto organizace, je vytvorit skvele balicky (nadstavby) nad jiz oficialnimi Nette balicky. Neco ve smyslu, „co se neveslo do oficialnich Nette balicku, ale presto je super“. Ne vsechno totiz patri do frameworku a @DavidGrudl to spravne drzi striktne a co nejtenci. Od toho tu jsou komunitni projekty.

Oficialni nette balicky jsou napr: nette/di, nette/latte, nette/database, nette/forms a dalsi…

Podobne je to u Contributte, contributte/di pridavajici specialni featury do nette/di a obdobne pro dalsi balicky. Nechceme z toho udelat tluste rozsireni, podobne jak je tomu treba u FOSUserBundle, ale pridavat featury souvisejici jenom s danym balikem. Contributte/di by mel mit jenom zavislost na nette/di, maximalne nette/utils, ktere je stejne vsude. Pro ostatni nadstavby plati to stejne.

Symfony integrace

Dalsi z mych cilu je pohodlne zapojeni balicku ze Symfony.

Nebudeme si nalhavat, v Symfony jsou nektere povedenejsi balicky jako Console nebo EventDispatcher. Rada z nas je vyuziva primo nebo ma svoje integrace a nebo v neposledni rade pouziva Kdyby. Nesmime zapominat na Arachne, mozna mene zname, ale take velmi kvalitni.

Do nedavna tu Kdyby nemelo konkurenci, mozna z respektu, tezko rict. Mel jsem mensi vyhrady k temto skvelym knihovnam od @FilipProcházka, tak jsem se pokusil vytvorit konkurenty v podobe contributte/console a contributte/event-dispatcher. Snazim se zase min to nejtenci zavislosti a nejtenci integrace. No, vsak, mrknete sami.

Rest of the World

V contributte by se nemely objevit jenom nadstavby/rozsireni oficialnich Nette balicku nebo Symfony integrace, ale take urcite nejpouzivanejsi knihovny, napr. na logovani, crony, eventy, amqp a dalsi.

Konkretne contributte/logging rozsiruje Tracy logger a zvlada treba posilat zpravy do Slacku (implementovano na zkousku), brzy bude implementace pro Sentry a predpokladam i miniaturni zacleneni Monologu.

Contributte academy

Uplne nejvetsim cilem je zapojeni ostatnich vyvojaru. Vytvoreni urcitych standardnich rozsireni. Filipovo Kdyby se tomu celkem priblizilo, ale rad bych sel jeste dal. Rad bych budoval.

Pral bych si, aby se zapojovali i zacatecnici, nebali se rict, neumim to pouzit, pomozte mi nebo mam napad, ale bojim se ho rict nahlas. Tohle bych hrozne rad odboural, protoze kazdy napad stoji za vyslechnuti. Casto se mi stava, ze se ptam na veci, ktere jsou jasne, mozna i pokladam doterne dotazy schvalne, jenom abych to pochopil veci do detailu. (@DavidGrudl muze potvrdit, ze pri psani dokumentace, se casto ptam jako bych s nette delal poprve)

Muzete se spolehnout, ze se vam to pokusime s klukama v Contributte maximalne ulehcit, abyste ziskali potrebne znali a zkusenosti. A jednoho dne si vytvorili vlastni killer-sadu knihoven do Nette.

Ne vsichni jsou zacatecnici, je tu cele rada profi vyvojaru, kteri maji svoje balicky na svych profilech. Ted tu mluvi napr. o @matyx a jeho Guzlette, ktery se pripojil jako jeden z prvnich do Contributte organizace. Aktualne pracujeme na slouceni Guzlette pod Contributte. Nesmim zapomenout na @PavelJanda a je ho don't say his name, aktualne vyjednavame zda-li se cast knihoven z ublaboo nepresune pod Contributte. Pavel ma vsak ke sve znacce citovy vztah, tak to budu muset nejak vykompenzovat, co takhle cestna pozice „Captain Awesome“? V neposledni rade je s nami @chemix, bily kouzelnik, ktery se rad pripoji ke kazde organizaci podporujici Nette, cas od casu nam radi co vylepsit a jak zacilit na zacatecniky.

Budeme moc radi, pokud se k nam pridate, ackoli vam nemuzeme slibit, ze vsechny vase knihovny budou razem pod novou organizaci, i tak to ma podle nas cenu. Podilet se jednotne na vyvoji, sdilet svoje know-how, promenit virtualni pratele za realne.

Jak se zapojit? Napiste mi nejlepe zde na foru, bude to prvni otevreny krok. Kdo by si nebyl jisty, tak klidna na Slacku Pehapkari (https://pehapkari.slack.com)[nick @felix].

Co a kde sledovat?

:-)

Editoval Felix (10. 8. 2017 10:22)

před 2 lety

Felix
Nette Core | 902
+
+5
-

Contributte

Prehled vsech balicku. Jednotlive ukazky jsou v repozitaru playground.

Nette nadstavby

Package Popis
contributte/utils :sparkles: Extra contrib to nette/utils (@nette)
contributte/application :sparkles: Extra contrib to nette/application (@nette)
contributte/latte :sparkles: Extra contrib to nette/latte (@nette)
contributte/security :sparkles: Extra contrib to nette/security (@nette)
contributte/mail :sparkles: Extra contrib to nette/mail (@nette)
contributte/http :sparkles: Extra contrib to nette/http (@nette)
contributte/cache :sparkles: Extra contrib to nette/caching (@nette)
contributte/di :sparkles: Extra contrib to nette/di (@nette)
contributte/database :sparkles: Extra contrib to nette/database (@nette)
contributte/routing :sparkles: Extra contrib to nette/routing (@nette)
contributte/bootstrap :sparkles: Extra contrib to nette/bootstrap (@nette)
contributte/forms :sparkles: Extra contrib to nette/forms (@nette)
contributte/tracy :sunglasses: Tuned Tracy Bars/Panels/BlueScreens for easy-developing

Symfony

Package Popis
contributte/console :boom: Best minimal console (symfony/console) to Nette Framework (@nette)
contributte/console-extra :recycle: Nette-based console commands for latte, DIC, MVC, security, utils and many others.
contributte/event-dispatcher :boom: Best events support (symfony/event-dispatcher) to Nette Framework (@nette)
contributte/event-dispatcher-extra :recycle: Nette-based Symfony events for application, presenter, form, latte, templates, security and many others.

Nextras

Package Popis
contributte/nextras-orm-generator :wolf: [experimental] Nextras\ORM entity generator
contributte/nextras-criteria Criteria Expression for Nextras\ORM + Nextras\DBAL (@nextras)
contributte/nextras-orm-events :wolf: Doctrine-like events for Nextras ORM
contributte/nextras-orm-query-object :wolf: Query-objects for Nextras ORM

Nette forms

Package Popis
contributte/wordcha :exclamation: Word based captcha (security) for Nette Framework \ Forms (@nette)
contributte/seznamcaptcha :exclamation: Seznam captcha (security) for Nette Framework \ Forms
contributte/live-form-validation :no_entry: Nice client-side live form validation for Nette Forms.
contributte/reCAPTCHA :bangbang: Google reCAPTCHA (security) for Nette Framework \ Forms

Datagrid

Package Popis
contributte/datagrid :muscle: DataGrid for Nette Framework: filtering, sorting, pagination, tree view, table view, translator, etc
contributte/datagrid-elasticsearch-data-source Elasticsearch DataSource for Ublaboo\DataGrid

API

Package Popis
contributte/api-router-project Example starter project for ublaboo/api-router
contributte/anabelle Api documentation generator (JSON-RPC / REST)
contributte/api-router RESTful Router for your Apis in Nette Framework – created either directly or via annotation
contributte/api-docu Documentation generating for ApiRouter routes – awesome runtime documentation
contributte/middlewares :boom: Middlewares / Relay / PSR-7 support to Nette Framework (@nette)

PSR

Package Popis
contributte/psr3-logging :dizzy: PSR #3 [Logger Interface] to Nette Framework (@nette)
contributte/psr6-caching :dizzy: PSR #6 [Caching Interface] to Nette Framework (@nette)
contributte/psr7-http-message :dizzy: PSR #7 [HTTP Message Interface] to Nette Framework (@nette)
contributte/psr11-container-interface :dizzy: PSR #11 [Container Interface] to Nette Framework (@nette)

Cool

Package Popis
contributte/mailing :mailbox_with_mail: Sending emails with pleasure and prepared templates.
contributte/logging :boom: Universal logging support to Tracy / Nette Framework (@nette)
contributte/neonizer :wrench: Collection of useful scripts for manipulaton with NEON files. Support composer pre-install / post-install events. Set/get parameters, validate files.
contributte/scheduler :hourglass: PHP job scheduler (cron) with locking for Nette Framework
contributte/contributte :heart: Contributte organization structure / RFC / Team
contributte/website :squirrel: Contributte Website & Docs

Ostatni

Package Popis
contributte/dev :godmode: Set of tools for development / debugging (@nette)
contributte/codeception :arrow_forward: Integration of Nette Framework to Codeception.
contributte/social :fries: Social plugins (facebook, twitter, google) for Nette Framework
contributte/latte-email :point_right: Email protection for emails in Latte templates
contributte/dummy-events :repeat: Ultra simple events system for Nette Framework
contributte/latte-parsedown-extra :tractor: Parsedown (markdown) template parser for Nette \ Latte (@nette)
contributte/deployer-extension :horse_racing: FTP deployment (by @dg) extension for Nette Framework
contributte/generator-nette :man: Yeoman & Nette Framework
contributte/blogette :postbox: Blogging platform
contributte/image-storage Image storage for Nette framework
contributte/phpdoc :boom: Enhanced PHPdoc to Nette Framework with annotations (@nette)
contributte/model :boom: View-Model + Model-View layer to Nette Framework (@nette)
contributte/facebook :yum: Tiny Facebook SDK 5.x integration to Nette Framework
contributte/mobilni-platby :moneybag: MobilniPlatby.cz for Nette Framework
contributte/advisories :punch: Collection of Contributte/Nette advisories
contributte/fio :euro: Fio API integration for Nette Framework
contributte/server-timing :watch: Server Timing API profiling for Nette Framework
contributte/playground :books: Examples / tutorials / tips / samples → sandbox for @contributte

Editoval Felix (30. 5. 2018 10:42)

před 2 lety

enumag
Člen | 2128
+
0
-

O contributte/cache jsem měl vědět dříve. Opraveno. Díky za Arachne mention. :-)

V textu máš drobné typo: “Nette\Application udalosti do Symfony\EventDispatcher (onLogin, onLogout)” – má být Nette\Security.

před 2 lety

Felix
Nette Core | 902
+
0
-

enumag napsal(a):

O contributte/cache jsem měl vědět dříve. Opraveno. Díky za Arachne mention. :-)

V textu máš drobné typo: „Nette\Application udalosti do Symfony\EventDispatcher (onLogin, onLogout)“ – má být Nette\Security.

Opreveno. Skvely, ze jsi to rovnou pouzil. Mam radost. :-)

před rokem

Felix
Nette Core | 902
+
0
-

Sestavil jsem malou roadmapu pro contributte/monolog, ktery puvodne vyvijel @mrtnzlml, https://github.com/…log/issues/3, aktualne je tam zavislost na kdyby/monolog, ale tomu bychom se chteli casem vyhnout.

Nejake rady a tipy?

před rokem

CZechBoY
Člen | 3312
+
+3
-

@Felix docela by mě zajímalo (jako neuživatel doctrine :D) jestli neplánuješ nějakou stabilnější Doctrine podporu v Nette. Kdyby/Doctrine tu samozřejmě je, ale už není kompatibilní např. s nette/robot-loader3.0

Editoval CZechBoY (27. 10. 2017 20:31)

před rokem

Felix
Nette Core | 902
+
+4
-

@CZechBoY Na Doctrine uz pracujeme, muzes mrknout na Nettrine (https://github.com/nettrine).

před rokem

Tomáš Votruba
Moderator | 1154
+
+1
-

@CZechBoY Podobné dotazy se kolem mě množí. V Nettrine zatím ORM bohužel není, tak odkazuju na nejtenší implementaci, kterou jsme používali v Lekárna.cz.

před rokem

Isigarek
Člen | 74
+
0
-

Ahoj, tento nápad se mi velice líbí a chtěl bych se zapojit. Jak přesněji bych tohoto mohl dosáhnout? :)

před rokem

Felix
Nette Core | 902
+
0
-

@Isigarek Napis mi na Gitteru (https://gitter.im/f3l1x) a domluvime se.

před rokem

Isigarek
Člen | 74
+
0
-

Napsáno :)

Felix napsal(a):

@Isigarek Napis mi na Gitteru (https://gitter.im/f3l1x) a domluvime se.

před 10 měsíci

Felix
Nette Core | 902
+
0
-

Aktualizoval jsem prehled balicku.