Jak přimět větší firmy podporovat open source

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
David Grudl
Nette Core | 8136
+
0
-

Je skvělé, že uživatelé open source jsou ochotni, pokud je vyzvu například bannerem, přispět na vývoj open source projektu. Moc si toho vážím. Loni to zafungovalo skvěle, donations za pár týdnů byly větší, než za šest let předtím.

Co ale naprosto neumím a nevím jak získat, je podpora od větších společností, kteří mají na Nette postavené úspěšné výdělečné projekty. Přitom právě jejich podpora (či nepodpora) je pro projekt rozhodující.

Celkem chápu, že problém bude v tom, že vývojářské a finanční oddělení firem tvoří jiní lidé s jinými zájmy. Otázka je, jak ty správné osoby ve firmách k podpoře open source motivovat. Napadá vás způsob?

Nebo se připomenout firmám jinak?

Co by naopak mohlo být překážkou?

Díky za nápady!

(Ptal jsem se i na Devel.cz)

newPOPE
Člen | 648
+
0
-

Ahoj,

no to je zaujimava otazka. Celkom suhlasim z hlavnym dovodom a to, ze tam sedia ludia ktori riesia uplne ine veci v ramci firmy. Pride mi to nieco ako ked sa zacne hovorit o testovani. Zvacsa s tym nemaju problem vyvojari ale ti ktori projekt „riadia“. Dolezite potom je ako im to spravne vysvetlit. Cize je len na tych vyvojaroch ake argumenty daju na stol aby to ti „managerisy“ pobrali.

Takze by som na to siel podobne. Notifikovat ludi ktori ten nastroj pouzivaju v ramci firmy a ti by mali notifikovat ludi „hore“ aby sa na to prispelo (ved nejaky rozpocet na nastroje a chod timu mat musia). Tym ze je to dobrovolne a projekty im zarabaju tak nevidim problem aby sa par tisic (czk :D) posunulo na open source.

Tak isto musia platit za licencie ktore open source (zadarmo) nie su. IDEcka, servery, cloudy, …

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
+17
-

Já myslím, že ten model, který ty chceš (tj. firmy ti dají peníze a nechtějí za to nic kromě dobrého pocitu zpět), je dlouhodobě špatně udržitelný. Nette se (IMHO) používá především v menších firmách, které málokdy mají rozpočet na sponzoring. Můžeš zkusit osobně obejít těch pár velkých, ideálně nadnárodních firem…


Osobně mi z dlouhodobého hlediska přijde udržitelnější ten klasický open-source model, tj. Nette jako brand zvýší tržní hodnotu službám okolo a z toho nárůstu zisku zaplatíš to ostatní. Na jednu stranu je to děsně debilní (když by Nette školil někdo jiný, tak část zisku nedá na vývoj Nette), na druhou stranu takhle „divně“ open-source business většinou funguje. Tj. ideální next-step je podle mě založit s někým, kdo rozumí businessu, normální (na zisk orientovanou) firmu, která kromě v současnosti nabízeného školení rozšíří portfolio služeb o konzultace a placený support, a zkusit sehnat investora.

Namespace
Člen | 77
+
0
-

Mě osobně se celkem líbí myšlenka certifikace. ZendSymfony to nabízí. Díky tomu, že se Nette stalo v ČR prakticky standardem PHP programátora by o to mohl být i zájem. Bohužel to generuje práci navíc.

Brát peníze ze školení, co pořádá @DavidGrudl mi přijde jako nesmysl. Je to jeho čas/práce. Kdyby se ale certifikace přehodila na nějaké školící středisko, tak by to mohlo být celkem přínosné, ne? Pokud si teda neřeknou o 60% odměnu z ceny certifikátu.

norbe
Backer | 405
+
+9
-

Co takhle zkusit vybírat peníze na konkrétní účely? Říct je potřeba tolik a tolik aby bylo na provoz serveru, tolik je potřeba aby byl prováděn častěji release, na revizi dokumentace, quick-startu apod. To jsou věci, které by mohli sloužit jako argumenty proč je potřeba přispět…

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+1
-

@norbe mohli bychom zkusit udělat na nějakém českém kickstarter klonu udělat na něco sbírku. Nebo začít vypisovat inzeráty na https://www.bountysource.com/ a udělat na nette.org stránku kde bude jejich přehled.

Pavel Kravčík
Člen | 1182
+
+2
-

A co nějaké „certifikace“. Někdo z Nette foundation přijede do firmy (pár dní?), projde kódy (zběžně), dá školení, ukáže zajímavé věci, vyfotí se s ředitelem, dá papírek, že firma je Nette pozitivní. Firma zaplatí člověka a jako bonus něco Foundation.

Firma si může vystavit do ročenky, že jsou „schválení“, můžou to ukazovat klientům, že používají tohle a tohle a že to mají posvěcené od NF zatímco konkurenci to bastlil nějakej Jarda z fóra, který ani neumí

formátovat otázku.
bazo
Člen | 620
+
+3
-

kzk_cz napsal(a):

A co nějaké „certifikace“. Někdo z Nette foundation přijede do firmy (pár dní?), projde kódy (zběžně), dá školení, ukáže zajímavé věci, vyfotí se s ředitelem, dá papírek, že firma je Nette pozitivní. Firma zaplatí člověka a jako bonus něco Foundation.

Firma si může vystavit do ročenky, že jsou „schválení“, můžou to ukazovat klientům, že používají tohle a tohle a že to mají posvěcené od NF zatímco konkurenci to bastlil nějakej Jarda z fóra, který ani neumí

formátovat otázku.

nie som si isty, ci by takouto certifikaciou nejaka firma vobec presla…

Pavel Kravčík
Člen | 1182
+
0
-

Proto je v uvozovkách. V podstatě by to bylo jen něco jako – vyfoť se s Davidem a dostaň nálepku. :)

chemix
Nette Core | 1296
+
+9
-

Osobne si myslim ze certifikaty nejsou tou cestou, Defakto certifikace funguje jiz dnes :) zajdes k Davidovi na skoleni a mas certifikat ;-) (poznamka pro me, dat si to na profil :D)

Ja s touto myslenkou ziju asi kratsi dobu nez @dg dejme tomu tak 9 mesicu, a stale nevidim, ze by se neco poradneho narodilo, tak snad to nebude jak se slonim mladetem

Co jsem ale za poslednich 9 mesicu zjistil, kdyz jsem se snazil ziskavat penize na poradani PoSoboty, tak firmy penize maji a rady je daji na dobrou vec, ale… Ale musi se za nima primo prijit a rici si o ne… je to samotne nepadane (az na vyjimky a diky za ne). Asi maji pocit ze to vse funguje tak nejak samo, ale kdyz jsem rekl ze potrebuji tolik a tolik a je to na to a na to, tak jsem neoslivil jednu a rekl si o raketu, ale tri a rekl si o castku, kterou bezne davaji mesicne za toaletni potreby(mozna desetina co davaji za kafe :D) a rekace? Pro me byli uzasnym prekvapenim, „tak malo?, radi podporime opensource produkt co denne pouzivame“ (ajine…)

Myslim si ze na otazku jak primet vetsi firmy, ti tu nerekne nikdo nic kloudneho dokud si neudela maly pruzkum primo v tech firmach. A nepotrebujeme si povidat s vyvojarema z firem, ale s lidma co maji v kapse penezenku. Asi by pomohla nejaka osvetova „inforgrafika“ jak pomaha pouziti frameworku ve firme usetrit mesicne desetitisice a pokud to tak ma fungovat nadale tak je treba z usetrenych desetitisic presunou tisice nekam na podporu. (imho tohle se netyka jen nette)

Z tech realistictejsich napadu co v hlave drzim tak jsou dva asi co me stale bavi, nerikam ze to jsou ty ktere by „primely vetsi firmy podporovat opensource“ v takove mire co by bylo treba, ale je to vykop aby se o fw povidalo i jinde nez zde na foru, na posobote nebo na sitepoint.com ;)

  1. Job board. Vim ze tu na strankach je forum, ale ruku na srdce, hlavu na klavesnici, hlavu do dlani … 80% z nabidek jsou napsane tak ze je to udes cist… spise takove kamaradske, „ahoj hledame nekoho kdo s nama bude delat weby, ps ftp nepouzivame“ … Nechci delat konkurenci jobs.cz a jinym, ale mozna v tomhle vice zapracovat, zamerit se na copy, udelat nejake sablony, pripadne i online testy pro uchazece, pripadne se domluvit s nekym (startupjobs?) kdo by s timhle pomohl a sabnout se napul. Protoze co si budem povidat, pripravit neco na inzeraty neni otazka hodiny. Navic je to vec co firmy bezne pouzivaji, nabizeji 3 mesicni platy vyvojare pokud jim ho dohodis a stane se na delsi cas soucasti jejich teamu (odhad 75k-210k?)

… moznost uspechu? tak 30%

  1. vybrat kacky na hithitu na napsani „knizky“, Problem je ze se musi u knizky potkat ten kdo tomu rozumi, ten kdo tomu nerozumi a ten kdo umi psat (a ten kdo to pak prelozi, a reviduje a a a). Stoji to mrte mrte moc casu a je s tim srani jak nevim s cim :) kdyz si rekneme o 1.000.000 tak baj voko to je 25MesicoCloveka pri cene (400,–/na zkraceny uvazek) kdyz nepocitam tak 100.000+ co se vyplacaji na kampan(zaplatit lidem co se o to postaraji), propagaci apd…

pri bezne cene 450 za knihu je to 2222 lidi co by si ji museli chtit predobjednat, a ted otazka je to hodne nebo malo? Nepocitam tam treba firmy co prispejou jednorazove 10.000,– a pozvem je na krest knizky… i tak zbyva hromada, dejme tomu 50 firem posle 5000 a 10 firem posle 10.000. tisic 500 lidi posle 450 na knizku a dejme tomu 100 lidi posle 200 na podporu knizky.

100.000,-
250.000,-
225.000,-
 20.000,-
---------
595.000,-

zbytek bude cekat az se knizka objevi ke cteni a mozna po precteni poslou 50,– jako vsimne … asi nema knizku nevydavat jako open source, jelikoz tak jako tak by se objevila na uloz.to

je tam hromada prace, hromada organizovani a hromada promenych co to muzou posrat.

… moznost uspechu? tak 25%

Ale stale to neresi to „domaci zvykani“, to ze budou $$$ na vyvoj a udrzovani fw. Pro tuhle odpoved, a hlavne pro napady si holt budeme muset zajit do firem osobne. Zkusim se zeptat nekde konkretne a za cas se ozvu s odpovedi…

Editoval chemix (29. 6. 2015 9:36)

David Grudl
Nette Core | 8136
+
0
-

@chemix Výběr peněz na Hithitu neřeší základní problém: firmy přispívat nebudou.

Chtěl bych se je pokusit oslovit přímo, jak píšeš. Přemýšlím:

  • které firmy oslovit (nemám totiž seznam firem používajících Nette)
  • koho ve firmě oslovit
  • a co vlastně chtít / nabídnout

Pokud se mi podaří najít dostatek firem, které budou každý měsíc sponzorovat Nette ve výši „toaletních potřeb“ výměnou za zveřejnění odkazu a loga na stránkách (nebo něco takového), bude to ideální. S variantou, že by se našel nějaký generální sponzor, nepočítám, PHP framework není zajímavý pro významné technologické firmy.

Další možností by bylo nabízet nějaký support za paušál, ale to by fungovalo, pokud by to bylo vnímáno jako určitá forma sponzoringu. Jenže se obávám, že pokud u nás bude někdo platit za support, tak se ho bude snažit i maximálně využít a tedy nepůjde o sponzoring (tj. já se budu věnovat poradenství ještě víc než dosud a financování Nette to neřeší).

Nápad s infografikou je super. Pojďme to trošku rozvinout. Jak firmám doložit, že jim Nette šetří peníze a proč je mají podpořit?

norbe
Backer | 405
+
0
-

@DavidGrudl A co říkáš na můj návrh? Podle mne každá firma pociťuje nedostatky frameworku někde jinde a pokud jí dáš možnost přispět právě na to co jí pálí, určitě se tomu bránit nebude. Ostatně sám píšeš že nevíš, co firmám nabídnout, proč je prostě nenechat vybrat co potřebují ve frameworku vylepšit a nechat jim to proplatit. Podle mého by tenhle model fungoval dobře jak na ty firmy, tak na jednotlivé přispěvatele..

Pavel Kravčík
Člen | 1182
+
0
-

@norbe: Můžu Ti říct, že u nás ve firmě nás v Nette trápí přibližně 0 a přesně 0 věcí. :)

Nováčky většinou trápí (máme externisty teď) záčátek Nette/quickstart/dokumentace, ale to se snad vyřeší tím, že jim to vysvětlím já a pak stejně mají hotové vzory pro další práci. Takže ani to firmu netrápí.

Co opravdu trápí firmu jsou možná doplňky. Některým změnám v Grido/YetORM bychom se asi nebránili, ale dokážeme existovat bez toho s malou nádstavbou. Tady už by se možná dalo o penězích uvažovat, ale nesouvisí to vůbec s Nette.

David Grudl
Nette Core | 8136
+
0
-

@norbe vývoj Nette je zjednodušeně řečeno:

  • vývoj nových features
  • opravování bugů
  • psaní dokumentace
  • vývoj a údržba infrastruktury (web, fórum, atd…)

Tohle musí jít tak nějak ruku v ruce. Rozdělovat to na dílčí části by bylo možné, ale šlo by jen o marketingový trik. Věnovat se je potřeba všemu.

Pavel Janda
Člen | 977
+
+2
-

@chemix „Nechci delat konkurenci jobs.cz a jinym“

Já bych naopak tuto myšlenku rozvinul. V ČR se vývoj webů staví převážně na Nette, to je fakt. „Dobrý den, Chci PHPčkařit.“ „Umíš Nette? Tak jo.“

Jelikož tomu tak je už nyní, pokládal bych to za kruciální. Pokud Nette nechce něčemu konkurovat, tak nemůže chtít získat fondy na financování vývoje.

Odtud by ale nemohly pramenit majoritní podíly příspěvků.

Infografika a kurzy jsou fajn, ale též odtud nemohou jít velké částky.

FIRMY: „Tak hele, Pepo, ty stavíš firmu na Nette. Ale když nebude mít Nette na vývoj, půjde Nette do háje.“ Nevěřím, že by Pepa nepřispěl. Ano, chce to seznam firem.

SEZNAM FIREM: Nevěřím, že je nutný. Napadá mě toto: Firma Pepy daruje Nette 50 chechtáků na vývoj. Jiná firma víc. Na stránkách Nette by byl žebříček a pár nejštědřejších firem by bylo vidět. Nemusí to být seznam firem, může to být 20 triček do firmy podepsané Grudlem, může to být cokoliv podobného.

Firmy chtějí být vidět. Mohou ukázat klientům: „Ták a tady jsme vedeni u nejpoužívanějšího frameworku – to znamená, že to děláme dobře..“.

norbe
Backer | 405
+
+1
-

@DavidGrudl Chápu že výše jmenované musí jít ruku v ruce, ale ten výběr peněz může být nastaven jinak. Třeba řekneš že na vydání té a té verze je potřeba X tisíc. Nebo že další měsíc bude potřeba Y tisíc aby mohl vývoj bez problému pokračovat. Pokud bude vyjmenováno co se daný měsíc/verzi upraví vylepší tím líp. Umím si to prostě ze svého pohledu mnohem lépe obhájit než to, že půjdu za někým ve firmě a budu chtít proplacení PRO verze (u které si navíc nebude firma moci určit kolik je ochotná příspět).

David Grudl
Nette Core | 8136
+
0
-

Měsíčně potřebuji necelých 100t, aby bylo možné realizovat zamýšlené věci (Chemix to spočítal na o dost víc, ale berme těch 100).

Donations tvoří 5t měsíčně. Nějakou kampaní by se dali zvednout, ale to je vždy jen nárazové. V podstatě se dá říci, že donations jsou v potřebném rozpočtu zanedbatelnou částkou.

Ideál je najít menší počet sponzorů, které by po určitou dobu (např. půl roku) těch 100t společně investovali. Takové sponzorství je třeba vyjednat osobně.

Anebo velký počet menších sponzorů (např. 50 firem po 2t). Tohle už se dá těžko vyjednávat osobně.

norbe
Backer | 405
+
0
-

Tak co kdybychom to alespoň zkusili tímto modelem, než se začnou vymýšlet jiné varianty ala Nette Pro. Ostatně už v nette pro vlákně se začala řešit tato alternativa. Pojďme to tedy odzkoušet a zkusit si říct zezačátku třeba o peníze na čtvrt roku. Ty by jsi si odzkoušel jestli se ty peníze dají vybrat tímto způsobem. Ostatní zase to, že se fw nějakým způsobem posouvá správným směrem a pokud uvidí že jo, nevěřím že v dalším čtvrtletí nezopakují platbu.

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Anebo velký počet menších sponzorů (např. 50 firem po 2t). Tohle už se dá těžko vyjednávat osobně.

Dle mého názoru je to nejlepší cesta. Pro firmy, které pouští do světa 50 Nette projektů ročně, je 5 000 měsíčně nic. A takových firem je tu dost. Nebudou s tím mít problém.

Souhlasím s rozdělením donation stránky, jak psal vedle @FilipProcházka. K tomu přidat jasné důvody a na ty firmy v pár bodech zamířit hledáček.
Potom bys měl ideálně zformulovat email, který právě těm 50 (250) firmám pošleš.

Co tedy vytvořit druhé vlákno, kde ti pošleme vizitky firem (našich/pro které pytlíkujeme)?

Věřím, že je to lepší cesta, než vytvořit větev Nette Pro.

Editoval Beton (16. 7. 2015 9:15)

David Grudl
Nette Core | 8136
+
0
-

Vizitky firem by byly super, skutečně žádný seznam nemám.

Jen jsem skeptický k oslovení emailem. To je potřeba řešit buď telefonicky nebo osobně. Objíždět celou republiku ale nemůžu, takže bych potřeboval vyvolat iniciativu od někoho zevnitř.

chemix
Nette Core | 1296
+
0
-

rozepsal jsem se k tomuto+pro na: https://forum.nette.org/…st-pro-nette?p=2

Tomáš Jacík
Člen | 146
+
0
-

@DavidGrudl Ještě furt exituje pozemní pošta (klasický papírový dopis) :-) Zatím to není tolik vnímáno jako spam, tak bych to zkusil. Přihoď i pár Nette nálepek pro programátory a bude to ok ;)

martinox
Člen | 10
+
0
-

Proč by měly firmy na Nette přispívat?

U nás se jako první řešilo, jestli je framework placený. Ty byly automaticky zavrženy, protože „nejsou peníze“ a tak se nějakým způsobem vybral jeden z neplacených, shodou okolností Nette.

Když do firmy přijde dopis od Davida, ať firma něco zaplatí, budou na to všichni koukat jak puci, protože tím se framework v myšlení šéfů přesune do kategorie „placený“ a automaticky se škrtne.

Přitom třeba za školení se v klidu zaplatí tisíce. Jde to z jiné hromádky, každý nějaká školení stejně musí vyčerpat a bere se to jako úplně normální.

Podle mě se musí peníze pro open-source získat na přidružených službách. Frameworků zdarma je hromada, tak proč by kdo platil? I když změna frameworku ve výsledku stojí ohromné peníze, ale vysvětlujte tohle manažerům.

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

martinox napsal(a):

Když do firmy přijde dopis od Davida, ať firma něco zaplatí, budou na to všichni koukat jak puci, protože tím se framework v myšlení šéfů přesune do kategorie „placený“ a automaticky se škrtne.

Myslím, že toto je nemsysl. Jistě, budou se tak chovat firmy s jedním zaměstnancem. Ty jsou ale o dost dále z hledáčku.

Teď k tomu výběru „jakéhokoliv“ frameworku: Dnes tvoří síto potencionálních zaměstnanců drtivé většiny „PHP firem“ otázka „Umíte Nette?“. Nette je tedy v ČR 1, zastoupené mimořádným počtem použití a 2, českou komunitou.

Editoval Pavel Janda (22. 7. 2015 15:54)

martinox
Člen | 10
+
+2
-

Jen říkám, jak to chodí u nás – ve finanční korporaci se stovkami zaměstnanců. Interní vývoj v IT oddělení. Tady zdravý rozum neplatí. Placený (tím méně uzavřený) framework je tu fuj fuj (zlý vendor lock-in), zatímco externí firmě klidně platí 2300 na hodinu za vývoje microsite ve Wordpressu :)

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

Pakliže bychom se ale bavili o firmách, které primárně vyvíjí weby na Nette, nemyslím, že by tam byla stejná situace.
U firmy, která dělá primárně něco jiného, to chápu.

Editoval Pavel Janda (22. 7. 2015 16:28)

ondraondra81
Člen | 82
+
-2
-

Davide podle mě je několik řešení.
Když se na to podívám z pohledu majitele firmy, tak peníze jen tak pro nic za nic se mě dávat nechtějí. Je třeba za ně nabídnou nějakou protihodnotu / přidanou hodnotu.

od boku mě napadá:

1. pro podporu vývoje.
vytvořit třeba seznam nových možných features/komponent (nějakou roadmapu vývoje Nette) atd.. nebo nevím čeho a říct: na to a to potřebuji tolik a tolik času/peněz abych to mohl udělat. pokud to chceš/potřebuješ = dej penize do kasičky – po vybrání částky se implemntuje.

2. placený support! / garantovaná oprava bugů – to je to co firmy chtějí. čas jsou peníze – pokud dělají pro klienta něco co má deadline a na něčem se zaseknou ⇒ ztrácí čas ⇒ potřebují pomoc ⇒ přicházejí o peníze ⇒ rádi zaplatí

support by mohl být i klidně nějak odstupňovaný
lvl 1 – komunitní pomoc zkušenými Nette guru – s nějakou garantovanou odezvou + třeba nějaké tutoriály/screencasty
lvl 2 – grantováná pomoc fixace problému – opět nějaké guru – v paušálu x hodin měsíčne + cena za další hodiny

lvl 3 – onsite help – opět nějaká guru pomoc – ale přímo u klienta ve firmě – definována hodinová sazba – platba za držení pohotovosti (podle garantovaného renspose time)

3. PR a Marketing pro firmy – něco ve smyslu – na podporu Nette (semináře, konferece, PR články) potřebuji tolik a tolik = budete vidět tam a tam tak a tak – případně bude tam mít tolik a tolik prostoru pro vaší prezentaci.

4. Kniha! chci ji a jsem ochoten za ni zaplatit :) Patřím asi menšinu, ale já bych za knihu o Nette klidně zaplatil až 2tis (samozřejmě záleží na tom jak moc by byla obsáhlá a kvalitní :)
asi je to dáno právě né moc dobrou dokumentací :)

5. nějaký produkt pro nás malé :) něco co by stálo 99 – 199 kč / měsíc (a třeba sleva na 999 za rok :))
ať už jsou to pak hodnotné tutoriály, webcasty – nebo něco podobného :)

nemám tušení kolik lidí v tuto chvíli používá Nette, ale 99Kč nikoho nezrujnuje :) a když by nás bylo třena 500 tak je to hnedy 50K měšíčně.

ale je to vlasně pořád to samé dokola. u opensource se vydělává na supporu nebo nějaké přidané hodnotě nikoliv na produktu jako takovém.

na produktu jako takovém se dá vydělat jen jeho licencováním a to by v tuto chvíli byla pro Nette cesta do pekel :(

BTW: kdyby David přihodil platitelům/sponzorům nějakou slevičku na jeho školení… :)