Ukázková aplikace – zklamání z Nette

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
luk007
Člen | 6
+
0
-

Ahoj, s Nette začínám, pročítám tu návody, komenty pod návodama, půlka odkazů nefunguje. Quickstart má špatný popis… Komunita mizivá, v podstatě jen ČR. Vývoj alespoň po prvních dvou dnech zkoumání mne přijde dost zdlouhavý.

Nějak tomu Nette pořád nemůžu přijít na chuť. Než to vzdám úplně, chci se zeptat existuje nějaké FUNKČNÍ A AKTUÁLNÍ demo, kde bude základní aplikace s formulářema, datagridem, nebo si všechno musím v Nette psát sám? Představoval bych si nějaké takovéhle demo:

http://www.yiiframework.com/…p/site/login

Asi jsem zmlsanej, ale nechci vytvářet 2dny zakladní aplikaci, která umí načíst/zobrazit/upravit data z db o pár tabulkách…

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Funkční by měl být anglický quickstart, ten český nikdo neudržuje.

llook
Člen | 407
+
0
-

Kromě anglického quickstartu fungují ještě tyhle příklady: https://github.com/nette/examples

Jinak tvoje pozorování jsou celkem přesná. Nette je stále velmi lokální záležitost, vývoj je pomalý, dokumentace slabá, doplňků málo. Výhoda oproti ostatním frameworkům je rozšíření v ČR.

Mysteria
Člen | 797
+
0
-

Díky ti za vytvoření tohohle tématu. Já sám s Nette dělám, no, asi půl roku, takže aplikaci v něm dokážu napsat už bez problémů a momentálně se snažím proniknout do takovejch pokročilejších věcí, návrhové vzory a celkově se naučit v Nette psát nějak na vyšší úrovni.

Každopádně co se týká začátků, měl jsem to podobně jako ty se startem. Po týdnu jsem chtěl skončit, naštěstí jsem měl člověka, který odpovídal na moje dotazy (které mimochodem byly i v dokumentaci :D), takže jsem to nějak překonal a pak už studoval sám. Osobně jsem se nejvíc asi dozvěděl z https://doc.nette.org/cs/ sekce příručky vpravo. Ale bez toho člověka v začátku bych to taky asi vzdal.

Každopádně co konkrétně bych vytknul na tomhle fóru, je že mě osobně připadá, že se tu řeší zejména pokročilé věci. Často tu jsou různé 5 vrstvé modely a podobné věci, neříkám že je to špatně, určitě proč ne. Ale naopak když se podívám na nějaké začátečnické dotazy, tak tam ty odpovědi jsou horší. Třeba teď konkrétně tohle: https://forum.nette.org/…e-v-databaze

Jedinej příspěvek na odkaz do dokumentace a ještě na něco, co mu nebude fungovat, když to má celý špatně. To, že má ukázaný kód špatně, už nikoho nezajímá. Ano, je to prakticky jeho chyba, všechno tohle je v dokumentaci, je to jeho problém, že to neumí číst. Ale co když to třeba viděl a jenom to nepochopil? Já v začátcích taky dost věcí nechápal. A teď si to vemte, nikdo mu tam nepomůže, tak se na to vykašle. A tohle je cílem? Asi by nemělo ne. Takže tam nakonec musím radit já, i s tím, že mu třeba neradím, nejlepší možnou variantu, jak to udělat, ale alespoň to bude funkční a posunout o úroveň výše později. Vím, že vás to možná otravuje, takovýhle stupidní dotazy, ale tím jste vlastně sami proti sobě. Je fajn, že tu ze středně pokročilého uděláte profesionála, ale když nepomůžete začátečníkům, tak časem nebude z koho dělat profesionály.

Jinak osobně kromě tohohle pocitu jsem s fórem spokojen, na moje dotazy jsem vždycky dostal odpověď, která mi pomohla, nebo navedla k řešení. :)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

@Mysteria: Ono to s těmi radami není úplně jednostranné ;)

@llook: dokumentace je výborná, tutoriály jsou slabé ;)

luk007
Člen | 6
+
0
-

Díky za odpovědi.

Jenom mi tak napadá k čemu pak tedy framework, který už je na světě relativně dlouho, ale zdá se že vývoj ustrnul. Přínos v podobě již hotových věcí téměř žádný. Myšlenka na počátku asi dobrá, ale tam to končí.

Pokud tedy budu chtít napsat aplikaci v Nette, stejně to znamená, že budu psát jak blázen. Napíšu si své komponenty – neb těch pár co je v české verzi mně asi nespasí, nehledě na to, že u většiny vývoj skončil před dvěma roky, některé jsou zabugované, dema nefunkční.

A až se tímhle prokoušu tak budu mít celkem použitelnej framework. Nebo se na to vybodnu a sáhnu rovnou po něčem lepšim :)

Ještě edit: Když se tedy rozhodnu, že budu s Nette pokračovat, neb je to přání mého zákazníka. Je lepší studovat české či anglické tutoriály?

Editoval luk007 (22. 11. 2013 8:02)

HappyFace
Člen | 162
+
0
-

NETTE som sa tiez zacal lepsie venovat nedavno ale to co odneho som ocakaval to takmer do bodky aj splnil.
Rozsiritelnost, rychlost, spolahlivost a jednoduchost. :)

romiix.org
Člen | 343
+
0
-

luk007 napsal(a):

Jenom mi tak napadá k čemu pak tedy framework, který už je na světě relativně dlouho, ale zdá se že vývoj ustrnul. Přínos v podobě již hotových věcí téměř žádný. Myšlenka na počátku asi dobrá, ale tam to končí.

Pokud tedy budu chtít napsat aplikaci v Nette, stejně to znamená, že budu psát jak blázen. Napíšu si své komponenty – neb těch pár co je v české verzi mně asi nespasí, nehledě na to, že u většiny vývoj skončil před dvěma roky, některé jsou zabugované, dema nefunkční.

To je asi večný problém komunitného vývoja. Týmto istým som sa prelúskaval zbytočne dlho aj ja a rovnako so mnou asi veľká časť používateľov Nette. Je to proste o tom, že David všetko sám nestíha (logicky) a teda nejaká časť práce má byť vykonaná komunitou. Tam to naráža na ochotu komunity.

  • Nedostatky alebo ťažko pochopiteľné odseky dokumentácie si uvedomí iba začiatočník a ten to do poriadku nedá, lebo je proste začiatočník. Pokročilý používateľ by to vedel (u|o)praviť, ale už nevie ako, keď jemu to tak vyhovuje, resp. on to už aj tak nepotrebuje.
  • Vo fóre sa reálne vyriešilo historicky už takmer všetko. Napriek tomu sa tu objavujú stále znovu a znovu duplicitné témy. Nie doslova, ale je ide v nich približne o to isté. Začiatočník, ktorý sa dostatočne neorientuje položí nejakú takúto otázku a časom každého ochotného omrzí dookola odpisovať prakticky to isté. Ak v sebe nájde tú silu a použije Google namiesto pýtajúceho a vloží do fóra odkaz na iné vlákno fóra alebo dokumentácie, je to považované za dosť netaktné. Ale nie je netaktné zneužívať ústretovosť komunity iba preto aby som nemusel stráviť pár minút vyhľadávaním navyše? Toť otázka:)
  • Kvalitné doplnky píšu kvalitný programátori. Kvalitný programátori majú často dosť inej práce ako napr. udržovať doplnky pre vetvy Nette ktoré nepotrebujú, riešiť námety na zlepšenie doplnkov ktoré nepotrebujú, písať dokumentáciu k doplnkom ktorú aj tak nepotrebujú, … Veľká vďaka výnimkám!!!
  • Veľkým prínosom pre komunitu by podla mňa bolo vydanie knihy po každej výraznej stable verzií (0.9, 2.0, 2.1, …). Žiaľ toto nemá kto napísať. Stálo by niekoho kto sa v Nette dokonale vyzná stovky hodín práce – priveľká investícia. Ale keď vedela CZ komunita okolo Ubuntu vydať vlastnú knihu, možno by to šlo aj tu.

Trochu by asi pomohol Flattr na fóre a portále s doplnkami. Možno by to aspoň trošku (skutočne iba trošku) viac motivovalo tých naj. Nie každému stoja desiatky hodín mesačne za dobrý pocit a zvýšenie ega:) Znovu Vďaka výnimkám…

Ještě edit: Když se tedy rozhodnu, že budu s Nette pokračovat, neb je to přání mého zákazníka. Je lepší studovat české či anglické tutoriály?

Dakde som sa dočítal, že EN dokumentácia je primárna, ale ja osobne tam nemám potrebu nič hľadať keďže je „všetko“ potrebné na CS.

saimons
Člen | 293
+
0
-

Ja jsem naopak rad ze vyvoj Nette uz neni tak rychlej jako pred nakym rokem a vice se dba na zpetnou kompatibilitu. Je docela narocne pak udrzovat vetsi aplikace na nejnovjejsi verzi. Mozna ten nodostatek rozsireni je dan tim, ze Nette je moc rychle ve svem pokroku, clovek neco napise a za pul roku aby udrzoval uz vice verzi a za dva roky uz se na to vykasle, protoze je to narocne. Na druhou strnu Nette umi nektere veci co treba konkurecni fw jeste ne. Ve volne chvili studuju Spring a reknu ti, ze tam udelat prvni stranku je asi 10× slozitejsi pro zacatecnika nez na Nette, predpoklada se tam docela pokrocila znalost programovani.

Jiří Nápravník
Člen | 710
+
0
-

saimons: ad rychlost vývoje: no upřímně poslední větší verze je 2.0, která byla vydána v březnu 2012, což je opravdu celkem pomalý vývoj. Ostatně vedle je vlákno, „Vydání Nette 2.1 do konce roku“ a kde se plánovalo, že se to vydá do konce roku 2012, a ono budeme rádi když to bude do konce roku 2013:-) Dělal jsem v Zendu a tam ZF1, byly desetinkové verze (1.1,1.2) každou chvíli, ale pořád se držela zpětná kompatibilita, jen kdo chtěl používat nové věci mohl. Nevím jak to je teď, protože po vydání ZF2 jsem utekl, ale ten byl vypuštěn někdy letos, ale má už verzi 2.2.5.

Srovnání se Springem, či s jakýmkoli jiným Java frameworkem nejde s PHP frameworky srovnávat, v Java EE kdykoli něco napsat byl porod.

saimons
Člen | 293
+
0
-

@Jiří Nápravník: No prave driv ta zpetna kompatibilita v Nette schazela, ale ted s 2.1 to snad bude mnohem lepsi co sleduji. Ale pamatuji si prechod z 0.9 na 2.0.5 a to bylo na prespani cele app (mozna to bylo i trochu mejma zkusenostma z te doby).

Nadruhou stranu napr. DI v Jave je nekdy z roku 2008, kde v te dobe bylo Nette? :)

Jiří Nápravník
Člen | 710
+
0
-

No tak u přechodu na major verze se to dá očekávat. Ostatně tak to právě pak bylo i u Zendu, ve verzi 1 byla zpětná kompatibilita, no a pak když se přešlo na 2, tak to bylo už předem známo, že ot bude překopané od základu. No a nová verze se mi teda moc nelíbila a tak se pro mě Netteřina stala jasnou volbou:-)

luk007
Člen | 6
+
0
-

Já jsem do php přišel z Javy, aplikace jsem psal v kombinaci Wicket/Spring. Když jsem se rozhod před asi 3rokama pracovat na sebe, tak první projekt, který jsem vzal jsem se rozhod napsat v PHP. Hlavně kvůli nasazení. V té době jsem o PHP fw nevěděl vůbec nic, ale chtěl jsem programovat co nejvíc MVC, co nejmíň řešit prkotiny a mít co nejrychlejší framework s co nej podporou. Poté co jsem procházel různé diskuze a benchmarky jsem skončil u YII a musím říct, že opravdu nelituju.

K Nette se dostávám teď, jak jsem už psal, na přání zákazníka. A je to asi jako sednout z Ferrari do Trabanta… :)

Možná přeháním. Ale zas až tak moc možná ne. Nette by dle mne prospělo zmrazit českou mutaci komunity a všechno začít jet striktně v angličtině a tlačit se ven. Jinak za dva roky o Nette nebude vědět vůbec nikdo až na pár česko-slovenských zoufalců. A teď mne ukamenujte :))

Každopádně díky za podněty! Třebas nakonec i já přispěju k tomu, aby Nette neumřelo :)

llook
Člen | 407
+
0
-

luk007 napsal(a):

Jenom mi tak napadá k čemu pak tedy framework, který už je na světě relativně dlouho, ale zdá se že vývoj ustrnul. Přínos v podobě již hotových věcí téměř žádný. Myšlenka na počátku asi dobrá, ale tam to končí.

V roce 2008 by ti většina PHP programátorů řekla, že framework je zbytečnost. Od těch ostatních bys nejčastěji slyšel, že si píšou vlastní framework, nebo že čekají, až vyjde Zend.

Tehdy působilo Nette jako zjevení. Bylo o hodně lepší, než konkurence a ten náskok si udrželo ještě pár let. Proto ho tolik lidí začlo používat, bohužel jen samí Češi a Slováci. Ve světě o něm nikdo nemluvil a svět si sám nevšiml…

Přijde mi, že v posledních letech svůj technologický náskok dost ztrácí. Už bych neřekl, že je výrazně lepší, než Symfony. Dneska bych spíš řekl, že je skoro tak dobré, jako Symfony a v něčem možná i lepší. Každopádně v dokumentaci, tutoriálech, podpoře nebo doplňcích výrazně horší. Ale kdo už ho umí, tomu tohle tolik nevadí a těch lidí je u nás dost.

Ještě edit: Když se tedy rozhodnu, že budu s Nette pokračovat, neb je to přání mého zákazníka. Je lepší studovat české či anglické tutoriály?

Anglické. Poslední asi dva roky je tu snaha prezentovat Nette primárně anglicky, takže se teď i dokumentace píše v první řadě anglicky.

saimons napsal(a):

Ja jsem naopak rad ze vyvoj Nette uz neni tak rychlej jako pred nakym rokem a vice se dba na zpetnou kompatibilitu.

Dbá se na zpětnou kompatibilitu stabilní verze. Ale ta už je tak stará, že už i konzervativnější vývojáři přechází na vývojovou verzi 2.1…