odkazy v komponentách a SEO

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
drakul
Člen | 37
+
0
-

Nikdy jsem si neuvědomil, že systém vytváření odkazů v komponentách způsobuje duplicitní obsah stránek.
Např.: máme stránku s profilem uživatele, na stejné stránce máme další 2 komponenty – anketu a RatingContol na hodnocení vzhledu jeho profilové fotky :)

Problém:
odkaz na profil uživatele : example.com/user/Frantisek-Dobrota
ale při kliknutí na RatingControl: example.com/user/Frantisek-Dobrota/?rating-id=1&rating-beautyvolume=2&do=rate
obdobná situace nastane při kliknutí na odkaz v anketě

Výhoda těchto odkazů je v tom, že uživatel není přesměrován „mimo profil uživatele“, aby mohl hlasovat, diskutovat, …

Nevýhoda je ale právě v duplicitě odkazů, která ve výsledku snižuje page rating.

Napadá mě odkazovat z komponenty „mimo profil“ např.: example.com/rating/?do=rate&rating-id=..... , nevýhodou je však potřeba pamatovat si nějaký backlink, kterým uživatele následně vrátíme zpět. Takže je to vyhánění čerta ďáblem, protože místo ?rating-id=...... tam bude ?backlink=_xyz

Nenapadá někoho nějaké jiné řešení?
Díky

Editoval drakul (31. 5. 2012 10:10)

hAssassin
Člen | 293
+
0
-

nemelo by se tohle resit spis pres signaly te dane komponenty nez pres pres action? A v handle po zapoictany hlasu pak presmerovat na zpatky na $this? Pak se ti tam ty parametry vubec do adresy nepromitnou a budes furt na profilu uzivatele…

drakul
Člen | 37
+
0
-

re hAssassin: já to řeším přes signály, omylem jsem to zapomněl uvést odkazy ve správném tvaru. Problém je v tom, že i ten signál se registruje jako odkaz – tzn. example.com/user/Frantisek-Dobrota/?do=rate&rating_id=..... a následné přesměrování example.com/user/Frantisek-Dobrota se registrují jako dva duplicitní odkazy, protože mají stejný obsah.

ricco24
Člen | 141
+
0
-

Ak to riešiš presmerovaním stránky

example.com/user/Frantisek-Dobrota/?do=rate&rating_id=....

na

example.com/user/Frantisek-Dobrota

tak že po vykonaní toho čo sa má vykonať komponenta zavolá redirect. Tak to google nepovažje za duplicitný obsah.

mkoubik
Člen | 728
+
0
-

A která 2 URL mají stejný obsah? Já tam vidím jen example.com/user/Frantisek-Dobrota. U toho URL signálu snad vyhledávač pozná, že je to přesměrování a nijak ho nezpracovává. Ale pokud bys chtěl, můžeš si pro klid duše ke všem odkazům na signály přidat rel="nofollow" (na který stejně vyhledávače kašlou :-).

drakul
Člen | 37
+
0
-

Aha, tak omlouvám se za mylnou informaci. Přesměrování provádím pouze pokud

if($this->isAjax()) ... // provede se akce + invalidace
else ... // provede se akce + přesměrování

Problém je tedy asi především a AJAX scripty. Jak to ale řešit? Když dám přesměrování i do AJAXe, tak tím ztratím jeho krásu ne ?

ricco24
Člen | 141
+
0
-

Ak spracovávaš signál ajaxovo tak sa ti URL nemení. Jedine že by si do nej schválne pridával nejaký hash.