Nette licence, volný software, autorská práva a všechno okolo

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
nanuqcz
Člen | 822
+
0
-

Ahoj, už delší dobu přemýšlím nad věcma okolo open-source, přečetl jsem pár článků (i tady na nette.org), pročetl pár zdejších vláken a pořád v tom nemám jasno.

Myšlenku volného software chápu takto: Každý, kdo má přístup k projektu a jeho zdrojovým kódům, je může dále rozšiřovat, prodávat, nebo měnit, pokud toto všechno umožní i tomu, komu projekt dává k dispozici.

Jenže v praxi jsem narazil na některé komplikace s vlastnickými právy, s myšlenkou otevřeného software a s tím, jak jsem pochopil jednotlivé licence (Nette, GPL, BSD):

  1. Když pracuju ve firmě, a napíšu tam nějaké zdrojáky (obyčejné, bez frameworku), tak na tyto zdrojáky má vlastnické autorské práva jen ta firma. To jsem si už zjistil :-)
  2. V tomto bodě nastává můj největší problém s Nette a obecně s open-source licencema. Dejme tomu, že pracuju ve firmě a postavím u ní aplikaci nad Nette. Mám přistup ke zdrojákům a tyto jsou open-source, takže je můžu použít i pro sebe?
  3. Něco jen ohledně Nette licence: Pokud vím, neměl bych Nette odstranit z hlavičky X-Powered-By: Nette Framework. Můžu tam ale něco přidat? Stylem X-Powered-By: Nette Framework, Nazev mojeho super CMS.
  4. Podle https://nette.org/cs/license je Nette svobodný software. Když se ale rozhodnu pro můj projekt použít Nette licenci (https://nette.org/cs/license), nevidím tam zmínku o tom, že bych musel dát zákazníkovi přístup ke zdrojákům. Pak to ale nemůže být svobodný software, ne? Vím, že PHP se nekompiluje, takže zákazník zdrojáky stejně dostane, nic mi ale nebrání je zhnusit nějakým minifikátorem, apod., takže budou pro další editaci nepoužitelné.
  5. Pokud si pro svůj projekt, postavený na Nette, vyberu BSD licenci, musím ke zdrojákům přidat Copyright © 2004, 2011 David Grudl ?? To pak bude vypadat, že aplikace není moje, ale Davida Grudla. Viz. https://nette.org/cs/license, první odrážka.
  6. A snad mě neukamenujete za otázku, která se nijak netýká Nette :-) Když mám vlastní firmu (nebo živnostenský list), a prodám někomu mojí aplikaci (obyčejnou, bez použití frameworku a bez použití nějaké licence), kdo má tady vlastnické práva (dále šířit zdrojáky, upravovat, prodávat tuto aplikaci)? Ten, komu jsem jí prodal? V tom případě plno firem porušuje zákon, když jeden CMS prodává X-krát jen s jinou šablonou vzhledu :-) Jde mi o nejjednodušší případ, kdy já klientovi nahodím na server můj systém, on mi dá peníze a tím je vše hotovo (bez nějaké smlouvy apod.)

Díky moc za objasnění a za názory

Editoval xxxObiWan (17. 4. 2011 14:29)

Aurielle
Člen | 1281
+
0
-

Odpoveď na několik tvých dotazů zároveň: New BSD licence je jedna z nejvolnějších licencí. Text, na který se odvoláváš, se týká pouze licencovaného díla (tedy Nette) a jeho odvozenin. V případě, že tedy vyrobíš/upravíš/rozšíříš Nette, tak ho nesmíš vydat pod názvem Nette, ale zároveň musíš zachovat původní copyrighty. To, co si na Nette postavíš (tedy tvá aplikace), je zcela na tobě a i licence je plně v tvojí režii.

Naproti tomu GPL licence svazuje, pokud v aplikaci použiješ něco licencovaného pod GPL, měl bys dle licence licencovat i ostatní zdrojové kódy pod GPL a tím pádem umožnit jejich šíření. (V této části si nejsem jistý, ale nějak takhle to je. Prostě nemůžeš použít v ne-GPL aplikaci GPL část a zároveň nedat k dispozici svoje zdrojáky.)

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-
  1. pokud to tak máš ve smlouvě
  2. to že stavíš aplikaci nad open source knihovnou ještě automaticky neznamená že i samotná aplikace je open source (jsou licence které to vyžadují nicméně Nette je pod BSD a ta to nevyžaduje)
  3. hlavičkami jsou myšleny hlavičky zdrojových souborů (né HTTP). takže X-PoweredBy mužeš klidně odstranit / změnit
  4. Někdy od začátku tohoto roku zněnilo Nette licenci na BSD a GPL. Nette licence je tedy už neplatná nemusíš se o ní zajímat. Zbytek viz odpověď v bodě 2
  5. Pokud se bude jednat o tvé zdrojáky nemusíš (pokud by se jednalo o zdrojáky kterými by jsi chtěl přispět přímo do Nette měl by jsi)
  6. prodáváš zmožené dílo – „kopii“ (je to stejné jako u CD/DVD/BD/knížky – pokud není uvedeno jinak neměl by zákazník dílo šířit dále)
Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Nesouvisí to úplně s položenými otázkami, ale stále mi na českém internetu chybí web, který by srozumitelně vysvětlil problematiku licencí na reálných situacích, které mohou nastat. Pokládat jednotlivé dotazy na fóra většinou nedává smysl, protože vám nevěřím, že tomu rozumíte :)

nanuqcz
Člen | 822
+
0
-

Jan Tvrdík: Souhlasím, taky už jsem takový web hledal a nenašel.

xxxObiWan napsal(a):

  1. Když pracuju ve firmě, a napíšu tam nějaké zdrojáky (obyčejné, bez frameworku), tak na tyto zdrojáky má vlastnické autorské práva jen ta firma. To jsem si už zjistil :-)

Patrik Votoček napsal(a):
pokud to tak máš ve smlouvě

Z toho, co jsem zjistil já, to tak platí i pokud se o tom ve smlouvě nic nepíše. Jsem zaměstnancem firmy XX, a tak jsou moje výsledky jejím majetkem (má na ně tzv. autorská práva vlastnická) a mě náleží pouze autorská práva osobní (firma musí komukoli přiznat, že jsem autorem zdrojáků, pokud na to přijde – ale nic víc). Pokud bych chtěl, aby to bylo jinak, tehdy by to muselo být popsané ve smlouvě se zaměstnavatelem. Bohužel už nemám odkaz, kde jsem tohle četl, ale pamatuju si to jistě.
Jenom mě zaráží fakt, že jakmile pro stejnou firmu vytvořím stejný software na živnostenský list, je situace najednou úplně opačná a na zdrojáky mám vlastnické práva já. (podle toho, co jsi napsal v bodě 6)

gmvasek napsal(a):
To, co si na Nette postavíš (tedy tvá aplikace), je zcela na tobě a i licence je plně v tvojí režii.

Takže můžu na Nette postavit CMS a udělat z něho uzavřenou aplikaci, „prodat“ ho zákazníkovi bez možnosti třeba upravovat kód?

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

xxxObiWan wrote:

gmvasek napsal(a):
To, co si na Nette postavíš (tedy tvá aplikace), je zcela na tobě a i licence je plně v tvojí režii.

Takže můžu na Nette postavit CMS a udělat z něho uzavřenou aplikaci, „prodat“ ho zákazníkovi bez možnosti třeba upravovat kód?

Nikomu nemůžeš nikdy zakázat upravovat kód, ale můžeš mu smluvně zakázat další přeprodej té aplikace. Bez smlouvy si nejsem jist, kdo má jaká práva.

Vojtěch Dobeš
Gold Partner | 1316
+
0
-

Ten web asi skutečně chybí, nicméně tohle mi přijde jako docela dobrý přehled: http://zdrojak.root.cz/…ycejne-lidi/.

na1k
Člen | 288
+
0
-

vojtech.dobes, ano, jedno z těch lidštějších vysvětlení, co se dají najít. Pořád mi tam ale chybí hromada situací ze života.

A kdybyste snad někdo měli známého právníka a ten web jste stvořili, nezapomeňte na donate button, rád kliknu. Tohle je totiž oblast, která mě už delší dobu trápí a nejtragičtější je domlouvat si podmínky se zaměstnavatelem, kdy ani jeden přesně nevíme, co si ne/můžeme dovolit ne/ošetřit :-(

nanuqcz
Člen | 822
+
0
-

Patrik Votoček napsal(a):

  1. prodáváš zmožené dílo – „kopii“ (je to stejné jako u CD/DVD/BD/knížky – pokud není uvedeno jinak neměl by zákazník dílo šířit dále)

Tak tohle asi nebude pravda :-( viz.:

http://zdrojak.root.cz/…ycejne-lidi/:
„Majetková autorská práva většinou patří rovněž autorovi, s výjimkou případů, kdy takové dílo vzniklo na zakázku“