Aplikace pro Quickstart – brainstorming

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Proč by měl quick start používat Nette\Image? Vždyť je to na použití naprosto jednoduchá třída. V quick startu by se čtenář měl naučit takové ty věci jako MVP, formuláře a tak.

redhead
Člen | 1313
+
0
-

Souhlas.

srigi
Nette Blogger | 558
+
0
-

Suhlasim s gawanom. Blog je vhodny preve preto, ze sa da v nom pokracovat. Je mozne pridavat dalsie fnce (napr. Search, multilang, twitter feed) – to novacika velmi taha.

RSS citacka je taka jednoucelovka, kde novacik nebude vediet co tam ma dalej doprogramovat.

+1 pre blog/CMS.

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Je potřeba si ujasnit účel quick startu.

  1. Přijde člověk, který zvažuje používat Nette. Tak ho ohromíme desítkami užitečných funkcí ve frameworku (Mail, Image, …).
  2. Přijde člověk, který se chce naučit používat Nette. Jasně a stručně mu vysvětlíme základy.

Řekl bych, že b je správně.

Panda
Člen | 569
+
0
-

gawan napsal(a):

… každý by chcel vedieť „best practice“ a základ dobre navrhnutého CMS v nette, aby si ho mohol ďalej dopĺňať vlastnou funkcionalitou.

Možno ako quickstart by mohla byť nejaká zjednodušená verzia nelly alebo niečoho podobného s ukážkou ako správne písať rozšírenia a takto by si komunita mohla časom vytvoriť vlastné kvalitné CMS. Zdá sa mi, že je dobré, keď sa robí niečo praktické, čo by sa aj dalo využiť, nielen „akademický“ príklad, potom si to bude mať každý chuť aj vyskúšať naprogramovať.

Na to není v quickstartu místo. Aplikace by měla být jednoduchá a jít přímo k jádru věci, pokud bych měl správně navrhovat systém, na kterém půjde postavit kvalitní CMS, tak těch několik kapitol, do kterých se má QS vejít, zaplním jen tím návrhem.

Ano, bylo by dobré mít něco, v čem půjde dál pokračovat, ale zase toho prvotního návrhu nesmí být moc.

A jen tak mimochodem – pokud chce komunita vytvořit vlastní kvalitní CMS, co jí brání ho vytvořit? Je k tomu opravdu potřeba quickstart, který je určen hlavně začátečníkům?

Jak říká Honza Marek – B je správně.

westrem
Člen | 398
+
0
-

Honza Marek napsal(a):

Je potřeba si ujasnit účel quick startu.

  1. Přijde člověk, který zvažuje používat Nette. Tak ho ohromíme desítkami užitečných funkcí ve frameworku (Mail, Image, …).
  2. Přijde člověk, který se chce naučit používat Nette. Jasně a stručně mu vysvětlíme základy.

Řekl bych, že b je správně.

Ano b) je spravne. Podla mna su vsetky ostatne featuresy v Nette (Image, Mail, ..) vcelku jednoducho pouzivatelne a po chvilke sa s nimi clovek nauci robit. Naopak co robi problem zaciatocnikom je pochopenie principu MVP a casto si kladu prave tu otazku „Kam umiestnit toto?“, „Robim to dobre ked to pisem sem a takto?“.

Podla mna zakladom Quick startu by mala byt aplikacia (nech uz sa vyberie akakolvek), ktora

  1. ukazuje co a ako robit prave v Nette
  2. oboznamuje teda „citatela“ s nejakymi best-practise v Nette
  3. ukazuje funkcionalitu (nie Mail, Image, ..) ale
    • pouzitie modulov (na co sluzia, linkovanie, relativne, absolutne)
    • dobry navrh presenterov a view Presenter/View
    • rozdelenie pravomoci action a render metod (nejak pekne ukazat co sa ma robit v action a ako to zapada do cyklu presenteru a co kludne nacpat do render metody)
    • spravne pouzivanie formularov (ako vytvarat – tovarnicka, ako spracovavat data – onClick pripadne onSubmit eventy ..)
    • vyuzitie komponent (nejaka ukazkova komponenta s vlastnou sablonou, spracovanim signalu apod – aby si clovek povedal, aha toto nemusim robit natvrdo do 2 presenterov ale ide to spravit lahko ako reusable komponentu) (toto mne dost chybalo pri zacinani s Nette a stale v tom tak trochu tapem, ako ukazkova pekna komponenta je napr Davidov Visual Paginator)
  4. takyto quickstart je dobry z 2. hladisk
    1. zaciatocnik ziskava dobre navyky ktorych sa vo vecsine pripadov potom drzi dalej
    2. pokrocily user, ktory napr. ma bohate skusenosti s PHP ale prechadza na Nette z niecoho ineho rychlo vidi co a ako a kde spravit a moze mu to pomoct k rychlejsiemu prechodu (no novu Nette vieru :))
David Grudl
Nette Core | 8139
+
0
-

Od 1. 9. používá Twitter autentifikaci OAuth, pro kterou není nativní podpora v PHP a je třeba používat knihovny třetích stran. Z tohoto důvodu bych jej asi vyřadil.

Panda
Člen | 569
+
0
-

Myslím, že nebyl myšlen frontend pro Twitter, ale kolon Twitteru. :-)

22
Člen | 1478
+
0
-

Můžu se taky přidat s názorem?
Podle mě by QS měl sloužit stejnému účelu, jako jiné QuickStarty..
ať už vezmu QS pro Blender nebo skončím u QS pro PHP a Ajax. Tedy QS by neměl být ani tak příklad, jako spíš teoretický úvod do tvorby aplikací v OOP s využitím Nette.

Jestli bude QS rozpitvaný Blog nebo jiná aplikace, je v podstatě úplně nepodstatné. Raději bych viděl Blog aplikaci v tutoriálech a z QS na ni eventuelně odkazoval.
Tedy do v QS bych raději uvedl pár příkladů mezi řešením problému v strukturovaném programování a jak to řešit v OOP a ještě rychleji s Nette.

QS by měl být spíše lákadlem a zdůvodněním pro čtenáře, proč přejít ze strukturovaného programování aplikací na OOP architekturu a proč k tomu využít právě Nette. Jestli tam nutně chcete mít aplikaci, tak spíš potom z důvodu vysvětlení OOP přístupu od klasiky nebo třeba nějaký typický příklad usnadnění práce.
Na Nette stejně většinou přechází lidi z klasickýho PHP a ne ze Zendu, takže bych to spíš zaměřil někam sem.

Takže předem je potřeba si spíš ujasnit, pro koho Nette vlastně je a tím pádem i QS? Je to:

  1. je to začátečník v PHP?
  2. je to člověk, který mastí aplikace bez OOP a chtěl by poskočit výše?
  3. je to člověk, který ovládá OOP základy a Nette chce používat jako kadeřník hřeben?
  4. je to profesionál, který už zná všechny běžné PHP frameworky a Nette mu chybí do počtu?

Domnívám se, že drtivá většina bude někde mezi variantou 2–3.

Co tím chci říct?
Jestli má být QS jen další komentovaná aplikace, tak je to jen další tutorial. Ona vůbec dokumentace celá je jaksi rozpolcená. Koukal jsem na např. na Texy a tam mi ty informace přijdou mnohem kompaktnější. Rozhodně chválím Nette API, ale dodnes se v něm plně neorientuji :-) a to je to, co je pro mě v dokumentaci jaksi problém a ani pozlacené QS to nevyřeší.

Existuje Příručka programátora, která je jistě užitečná a potřebná věc, ale často nemá návaznost na API.
Proč není API řešeno obdobně, jako jQuery API?

Já osobně bych tedy raději viděl okomentované API s příklady, než QS typu Blog aplikace. Tzn. dotáhnout příručku programátora do stavu, že z API mě to hodí na příklad z příručky programátora a opačně. To je jeden z hlavních problémů Nette, které má spoustu úžasných funkcí a vychytávek, ale o polovině z nich nemám ani tušení a zřejmě se o nich možná ani nikdy nedozvím, co mají dělat nebo dělají a to je asi špatně, stejně jako je špatně ztrácet hodiny času z testováním funkcí metodou pokus-omyl.

Například API pro interface IComponent https://api.nette.org/…mponent.html
K čemu mi to je, když nevím, kde můžu toto rozhraní použít?

Nešlo by aktivitu zaměřit spíše tímto směrem nebo mám nějakej zmatenej pohled a stanovisko?

Panda
Člen | 569
+
0
-

22 napsal(a):

Můžu se taky přidat s názorem?

Jasně!

Podle mě by QS měl sloužit stejnému účelu, jako jiné QuickStarty..
ať už vezmu QS pro Blender nebo skončím u QS pro PHP a Ajax. Tedy QS by neměl být ani tak příklad, jako spíš teoretický úvod do tvorby aplikací v OOP s využitím Nette.

Dovolím si oponovat. Pokud si přeložíme pojem Quick Start, dostáváme se ke slovnímu spojení „rychlý start“. A tak by to opravdu mělo být. QS by měl uživatele rychle a především názorně provést tvorbou první aplikace. Začátečník nechce číst dlouhé teoretické elaboráty o tom, proč zrovna Nette a co v něm je skvělého. On to chce vidět.

Onen teoretický úvod by měl být spíše první kapitolou nějakého průvodce.

22
Člen | 1478
+
0
-

Problém je, že v QS stejně nepokryješ všechny možnosti a v tutoriálech je už solidní výběr z aplikací + přiklady v distribuci. Tedy problém je spíš v chybějící teorii, nevím, jestli u mě nebo obecně, nikoliv v nedostatku komentovaných aplikací v Nette.

Panda
Člen | 569
+
0
-

22 napsal(a):

Problém je, že v QS stejně nepokryješ všechny možnosti a v tutoriálech je už solidní výběr z aplikací + přiklady v distribuci. Tedy problém je spíš v chybějící teorii, nevím, jestli u mě nebo obecně, nikoliv v nedostatku komentovaných aplikací v Nette.

Pokrýt všechny možnosti by ani nemělo být cílem Quick Startu. V QS by se měl člověk dle mého soudu rychle a hlavně prakticky seznámit se základními kameny Nette. A těmi kameny jsou Model, View, Presenter.

Pokud by se mi podařilo napsat nějaký obstojný QS, tak bych rád (pokud čas dovolí) pokračoval v psaní dalších příkladů a tutoriálů. Je tu spousta hezkých nápadů na aplikace a byla by škoda je nevyužít, takže teď se vybere jedna pro Quick Start a na některé další dojde řada později.

jakubkulhan
Člen | 55
+
0
-

Asi ještě upřesním, co jsem měl na mysli pod RSS čtečkou. Vycházím z kostry QuickStartu:

  1. Síla šablon: v presenteru se nasypou data do šablony ($this->template->channel = simplexml_load_file("https://forum.nette.org/cs/feed.php");) a v šabloně vypíšou ({foreach $channel->item as $item}…{/foreach}).
  2. Model a databáze: vytvoří se dvě třídy – Channel a Item. Channel bude zapouzdřovat jeden kanál, jeho název atp., bude umožňovat prozkoumávat kanál podle URL (zase s využitím SimpleXML a HTTP stream wrapperu), bude implementovat Iterator (bude se iterovat nad seznamem Itemů). Item zaopouzdřuje položku kanálu, obsahuje její název, text atd. Presenter se upraví, aby používal Channel a Item ($this->template->channel = Channel::discover("https://forum.nette.org/cs/feed.php");). Channel::discover($url) načte data z dané $url a z nich vytvoří novou instanci Channel. Ta nakešuje instance Item.
  3. Formuláře snadno a rychle: upraví se Channel, aby mohl kanály ukládat do databáze. V databázi bude uložen název kanálu (získaný z XML zdroje), URL a datum poslední přečtené položky. Presenter bude mít dvě akce – výpis všech kanálů (získá z databáze zavoláním metody Channel::getAll()) a výpis položek kanálu. K výpisu všech kanálů se přidá formulář pro přidávání. Ve výpisu položek kanálu budou dvě tlačítka – „obnovit“ a „označit za přečtené“. „Obnovit“ načte nové položky a uloží je do keše. „Označit za přečtené“ změní u kanálu v databázi datum poslední přečtené položky na tu nejnovější ve výpisu, vymaže všechny položky z keše a přesměřuje na výpis kanálů.
  4. AJAX: výpis kanálů a výpis jednoho kanálu se sloučí do jedné stránky. Výpis položek bude snippet a kliknutím na odkaz na kanál se zavolá server a snippet se překreslí správným výpisem s tlačítky „obnovit“ a „označit za přečtené“ pro daný kanál. Formulář pro přidávání kanálu se bude odesílat AJAXově, seznam kanálů se obalí snippetem a přidání kanálu aktualizuje tento snippet.
  5. URL a routování: přiznám se, že u tohodle moc nevím. Bylo by možné se vrátit zpět k nezAJAXovatělé aplikaci a tam upravit URL. Či říct „a teď si představte, že uživatel nemá Javascript“ a rozšířit aplikaci tak, aby fungovala i bez JS.

Implementačně to není vůbec nic složitého (s tím souvisí to, že je to funkčně chudé – ale je to QuickStart) – využívalo by to jen Nette, dibi a PHP věci (SimpleXML / zabudovaný HTTP stream wrapper).

A ne, RSS čtečku vážně nepotřebuju :-)

Nicméně souhlasím s tím, že pro nějaký QuickStart to není typická aplikace, a třebas pro to ukázání routování asi ani moc vhodná (i když on už není takový rozdíl ukazovat to na adresách typu /blog/muj-super-clanek, nebo /ctecka/http-forum-nette-org-feed-php).

A nemyslím si, že by QuickStart měl sloužit jako základ pro další aplikace. Jeho úlohou by mělo být ukázat, co se s frameworkem dá dělat. Víte, proč podle mě (mimo jiné) třebas u Railsů začínají blogem? Protože ActiveRecord. ActiveRecord je jedna z hlavním složek Railsů a místo toho, aby člověk psal SELECT title, content FROM articles WHERE id=1, napíše jen Article.find(1). Pro mě, když jsem zkouknul první screencast, tohle bylo hlavní lákadlo. Nette žádné ORM neobsahuje, proto bych se omezil na co nejmenší využívání databáze, její jednoduchost. U Nette jsou podle mě nejzajímavější šablony, formuláře a snippety, ty bych zdůrazňoval.

Ondřej Mirtes
Člen | 1536
+
0
-

Ja mam, mozna trochu mimozni, dotaz – proc jako tema pro quickstart nemuze poslouzit CD-collection?

Semik
Backer | 135
+
0
-

Ondřej Mirtes napsal(a):

Ja mam, mozna trochu mimozni, dotaz – proc jako tema pro quickstart nemuze poslouzit CD-collection?

Taky mě to už napadlo. Jako nápad to není špatný.

ic
Člen | 430
+
0
-

Já když jsem dělal první nette web jen abych se s tím naučil tak jsem dělal ‚zkracovač odkazů‘ http://bit.ly a další podobní… dneska má pomalu každý web svoji zkracovací službu. Ale i na ten quick start by se to mohlo hodit… je to jednoduché a dá se na to nabalit hodně dalších přídavných funkcí.

pekelnik
Člen | 462
+
0
-

Nápad na zkracovací službu není špatný… nadruhou stranu to není ani quick start – spíše takový ligthning start :) Na druhou stranu kdyby k tomu byl i sdíleč na clipboard a uploader obrázků… :)

Blizzy
Člen | 149
+
0
-

pekelnik napsal(a):

Nápad na zkracovací službu není špatný… nadruhou stranu to není ani quick start – spíše takový ligthning start :) Na druhou stranu kdyby k tomu byl i sdíleč na clipboard a uploader obrázků… :)

Zkracovač je příliš jednoduchý a rychlý? Podle mě zkracovač vůbec není příliš jednoduchý pro quick start aplikaci, a to ani v nejosekanější formě. Jeho problém by mohl být maximálně ten, že je to nudné a člověk si z toho neodnese tolik know-how pro psaní dalších aplikací.

Rád bych připomněl, že Davidův quick start byla tabulka naplněná daty, a sám si pamatuju, že než jsem to přečetl a zprovoznil, když jsem s Nette začínal, zabralo to skutečně hodně času.

Podle mě čím jednodušší, tím lepší… Není potřeba vytvářet kompletní aplikaci, na kterou si pak každý může navázat a přidat x featur. Přece jenom Django má taky „jen“ anketu a ten tutoriál rozhodně nepatří mezi krátké.

Editoval Blizzy (12. 9. 2010 18:01)

Cifro
Člen | 245
+
0
-

Wow, 3 strany threadu o brainstormingu pre QS. Za ten čas už by ten quickstart s blogom bol hotový :))

Ja som za blog alebo CMS.

ic
Člen | 430
+
0
-

Zkracovač je sice jednoduchý, ale dá se hodně ztížit, pokud by se už někdo nudil… dájí se udělat časově omezené odkazy, odkazy s omezením na počet průchodů, jen na určité IP, nebo naopak některé IP vyloučit, ochrana heslem a tak dále, s tímhle vším už by to trvalo mnohem déle, takže pokud by byl obyčejný zkracovač příliš jednoduchý, dal by se o něco obohatit.

Ondřej Mirtes
Člen | 1536
+
0
-

CD-collection, haló! :)

Blizzy
Člen | 149
+
0
-

Ondřej Mirtes napsal(a):

CD-collection, haló! :)

CD-collection (původně akrabat) je kopie jednoho z nejznámnějších Zend Framework tutoriálů: Getting Started with Zend Framework od autora Zendu, Roba Allena.

Editoval Blizzy (12. 9. 2010 18:18)

David Grudl
Nette Core | 8139
+
0
-

Cifro napsal(a):

Wow, 3 strany threadu o brainstormingu pre QS. Za ten čas už by ten quickstart s blogom bol hotový :))

Vůbec není od věci ty další nápady zpracovat, rád je přidám do distribuce do příkladů. Takže kdo budete mít chuť, klidně se do toho pusťte!

bojovyletoun
Člen | 667
+
0
-

Nápadu je kopa, příklady se dají sehnat z jiných framerorků Yii – hangman

PJK
Člen | 70
+
0
-

bojovyletoun napsal(a):

Nápadu je kopa, příklady se dají sehnat z jiných framerorků Yii – hangman

Jj, to je dobrá věc, na tom by se dalo krásně ukázat několik věcí. Možná to udělám…

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

tak tak nápadů jak něco udělat je … ale s realizací je to horší

Kurtas
Člen | 109
+
0
-

Zdar, toz jsem si rikal ze si dnes osaham nette. Reknu Vam rozchoit quickstart Todolist dle navodu je pomalu nadlidsky ukon pro nekoho kdo nette vydi poprve.

Stahl jsem si aktualni verzi Nette Framework 2.0-beta pro PHP 5.3 … vykopiroval sandbox a pustil se do toho … jen pripojeni dibi do DB mi vzalo pres 8hod! Bo syntaxe nastaveni config.ini (v nove verzi config.neon) neodpovida nove verzi, o tom ze musí byt „stejne odradkovani v config.ini“ v manualu ani carka ..... dale problem bootstrap kde se vola nova instance Nette\Configurator a diky tomu jak jsem jsem aspon pochopil Environment::getConfig(‚database‘) vracelo stale null :(

Fakt pakarna, po 12h jsem tuto primitivni app nerozhodil a dnes to vzdavam. Mozna je nette nejrychlejsi, nebezpecnejsi, ale taky bohuzel hodne spatne zdokumentovany aspon pro zacatecniky :(

Primlouvam bych se aby v kazdem novem releasu Nette bylo v examples funkcni TodoList

Vyki
Člen | 388
+
0
-

Kurtas napsal(a):
Fakt pakarna, po 12h jsem tuto primitivni app nerozhodil a dnes to vzdavam. Mozna je nette nejrychlejsi, nebezpecnejsi, ale taky bohuzel hodne spatne zdokumentovany aspon pro zacatecniky :(

Dnes údajně měla vyjít nová dokumentace. Jestli to dneska už nekplapne, tak by to ale mělo být v dohledné době. Jestli bude kvalitní rád si na ni počkám :o) Nesji v tom sám, kdo v tom má nyní trochu guláš. Dodělávam nyní jeden projekt a mám dev verzi ještě než se změnilo DI. Už to ani měnit nebudu, ale na tu dokumentaci čekám díky velkému množství změn také jako na slitování.

srigi
Nette Blogger | 558
+
0
-

Vyki napsal(a):

Myslim, ze dokumentacia sa bude tykat iba referencnej prirucky. Clanky asi nebudu predmetom Davidovej prace. Tie by sme mali dat dokopy my (napr. ja sa svoje clanky snazim preklapat na aktualne Nette a myslim, ze sa mi to celkom dari).

David Grudl
Nette Core | 8139
+
0
-

Dokumentaci vypustím někdy v noci, každopádně její součástí zatím nebude quick start.

Kurtas
Člen | 109
+
0
-

Kdyby nejaka dobra duse poopravila Quickstart pro aktualni verzi byl by to velky prinos pro vsechny novacky s Nette, ale i tak velke diky za aktualizaci dokumentace a upravy ostatni clanku!

Vyki
Člen | 388
+
0
-

srigi napsal(a):
Clanky asi nebudu predmetom Davidovej prace.

To je mi jasné. Mě jde spíše o zdokumentování nových záležitostí jako je konfigurace a DI.

Ani
Člen | 226
+
0
-

Možná by bylo nejlepší dát ten quickstart prozatím pryč, takhle je z toho víc škody než užitku.

Majkl578
Moderator | 1364
+
0
-

Za tu dobu, která uplynula od napsání tohohle QS se toho dost změnilo… Aktuálně by potřebovat zrevidovat a následně některé části kompletně přepsat nebo vyházet. Koncepčně mi ale přijde navržený dobře.

Chtělo by to tedy aktualizaci a dopsání posledních chybějících kapitol. Otázkou je, jestli dibi nahradit za Nette\Database nebo jej ponechat.

Jak bych měl trochu času, podíval bych se na to, pokud se do toho nikdo nepustí dřív (popř. se mnou). Tedy pokud David neplánuje vlastní. (Prozatím jsem tam přidal info hlášku.)

David Grudl
Nette Core | 8139
+
0
-

Uff, jsem nečekal, že zmergovat ty dvě databáze bude takový ojeb :-( Musím ráno na školení, tak to nebudu hrotit, dokumentace bohužel dnes ještě nebude.

Pavel Kouřil
Člen | 128
+
0
-

Pokud školíš dnes Nette, tak bys mohl použít základ školené aplikace zrovna pro QS, ne? :)

Editoval Pajka (2. 6. 2011 10:59)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Pajka: Po třech přečteních tvou větu stále nechápu.

loov
Člen | 49
+
0
-

Myslím že Pajka chtěl říct, že ta aplikaci kterou David použije na školení jako úvod do Nette, by se mohla použít v QS. Asi za účelem rychlé změny a aktualizace QS. Snad jsem to pochopil správně.

Pavel Kouřil
Člen | 128
+
0
-

To je tak, když se člověk probudí moc brzo a jde psát na fórum. :D

Jo, loov to pochopil správně.

Vyki
Člen | 388
+
0
-

Je pravda, že když jsem byl na Davidově školení, tvořili jsme Twitter. Nepřijde mi ten nápad k zahození. Kdyby ta aplikace obsahovala nové features a trochu se to pak ještě učíslo, určutě by to posloužilo dobré věci.

Darkry
Člen | 101
+
0
-

+1

Nette twitter – To se mi líbí asi nejvíc, jednoduché, rozšířitelné, ukazující krásně výhody nette, AJAX

todo-list – dá se na tom hodně ukázat a přitom je to jednoduché (možná ale až moc)

osobní organizér

rezervační systém – zajimavá myšlenka

Editoval Darkry (2. 6. 2011 16:50)

Felix
Nette Core | 1189
+
0
-

+1

  • issue tracker
  • aplikace pro podporu (dosta zajimavy, dalo by se tam toho hodne co ukazat)
  • rss ctecka
Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Tak se do toho pusťte, ty příklady se samy nenaprogramují a články samy nenapíší. :P

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

BTW proč je pro QS potřeba aplikace?

wodCZ
Člen | 49
+
0
-

Teoreticky hovořit v QS o tom, co by se mohlo kde možná jak použít mi příjde ne moc výhodné pro začátečníka. Pro mě osobně by byla aplikace v QS úžasná věc, na které by se ukázalo jak v praxi využít jaké funkce. Jak co funguje a jak se co aplikuje.
Nejnadšenější bych byl za nějaký screencast ze školení, ale to by asi nebylo moc výhodné pro pana Davida. Ovšem pro začátečníky s Nette by to byl nejlepší zdroj informací.

loov
Člen | 49
+
0
-

Honza Marek: na ukázce z praxe si snadno zapamatuješ co a jak funguje, kus textu je podle mě málo, prostě je dobré mít se na začátku o co opřít

Inkode: Tak si zaplať školení a jeď na něj…

Editoval loov (3. 6. 2011 7:20)

wodCZ
Člen | 49
+
0
-

loov: Jako student v prváku na střední těžce seženu 4000 (stud. sleva) na školení. Ovšem to už je problém můj. Každopádně teď koukám na screencast „Seminář Webdesignu MUNI“, a odtamtud se dá také naučit základní ovládání nette.
Omlouvám se za OffTopic

spidy
Člen | 55
+
0
-

Inkode: Přemluv rodiče ať ti to zaplatí, já to taky tak udělal ;o)

maio
Člen | 7
+
0
-

jantichy napsal(a):

Z toho důvodu jako nejlepší, nejprůhlednější a nejméně opruzoidní ze své podstaty vidím velice jednoduchý BLOG nebo jednoduchý KATALOG. Všechno ostatní už je poměrně dost specifické a odvádí pozornost od demostrace Nette k přemýšlení nad samotnou aplikací.

+1 pro BLOG

22
Člen | 1478
+
0
-

nestačí tyto tutoriály?
https://pla.nette.org/…tvarime-blog
https://pla.nette.org/…ivajici-ajax

btw: pokud si projdete všechny oficiální tutoriály, tak věřím tomu, že člověk je schopen v Nette už napsat něco složitějšího.