Tools.php a revizia 98

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
edke
Člen | 198
+
0
-

Zdar David.

V rev. 98 vypadli z Tools.php Tools::uniqueId() a Tools::iniSet() a ani v rev. 98 ani v 99 sa nepresunuli nikam inam. Bug or feature ?

David Grudl
Nette Core | 8154
+
0
-

Netušil jsem, že to někdo používá. Každopádně uniqueId() můžeš nahradit lcg_value nebo uniqid.

edke
Člen | 198
+
0
-

Ako nepotrebujem to mat v Nette\Tools, len som to mal a po aktualizacii dnesnej mi to tam spadlo :) Nahradil som to ini_set() a je vybavene :)

PetrP
Člen | 587
+
0
-

Taky jsem kupodivu Tools::uniqueId() používal. Bude se vracet nebo musím použít vlastní?

David Grudl
Nette Core | 8154
+
0
-

Použij prosím uniqid()

pmg
Člen | 372
+
0
-

Uniqid je vhodná funkce pro generování jedinečných názvů souborů. Je navržena tak, aby nikdy nevrátila stejný výstup. Pokud se použije volitelný parametr more_entropy, přidá se do výstupu ještě hodnota z LCG. Ten je inicializován opět časem a především číslem procesu, takže se stejný výstup nevrátí ani ve dvou souběžných procesech.

I když výstup funkce uniqid vypadá jako těžko uhodnutelná hodnota, ve skutečnosti jde o hexadecimálně vyjádřený čas v µs spojený s hodnotou LCG. Pokud známe přibližný čas požadavku, funkce nám nabídne jen pár bytů entropie.

Na Linuxu máme pro generování těžko uhodnutelných identifikátorů soubor /dev/urandom. V ostatních případech považuji za nejlepší použít mt_rand s opakovanou inicializací. Během průchodu cyklem uplyne nějaký čas, takže se nám do výsledku vnáší entropie. Funkce mt_srand kromě přesného času a čísla procesu používá i LCG. Marsennee Twister potom výsledek pěkně zamíchá, takže už pak není nutné používat md5.

Osobně bych funkci Tools::uniqueId uvítal. Takto nějak bych si ji představoval:

function get_unique_id($length = 16, $binary = FALSE) {
	$s = '';
	$fp = @fopen('/dev/urandom', 'r');
	if ($fp) {
		$s = fread($fp, $length);
		fclose($fp);
		$length -= strlen($s);
	}
	if ($length > 0) {
		$size = floor(log(mt_getrandmax(), 256));
		do {
			mt_srand();
			$s .= substr(pack('V', mt_rand()), 0, min($size, $length));
			$length -= $size;
		} while ($length > 0);
	}
	return $binary ? $s : bin2hex($s);
}

var_dump(get_unique_id());

Je možné použít i base_convert($s, 16, 36), ale pozor, že to potom nevrací konstantně dlouhý výstup. Asi by proto bylo lepší nechat volitelnou délku, povolit binární výstup a případnou konverzi nechat na uživateli.

David Grudl
Nette Core | 8154
+
0
-

Ta funkce je bohužel pevně spojena s konkrétním typem operačního systému.

pmg
Člen | 372
+
0
-

Děkuji za odpověď, ale nevím, jestli ti dobře rozumím. Funkce zkusí použít soubor /dev/urandom, a pokud není k dispozici, vygeneruje řetězec pomocí mt_rand. Tím pevným spojením s OS je myšleno, že se ten soubor vůbec zkouší?

Původně jsem chtěl varovat, že identifikátor generovaný pomocí uniqid nemusí být bezpečný. Protože se ale na pár řádků dá napsat funkce, která vrátí bezpečnější řetězec, napadlo mě, proč by nemohla být v Nette\Tools. Kód jsem uváděl jen jako příklad, jak by to šlo řešit.

Je pravda, že většinou je bezpečný identifikátor potřeba pro session, kde s tím není problém. Může se to ale hodit, když se ten klíč má uložit do databáze, poslat na email ap.

Jestli je třída Nette\Tools zamýšlena jinak, tak na implementaci netrvám;-)

Edit: Jestli myslíte, že to nenajde využití nebo že lcg_value stačí, tak také ne.

Editoval pmg (22. 11. 2008 18:08)

David Grudl
Nette Core | 8154
+
0
-

pmg napsal(a):

Děkuji za odpověď, ale nevím, jestli ti dobře rozumím. Funkce zkusí použít soubor /dev/urandom, a pokud není k dispozici, vygeneruje řetězec pomocí mt_rand. Tím pevným spojením s OS je myšleno, že se ten soubor vůbec zkouší?

Ano, navíc na Windows to může otevřít např. C:\dev\urandom.

Původně jsem chtěl varovat, že identifikátor generovaný pomocí uniqid nemusí být bezpečný. Protože se ale na pár řádků dá napsat funkce, která vrátí bezpečnější řetězec, napadlo mě, proč by nemohla být v Nette\Tools. Kód jsem uváděl jen jako příklad, jak by to šlo řešit.

Ten rozbor je fajn, určitě je dobré vědět, co jednotlivé funkce generují, že uniqid() není vhodný pro generování neuhodnutelných jmen. Ale lepší generátor do frameworku (alespoň zatím) přidávat nechci, protože podobná funkce je potřeba velmi zřídka.

pmg
Člen | 372
+
0
-

Jen nechci další generátor přidávat do frameworku – lepší je pochopi a využít existující.

Děkuji, že se mnou polemizuješ, a mrzí mě, že se tentokrát neshodneme:-( Myslím, že v PHP nelze jednoduše vygenerovat bezpečný identifikátor požadované délky a formátu. Framework by tu rutinu mohl usnadnit.

Nikdo jiný na téma nereagoval, takže asi nemá cenu se tím zabývat.

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

Já bych byl taky pro usnadnění této rutiny. Ale je taky na druhou stranu pravda, že člověk by měl chápat jak to pracuje a ne to jen tupě využívat.

pmg
Člen | 372
+
0
-

Já bych byl taky pro usnadnění této rutiny.

Jde nám to dobře, ale prozatím trochu zmírněme. David zřejmě vytušil, že po generátoru identifikátorů bude následovat ještě generátor obsahu stránek, tzv. autocopywriter. O generátoru kapitálu proto teď radši pomlčme.

Nette\Tools rulezzz!

ViliamKopecky
Nette hipster | 230
+
0
-

pmg napsal(a):

Já bych byl taky pro usnadnění této rutiny.

Jde nám to dobře, ale prozatím trochu zmírněme. David zřejmě vytušil, že po generátoru identifikátorů bude následovat ještě generátor obsahu stránek, tzv. autocopywriter. O generátoru kapitálu proto teď radši pomlčme.

Nette\Tools rulezzz!

offtopic…

Bohužel na generátor obsahu stránek mají už zřejmě patent lidé z blog.cz ;)

PetrP
Člen | 587
+
0
-

David Grudl napsal(a):
Ale lepší generátor do frameworku (alespoň zatím) přidávat nechci, protože podobná funkce je potřeba velmi zřídka.

Je jedinej důvod že se používá jen zřídka? Protože to se mi to zdá jako divnej důvod. ;] Můžu to říct o spoustě věcí.

pmg
Člen | 372
+
0
-

Nette na mě působí jako framework, který si klade za cíl poskytnout především kvalitní základ pro libovolnou aplikaci; tedy ne knihovny pro řešení všechmožných úkolů. Pokud budeme vycházet z této myšlenky, někde se ta hranice stanovit musí. Jsou ale funkce, které se těžko zařadí do nějaké třídy. Tato by se dala zkrátit na pár řádků. Leda ji pak dát přímo do nějaké aplikované třídy, ale já jsem od začátku myslel, že využití bude častější.

Snad nejsem ovlivněnej tím, že dělám web pro Sazka, a.s.

romansklenar
Člen | 655
+
0
-

pmg napsal(a):

Pokud budeme vycházet z této myšlenky, někde se ta hranice stanovit musí.

Právě zde by mohlo přijít ke slovu nette-extras.

Jod
Člen | 701
+
0
-

Ja napríklad túto funkciu používam hojne skoro na všetkých weboch čo som robil a mal som aj nejaké problémy s tým že mi random funkcia vracala rovnaké hodnoty a bolo to dosť otravné riešiť.

nette-extras by bolo super, ak to tam ešte neni :D