Naja – forceRedirect a re-inicializace scriptů

d@rkWolf
Člen | 163
+
0
-

Zdravím, poradil by mi prosím někdo, jak v Naja vynutit hard redirect?

Potřebuju dostat do celo-zajaxované(v base presenteru je přímo v beforeRender nabouchaný if ($this->isAjax()) { redraw snippetů(title, flashes, content)} aplikace jeden hard redirect-pro případ, že si uživatel změní heslo, tak potřebuju, aby ho to přesměrovalo na Sign:out, který provede odhlášení a znovu-zobrazení přihlašovací obrazovky.

Nemůžu dát k formuláři data-naja-force-redirect, protože ten formulář se chová různě podle toho, co uživatel změní, odhlášení potřebuju jen když změní heslo.


A ještě druhá věc, jak u Naja re-inicializovat různé jquery scripty po ajax překreslení snippetu?

Ve starém Nette.ajax. sem to udělal nějak takto:

<script>
$(document).ready(function() {
    $.nette.init();
    $.nette.ext({
        success: function(payload, status, settings) {
            /* init only if not already a datatable */
            if (!$.fn.DataTable.isDataTable('#data-table')) {
                dataTablesInit();
            }
        }
    });

	dataTablesInit();
});
</script>

Nejsem javascriptař, reactář nebo něco podobnýho, nějaký kompilování js a podobný věci mi absolutně nic neříkají a nápověda naji mi vesměs nedává smysl…jediné, co sem z toho pochopil je, že na začátek js souboru, co si linkuju na konci stránky vrazím tohle aby se naja aktivovala, což asi (snad?) odpovídá tomu $.nette.init();

<script>
document.addEventListener('DOMContentLoaded', naja.initialize.bind(naja));
</script>
jiri.pudil
Nette Blogger | 1028
+
+4
-

Zdravím, poradil by mi prosím někdo, jak v Naja vynutit hard redirect?

Ahoj, ještě se dá poslat forceRedirect ze serveru:

$this->payload–>forceRedirect = true;

Tato možnost je v poslední verzi (1.7.0) deprecated a mám v plánu ji ve 2.0 odstranit, protože „to, že se dá zpracování requestu ovlivnit ze serveru v response, teď zpětně vnímám jako slepou větev. Server by měl klientu říct, co po něm chce, ale už mu nediktovat, jak to má udělat – to ať je v režii klienta.“ (zdroj)

Proč vůbec potřebuješ tvrdý redirect? Přidávání i mazání cookies (tj. odhlášení) by se přece mělo zpropagovat i přes ajaxový request, stejně tak přesměrování na přihlašovací stránku, pokud na ní překresluješ snippety.


A ještě druhá věc, jak u Naja re-inicializovat různé jquery scripty po ajax překreslení snippetu?

Naja podobně jako nette.ajax.js vyvolává spoustu událostí, mezi nimi po každém requestu success nebo error a vždy complete. Pro inicializaci různých skriptů je ale nejvhodnější load, protože se volá nejen po každém ajaxovém requestu, ale i při prvotním načtení stránky a inicializaci Naja, takže můžeš mít inicializaci věcí jen jednou a na jednom místě:

naja.addEventListener('load', () => {
	// todo (re)initialize stuff
});

Případně pokud bys potřeboval či chtěl granulárnější přístup, třeba kvůli výkonu, dá se navěsit i na událost po překreslení jednotlivých snippetů, a inicializovat věci jenom v podstromu DOMu:

naja.snippetHandler.addEventListener('afterUpdate', (event) => {
	// todo (re)initialize stuff
	// event.snippet holds the reference to the updated DOM element
});

OT:

Nemůžu dát k formuláři data-naja-force-redirect, protože ten formulář se chová různě podle toho, co uživatel změní, odhlášení potřebuju jen když změní heslo.

Takové formuláře mám jako uživatel ze všech nejraději :) nikdy nevím, co můžu a nemusím vyplnit, když chci změnit jednu jedinou věc, a vždycky mám obavy z toho, co rozbiju tím, že něco nevyplním, typicky zrovna tu změnu hesla. Můj úplně nejoblíbenější je tenhle

d@rkWolf
Člen | 163
+
0
-

Mno, to je proto, že login stránka ajaxová není, SignPresenter mám samostatnej, má vlastní speciální osekanou šablonu, nedědí od BasePresenteru admin modulu, kterej hlídá přihlášení pro celý admin a obsahuje šablonu admin rozhraní, s přihlášením není problém, tam se to pošle ne-ajaxově a vše je v pohodě, jen to odhlášení z Ajaxového formuláře ven.

To řešení ajaxových stránek je dle návodu, který byl u Nette.history.ajax, s kterým jsem to zkoušel ještě na starší verzi Nette(na 3 to sabotuje composer a já se s ním hádat nechci), netuším, jestli je to správný řešení, ale na jiný sem zatím nepřišel. Zkoušel jsem dřív i verzi, kdy se login otvíral v rámci base presenteru admin modulu, ale tam bylo složitý laborovat se scriptama, protože já nechci, aby nepřihlášený viděl scripty, které mám v adminu(z toho se dá vyčíst spousta věcí a u řady bohužel starých komponent, co nemám čím nahradit netuším, jak moc jsou případně děravé…), takhle vidí bez přihlášení tak akorát 3 řádky js na zobrazení hesla a netteForms.js…

Zdá se, že s tím payloadem se to odhlašuje správně, super.


V tom loadu to zdá se funguje, díky. Už se mi přepíná zobrazení hesla.


ad OT: mno vono je tam uvedeno upozornění, že po změně hesla bude uživatel automaticky odhlášen :-)

Teď mě čeká zprovoznění Ublaboo Datagridu, tak doufám, že to s Najou pojede jak sem našel na githubu(protože návod na contribute tvrdí, že je třeba nette.ajax)

jiri.pudil
Nette Blogger | 1028
+
0
-

Mno, to je proto, že login stránka ajaxová není

Rozumím. Ještě zvážím, jestli to odstranění podpory forceRedirect v payloadu dává smysl (nejsi první, kdo se na to ptá), případně jestli by to přesměrovávací API nešlo trochu víc otevřít, abys nad tím měl jako programátor v JS větší kontrolu. Takhle od stolu mě napadá, že by Naja před přesměrováním mohla vyvolat nějakou událost, v jejíž obsluze bys mohl přesměrování zvrátit nebo právě vynutit tvrdý redirect.

Hitny14
Člen | 90
+
0
-

@jiripudil
Ahoj,

prosím tě mohl bych tě požádat o radu? Snažím se vyřesit re-inicializaci javascriptů a nedaří se mi to. Jde mi o to je po kliku na radio input bych potřeboval ajaxem překreslit další radio inputy. To se mi podaří ale další klik v již překresleným snippetu nefunguje. zkoušel jsme použít událost load ale v nové verzi už asi není. Mohl bys mě nějak navést jak na to? Děkuji moc

jiri.pudil
Nette Blogger | 1028
+
0
-

Přesně tak, load ve verzi 2 už není, doporučovanou náhradou je afterUpdate snippetu.

Hitny14
Člen | 90
+
0
-

@jiripudil Asi to pořád řeším špatně. Můj příklad:

const init = () => {
	new Vue({
		el: '#element',
		data: {
			radio1: '',
			radio2: '',
		},
		methods: {
			select: function(event) {
				const value = event.target.value,
					  link = event.target.dataset.link;

				naja.makeRequest('POST', link, {variant: variant})
			}
		}
	})
}

init();

naja.snippetHandler.addEventListener('afterUpdate', (event) => {
    init();
});

Takto mám udělaný JavaScript v link je odkaz na handle kde překresluju snippet a další klik na radio input mi nefunguje. Mohl bych tě prosím poprosit o radu jak na to? Děkuji moc

jiri.pudil
Nette Blogger | 1028
+
0
-

Rád bych pomohl, ale z pohledu Naja je to takhle v pořádku. S Vue bohužel nemám zkušenosti, takže neporadím, jaký je správný způsob reinicializace nebo remountování komponenty. Osobně bych ale možná ani nemíchal Vue komponentu dohromady s Nette snippety; když už tam mám Vue, použil bych k tomu nástroje a API Vue a nesahal mu pod rukama do DOMu jinou knihovnou. Ale to záleží i na tom, co a jak vlastně implementuješ.

Hitny14
Člen | 90
+
0
-

@jiripudil Ok, pokusím se na to nějak přijít. Díky za nasměrování :)

dakur
Člen | 493
+
0
-

@Hitny14 Jen bych doplnil, že Naja můžeš samozřejmě používat i tak – můžeš si na serveru udělat API endpointy, které budou přijímat requesty ze tvé Vue appky a vracet response. Vue pak bude volat jen naja.makeRequest() a zpracovávat odpovědi. Nebo můžeš použít obyčejný fetch, který ostatně Naja používá taky. Naja má oproti fetch v této variantě tu výhodu, že umí např. zpracovat redirect vrácený responsem z Nette.