[posobota, s02e01 – pandemická] online stream 28. 3. 2020

před 12 dny

chemix
Gold Partner | 1119
+
+23
-

posobota je pravidelným místem setkání všech fanoušků programování webových aplikací, ať už to jsou odborníci nebo amatéři. Cestujeme po republice, kde se dá.

Program

15:00 🎤 Přednášky

• Jakub Englický – Komplexní vývojářský stack pro Nette aplikaci v Dockeru (PHP, MariaDB, Redis, Elasticsearch)
  • Jan Kuchař – Event Sourcing 101 / Proč event sourcing? Co to je? Kdy se to hodí? A jak se v tom neuvařit?
  • Matouš Němec – Latte a typy I., praktický průvodce jak na to.
  • David Grudl – Latte a typy a tipy II.

Záznamy z posoboty najdete na YouTube 📺

posobotu nám pomáhají tvořit partneři děkujeme

Golden partners
IDE partner

před 12 dny

Ivorius
Nette Blogger | 116
+
0
-

Paráda

před 12 dny

MajklNajt
Člen | 320
+
+6
-

bude aj pivo po prednáškach? :)

před 11 dny

chemix
Gold Partner | 1119
+
+1
-

program hotov ;-)

před 9 dny

chemix
Gold Partner | 1119
+
+1
-

před 8 dny

chemix
Gold Partner | 1119
+
0
-

ale ty palive obedy budem muset nejak vyresit :-) jsem se tesil na nejakou indickou kuchyn ;-)

před 8 dny

chemix
Gold Partner | 1119
+
+1
-

časový harmonogram

15:00 – zahájení vysílání

15:10 – Jakub Englický – Komplexní vývojářský stack pro Nette aplikaci v Dockeru (PHP, MariaDB, Redis, Elasticsearch)
16:00 – 16:10 – otázky

16:15 – 17:00 — Jan Kuchař – Event Sourcing 101 / Proč event sourcing? Co to je? Kdy se to hodí? A jak se v tom neuvařit?
17:00 – 17:10 — otázky

17:15 — 17:45 — Matouš Němec – Latte a typy I., praktický průvodce jak na to.
17:45 – 17:55 — otázky

18:00 – 18:30 – David Grudl – Latte a typy a tipy II.
18:30 – 18:40 – otázky

18:40–19:00 – panelová diskuse – otázky z publikace + poznámky z publika

19:00 – 19:05 – rozloučení

před 7 dny

spagr
Člen | 17
+
+1
-

Máte někdo tip na hosting, který by byl cenově přijatelný na osobní a nekomerční projekty a dal se tam provozovat Docker?

před 7 dny

chemix
Gold Partner | 1119
+
0
-

pouzijme tento prostor pro dalsi otazky, na ktere nezbyl cas ve streamu

před 7 dny

chemix
Gold Partner | 1119
+
0
-

@spagr asi nejaka levna VPS ? ale musis si to resit sam. Nebo pak nejakej k8s? Vim ze rosti.cz ma hosting v dockeru … ale myslim ze to maji udelane jen tak pro izolaci uzivatelu, nez ze by ti umoznili doinstalovavat vlastni docker balicky

před 7 dny

chemix
Gold Partner | 1119
+
+1
-

Dotaz @HonzaKuchař existuje neco jako „Doctrine“ nebo obecne „ORM“ tak nejakej PHP system na vykopnuti a usnadneni techto event style ukladani entit? Nebo to mas nejak magicky napojene na Doctrine?

před 7 dny

Hologos
Člen | 19
+
0
-
  1. Proč je třída DefaultTemplate final? Takhle si budu muset generovat všechny std. property u každé *Template, a pokud se přidá další std. property, tak to bude celkem otročina to přidat do všech *Template tříd.
  2. Ohledně té featury {formPrint}, v tom výsledném kódu chybí vypsání chyb z $form->addError(). V jednom formuláři mi to chybělo a uživatelé pak netušili, co se děje, že se jim nedaří vytvořit objednávka.

Editoval Hologos (28. 3. 23:20)

před 7 dny

David Grudl
Nette Core | 6985
+
0
-

Nemusíš si generovat všechny standardní property u každé template, generuj jen ty, které opravdu používáš. Sám používám občas $basePath, $user, $flashes a vyjímečně $presenter. A ten má navíc v každé šabloně jiný typ.

ad formPrint: dobrý postřeh, doplním

před 7 dny

chemix
Gold Partner | 1119
+
0
-

před 7 dny

F.Vesely
Člen | 301
+
+2
-

@Hologos Vsak pouzij svuj vlastni BaseTemplate, jak ukazoval David ve videu.

před 7 dny

Hologos
Člen | 19
+
0
-

F.Vesely napsal(a):

@Hologos Vsak pouzij svuj vlastni BaseTemplate, jak ukazoval David ve videu.

Nakonec mi to taky došlo, ale už jsem to tu nechal :-)
Správnější řešení ale nejspíše bude to, co psal David. Tedy posílat tam opravdu jen to, co má pro danou šablonu smysl.

Díky za nasměrování.

Editoval Hologos (29. 3. 12:58)

před 7 dny

kuba.englicky
Člen | 1
+
+7
-

Ahoj,
díky za sledování mé včerejší přednášky. Hodil jsem ukázku kódu, který jsem včera použival na Github, tak se můžete podívat na kompletní konfiguraci, a případně si to sami vyzkoušet. https://github.com/…a-pandemicka

Co se týká hostingu pro provoz docker appek. Já jsem používal CloudVPS u Forpsi a nyní používám DigitalOcean.

před 3 dny

ppar
Backer | 288
+
0
-

Ahoj, zkouším rozjet stack z githubu, ale skončím s chybou:

Pulling console (posobota_web:)...
pull access denied for posobota_web, repository does not exist or may require 'docker login': denied: requested access to the resource is denied

Jak mám prosím vytvořit image posobota_web?

Editoval ppar (1. 4. 19:03)

před 3 dny

CZechBoY
Člen | 3494
+
0
-

@ppar Nejspíš docker-compose build

před 3 dny

jiri.pudil
Člen | 906
+
0
-

chemix napsal(a):

Dotaz @HonzaKuchař existuje neco jako „Doctrine“ nebo obecne „ORM“ tak nejakej PHP system na vykopnuti a usnadneni techto event style ukladani entit? Nebo to mas nejak magicky napojene na Doctrine?

Používáme řešení zčásti vlastní, zčásti postavené na balíčcích Prooph – zejména prooph/pdo-event-store, což je právě ta část persistující události, na kterou se ptáš. Vedle Prooph existuje mj. ještě Broadway, ale to jsem jen zahlédl, nemám s tím nemám zkušenosti.

před 3 dny

F.Vesely
Člen | 301
+
+1
-

@ppar Docker compose defaultně pojmenovává image, který builduje, jako <nazev-slozky>_<nazev-sluzby>. Takže si to buďto hoď do složky posobota, nebo si do služby web přidej image: posobota_web.

před 3 dny

ppar
Backer | 288
+
+1
-

@FVesely díky moc, s dockerem si občas hraju léta. Pořád pro mě je docker velká magie.

před 3 dny

CZechBoY
Člen | 3494
+
+1
-

Aha, já koukám proč potřebuješ zrovna tohle jméno… No jo, to někdo nedopsal image do hlavního docker-compose.yml :-)