Propagační screencast pro Nette

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Abych trochu vysvětlil nadpis tohoto tématu:

V https://forum.nette.org/…cast-o-nette se na posledních dvou stránkách řešilo, jaký by Nette lid chtěl screencast, a jak se zdá, došlo se k nějakému konsenzu, že screencasty jsou sice krásná věc (která nyní stojí a padá a wiki, kvůli scénářům, až pojede wiki, začnou vznikat nové díly), ale že Nette
chybí nějaké „náborové“ reklamní, marketingové video. Tedy něco, jako má
RoR „Creating weblog in 15 minutes“. Je třeba si uvědomit, že u toho RoR se nejedná primárně o výukový materiál, ale propagační, z takhle krátkého videa se člověk nemůže mnoho naučit (v podstatě nic, ani o architektuře, ani nic o procesech tvorby aplikace). Takové video má na diváka hlavní působit dojmem: „Ježiši, to je hrozně jednoduché, to chci taky umět!“

Jak jsem tedy pochopil, panuje názor, že Nette něco takového chybí. Tedy nějaké video, cca 10 minut dlouhé, které by ukazovalo nejlepší věci z Nette. A ne z hlediska programování, ale více méně jen ty výsledky, jakých lze v Nette dosáhnout (
DataGridu, Ajax, formuláře – validaci na klientu … a mnoho dalšího).

O co bych vás všechny rád požádal: zkuste se zamyslet, co je v Nette nejlepší
killer-feature a co by tam nemělo chybět, a poraďte mi. Až budeme mít nějaké předběžný soupis věcí, napíšu scénář. Doufám, že do té doby už pojede wiki, hodil by to tedy na ní. Kdo by měl zájem, mohl by ten scénář poupravit a zrevidovat. Posléze bych to video natočil a sestříhal.

P.S.: Jinak co se týče „výukových“ videí, ty se budou natáčet také, nezávisle na tomto, tam bych se později (nejprve přijdou na řadu ale témata jednodušší, jako jsou formuláře atd.) tvorbě nějaké aplikace (v
Nette Application a Nette MVP), ovšem nebude to formou weblog in 15 minutes, to je IMHO opravdu spíš na efekt, ale moc to toho nenaučí. Proto bych zvolil asi více dílů, a vysvětloval věci postupně.

Díky!

Editoval Tomik (22. 11. 2009 11:03)

redhead
Člen | 1313
+
0
-

pro mě jsou killer-features:

  • router – ukázat jak snadno se tvoří hezké url
  • latte filter – hlavně novinky („atributové“ ify, foreache, …, blocky a dědění)
  • možná mě napadne ještě nějaký, ovšem moje mysl i paměť rezignuje

Jinak bych neukazoval pouze výsledek, protože výsledku se dá dosáhnout vždy, ale je důležité vidět jak snadno k tomu výsledku dojdeš ⇒ čili ukázat kód (nemusel by se nějak detailně vysvětlovat, ale prostě ukázat)

Nebude to formou weblog in 15 minutes, to je IMHO opravdu spíš na efekt, ale moc to toho nenaučí. Proto bych zvolil asi více dílů, a vysvětloval věci postupně.

Souhlas.

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

redhead napsal(a):

  • router – ukázat jak snadno se tvoří hezké url
  • latte filter – hlavně novinky („atributové“ ify, foreache, …, blocky a dědění)

Ok. :) Až toho bude víc, nějak se to pokusím seřadit a dát tomu nějakou formu.

  • možná mě napadne ještě nějaký, ovšem moje mysl i paměť rezignuje

Dopiš, až Tě napadne. Jen prosím jako nový příspěvek, kdybys upravil tento tvůj stávající, asi bych si toho nevšiml. ;)

Jinak bych neukazoval pouze výsledek, protože výsledku se dá dosáhnout vždy, ale je důležité vidět jak snadno k tomu výsledku dojdeš ⇒ čili ukázat kód (nemusel by se nějak detailně vysvětlovat, ale prostě ukázat)

Souhlasím, udělal bych tam prokliky na zdrojové kódy, aby bylo vidět, jak je to úžasně jednoduché, čisté, a tak dále. :)

Ondřej Mirtes
Člen | 1536
+
0
-

Pro mě killer features jsou (neseřazeno):

  • Kontextové escapování v šablonách
  • Odstínění aplikace od URL – že se volá vše, tak jak bych čekal, aniž bych musel zařizovat, že se to zavolá – signály, továrničky, odesílací metody formuláře…
  • Celé formuláře – definice, validace, obsluha
  • Přihlašování uživatele a systém oprávnění
  • Podpora pro vzor Post/Redirect/Get (flash message + redirect)
  • Celá Laděnka + Object – sjednocením všelijakých druhů chyb do vyhazování výjimek a zobrazování červené obrazovky
  • Systém šablon s block a extends
  • Spousta dostupných a skutečně dobrých rozšíření (DataGrid, WebLoader, RssControl)

A určitě to není vše :)

Michalek
Člen | 210
+
0
-

U mě jednoznačně

  • Formuláře (všechno co dělám, tak je o vkládání dat a jejich načítání, proč si to neusnadnit)
  • DataGrid
Honza Kuchař
Člen | 1662
+
0
-

Teěžko si vybrat. Nette má killer feature kam se podíváš. :)

Aurielle
Člen | 1281
+
0
-

honzakuchar napsal(a):

Teěžko si vybrat. Nette má killer feature kam se podíváš. :)

+1, vidím to podobně :)

Jinak asi:

  • Laděnka
  • (provázanost s dibi)
  • formuláře
simon
Člen | 98
+
0
-

tohle by mohlo pomoci: http://www.google.com/cse?…

Honza Kuchař
Člen | 1662
+
0
-

simon napsal(a):

tohle by mohlo pomoci: http://www.google.com/cse?…

strejda google nám to zase řekl :)

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Googlit samozřejmě umím. Ale Google mi těžko řekne, jakým způsobem bych měl ty informace v tom screencastu prezentovat.

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Screencast se bude zaměřovat na bastliče či uživatele jiných frameworků?

Tomik
Nette Evangelist | 485
+
0
-

Honza Marek napsal(a):

Screencast se bude zaměřovat na bastliče či uživatele jiných frameworků?

Tenhle díl screencastu nebude nic učit. Nebude z něho možné naučit se, co a jak dělat. Jde jen o to, ukázat, že to jde, a že to jde jednoduše, prostě nalákat nové uživatele.

Tedy nebude zaměřen na bastliče.

DocX
Člen | 154
+
0
-

+1 k routám. Jednak jejich URL->presenter, ale hlavně i opačně, že nemusím psát linky na URL, ale na Presenter:Action. Myslím, že tohle je jedna z věcí, kvůli kterým je Nette Nette :)

A přidávám hrubý koncept na scénář: na začátku se s o routach moc nezminovat, jen jak se dela link, a nakonec jakoby ve fázi dotazeni pridat router na hezky URL a ukázat že se to pár řádkama kodu zmeni na celem webu ;)

nAS
Člen | 277
+
0
-

Já bych tohle video rád viděl jako nalákání pro lidi, kteří programovat v php umí, ale buď programují bez frameworku, nebo v jiném. Takže cíl není vysvětlovat proč se co dělá, ale co vše to umí. Psát kód živě je potřeba (jinak to nemá cenu), ale velmi rychle, bez vysvětlování obecných věcí a klidně používat předpřipravené soubory, které se pouze rychle prolétnou co dělají. Takže například mít připravený dump databáze, který se pouze importuje. A klidně bych vyšel ze Skeletonu, jen bych rychle prolétl, co kde dělá.

Jako téma bych viděl 1000× obehraný weblog, nebo nějaký jiný „CMS“, protože co si budeme nalhávat, na internetu je 99% webů pouze varianta na CMS a lidi potřebují vidět, že to co programují denně jde dělat mnohem lépe.

A téma, která bych ukázal:

  • bleskově adresářovou strukturu aplikace (systém nepřístupný přes www, tzn. bezpečnost)
  • oddělení modelu, presenteru a view (pouze zmínka při psaní aplikace)
  • Latte filtr
  • rozdělení kódu pomocí widgetů (aby nedocházelo ke špagetování)
  • použití hotových tříd pro správu autentizace a autorizace
  • jednoduchý formulář, znovuvyužitelný pro přidávání a editaci.
  • snadné zakomponování hotových komponent (datagrid je nejhezčí :) )
  • náhodné přepsání, aby se předvedla Laděnka (zas tak náhodně ne, chce to, aby se ukázala ve vší parádě a pomohla ;) )
  • pokud se podaří vhodně zakomponovat, ukázat použití ajaxu
  • na konci přidání rout, pro změnu všech url na cool.

Všechny věci stačí zmínit při psaní aplikace, aby to vypadalo nenuceně, že to je pro Nettisty něco samozřejmého :)