Programátorský Chocholouškov

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Pavel Kravčík
Člen | 1182
+
0
-

@GEpic napsal zajímavou myšlenku:

GEpic napsal(a):

Každopádně pozor, programovat 8+ hodin denně po dlouhou dobu neni zdravé a můžeš z toho zcvoknout,
ideální je programovat 5 hodin v průměru.

Dva roky v kuse teď programuji 8+ hodin a cítím se jako troska. Jak jste na tom vy? Jak to máte s prací?

Editoval Pavel Kravčík (29. 8. 2016 9:41)

Marsme
Člen | 75
+
+4
-

Dělám cca 8 hodin denně už několik roků v kuse a cítím se skvěle. Za mě důležité umět oddělit pracovní a volný čas. Nenechat se ovlivnit „problémama“ doma. Najít si koníček zálibu, sportovat a umět relaxovat. Zároveň to chce kvalitní zázemí. Dobrá židle, pracovní stůl, dělat si přestávky (já např co 1–2 hodinky na 10–15 minut odejdu od PC třeba se projít jen k oknu na balkon atd. Prostě vypnout trochu). Plus největší přínos vidím v tom nepracovat o víkendech. Láká to občas k tomu když člověk klidně může z domu ale ty 2 dny odpočinku se rozhodně vyplatí.

srigi
Nette Blogger | 558
+
0
-

Na Nette camp som sa bavil s Ladou Prskavcem – v Apiary.io je dovolenka vynutena (musis si ju vybrat, je zakazane pocas nej pracovat). Je to koli vyhoreniu.

Marsme
Člen | 75
+
0
-

srigi napsal(a):

Na Nette camp som sa bavil s Ladou Prskavcem – v Apiary.io je dovolenka vynutena (musis si ju vybrat, je zakazane pocas nej pracovat). Je to koli vyhoreniu.

Ono toto je sice pěkné že nesmíš o dovolené pracovat ale imho to není o tom jednou během roku na dovolené nepracovat. To stejně moc neřeší. Je to o každodenním přístupu k práci. Sám vím že jsem měl období kdy jsem toto neuměl a pracoval jsem klidně 15h denně a to prostě vede k průseru. Přestane tě bavit co děláš a vyhoříš.

GEpic
Člen | 562
+
+1
-

Pavel Kravčík napsal(a):

@GEpic napsal zajímavou myšlenku:

GEpic napsal(a):

Každopádně pozor, programovat 8+ hodin denně po dlouhou dobu neni zdravé a můžeš z toho zcvoknout,
ideální je programovat 5 hodin v průměru.

Dva roky v kuse teď programuji 8+ hodin a cítím se jako troska. Jak jste na tom vy? Jak to máte s prací?

Jo, vím o lidech kteří z ničeho nic skočili pod vlak a nikomu nic neřekli, a byli to výborní programátoři.

Pavel Kravčík
Člen | 1182
+
+3
-

GEpic napsal(a):

Jo, vím o lidech kteří z ničeho nic skočili pod vlak a nikomu nic neřekli, a byli to výborní programátoři.

Konečně výhoda toho být špatný programátor. :)

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
+7
-

Pavel Kravčík napsal(a):

@GEpic napsal zajímavou myšlenku:

GEpic napsal(a):

Každopádně pozor, programovat 8+ hodin denně po dlouhou dobu neni zdravé a můžeš z toho zcvoknout,
ideální je programovat 5 hodin v průměru.

Dva roky v kuse teď programuji 8+ hodin a cítím se jako troska. Jak jste na tom vy? Jak to máte s prací?

Kolik hodin? Co a proč!

Počet hodin nevypovídá tolik jako co. Dej mi na práci 1 hodinu kodéřiny denně a budu strašně frustrovanej.

Naproti tomu, 2 roky zpět jsem pracoval ~ 10 hodin denně a moc rád. Na čem?

  • 4 hodiny za peníze převážně jako architekt: to obnášelo design, refaktoring, testy, integrace knihoven, decoupling knihoven, starání se o open-source, Gitlab setup, coding standard…
  • 4 hodin zdarma na open-source
    • nejvíc generátor dokumentace ApiGen, byl 2 roky mrtvý, tak jsem ho ožil, hodil mu DI, Console a 0 ⇒ 90 % code coverage
    • pak Zenify, balíčky pro Nette, převážně integrace Doctrine knihoven
    • a trochu Symnedi, integrace Symfony komponent do Nette DI
  • a 2 hodiny zdarma na budování brandu jako školitel a konzultant

Takže bych se tě spíš zeptal

  1. baví tě to, co děláš?
  2. baví tě to natolik, že to chceš dělat i za rok?
Pavel Kravčík
Člen | 1182
+
0
-

Souhlasím s @Marsme že je důležité striktně rozdělovat práci a volný čas a dobít energii. Ještě bych vypíchl ten sport. Je poznat týden bez sportu a 50 hodin v práci a týden s 10 hodinami sportu a 50 hodinami v práci.

Loni jsem například projel léto bez dovolené, letos jsem si vzal týden (ale ne v celku) a je to horší. Možná to bude tou náplní, jak zmínil @TomášVotruba. Náplň práce mě baví, jen je toho prostě strašně moc najednou a musí se člověk soustředit na tolik věcí, že ztrácí takový ten „focus“. Baví a chci.

Spíš mi zajímají zkušenosti ostatních, kteří jedou déle v zajetých kolejích, jak to mají nastavené, co jim pomáhá, jak se brání „mavpičismu“?

Tharos
Člen | 1030
+
+1
-

Tohle je hrozně komplexní otázka… :)

Náplň práce mě baví, jen je toho prostě strašně moc najednou a musí se člověk soustředit na tolik věcí, že ztrácí takový ten „focus“. Baví a chci.

Tohle relativně snadno řeší nějaký praxí ověřený task-management systém. Já třeba už sedmým rokem využívám metodiky GTD (po těch létech značně na míru zavedené) a focus a efektivitu to opravdu zlepšuje. Existují i méně komplexní metodiky a také velmi dobře funkční (přece jen GTD je mnohem víc, než jen task-management systém).

Spíš mi zajímají zkušenosti ostatních, kteří jedou déle v zajetých kolejích, jak to mají nastavené, co jim pomáhá, jak se brání „mavpičismu“?

Já osobně to mám tak, že člověka vnímám jako velmi komplexního tvora s řadou „složek“ a každá z nich si vyžaduje to své. Mám nějakou tělesnou schránku, o kterou je dobré pečovat (životospráva, sport…). Mám řadu zálib, které je radost rozvíjet. Mám svou práci, která mě baví a i mi v nějakém širším kontextu dává smysl. Mám kolem sebe své nejbližší (manželku, děti, širší rodinu) a další přátele. Dále mám k tomu také nějakou psychickou a duchovní složku, které si také žádají svoje. A dalo by se pokračovat…

Vím, že všechny tyhle složky si něco žádají, generují nějaké zodpovědnosti a já jsem spokojen tehdy, pokud každé z nich dávám to, co vyžaduje. No a jelikož čas a energie je limitovaný, vím, že kdybych například dlouhodobě programoval 10 hodin denně, rozhodně nebudu moci dopřát dostatek péče jiným složkám (rodině, tělesné schránce…) a jsem si jist, že bych z toho vyšel celkově méně spokojený.

Kolik toho ty složky vyžadují a jaké vlastně jsou je pak strašně individuální. Dobré prostředky ke zmapování má také GTD, v ní se právě setkává task-management s hlubokou analýzou toho, co vlastně za tasky dělat. Když to řeknu zjednodušeně. :)

Editoval Tharos (29. 8. 2016 16:06)