Prasokód v českých firmách?

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Robin Martinez
Člen | 89
+
0
-

Zdravím, jen by mě zajímalo, jak je to obecně s kvalitou kódu v českých vývojářských firmách.

Tři roky jsem dělal PHP programátora ve firmě, která využívala vlastní framework (zastaralý, plný statiky, singletony všude, půlka věcí nefungovala) a teď jsem odešel do větší firmy, kde pracuji na poměrně rozsáhlém projektu, který jede na Nette (2.1).

Trochu mě zarazilo, že je to dtto to samé – statika, singletony, DI se nepoužívá vůbec, presentery mají klidně 1500 řádků, Doctriňácké DQL se skládají v presenterecj a čisté (nejen) „Nette“ praktiky se tam obcházejí fíčurama jen z důvodu, že je to „jednodušší“ a easy-to-access. O testech nemluvím.

Trochu mě to děsí, neboť ač nejsem supermega programátor a nemám žádné své projekty, snažím se učit o čistém kódu, SOLID architektuře aplikací a takovýhle věci. Jenže už se bojím vstoupit na místo programátora někde jinde (sigh, vždyť máš teprv druhou pozici) z důvodu, že to tam bude to samý. Samozřejmě nemluvim o „ztrátě“ času na pohovorech atak.

Zajímalo by mě, jaký s tímhle máte zkušenosti, mám jenom smůlu, nebo to je v ČR normární?

PS: snad tohle téma není duplicita

Editoval Robin Martinez (6. 1. 2016 16:20)

Pavel Janda
Člen | 977
+
+1
-

:) Ano, bohužel je to obvyklé. Narazil jsem na stejný problém v cca 5 firmách během posledních 3 let.

Předpokládám, že je tomu tak ze stejného důvodu, jako ve všech ostatních odvětvích. :) Kvalitních programátorů je brutální menšina, takže přesto, že je tu hafo programátorů, 95% hafa je pytlíkovačů. Samozřejmě je taky často úhlednost řešení závislá na tom, kolik je času a peněz ze strany dané firmy. Pochopitelně se nehledí na to, že případným úpravám do budoucna by pomohlo možné robustní řešení, takže se vše opět pytlíkuje..

Pavel Kravčík
Člen | 1181
+
+1
-

U nás to je podobně. Verze 1 už byla hrozně náročná na údržbu a tak se sháněl „opravdový“ programátor (já) a to nejsem žádná hvězda. Po pár měsících se zjistili, že to stojí nehorázně moc času, nervů, peněz a hodně toho nefunguje po první malé úpravě.

Rozjela se verze 2 (DI, ORM, dokumentace, standardy, částečný refactoring) a je to znát. Nové aplikace se programují mnohem snáze a rychleji (levněji) a je čas řešit více user-friendly věci. Takže takový win-win-win (programátor, majitel, uživatelé). Taky tam nejsou dokonalé věci, které by chtělo upravit, ale tak nějak z toho člověk nemá pocit, že by se zastřelil.

Testováno i na ostatních programátorech (2 externisté) a dostali se do verze 2 v podstatě za 2–3 měsíce bez hlubších znalostí PHP. Teď jeden dostal něco ve verzi 1 a konečně docenil verzi 2.

Akorát si myslím, že často naráží na neochotu ostatních učit něco nového (kolegové) a cpát peníze do něčeho, co vlastně nepřináší nic reálného (šéf).

Jinak v první firmě byl prasokód strašný, v druhé to docela šlo (Symfony), v třetí se mi to povedlo změnit (Nette). Ale prasit se bude vždycky a prasí občas každý, když dělá něco, co má být rychle a není to důležité a nepočítá se s tím. Problém je, když se s tím počítat začne a není čas to psát odznova.

fizzy
Backer | 49
+
+1
-

Vo firme som pracoval len raz, vydrzal som rok a bolo to strasne. Museli sme pouzivat firemny framework, lebo podla sefa je to najlepsie mozne riesenie (staticke peklo, ziadna dokumentacia, singleton na vsetko) a vsetky ine frameworky su zlozite, pomale, ORM je zlozita blbost, navrhove vzory wtf?.. bola to strata casu

Robin Martinez
Člen | 89
+
0
-

Huh, díky za reakce, trošku mě to zaskočilo, ale taky se tomu nedivím, hlavně tedy, jak bylo řečeno, protože dobrých programátorů je málo a když, tak už nejsou pro fy nejlevnější.

Zajímala by mne ale jedna věc: jak si vybíráte firmy, kam se hlásíte o místo? Ohledně pohovorů: je možné tam z nich rozumně dostat, v jakým stavu ty aplikace mají? Předpokládám, že na pohovorech mi neukážou zdroják (i když ukázat kousíček kódu by je nezabilo) z důvodu mega-know-how.

Pak tu jsou samozřejmě firmy, který určitě jsou na úrovni (slevomat, damejidlo,…), kam jsem třeba i psal, ale v drtivý většině případů chtějí vlastní projekty a ukázky prací.

mrtnzlml
Člen | 140
+
0
-

Robin Martinez napsal(a):

Pak tu jsou samozřejmě firmy, který určitě jsou na úrovni (slevomat, damejidlo,…), kam jsem třeba i psal, ale v drtivý většině případů chtějí vlastní projekty a ukázky prací.

A v čem je problém? Však to samé chceš také po firmě – ukázky prací, abys věděl do čeho chceš naskočit… :)

Felix
Nette Core | 1188
+
+1
-

Zajimavy pristup chtit po firme zdrojaky. :)

Chapu kam tim miris, ale prijit nekdo na pohovor ke me, s tim ze chce fulltime, a chtit ukazku nasich zdrojaku, tak si budu rikat co je to za mastera. Musi tomu ale odpovidat kvalita tvych zdrojaku, jinak si udelas akorat ostudu.

Tak to vidim ja.

Editoval Felix (6. 1. 2016 20:21)

skrivy
Člen | 51
+
0
-

Sorry, vim, ze je to nezdvorile, ale musim si prihrat polivcicku. Pokud Vas nebavi hrabat se v praso-kodu, tak hledam vyvojare na full/part time, ktery si bude aplikace drzet podle sveho.

Nicmene, k tomu kodu – ono je to problem v tech lidech, resp. v team leaderech, kteri nevidi spousty problemu. Osobne take malokdy potkam zkusene lidi, kteri jsou schopni neco zahodit a zacit znovu.

Bohuzel, v jedne firme jsem tohle videl ne uplne dobre udelane – vse zahodili, dali tomu novy kabat, ale problemy s vykonem nikdo nebral jako vec, ktera by se pri prepisovani mela resit a tak ta aplikace padala uplne stejne (treba 5× za den) jako predtim. Jen mela hezci barvicky.

Divat se pri pohovoru do kodu bych nevidel uplne jako dobry napad. Na prvni pohled se muze zdat, ze spousta veci nedava smysl. Od toho jsou preci zkusebky, kdy obe strany maji cas zjistit, jestli to ma smysl nebo ne. Pro kandidata navic cas placeny, takze muze byt vic v klidu.

Update: Btw ono se da spousty informaci ziskat uz jen pri pohovoru, kdyz se clovek pta. Uz jenom otazka na codecoverage testy rekne hodne o tom, jak k tomu pristupuji. Nebo postupy reseni bugu a nejaka cisla – treba kolik bugu maji za urcitou dobu a podobne.

Editoval skrivy (6. 1. 2016 21:35)

Jiří Nápravník
Člen | 710
+
0
-

Ty jo, je videt, ze jsem jeste nekam poradne nezadal, me by prislo v pohode chtit videt aspon ukazkove kod. Nejsem sice nejaky prehnany uchylak na krasu kodu, ale proste nejaky postupy typicky pro spravny vyvoj bych uvital. Abych pak mel v podstate spagety naplacany v presenteru, to bych nechtel zjistit prvni den v praci… Samozrejme nemluvim o firmach, kde pracuji vyvojari znami svoji kvalitou, ale spise takove ty mestske firmy

Editoval Jiří Nápravník (6. 1. 2016 23:04)

mrtnzlml
Člen | 140
+
+1
-

Já jsem třeba uchazečům ukazoval kód téměř vždy automaticky. Přišlo mi to fér, protože jsem to po nich chtěl také. Ale možná to bylo spíš ze sobeckých důvodů, protože jsem chtěl ať vědí do čeho jdou rovnou a případně řeknou ne (a netrápíme se potom). Pro mě pak byl větší challenge někoho sehnat, ale měl jsem jistotu, že to pak bude super… :)