Studium informatiky na VŠ

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
TonyVlcek
Člen | 1
+
0
-

Zdravím,
jsem v maturitním ročníku na gymnáziu a řeším, kam jít na VŠ. Rozhoduji se mezi VUT FIT, MUNI FI, ČVUT FIT.

I když se toho o programování a informatice obecně mám ještě spoustu co učit, nejsem zase úplný začátečník. S PHP (a Nette) už jsem pracoval na pár projektech. Do budoucna (po studiu) bych se i nadále rád věnoval vývoji v oblasti webu (programátor, manager, …).

Říkal jsem si, že komunita programátorů okolo Nette bude tím správným místem kde se zeptat. Takže: VUT, MUNI nebo ČVUT? Jaký je váš názor na studium informatiky v zahraničí? Co se dá očekávat od studia na VŠ?

Díky moc za jakékoli užitečné informace, nebo třeba vaše vlastní zkušenosti se studiem :)
Tony Vlček

Jan Mikeš
Člen | 771
+
+2
-

Ahoj, muzu ti dat muj, mozna trosku unikatni pohled na vec, ktery by ovsem 100% nepotesil tve rodice.
Studoval jsem 3 semestry na MUNI (aplikovana informatika) a dohromady 3 semestry na VSB v Ostrave.

Ja osobne jsem se zameroval ciste na programovani a nechtel jsem moc omacky kolem (vysokoskolska matematika je zlo, hlavne na MUNI :-) ) a podle toho to take dopadlo – chtel jsem se zdokonalovat v programovani, jenze v teto oblasti mi uz zadna skola nemela co nabidnout (v oblasti PHP a webovych aplikaci) a stejne vyhlidky byly i do nasledujicich semestru, takze jsem studia zanechal i pres velky natlak okoli, ze budu potrebovat titul atd… tak v IT oboru a hlavne programovani je to trosku odlisne a dovolim si tvrdit, ze v teto sfere, pokud jsi sikovny a opravdu neco umis, tak ti je titul naprd a dokonce bych ti i doporucil aby ses venoval praxi a opravdu na sobe pracoval, nez chodil do skoly, protoze ti to do zivota da mnohem vice nez nejaky papir a 2 pismenka pred jmenem.

Jak jsem psal na zacatku, je to moje zivotni zkusenost a cesta kterou jsem se vydal ja, kdybych mel moznost vratit se o X let zpet a stalo predemnou stejne rozhodnuti tak bych nevahal a vybral stejnou volbu znova a nic nemenil.

TLDR: pokud chces programovat, je to jedno jakou skolu si vyberes – skolu budes mit prakticky jen na to, abys dostal titul a ziskal spise vseobecne vedomosti

Editoval Lexi (5. 12. 2015 14:22)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
+4
-

Jestli očekáváš od školy, že se zlepšíš v psaní webů, tak tam nechoď. Jestli chceš pochopit, jak věci fungují, tak si vyber buď teoretickou informatiku na ČVUT FIT nebo něco na MUNI FI.

Jiří Nápravník
Člen | 710
+
+1
-

Studoval jsem ČVUT FEL, tenkrát ještě FIT nebyl, ale hodně učitelů tam pak přešlo, takže asi to bude podobné. V každém případě moc neočekávej, že se tam budeš učit programovat, spíše se budeš učit, co jak funguje, bude tam hodně matematiky. A to co jsem studoval já, tak ti spíše dá náhled od všech možných oborů IT, a spíše je na tobě, co si vybereš a budeš si pak vybírat volitelný předměty podle toho. Jinak je tam hodně povinných pedmětů, často i zbytečných a pozitivně bych hodnotil asi tak 10 předmětů za tři roky, v praxi však uživám ještě méně a většinu jsem získal stejně praxí.

Pokud bych nyní volil asi kam jít, tak bych velmi vážtně uvažoval nad VŠE, dříve jsem se jí smál jako většina. Ale na jednu stranu, programovat tě nenaučí nikde, to je spíše na tobě a v dnešní době se hodí umět se prodat, vědět něco o marketingu, managementu apod. A pokud píšeš v možnostech, že bys chtěl dělat i managera, tak to stojí za zvážení. Ale také ČVUT má nějaký „informatický management“.

Felix
Nette Core | 1186
+
0
-

Mel jsem to jako @Lexi. Studoval jsem Softwarove technologie a management na FEL CVUT. Programovaci predmety jsem mel rad a bavily me i prednasky. Matika byla narocna a ostatni predmety, tak asi jako vsude.

Zacal jsem vedle skoly pracovat a praxe totalne jina nez teorie, klasika. :)

Postupne jsem pracoval vic a vic, az jsem skoncil ve skole.

Presne jak pise @JiříNápravník, aktualne bych volil nejaky marketing a zameri na prezentaci a vystupovani. Abys ten svuj napad, produkt mohl obhajit. :)

Ale urcite si to vyber podle sebe.

Oli
Člen | 1215
+
0
-

A pohled z VSE ;)

Jsou tam nejaky informaticky predmety, ale je to hodne povrchne. Klade se hodne velkej duraz na praci v tymu. Jinak asi jako vsude, kdyz se budes zcit, muze ti to hodne dat do managmentu, markrtingu, … ale tyhle predmety jsou zaroven strasny davacky, takze je dost tezka motivace ucit se je.

Stejne jako kolegove vyse, dalo me to rozhled (i kdyz trochu jinymsmrem nez FIT, MUNI, …), ale programovani je vicemene samostudium.

skrivy
Člen | 51
+
+1
-

Zalezi na tom, co chces delat. Jestli chces placat jeden firemni web za druhym na wordpresu a podobnych, tak na vejsku ani moc chodit nemusis (pokud nemas vnitrni motivaci), vetsinu se stejne musis naucit sam a nejspis by te v prvaku vyhodili. Hlavne, dlouhodobe se musis ucit a drzet krok s technologiemi tak i tak.

Pokud bys chtel ale resit nejaky slozitejsi problemy (a to mohou byt i komplexnejsi prace s daty nebo nejake vysokozatezove aplikace), tak bych vejsku bral jako dobry zaklad. Otevrene rikam, ze kdyz dokoncis vejsku, tak nebudes hotovy produkt, ktery bude pracovat efektivne. Co ale za tu kratkou dobu ziskas je siroky rozhled a budes chapat, jak spousta veci funguji uvnitr.

Uz nejakou dobu pracuji s vyvojari a vzdy se mi lip pracovalo s vysokoskolaky (i s temi, kteri meli mene praxe), protoze jsme urcity problem dokazali rozebrat z mnohem vice stran nebo jsme ho jen vyresili rychleji. Vysokoskolaci navic uz maji za sebou celkem hodne prace, ktera je urcitym zpusobem poznamenala. Hodne si v tomto smeru vazim diplomek, ktere studenty nuti samostatne resit zadany problem a obhajit vystup.

Ceske skolstvi neni dokonale a spousta veci te pri studiu bude srat. Nicmene, kdybych ted ale znovu koncil stredni se zkusenostmi, ktere ted mam, tak bych nevahal ani minutu a sel do boje. Jen bych asi vymenil CVUT za nejakou zahranicni skolu.

Otazka ohledne zahranicni skoly – zil jsem rok v Londyne (jako pracujici ne jako student) a musim rict, ze kazda zahranicni zkusenost je super. V zahranici ten bordel neni o moc mensi nez tady, takze je dobre tam nejit s ruzovymi brylemi. Cele to prostredi je ale jine. Lide se chovaji stejne a pritom jinak a je to moc pekna zkusenost, ktera ti da hodne.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+8
-

Já jsem po čtyřech letech v praxi zjistil, že mi chybí ta teoretická část. Jsem ale moc rád, že jsem nejprve šel do praxe, protože díky tomu vím, proč přesně mě ta teoretická část zajímá a proč mi chybí. Kdybych šel rovnou do školy, tak to nejspíš po roce vzdám. MUNI je super v tom, jakou mám ohromnou volnost v tvorbě rozvrhu a obor Aplikovaná Informatika toho má strašně málo povinného, co by bylo vyloženě otravné nebo nezajímavé.

Na spoustu věcí přijdeš i časem, ale na spoustu věcí nepřijdeš nebo se pro ně špatně hledá jméno. Naučit se tu matematiku a pokročilé algoritmy od někoho jiného nějakou strukturovanou formou je velice výhodné.

Pavel Janda
Člen | 977
+
0
-

FIT je dobrej. Pavel Tvrdík je fajn.

Nebudeš tam řešit webíky, ale spoustu jiných zajímavých věcí. Potkáš hodně ohromně chytrých lidí. Domácí úlohy jsou většinou napsány tak, aby opravdu nenudily. Vtipné, přitom podnětné.

Být tebou, zjistím si nějaké informace též o unicornu. Taky má podle mě co nabídnout.

Ještě něco: vejška v oboru informatiky není moc o tvorbě webíků v PHP. Dá ti mnohem širší rozhled a zvětší obzory. Pak je ti tak nějak jedno, jestli danou úlohu píšeš v PHP nebo Ruby, C nebo C++, Pythonu nebo Perlu, cshellu, nebo bashi, … blábláblá, tady by se dalo dlouho pokračovat. Konkrétní technologie, o které jsi se něco dozvěděl, je potom nástroj k řešení problémů.

Navíc FIT má spoustu učeben v tom pěkném novém baráku plném holek z Architektury. :) No a vedle NTKčko. Zázemí je podle mě taky důležité. :)

mrtnzlml
Člen | 140
+
+1
-

Já na to šel úplně jinak. Vyzkoušel jsem si FAV, nebylo to ono. Šel jsem na FEL (protože jsem to dělal na střední) a jsem maximálně spokojen. Běžně řeším věci, které nemají s PHP nic společného, ale baví mě to. Díky tomu nemám takový odpor k matematice jako ostatní, co tu tak čtu… :)

Zajímavé na tom je, že na FEL potkávám pár velmi schopných programátorů (i Nette). Už jsem tu teorii jednou rozváděl – myslím si, že je to dáno tím, že když už lidi na FEL programují (nebo kdekoliv jinde), tak jsou to fakt nadšenci a jdou do toho naplno. Mnohem víc, než když musí programovat ještě ve škole.

Asi tě to nepřesvědčí, abys šel na FEL. Pravdou zůstává, že programátor z FEL se nikdy nevyrovná těm, co to mají fakt vystudované. V každém případě si však nemyslím to co psal @Lexi. Vysoká škola je hodně důležitá. A nehledě na univerzitu – je důležité, abys něco dělal mimo školu (třeba právě Nette).

Jsem rád, že mě někdo neustále nutí, abych chápal Maxwellovy rovnice. Stejně tak jsem rád, že si od nich mohu oddechnout a zapnout si PhpStorm. Hodně štěstí s výběrem… :)

Pavel Kouřil
Člen | 128
+
+1
-

Vystudoval jsem bakaláře (Aplikovaná informatika) na FI MUNI, momentálně jsem na magisterském studiu. Od té doby se trochu studijní program bakaláře změnil (takže info od @FilipProcházka bude asi lepší), popíšu zkušenosti s tím svým průchodem a zkusím přihlédnout k aktuálnímu studijnímu katalogu. :)

Od studia čekej minimum povinných programovacích předmětů, většina povinných předmětů jsou spíše teoretického žánru, ať už ty teoretické které pro tebe můžou být užitečné (některé části matiky, automaty, …), až po ty, které pro tebe nebudou mít žádný užitek pokud se dané oblasti nehodláš nějak věnovat, protože je to víceméně jen učení se teorie ze slajdů a její vypsání na papír u zkoušky (např. předměty týkající se sítí, OS, …).

Nepovinné programovací předměty bohužel mají jeden zásadní problém – většinou se tě snaží učit všechno od začátku, místo toho aby ti prostě jeden předmět dal nějaké fakt základní znalosti ohledně jednoho programovacího jazyka a další předměty pak měly první přednášku ve stylu „takhle v tomto jazyce vypadá podmínka, takhle vypadá hashmap, takhle vypadá třída, …“ a hned poté se rovnou se zabraly hluboko do jazyka (ale toto se možná už změnilo, kdoví).

Každopádně, mám takový pocit (z těch X let co jsem na škole), že cílem FI MUNI není vychovávat „cvičení opice bušící tisíce řádků kódu“, ale spíš lidi s nějakým obecným IT přehledem a základními znalosti z teoretické informatiky – na kterých pak můžeš stavět ať už pokračováním v navazujícím studiu nebo se s tím spokojit (a všechny zajímavé mgr předměty si zapsat v průběhu bc studia) a jít po udělání bakaláře do praxe s rozumnými znalostmi.

PS: Co se týče odporu k matematice, ten mám (bohužel) také, protože mi nikdy nešla. Na FI MUNI máš 4 předměty povinné matiky MB10[1–4], kde se probere všechno přes lineární algebru, matematickou analýzu, statistiku, algebru a další (v předmětech které jsou v podstatě matika, ale ne taková, jak ji znáš ze střední školy, např. „matematické základy informatiky“). Každá z těchto částí matiky může a nemusí mít užitek, podle toho, čemu se chceš věnovat budoucnu. Osobně mě „oslovila“ jen teorie grafů a statistika (obě věci jsou jako předměty na magisterském studiu), a např. statistika je vyučována velmi rozumným způsobem – programováním v R. :)

Co se týče ostatních škol, tak momentální situaci neznám, ale vybral jsem si pár let zpátky FI MUNI (rozhodoval jsem se mezi FIT VUT a FI MUNI) a nelituju toho – rozhodně mi to něco dalo. :)

castamir
Člen | 629
+
0
-

bleskově k FIT VUT:

FIT se zaměřuje dost na technologie a aspoň částečné praktické zkušenosti (jinými slovy si v každém předmětu ošaháš dané technologie v několika jednodušších projektech). O FITu ale platí, že je to docela dost náročná škola (fakulta) a to hlavně časově. Obrovskou výhodou je zapojení komerční sféry do výuky (mnoho externích kurzů a internship programů).

Na bakalářském programu je jediný obor, který má docela široký záběr. Ze zkušeností vím, že ikdyž Tě část předmětů vyloženě nebude bavit, tak si z toho dost odneseš a budeš vědět mnoho o tom, jak vše funguje a uvidíš to v souvislostech a taky si všechno opravdu vyzkoušíš.

Navazující magisterské studium je už oborové a jde věcem v jednotlivých předmětech víc „pod kůži“, což ale znamená i dost teorie navíc.