Práce po škole

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
grogy
Člen | 147
+
0
-

Zdravím,

měl bych dotaz ohledně práce při studuju VŠ. Jak jsou na tom firmy s tím, aby zaměstnávali lidi při škole (absolventy) – v poptávkách to občas vídám, ale chtěl bych vědět váš názor – těch co mají s tímto už osobní zkušenosti.

IT VŠ dálkově jsem v našich končinách ještě nenašel (možná jsem se nedíval pozorně), ale třeba nová fakulka na IT od ČVUT určitě nebude na špatné úrovni, ovšem nejde mi o papír (který má stejně spousta lidí jen tak), ale spíš o ty znalosti a zkušenosti, které bych tam nabyl, ovšem nechtěl bych nic čistě teoretického – něco na půl mezi teoriií + praxí. Co váš názor na diplom v oboru IT – nebo raději praxi a zkušenosti (k tomu se přikláním).

Obojí má své pro i proti, rád bych slyšel názory ze života, těch teoretických jsem slyšel mraky :)

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Při vejšce se dá normálně pracovat, firmy zaměstnávají studenty IT celkem rády. Praxi se ve škole nenaučíš. Pokud ano, tak povrchně a většinou lehce zastarale.

FIT na ČVUTu bude dobrá volba.

Jinak já teď půjdu do třeťáku na FEL ČVUT (program STM).

Jan Jakeš
Člen | 177
+
0
-

Hele asi to bude podbarveno tím, že tam sám studuji, ale podle mě, pokud se chceš něco naučit a nejde ti jen o diplom, tak FIT na VUT je nejlepší volba.

Mohl bych trochu porovnávat s Masaryčkou, protože znám lidi, co tam studují. Je to tam prý samá teorie. U nás je kladen hodně velký důraz na praxi, musíš vypracovat spoustu projektů, tzn. nastoupíš a hned píšeš programy. Přednášky jsou všude a už od podstaty je to prostě teorie, protože na přednášce se přednáší :) Já na přednášky nechodím, dojdu na všechna důležitá cvičení a udělám všechny projekty (ačkoliv pro předmět není nutnost udělat všechny) a myslím, že mi to dá nejvíc, co může. O zkouškovém pak pár nocí moc nespíš, doženeš trochu teorie a je to :) Klidně se 100% výsledky…

Honza M.: Od vás ze školy asi nikoho neznám, ale zaslechl jsem cosi o spoustě vaty z elektronických předmětů :) Jsou to jen povídačky nebo pravda? :)

Editoval Juan (19. 8. 2009 2:04)

marek.dusek
Člen | 99
+
0
-
  • VSE FIS – prvak par cviceni, dal navstevy vesmes 1–2×/semestr/predmet (ted jdu na diplomku)
  • prace zpocatku parttime, ted fulltime – kazda normalni firma vyjde vstric
  • je otazka, jestli programovani na VS k necemu je – nema vetsi smysl byznys analyza, architektura, vedeni?
  • diplom v IT je na uplny ho*no – clovek to dela pro radost ;)
grogy
Člen | 147
+
0
-

To Juan:

  • o té elektrotecnice jsem slyšel také, ovšem nová fakulta fit.cvut.cz by už mohla být OK i pro mě (nejsem kamarád s elektrotechnikou, dal jsem se na průmyslovou školu se zaměřením Elektronické počítačové systémy a tak 40% předmětů mě něco společného s elektronikou, jdu do 3. ročníku a ještě ze školy o IT nevím pořádně nic, ovšem celkem zdatně pracujeme s resonancí)

To marek.dusek:

  • diplom k ****. To si myslím také, je to jen papír a vůbec neznamená, že když ho někdo má, že je opravdu dobrý ve svém oboru. Znám příklady lidí co mají VŠ a v reálném životě to jsou ignoranti, co ve svém oboru neumí mimo teorei nic. (šprťáci). Pokud se pro VŠ dám, tak jen chci jen kvůli tomu aby mi něco dala, takže také nechci nic kde by se učilo Delphi na úrovni prvních 100 stran příručky pro začátečníky (berte s nadsázkou).

Obecně:

  • IT VŠ dálkově asi není – hlavně ze zvědavosti, jestli v našich končinách něco takového je
  • dala vám VŠ něco do IT života? – spousta se toho dá naučit prakticky doma, na koleni, ikdyž to někdy trvá
  • zkuste odhadnout jakou váhu dávají firmy diplomu, všude je SŠ/VŠ – buť že není dostatek kvalitních lidí, a nebo jim to nevadí? (já to beru jak jsem psal výše, že ikdyž příjde programátor s VŠ může být prakticky nula, a „natře“ ho maník třeba s gymplem xD)
Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

grogy napsal(a):

  • dala vám VŠ něco do IT života? – spousta se toho dá naučit prakticky doma, na koleni, ikdyž to někdy trvá

Naučí tě základy toho, co tě nebaví a nezajímá. To se může taky občas hodit.

  • zkuste odhadnout jakou váhu dávají firmy diplomu, všude je SŠ/VŠ – buď že není dostatek kvalitních lidí, a nebo jim to nevadí? (já to beru jak jsem psal výše, že ikdyž příjde programátor s VŠ může být prakticky nula, a „natře“ ho maník třeba s gymplem xD)

No tak vejška minimálně vypovídá o tom, že jsi ambicióznější než maník s gymplem.

Jak se někdo ptal na tu elektrotechnickou vatu, tak máme tak jeden jednoduchý elektrotechnicky-vatový předmět za semestr. Což je daný tím, že jsem si vybral nejméně elektrotechnický obor.

Mas3r
Člen | 116
+
0
-

Taky jsem na FELu, STM. V prváku nějaký ten technický předmět je a to oba semestry(ELI, SAP), ale pokud jsem to já, jako gymplák a „elektro – antitalent“ zvládl, tak to musí snad každý.

Horší jsou samozřejmě matiky, algebry atd.

A k tomu diplomu… doporučuju ti se podívat na jobs.cz. U velké většiny chtějí VŠ (mezinárodní min. bachelor degree) + samozřejmě praxi.

Mým názorem je, že když chceš podnikat, má diplom daleko menší váhu – opravdu pak jen záleží na tvých schopnostech. Pokud ale chceš dělat zajímavou práci, mít opradu dobrý plat, tak bys měl mít VŠ – už jen kvůli tomu, že když máš ten „papír“, tak u dost firem máš automaticky lepší prachy.

Jod
Člen | 701
+
0
-

Ja podnikám a nikto sa ma na školu ešte nepýtal ;) .

A to je len zhovadilá mienka nášho národa, že človeku s diplomom treba dať väčší plati ako tomu čo má miesto toho prax. U nás to tiež tak fungovalo.

kravčo
Člen | 721
+
0
-

Robert Fulghum napsal(a):

Všetko, čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučil v materskej škôlke.

Škola vám nedá do života nič zadarmo, len tak. Dá vám toľko, koľko si vezmete. Nič viac, nič menej.

ic
Člen | 430
+
0
-

Tady v tomhle oboru se na školy moc nepatají (menší subjekty nikdy) protože není žádná specializovaná web-škola a obory snad taky ne… nebo víte někde o nějakém?

na1k
Člen | 288
+
0
-

Taky aktuálně studuju (FIT VUT hehe :) ), ale zatím jen zlehka podnikám – takový half-freelancer :))

Pořád se nějak nemůžu dokopat k tomu, nechat se někde zaměstnat, byť jen part-time při škole :( Nějak si pořád nejsem jistý, jestli se to dá zvládat. Kdo tu psal o FIT VUT tak ví, že je vždycky období, kdy se projekty nahromadí a to je pak každá hodina času drahá a muset při tom ještě do roboty… no nevím, poraďte

vlki
Člen | 218
+
0
-

A já si říkal, že mi je přezdívka na1k z fitušky nějak povědomá :) Při FITu v Brně je to fakt trochu těžší. Projektů je hodně. Na druhou stranu to může nahradit tu praxi, kterou bys chtěl.

Zrovna nad stejnou věcí jsem nedávno přemýšlel a došel k závěru, že si chci užít studia dokud to jde. Protože pak už to bude s časem, spontánností a známostmi už jen horší.

LuKo
Člen | 116
+
0
-

Všichni FELáci jsou tu asi z STMka. Pokud by snad někomu připadalo, že je tam nějaká elektronika, zajděte se zeptat kolegů na EaI, jaké delikátní předměty tam mají :-) Sice jako průmyslovák jsem s tím neměl problém, ale i tak to bylo chvílemi docela nepříjemné. Na STM je to s prstem v nose pro každého, kdo umí dát správně baterky do ovladače a alespoň trochu tuší, co se děje uvnitř té černé bedny na stole vedle monitoru. Kdo uvažuje o FEL STM, nebojte se toho. FIT vypadá ještě lépe, ale má dvě nevýhody: je to hrozně daleko na metro a anglina je tam považována jako samozřejmost. Pro gympláky dávačka s prstem v nose, pro průmyslováky maturující z matiky bez externího kurzu dost problém.

FEL mi dal od všeho základy. Z webu jsem se nedozvěděl nic nového, jen jsem si odchodil cvika a odevzdal semestrálku. Z Javy jsem se naučil základy, které jsou v každé příručce, z céčka ani to ne (v obojím jsem dřív nedělal, zajímám se o web). Firmy zajímající se o programátory webu velmi málo vyžadují VŠ, spíše je zajímají schopnosti. VŠ vyžadují firmy hledající javisty nebo céčkaře. A v tomto směru vám škola dá diplom a základy z příručky. Osobně bych se bál pak někam nastoupit a makat v Javě, nebo Céčku.

Na druhou stranu se člověk dozví spoustu zajímavých věcí okolo. Takové hledání stejných posloupností v řetězci DNA v prvním semestru algoritmizace na čas, docela brutus. Dodnes jsem nepochopil, jak se kolega vešel do jedné vteřiny :-))

Možná se mnou někdo nebude souhlasit (tomu budu docela závidět), ale práci při škole nedoporučuji. Dělejte si spíš své weby, na kterých můžete dělat, když vy zrovna chcete a máte čas. U mě to vždycky vyšlo tak, že jsem celé prázdniny neměl do čeho píchnout, ale když se přiblížil zápočťák a zkouškové, začli klioši bláznit a posílat zadání rozsahu nového rezervačního rozhraní s termíny dokončení „včera bylo pozdě“. Po zkouškovém zase ticho klid, nikdo nic nechtěl dělat. Dokud vám školu platí stát a bydlíte u rodičů (nebo na koleji, kterou vám platí rodiče), važte si toho a věnujte se škole naplno. Když se to pak pos… a druhé studium si musíte platit sami bez nároku na příspěvky na dopravu a bydlení, je to pak o dost složitější. Lidem, kteří zvládají práci i školu bez ztráty kytičky, nezbývá, než pogratulovat a možná i závidět. Takových lidí ale osobně moc neznám, jedno, nebo druhé je vždycky nějak ošizené.

Ondřej Mirtes
Člen | 1536
+
0
-

Honza M., Mas3r: Jsme spolužáci ;)

Mas3r
Člen | 116
+
0
-

LastHunster: Tady je to samý FELák :)