Oficialni neoficialni komponenty pro Nette (Componette)

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
chemix
Nette Core | 1296
+
+6
-

Vcera jsem na #NetteFwPivo rekl nahlas jednu moji takovou myslenku. Inspirace pochazi z MooTools JS frameworku kde maji dva balicky core & more. Core obsahuje zaklad a more uz jen nejake doplnky co ne kazdy potrebuje a jsou specificke, nasledne maji MooTools Forge kam lide davaji sve rozsireni. (kluci rikali ze je to podovne s jQuery a jQueryUI)

V cem je vyhoda, ze pokud se vyda nova verze core, tak do tydne jsou vsechny veci v more s novou verzi otestovany a funkcni. Zaroven je to takove to ze kdyz nevim jak udelat akordeon tak se koukno do more zdali tam je reseno a pouziji ho, protoze je tak nejak doporucovan a vyvyjen hlavnim teamem kolem frameworku.

Vim ze tu je Kdyby a Nextras, takze asi mozna zbytecne zakladat novy namespace, ale nevim proc, tak nejak v hlave mi stale zni ze to je dobry napad (ikdyz vcera na pivu se to nikomu nelibilo :)
Prijde mi ze pro zacatecnika jsou ty nazvy zmatecne, jedna se mi hlavne o „marketingove“ pojmuti techto veci.

Priklad: Pokud by to proslo a @DavidGrudl by schvalil pouziti jmena, ktere obsahuje „nette“, tak bych chtel pozadat treba @vojtech.dobes, zdali by jquery.ajax dal prave pod tento namespace. Dale by se o tom dalo psat i na blog.nette.org a vice se zamerit na propagaci.

Cele to ssebou nese spousta nedotazenych odpovedi na spoustu otazek, ale spise by me zajimalo jak se na to tvari i jini, kteri vcera nesedeli u pivka.

poznamky pod carou

Jelikoz se to lidem vcera u stolu moc nezdalo (zodpovednost, ztrata vlastniho jmena, komunismusm… etc…) Tak tam vznikla myslenka vice zapracovat na adddons portalu, jelikoz hlasovani tam moc neunguje, tak ze by bylo fajn pocitat hvezdicky na githubu. Mohl by vzniknout nejake badge, ala „doporuceno komunitou“, „funguje s aktualni verzi“

Cele tohle me napadlo, kdyz jsem vybiral komponentu co by mi pomohla s ukladanim obrazku, nebo s logovanim emailu do tracy… a je zde uz nekolik reseni a jen nektera funguji a jen nektera jsou udrzovana a jen nektera jsou originalni ( spousta z nich dedi z puvodni jedne myslenky a kodu, a jen se o drobnost lisi oproti puvodni forknute verzi, pricemz by stacilo poslat puvodnimu autorovi pull request, aby nevznikalo tolik druhu jedne veci)

Ma cenu zakladat nejake oficialne neoficialni skladiste zajimavych pouzivanych udrzovanych komponent pod zastitou nette komunity a snazit se o vetsi propagaci?

Jak lepe propagovat kvalitni veci na addons?

Jaky je nazor autoru doplnku?

Jaky je nazor zacatecniku na tuhle komponentni problematiku?

A co na to Jan Tleskac?

Editoval chemix (12. 2. 2015 12:02)

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
+1
-

Osobně na hledání balíčků používám github formou „nette“ + to, co potřebuji.
Ostatní metaagregátory balíčků (addons.nette.org) jsou přirozeně deprecated.

Jeden příklad za všechny. Často při školení narážím na to, že programátoři používají balíčky, které jsou 2 roky neudržované, ale protože byly na addons, tak působily solidně. Pak stačí vyměnit jquery.nette.js vyměnit za nette.ajax.js a vše zázrakem funguje :).

Jestli to chápu dobře, chceš mít vlastní namespace – proč ne.

Jinak na propagaci balíčku IMHO platí psát návody, testy, používat, udržovat, pracovat – to vše dlouhodobě. Kvalitní a standardizovaný (srozumitelný) kód výhodou. Osobně potřebuji, aby balíček fungoval po celou dobu životnosti produktu.

Editoval Tomáš Votruba (12. 2. 2015 12:39)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
+3
-

TL; DR, ale myslím, že je to blbost, protože neseženeš lidi, kteří se o to budou aktivně starat a zároveň budou schopni produkovat kód v dostatečné kvalitě. Pokud je seženeš, tak je pošli pracovat na Nextras, netřeba vymýšlet něco dalšího, ale samozřejmě ti v tom nebráním.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
+1
-

Nevidím moc smysl ve vlastním namespace. Pokud chceš mít „oficiální“ věci, tak můžou být přímo na github.com/nette.

„Approved by community“ a „Works with version“ badge na addons portálu jsou dobrý nápad.

A pokud by měl někdo nápad na pěknou komponentu, tak na github.com/kdyby je pořád spousta místa :)

enumag
Člen | 2118
+
0
-

@JanTvrdík U nextras je problém že tam zřejmě do budoucna nebudou jen věci pro Nette. cc @hrach

looky
Člen | 99
+
0
-

Pokud už by se případně nějak lépe integrovalo s GitHubem, nešel by k tomu přibrat i Travis a rovnou ty komponenty testovat nad každou větví Nette? Plus teda samozřejmě vyžadovat testy? A co třeba přidat i nějaký coding standarts checker, a rovnou zamítat věci které ho nedodržují? Teprve pak bych si totiž dokázal představit že takovému portálu dám šanci, protože na něm najdu kvalitní a funkční komponenty.. Jinak se bojím že by se z toho stala jen další hromada nepoužitelného šrotu..

Editoval looky (12. 2. 2015 14:18)

David Grudl
Nette Core | 8110
+
+13
-

tl;dr Lidi jsou líní.

Značka se buduje od renomé, nikoliv tím, že se na tom dohodneme. Společný namespace neposune zapojené komponenty na vysokou úroveň, ale sníží renomé namespace dle nejslabší z nich.

Propagace se neodvíjí od toho, že komponenty budou na jednom místě, ale že na propagaci bude někdo makat. Jenže, ani Nextras nemají žádnou dokumentaci (a hlavně nikde nevidím release plan, jak mám třeba vědět, kdy vyjde přespříští verze? Kdosi by řekl, cituji, že release management Nextras stojí za hovno :-P).

Není potřeba společný namespace, aby se mohly dávat články na blog. Je potřeba, aby ty články někdo psal. Dnes je nikdo nepíše a společný namespace na tom nic nezmění.

Vidím v tom, že se snažíš vynakládat energii na něco, co ti lidé svou leností rozloží a zbude ti pouze pachuť. Lepší je investovat energii do motivace jiných lidí. Třeba motivace příkladem (jeden začne o svém doplňku blogovat, začnou i jiní). Jeden sepíše dokumentaci a přiměje i ostatní. Atd.

(Btw hodnotit doplňky na Addons podle hvězdiček na Githubu zní fér, co na to @PatrikVotoček?)

hrach
Člen | 1834
+
+2
-

K nextras:

  • vzniklo protoze nemam rad brandovany doplnky jmenem autora
  • je vicemene otevreno komukoliv. obcas aktivne oslovuji.
  • narazka na „ne-nette“ veci nechapu. Ona dobra knihovna vetsinou neni zavisla na nejakem frameworku. Jde o dobry navrh, potom je integrace s CompilerExtension jednoducha. Nektere knihovny v Kdyby jsou spis taky jen knihovnami s Compiler extension, ale nikomu to neprijde podivne.
  • nextras ma nejakou dokumentaci, na webu k orm, na addon portalu k datagridu.
  • nextras ma release management na hovno.
  • nextras je moje free time a nezivim se tim – z toho vypliva taky mnoho „nebezpecneho“.
Patrik Votoček
Člen | 2221
+
+7
-

Tak na Addons Portál aktuálně stahuje počet hvězdiček z githubu a řadí podle něj seznam addonů na Homepage. Počet hvězdiček je vidět v sidebaru na detailu addonu.

Mám rozpracovaný poněkud rozsáhlejší refactoring Addons Portálu (který bych chtěl představit na příští Pražské PoSobotě) takže jsem si nehrál s detaily.

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

@PatrikVotoček Skvělý nápad Patriku, díky za implementaci!

Vojtěch Dobeš
Gold Partner | 1316
+
0
-

@PatrikVotoček Supr vylepšení! Nicméně reportuji bug, můj doplněk má v reálu 106 hvězdiček :).

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

@vojtech.dobes s tvým doplňkem je ve stávající verzi Addons portálu trochu problém v tom že není na packagistoj a automatické updaty se dělají pomocí packagisty (v refaktorované verzi s tím problém není).