Vývoj svobodného softwaru jako živobytí

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
fary
Člen | 155
+
0
-

Ahoj. Rád bych se zeptal, jestli někdo z vás neví, jak to chodí s vývojem svobodného softwaru a možností se tím normálně živit? Jak to udělat, abych mohl v klidu dělat něco, co pro mně samotného má vyšší hodnoty, aby to bylo otevřené, svobodné a respektovalo by to svobodu druhých a dělat to jako normální zaměstnání? Neznáte některé české firmy, nadace či jiné organizace, kde to takto funguje?

Šaman
Člen | 2632
+
0
-

V první řadě si musíš najít způsob, jak na tom software vydělat. Reklamy na serverech kde se snažíš o vysokou návštěvnost, cílené reklamy ve vyhledávači, přednášky o frameworku jako David, prodej komerčních licencí, když tvůj soft už bude rozšířený v nekomerční sféře, nebo třeba prodej podpory jako SuSe Linux.
Když budeš vyvíjet pro sebe, bez funkčního business modelu, nikdo ti za to nic nedá…

Editoval Šaman (7. 5. 2014 18:52)

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Ahoj, co je to, co pro tebe má „vyšší hodnoty“?

fary
Člen | 155
+
0
-

Vyšší hodnotou jsem myslel software, který je svobodný přesně tak, jak to definuje Richard Stallman. Je vydaný pod svobodnou licencí (třeba jako Nette) a respektuje tak 4 základní svobody uživatele toho softwaru.

Třeba u nás v práci se pracuje na redakčním systému, který využívá Nette + nějaké další knihovny, které nejsou svobodné. Samozřejmě se nemusí povést, když člověk dělá svobodný software, že jej někdo bude využívat, ale díky tomu, že je to otevřené a svobodné to má vždy nějaký potenciál, že tomu tak bude. Ta nejlepší věc na tom pak je, když se k vám někdo připojí s něčím vám pomůže nebo když to tvoje řešení použije někdo, kdo by to sám musel zdlouhavě vyvíjet a neměl by na to žádné prostředky.

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Myslím, že open-source je typický právě tím, že jeho autor neočekává návratnost (na prvním místě je zábava, dobrý pocit).
Oproti tomu stojí podnikání, kde je jasně daný produkty/služba a cena (na prvním místě je práce).

Jak by sis představoval jejich kombinaci?

Šaman
Člen | 2632
+
0
-

Myslím, že svobodný software málokdy vzniká tak, že prvotní myšlenka je „naprogramujeme něco svobodného“.

Buď jsou to pomocné nástroje, které slouží k vývoji nějakého projektu (a jsou z něho i zaplacené), které se následně uvolní pod svobodnou licencí. Buď se pak najde model, který financuje jejich další rozvoj (Nette?), nebo se nechají žít vlastním životem.

Nebo se vyvíjí proto, že se nad ním plánuje postavit nějaká výdělečná činnost (vývoj Unixu třeba zaplatil Bell laboratory a komerčně ho využívalo v telefonních ústřednách New Yorku).

Anebo se budeš živit jinak a vývoj nějakého software budeš mít jen jako koníčka. Linus Torvalds začal tvořil Linux jako svoji diplomovou práci. Pak se nechal normálně zaměstnat.

Taco
Člen | 39
+
0
-

Já jsem si teze Richarda Stallmana přeložil jako – prodávat službu, ne produkt. (Zjednodušující samozřejmě.)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+1
-

Což je utopická teze už z principu. Umíš dělat A, leč živit tě má B.