So, I want to start, but where?

Notice: This thread is very old.
ad
Member | 1
+
0
-

Zdravím, rozhodl jsem se naučit Nette Framework, ale mám problém s jednou věcí. Nedávno jsem zjistil, že autor frameworku ho rozdělil na části viz. "":https://phpfashion.com/…te-framework a tím pádem považuji cokoliv, co bylo o Nette napsáno v souvislosti s učením frameworku před tímto krokem, za neaktuální a nepoužitelné pro naučení správných návyků práce s Nette, jako se souborem napsaných projektů, které spolu komunikují a tvoří funkční aplikaci.

Zkusím popsat to, co si myslím, že potřebuji z Nette, a nepotřebuji nic víc k tomu a potřebovat ani nebudu.

1.Http a Routing (předpokládám, že bez tohoto Nette nefunguje (neumí nic, protože nemá vrstvu pro práci s URL))

2.Forms (chci v aplikaci využívat)
3.Mail (chci v aplikaci využívat)
4.Nette Database (vrstvu pro práci s db potřebuji)
5.RobotLoader a Application (předpokládám, že právě kvůli těmto vrstvám budu moci “svoje” Nette poskládat)

Požadavky na aplikaci:

Chci aplikaci, která bude jen renderovat jednoduché stránky, umět poslat mail, umět tlačítko search, znát datum a čas, nic víc nepotřebuji, ani přihlašování a odhlašování, ani cookies, ani sessions.

Budu potřebovat ještě něco? Nebo naopak, vybral jsem něco zbytečně? Nechci po nikom, aby mi tu sestavoval diagram s tím, jak si nejlépe poskládat “svoje” Nette, nebo sepisoval tutoriál, jak na to. Jen nasměrovat, děkuju.

Děkuji za každou radu.

Last edited by ad (2015-07-14 14:17)

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
+2
-

4. Doporučuju raději Doctrine, dokud nejsi hendikepován používáním. Poslední dobou je trendem se od NDB odkloňovat. Pro Nette je integrace v Kdyby\Doctrine.

5. RobotLoader nepotřebuješ, stačí PSR-4 a sekce autoload v composer.json.

"autoload": {
	"psr-4": {
		"App\\": "app"
	}
}

Jinak je výběr dostačující. Osobně používám ještě Tracy (Application má stejně skrytou závislost, takže budeš upozorněn, že ji musíš stáhnout) a Utils.

Last edited by Tomáš Votruba (2015-07-14 14:20)

chemix
Nette Core | 1296
+
+4
-

Nechci byt hnidopich, ale proc je otazka polozena v anglickem foru s anglickym titulkem, kdyz je pak vse cesky (a nemyslim si ze mam mozek tak vytrenovany ze by to automaticky daval z en do cz)

To, ze se Nette/Nette rozdelilo na vicero balicku znamena, ze muzes pouzit jen nektre casti, ale stejne pro ten spravny zazitek budes potrebovat vice veci … treba Latte, ktere se i odpoutalo od Nette pojmenovavani ale vsichni vime do jake rodiny patri :) (a zaroven si kazda komponenta resi svoje verzovani a pokud je treba vydat novou verzi nezvetsujes cislo celeho fw)

Osobne bych zacal tim ze si pres Composer!!! stahnu webproject, coz je novy “sandobx” (bacha je jeste v plenkach tak pokud na neco narazis posli issue nebo rovnou PR) ale posledni veci stavim na nem a bez sebemensich problemu

composer create-project nette/web-project

Rozdil oproti puvodnimu sandboxu je ze ma zavyslosti jen na potrebnych baliccich (a tusim ze tam ani nevyuziva “zastarale” knihovny)

viz :

"require": {
		"php": ">= 5.4.0",
		"nette/application": "~2.3.0",
		"nette/bootstrap": "~2.3.0",
		"nette/caching": "~2.3.0",
		"nette/database": "~2.3.0",
		"nette/di": "~2.3.0",
		"nette/finder": "~2.3.0",
		"nette/forms": "~2.3.0",
		"nette/http": "~2.3.0",
		"nette/mail": "~2.3.0",
		"nette/robot-loader": "~2.3.0",
		"nette/safe-stream": "~2.3.0",
		"nette/security": "~2.3.0",
		"nette/utils": "~2.3.0",
		"latte/latte": "~2.3.0",
		"tracy/tracy": "~2.3.0"

Pokud chces zacinat s Nette, urcite doporucuji tuhle cestu, nez nejaky vlastni polopaskvyl se kterym muzes narazet.

Jako dalsi krok je urcite si projit Quick Start a nasledne se prihlasit do chat room na gitter.im (CS)