Průběh posledních sobot – témata na zamyšlení

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Petr Mašát
Člen | 101
+
0
-

Hezký den,
na úvod mého zamyšlení chci říci, že si nesmírně vážím autorů posledních sobot (dále jako PS) a jejich energie vložené do této akce. Avšak z mých posledních tří návštěv mám pocit jakési rozbředlosti a divného vyznění pro mě jako běžného návštěvníka.

Hned na začátku mě popravdě dost otravuje představování běžných návštěvníků. Chápu tento bod jako pozůstatek minulosti kdy se na PS scházelo pár nadšenců v hospodě, tak aby na sebe zpoza piva nekoukali a nevěděli jak se oslovit. Ale ve chvíli kdy představování zabere přes 40 minut, tak jsem pro zrušení této tradice. Přiznám se rovnou, že to nyní řeším tak, že rovnou chodím o hodinu později, abych se tomuto vyhnul.

Pokračoval bych zavedením pevnějšího programu, kde by aspoň dva dny dopředu bylo jasné co bude kdo přednášet a v kolik začne. Ještě ideálněji zavedení pevného rámce na přednášku (50 minut?), s tím že přednášejícímu by někdo v první řadě upozorňoval kolik času mu zbývá. Třeba formou jednoduchých info papírů, jako bylo provedeno na posledním devfestu.
Pevnější program by do budoucna zpřístupnil jednoduší koordinaci paralerní přednášek.

Historicky se mi líbilo když během PS v Node5 (26.05.2012) bylo oddělená přednáška a diskuze s lidmi jenž mají zájem pokračovat v načatém tématu někde o samotě. Bohužel toto nějak zaniklo. Chápu, že ne vždy to povolí prostor, ale byl bych o obnovení této části.

Co se týče závěrečných volných diskuzích – nebylo by lepší tohle přesunout jako paralerní témata k daným přednáškám? Tj, že v místnosti A by byla například něčí přednáška na propojení s facebookem, a mezitím by byla v místnosti B volná diskuze na to jaký IDE je nejlepší.

Pak se rovnou přiznám že pro mě, byla dneska vyloženě rušivá mezihra na odhadování co je zač nějaký můj soused. Chápu důvod hry, že chcete aby se lidi mezi sebou více poznávali, ale nešlo by najít nějaký méně agresivní způsob?

Jsou to jen takové návrhy, snad mě za to na příští sobotě neukřižujete hned u vchodu.

Díky moc za reakce.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Nevím jestli jsi tam byl v ten moment, ale v openspace bylo jedno téma „Posobota“. Tam několik tvých bodů zaznělo, takže jsme si toho vědomi. Jen není úplně jasné, jak jednotlivé problémy nejlépe řešit.

Každopádně díky za příspěvek! Vítek ti určitě poví víc, když si toho všimne :)

llook
Člen | 407
+
0
-

Myslím, že seznamovací hry se dají řešit jednoduše – přeskočit. Mě osobně to evokuje takové ty psychohry, co na nás zkoušely některé hloupé učitelky na ZŠ (další fází by bylo sezení v kruhu a házení klubíčkem ;-) ).

Jmenovka (dobrovolná) se jménem a nickem podle mě bohatě stačí. Kdo chce být anonymní, ať si je. Kdo se chce socializovat, ať jde potom do hospody.

Možná by ještě mohl být nějaký krátký blok pro hledače práce/lidí, že by se mohli krátce představit a naznačit, co hledají a nabízejí. Těžko říct, jaký by o to byl zájem.

ViPEr*CZ*
Člen | 812
+
0
-

@tachyon: uff už jsem se lekl, že mám ten pocit jen já a naprosto souhlasím. 40 minutami zabrat představováním a pak rušit zajímavou přednášku kvůli časové tísni mi přijde špatný.

Petr Mašát
Člen | 101
+
0
-

@Filip Procházka: Bohužel na openspace jsem musel již pryč, takže mě tohle téma minulo. Ale jsem rád, že si organizátoři uvědomují, že není vše v pořádku a snaží se najít cestu kudy do toho.
@llook: Neodsuzoval bych zcela všechny hry, ale jsem pro to aby byli dobrovolné. Pro nás introvertní zapšklý třicátníky to moc není.
ViPErCZ: Snažil jsem se sledovat své okolí během minulé seznamovací hry a popravdě moc lidí nevypadalo nadšeně. Proto jsem se také odhodlal napsat tento příspěvek.

Myslím si, že jestli má poslední sobota cca čtyři hodin prostoru, tak by se měli stihnout minimálně čtyři přednášky, nějaký ten úvod, klidně i se slovem od sponzora + nápad s otevřením i pro hledače hlav se mi také líbí.

Díky všem za reakci, byl bych rád kdyby se zapojili i ostatní organizátoři (Vítek) se svým pohledem na věc.

paranoiq
Člen | 392
+
0
-

jestli má Poslední sobota cca čtyři hodiny prostoru, tak by se měly stihnout minimálně čtyři přednášky

to se ale musí najít čtyři dobrovolníci, kteří přednášku udělají

představování bych na velkých Posobotách zredukoval na: postavit se a říct jméno/nick, případně to co dotyčný skutečně říci chce. hry nebrat. openspace je super, ale timesloty by měly mít tak 20 minut nebo víc

možná by jsme mohli najít/udělat miniaplikačku pro domluvení a odhlasování témat na openspace mezi přednáškami (úvod na začátku, při pauzách zobrazovat témata na projektoru)

Petr Mašát
Člen | 101
+
0
-

@paranoiq:

k dobrovolníkům: s tím souhlasím, pro každo-měsíční akci najít vhodné témata není nic lehkého. + aby se moc často neopakovala. Proto je dle mně nutné otevírat se částečně i mimo Nette. Pamatuji si zajímavou přednášku o Cloudu, která sice neměla s Nette nic společného napřímo, ale ukázala že člověk není závislý jen na klasickém hostingu.
Napadají mě témata jako: Přístupnost, optimalizace webového serveru, uživatelské testování. Žádný v sobě nemá přímo Nette, ale lidem dělající na této platformě by jistě nevadilo vědět na co se mají zaměřit u svých aplikací.

k představování: netuším k čemu by bylo někomu dobré vědět že jsem Franta Vomáčka z Horní Dolní. + Zase nám to sebere nějaký ten čas. Jsem vyloženě pro to aby se představili na začátku přednášky jen její aktér. Běžným smrtelníkům stačí jmenovka.

k openspace: popravdě stále preferuji paralerní místnost s daným tématem a navržení + odhlasování témat dopředu. PS bych prostě po poslední přednášce korektně ukončil, s posledním slovem a odchodem do restaurace, kde se dá diskutovat a využívat pravidlo levé a pravé nohy dle libosti.

Vitek Jezek
hledá kolegy | 285
+
0
-

V první řadě díky za feedback. Jsem rád, že akce nejsou lhostejné a že se tu najdou návrhy, jak Poslední sobotu zlepšit.

Myslím, že každý si dělá akce především k obrazu svému, resp. odpovídající jeho pohledu na svět, prioritám, žebříčku hodnot a tak. Ani já nejsem výjímkou.

Pro mě nejhodnotnější z celé akce je networking – poznávání nových lidí. Jejich pohledu na svět, příběhů či životních zkušeností. Myslím, že přednášek či jiných „školících“ materiálů je na internetu kvanta. Ale osobní networking se na internetu dělat nedá.

Pár konkrétních důvodů a námětů k Lednové Posobotě:

  • hodně lidí mi dlouhodobě říkávalo, že hromadné představování je skvělý, neboť člověk pozná, že „s tímhle člověkem se chci pobavit nad tématem X“. Samozřejmě 50 minut strávit poslechem všech lidí není efektivní. Již tenkát mě napadlo rozdělit skupinu na 1/2 a ject separátně; což by mohlo fungovat. Bohužel kvůli organizačním detailům jsme to nezkusili. Mám nápad jak to řešit a rapidně zkrátit potřebnou dobu, tak uvidíme.
  • ohledně přednášek je to vůbec velká diskuze a hodně možností. Od rigidního „konferenčního“ způsobu, až po „barcampový“ on-the-fly. Každý má své. Každá Poslední sobota také vzniká jinak, a tak se nedá úplně generalizovat. Ale obecně před akcí mám daný dohromady harmonogram, včetně délky přednášky.
    • To, že David měl opravdu dlouhou přednášku (tuším 45min namísto plánovaných 30min) je fakt. Bohužel jsme se nedomluvili na přesných podmínkách dopředu.
    • Nevím, zda-li jste si všimli, ale přednášejícím jsem ukazoval, kolik času jim zbývá. Vyjímkou byl právě David, komu jsem ukazoval, že by měl končit… Asi 10 minut v kuse : D
    • Každopádně toto je opravdu věc k zlepšení pro příště.
  • druhým již zde diskutovaným bodem k přednáškám jsou dobrovolníci – pokud zde nebude dostatek lidí, kteří jsou ochotni něco říct, tak podle toho bude vypadat náš program. Osobně jsem pro spíše kratší přednášky (30min), kdy se ještě dá udržet pozornost.
    • Dává mi taky smysl, aby byli tématické, ale to klade ještě větší nároky na počet dobrovolníků a na organizaci. Obecně se ptám během organizace komunity, zda-li se nenajdou dobrovolníci a něco by nám neřekli na toto téma. Bohužel takových proaktivních lidí je minimum – a jsou to stále ti samí staří pardové.
    • Přesto si myslím, že lidí, kteří mají co říct je v Nette komunitě ohromné množství. Jen prostě nepřednáší. Pokud výsledkem tohoto postu / vlákna bude větší aktivita „potencionálních přednášejícíh“, myslím, že to akci posune zas o kousek dál ; )
  • pokud vás napadne jiný způsob (než „speedmeeting“), jak zaintegrovat nováčky do komunity (navíc s přihlédnutím k tomu, že jsme všichni ajťáci, takže od přírody je většina z nás introvertní), tak jsem jedno velké ucho (resp. spíš „jedna velká emailová schránka“ – vitek.jezek@clevis.cz). Každopádně dle ohlasů, které jsem já sesbíral, to bylo docela povedená část.

Na druhou stranu budu moc rád, když se najde člověk, který by mi chtěl dlouhodobě pomoci organizovat Posoboty a třeba akci posunout zas o kousek dál (viz tweet). V první řadě bohužel nemam tolik času, kolik bych rád věnoval organizaci Posobot. V druhé řadě právě diskuzí nad konkrétní realizací si myslím, může dojít k zajímavým napadům a aplikacím.

A nebo pokud si někdo chce zorganizovat Posobotu zcela podle sebe, má zde také prostor. Jen to hlásit dostatečně dopředu ; )

(omlouvám se, že odpovídám s měsíčním spožděním, měl jsem toho v únoru hodně a našel jsem si na to čas až ve vlaku z únorové posoboty)

Honza Kuchař
Člen | 1662
+
0
-

Palec nahoru!

Na druhou stranu budu moc rád, když se najde člověk, který by mi chtěl dlouhodobě pomoci organizovat Posoboty a třeba akci posunout zas o kousek dál (viz tweet).

Co tím konkrétně myslíš? Rád pomůžu dobré věci, ale když nevím s čím vlastně chceš pomoct, těžko se mi říká ano…

castamir
Člen | 629
+
0
-

Mě by se docela líbil styl s přednáškami na každé PoSobotě a následný přesun do hospody (afterparty ;-) ). Ale na to jsou potřeba vhodné prostory, nikoliv v hospodě ve společnosti dalších štangastů.

V Brně by teoreticky neměl být problém sehnat prostory na IT fakultách (MU FI / VUT FIT), případně (nejspíš už za nějaký poplatek) i někde jinde.

A když se k tomu zveřejní lokalita a předběžné téma příští PS dostatečně dopředu, možná se najdou další lidé, kteří si do té doby stihnou i něco připravit…

Editoval castamir (24. 2. 2013 11:59)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Slíbil jsem Vítkovi, že až se přestěhuju do Brna, tak s Brněnskými pomůžu a klidně se je budu snažit organizovat celé sám a posunout je z hospody spíše ke konferencím. A budu rád, když to nebudu muset dělat sám :)

castamir
Člen | 629
+
0
-

@Filip Procházka já ti s tím pomůžu, bude-li to v mých silách.

Petr Mašát
Člen | 101
+
0
-

Jsem rád že se k tématům vyjádřil i organizátor se svým pohledem na věc. Vím, že psát kritiku je lehčí nežli na ni odpovídat a proto jsem za ten příspěvek dvojnásob rád.

I když jsem typický introvertní třicátník tak jestli je zájem tam nabízím pomocnou ruku s organizací další poslední soboty a kdyby byl zájem tak jako webař s několikaletou zkušeností mohu nabídnou přednášku o CSS. Ale nevím zda by o tak jednoduché téma byl zájem.

Kdyžtak kontakt na mně je tachyon@atlas.cz