Rozdělení stránky formuláře na UI\Forms a Forms\Form

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Při psaní tématu zjišťuji, že trochu podobná věc už se řešila před 5 měsíci (a možná vznikla kvůli stejnému zmatení, o kterém budu psát).

Tématem je tedy stránka Formuláře.

Problém míchání UI\Form a Forms\Form

Článek píše o 2 rozlišných přístupech a třídách. Nette\Application\UI\Form pro MVC využití a Nette\Forms\Form pro externí využití Nette. Tento způsob se snaží o zachování max. množství informací pro oboje, což často znepříjemňuje čtení, když chci znát jen jedno. Zejména nováčka nezajímá nějaké MVC a dává to klacky pod nohy, pokud existuje jednodušší třída Nette\Forms\Form, s kterou to vyřeším raz dva.

Ten, kdo článek nečte po páté nemůže tušit, že musí dávát pozor (a sám empiricky/dohledáváním zjišťovat), co je ještě jednoduché a co už je MVC. Jiné je zpracování formuláře v Nette\Forms\Form a jiné v MVC. Je to v celku jasná věc, která by lidem v začátku pomohla, ale blbě se to do dokumentace dopisuje, protože už nyní je dost nepřehledná.

Vykreslovací guláš
Vykreslování je podobně hloupě rozdělené (zřejmě kvůli strachu z nafukování již tak velké stránky).

K renderování formulářů toho lze napsat hodně, zároveň to ale často není potřeba vidět na společné stránce s metodami třídy Form, proto bych to vyčlenil jako podstránku, kde by byl umožněn přehlednější a příjemnější rozvoj tohoto tématu

Návrh

Jelikož mne to pálí, zbastlím svou ideu na dev, kterou sem pak hodím ke konstruktivní kritice a doladění, případně co a jak. Navíc někdo nemusí hned pochopit, co je mým úmyslem, tak bude jasnější, když ji prezentuji ve své čistotě. Hrubá představa je prioritně psát o Nette\Application\UI\Form s úvodní informací o odlišnostech a odkaz na Nette\Forms\Form verzi, kde by byly popsané příslušné přístupy.

Jistě bychom se mohli sáhodlouze bavit a vybublat do prázdna, jako vlákno uvedené na začátku článku, ale to nechci.

Prosím tedy o jasné, stručné a konstruktivně zdůvodněné reakce!

Díky :)

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Schmutzka napsal(a):

Vykreslovací guláš
Vykreslování je podobně hloupě rozdělené (zřejmě kvůli strachu z nafukování již tak velké stránky).

Ehm? Wtf? Jaktože z dokumentace vede odkaz na dev.nette.org? Na dev.nette.org je bordel a pracovní verze různých článků do dokumentace (případně historické pracovní verze).

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Patrik Votoček napsal(a):

Ehm? Wtf? Jaktože z dokumentace vede odkaz na dev.nette.org? Na dev.nette.org je bordel a pracovní verze různých článků do dokumentace (případně historické pracovní verze).

To není příliš konstruktivní či k tématu, ale co už.

Nechtěl jsem zakládal hned doc. stránku, když jsem si toho dev. všiml, viz poradní téma tohoto příspěvku.

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Patrik Votoček wrote:

Ehm? Wtf? Jaktože z dokumentace vede odkaz na dev.nette.org?

Tos imho špatně pochopil. Schmutzkovi šlo o to, že na https://dev.nette.org/cs/formulare/vykreslovani jsou užitečné informace, které chybí v https://doc.nette.org/cs/forms a chtěl by tedy provést jejich integraci. Přičemž je určitě lepší, když připraví draft na dev než hrát si rovnou v doc.

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Výborně!

K tomu původnímu tématu, které „vyšumělo“. Chtěl jsem si veřejně ospravedlnit smazání nadbytečností z článku a hlavně trošku schladit @**petr.pavel**, který začíná mít v poslední době opět choutky, že? ;)

Až budeš mít svou ideu na dev. hotovou, rád ti to potom pomůžu dotáhnout ;)

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Ještě než půjdu spát… Formuláře na DEV – revidujte, upravujte!

Prosím projděte si všechny 4 stránky, než začnete uvažovat co a jak. Ještě nějaké detaily plánuji, ale struktura je už hotova. Pokud znáte odpovědi na něco z Doplňte, klidně doplňte k danému bodu, já už to hodím na příslušné místo.

Doufám, že oceníte hlavně značné zvětšení posuvníku scrollbaru :)

Filip Procházka
Moderator | 4668
+
0
-

Tys to tak rozkuchal, že ty informace na sebe vůbec nenavazují. Bude tam ještě hodně práce :)

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Už jen to rozdělení mě vyčerpalo. Myslím, že štafetovým způsobem to zmáknem :) jdu ti pomoct.

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Aby to tu dále neplesnivělo, pokud nebude nikdo proti (do pátku), implementuji změny na stránce Forms za poslední 4 měsíce a nahodím novou verzi zohledňující rozdělení na UI\Form a Forms\Form. Změny pak budete moci dělat rovnou dělat do nového už o víkendu.

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Jsem zatím proti, v pátek po zkoušce se vyjádřím pořádně.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

taky bych to nerozděloval. spíš bych na https://pla.nette.org udělal stánku s popisem jak na samostatné formuláře.

btw samostatné formuláře aktuálně nejsou moc použitelné (potřebují DI\Container a ten potřebuje temp dir)

Jan Tvrdík
Nette guru | 2595
+
0
-

Patrik Votoček wrote: samostatné formuláře aktuálně nejsou moc použitelné (potřebují DI\Container a ten potřebuje temp dir)

Na co potřebují DI\Container?

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

FYI: Rád bych slyšel názory „co udělat“ (ne „co neudělat“), lépe se s tím pracuje.

@Patrik Votoček: Ad planette – rozumné, se samostatným použitím Nette mám další plány.

hrach
Člen | 1834
+
0
-

Aktualni stav je fakt na___. (= Planete neni reseni) Zkuste si to prosim odskolit na dokumentaci. Ee.

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Mým cílem je, aby zůstalo to, co považujeme za důležité. Nechci aby tu zůstalo něco, co se nikdy nepoužije. Tedy aby se co nejdříve aplikovaly a zmizely tyto stránky:

Tomáš Votruba
Moderator | 1114
+
0
-

Jsem k dispozici, tož co jste vymysleli konstruktivního navzdory vedru? :)

Edit: Tak zatím uzavírám do doby, až to bude více potřebné.

Editoval Schmutzka (13. 7. 2012 13:47)