Nová verze formulářů pro 2.0

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
David Grudl
Nette Core | 8119
+
0
-

Proc misto sahodlouhych odstavcu o tom, jak to nejde a proc to nejde, radeji nepisete o tom, jak to resit, nebo jeste lepe, proc nepisete dokumentaci? Ze se cca 20% frameworku z casti zmeni? No a? Hlavne ze mate na co se vymlouvat.

jtousek
Člen | 951
+
0
-

Namísto sepisování, co se ještě dokumentovat nemá by mělo větší smysl sepsat, co se už dokumentovat má a ještě zdokumentované není. Poté by každý měl mít možnost si dané téma zabrat aby to nepsalo víc lidí. Možná přesně takhle funguje ten vrtákův systém, ale osobně mi připadá podivné, že je tam nutný nějaký účet. Podle mě nic nebrání tomu, aby to bylo veřejné.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Hezky jste to tady rozepsaly. Já si budu muset zítra vzít na pomoc suda Plzně a flašku Stroha aby mě to přemlouvání lépe šlo. Protože po návratu z PS jsem se druhý den probudil s horečkou, rýmičkou a kašlíčkem. Takže jsem tento týden byl rád že jsem dělal ani né na 50%.

Co se týká dokumentování toho že spousta věcí je rozpracovaných a nejsou veřejné. Byl jsem stejného názoru (ostatně 99% lidí kteří se chtějí zapojit zkončí na tom samém). Pak jsem se nad tím pořádně zamyslel a podíval z dalších úhlů. A zjistil jaká je to vlastně blbost.

On je zásadní problém v tom že si skoro všichni myslí že se změní od základů vše ale tak tomu není když se nad tím zamyslíte sousta z těch mega změn a BC je ve zkutečnosti kosmetického ražení. Tu se přejmenuje tohle tu tamto atd.

Takže dost vymlouvání a zapojte se.

Někde tu padlo že by někteří lidé byly raději kdyby vyšlo Nette 2.0 i bez dokumentace. No to vám řeknu jediné to je největší blbost a něco takového nikdy nedopustím. Nette 2.0 je totiž doopravdy pořádná šance se dostat za hranice ČeskoSlovenska. A tam to jinak než s dokumentací nepůjde.

hrach
Člen | 1834
+
0
-

Nesouhlasím s tebou Vrtáku.

  • Česká dokumentace bohužel nette za hranice československa nedostane. Tečka.
  • Strojový překlad taky ne. Tečka.

A teď možná trochu jinak – co je to dokumentace? Hmm… že by to byl popis metod a toho co provádějí. E e. Od toho je API. Ta v tuto chvili je. Je anglicky, je dobrá. Takže co vlastně ta dokumentace je, nebo, co vlastně schází?

Schází detailní popis work flow, the best practise, toho, jak se s nette vlastně komplexně pracuje. A to se bohužel velmi! mění. Proč? Vždyť sami všichni dobře víte, že ve chvíli, kdy začnou fungovat persistentní parametry napříč presentery, tak můžete celou logiku předělat a zjednodušit. Víte, že jestli se zavede a uchytí nějaké rozumné dědění šablon formulářů, můžete celou aplikaci přesat. Nevíte, že blbá interní změna, který vám má přinést možnost snippetů bez zavináčů, vám znefunkční snippety v cyklu – můžete celou aplikaci přepsat. A tak bych mohl pokračovat.

Jestli tu někdo má v plánu přepisovat do dokumentace popis api, tak hodně štěstí. Dokumentace musí obsahovat jasné použití dané věci V KONTEXTU. A bohužel, kontext (ano, i ten service/context) se stále mění, není ujednocen. V tomto světle se nikomu nedivím, že se mu do toho nechce. A je alibismus si nalhávat, že, to, co se mění, je kosmetického ražení. Kdyby bylo, není to nette 2.0, ale 0.9.6.

pekelnik
Člen | 462
+
0
-

@hrach: +1

Ani
Člen | 226
+
0
-

Tak když jsou to jen drobné změny, proč se píše celá dokumentace znova? Nestačilo by pak vzít tu stávajicí?

Já jsem si říkal, že bych taky něco napsal, jenže když se kouknu na doc10, tak jsou tam jen nějaký drafty, který jsou vlastně stejný jako v tý doc (možná je to míň členitý :/ ) a ty co jsou jiný, tak nejsou pořádně funkční v nette. Prostě mi nějak uniká co se má vlastně celé znova dokumentovat.

Snad zrovna tyhle formuláře se poslední dobou změnili skutečně hodně.

Editoval Ani (6. 11. 2010 13:55)

jansfabik
Člen | 193
+
0
-

Nová dokumentace bude mít úplně jinou strukturu. Příkladem jsou formuláře – ty stávající nejdříve ukáží, jak se používá třída Nette\Forms\Form a je tam (spíš jen tak okrajově) zmíněna třída Nette\Application\AppForm. V nové dokumentaci to bude naopak, nejdříve tam bude popsáno, kam patří komponenta v presenteru a jak se potom obsluhuje. A na konci tam bude jenom tak okrajově zmíněna třída Nette\Forms\Form pro použití mimo presentery. Podobně třeba šablony – nejdříve tam bude popsána syntax Latte Filteru a až potom jen zmínka o filtrech apod.

Zjednodušeně řečeno: Stávající dokumentace je hodně zaměřená na pokročilé uživatele Nette. Ta nová bude více přívětivá pro začátečníky.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

hrach napsal(a):

Nesouhlasím s tebou Vrtáku.

  • Česká dokumentace bohužel nette za hranice československa nedostane. Tečka.
  • Strojový překlad taky ne. Tečka.
  • O tom tady nikdo nemluvil
  • O tom taky nikdo nemluvil

Píše se česká dokumentace aby se mohla nechat profesionálně přeložit do angličtiny. Ha!

Jestli tu někdo má v plánu přepisovat do dokumentace popis api, tak hodně štěstí.

Tohle nikdo v plánu nemá.

A je alibismus si nalhávat, že, to, co se mění, je kosmetického ražení. Kdyby bylo, není to nette 2.0, ale 0.9.6.

Drobnosti pro každého znamenají něco poněkud jiného.

jansfabik napsal(a):

Zjednodušeně řečeno: Stávající dokumentace je hodně zaměřená na pokročilé uživatele Nette. Ta nová bude více přívětivá pro začátečníky.

Spíše bych řekl že stávající dokumentace je rošířeným popisem API kde někdy narazíš na stránku týkající se Nette 0.8 někde Nette 0.9.x a někde 1.0 (tj stav kdy bylo ještě 1.0)

Clint
Člen | 5
+
0
-

Jak čtu nějaký ty příspěvky, tak bych položil taky pár otázek. Je potřeba si uvědomit, že nette je český výrobek s českou dokumentací, pokud bude někdo za hranicemi mít ambice se ho naučit, tak požádá pana Googla a ten mu určitě najde stránky, kde to někdo už přeložil do patřičného jazyka.

My když používáme jQuery, PHP apod…, tak se taky musíme smířit, že dokumentace nebude v češtině a nebo zasedneme k počítači a vyhledáme stránky, kde už to někdo přeložil.

Teď bych směřoval dotaz spíš na Davida: neuvažuje se v budoucnu, že by nette mělo standardní knihovnu, jako teď /Nette/loader.php a pak jakousi /Nette/loaderUI.php obdoba jQueryUI, kde by byly již vytvořené základní komponenty a pomocí volání v presenteru např: $form = form->getForm($formData);, (kde $formData by bylo pole s nadefinovanými hodnotami, dle nich by se formulář generoval, pokud by nebylo nic zadaný, tak by měl jakousi default podobu), bych měl hotový formulář se vším všudy?

Jinak jsem pro, aby dokumentace byla přepracována, protože se k nette po půl roční přestávce vracím a je potřeba v určitých situacích dlouze hledat.

Patrik Votoček
Člen | 2221
+
0
-

Jasně s dokumentací se počítá. S tím souvisí i zahraniční „Nette“ aktivity (překlad dokumentace).

Btw když už odpovídám tak se taky zeptám jako to vypadá s pushnutím na GitHub (ať už do masteru nebo do samostatné větve)?

jtousek
Člen | 951
+
0
-

Osobně bych byl pro push do samostatné větve, ale ještě bych do té nové mergnul namespaces.

norbe
Backer | 405
+
0
-

Jen ze zvědavosti, budou v chystané beta verzi vypuštěné nové formuláře, nebo si mám nechat zajít chuť? :)

o5
Člen | 416
+
0
-

norbe napsal(a):

Jen ze zvědavosti, budou v chystané beta verzi vypuštěné nové formuláře, nebo si mám nechat zajít chuť? :)

Tipuju že nové formuláře budou kolem Vánoc (rok není uveden záměrně) :>

medvedobijec
Člen | 11
+
0
-

Také by mě zajímalo, proč se nové formuláře nedostaly do bety. Možná se o tom David zmiňoval na poslední sobotě. Nemáte někdo nějaké info?

jtousek
Člen | 951
+
0
-

Na poslední sobotě o nich nepadlo ani slovo.

pave.kucera
Člen | 122
+
0
-

Nové formuláře jsou, alespoň z části, ve vlastní větvi na githubu, vizte https://github.com/…ee/new-forms

hrach
Člen | 1834
+
0
-

Ale my víme kde jsou. Otázka zněla jinak ;) :) Nu což, pokud má být beta opravdu betou, tak bylo by fajn tam mít otestované věci. (což ale pravda uplně dodrženo nebylo…)

David Grudl
Nette Core | 8119
+
0
-

Verze 2 by asi nikdy nevyšla, kdyby si člověk neřekl jednoho dne „STOP“ a nevydal ji. Byť se tam nedostane všechno, co by tam rád viděl. Nové formuláře tak budou součástí 2.1.

Jako klíčové teď vidím dokumentaci, bug fixy, dotažení DI & Configurator, nového Latte, SimplePresenteru, Presenter::checkRequirements a možná nasazení neon parseru na anotace. Všechno ostatní musí počkat.