PHP od začátku

Upozornění: Tohle vlákno je hodně staré a informace nemusí být platné pro současné Nette.
radvis
Začátečník | 110
+
0
-

Ahoj, jak mi zde mnozí radili tak jsem udělal. Začal jsem znovu číst knihu o PHP. Tak jsem se rozhod, že začnu psát jednoduchý RS a doněj postupně přidávat různé věci, ale nevím, jestli mám programovat čistě v OOP nebo v nette a tak se obracím na vás aby jste mi poradili. Díky za každou radu.

Jakub Lédl
Člen | 55
+
0
-

Řekl bych, že to záleží jenom na tobě :-) Já mám rád frameworky, protože za tebe dělají spoustu nudné, stále se opakující práce, aplikace napsaná pomocí frameworku je (většinou) konzistentnější a lépe upravitelná a nepřipadám si s nimi jako bastlič.

radvis
Začátečník | 110
+
0
-

Já bych také raději „pokračoval“ v nette, ale ja třeba nechápu úplně základní věci a když se zeptám na fóru tak mě skoro každý posílá na google, ale ja tam třeba nic nenajdu:D.

Jack06
Člen | 168
+
0
-

Začínám s nette a ptám se tu i na uplně základní věci a musím říci jsou tu bezvadní lidé strašně příjemná komunita. Pokud se dá odpovědět tak odpoví. S posíláním na google myslím mužeš zapomenout.

Honza Kuchař
Člen | 1662
+
0
-

Já jsem psal dost dlouho (2006-až do konce roku 2008) dokonce bez OOP. Poté jsem si nastudoval Nette a OOP a pustil jsem se do toho. Nejdřív mě tedy Nette spíše zdržovalo, ale teď je to teda dost rapidně naopak.

Ale rozhodně pokud neznáš základy (programování bez OOP), tak to prostě nebude fungovat dobře. Buťto ti to nepůjde vůbec nebo ti to půjde pomalu. Takže pro začátek alespoň nějakou 1. www stránku, bych napsat úplně bez frameworku. (i přesto že to bude bastl)

LuKo
Člen | 116
+
0
-

radvis, Jack: Nette fórum je sice přívětivé a pomůže se vším, ale mám trochu strach, aby neustálé dotazy na naprosté základy OOP zdejší přispěvatele neotrávily od psaní. Celkově má fórum celkem solidní úroveň, kdy se tu řeší již pokročilejší věci týkající se frameworku samotného, ne otázky typu: „Co znamená slovo private před názvem funkce?“ Proto bych možná doporučil zajít do nejbližšího knihkupectví a tam si vybrat z nepřeberného množství knih zabývajících se OOP. Dnes je už opravdu z čeho vybírat. Je to mnohem efektivnější, než se ptát po fórech a investice do knížky se vám vrátí velmi rychle ;-)

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Co se týče OOP, tak bych doporučil článek http://programujte.com/?…. Ze základů je tam popsáno vše důležité. A nedá se nic dělat, bez znalosti OOP se v Nette programovat nedá.

Jack06
Člen | 168
+
0
-

Pokud jsem dobře četl, tak tu nikdo nepíše, že neví základy OOP. Původní článek byl psaný o rozhodování jestli psát vlastním OOP, nebo Nette.
Pokračování viz. basic otázky jsou zase na nette. Nemyslel jsem však otázky proč string, pro object, proč private, ale otázky proč a jak implementovat, jak na komponenty. Viz prostě řešení toho v čem pokulhává dokumentace, či je sepsaná tak že ji například my začátečníci s Nette nepochopíme.

Honza Marek
Člen | 1664
+
0
-

Jack06: Dával jsem sem ten odkaz hlavně pro radvise. Říkal, že čte knihu. Ten článek pro něj může být dobrým doplňkovým materiálem. Já jsem třeba knihu s dobře popsaným OOP ještě neviděl, i když to může být tím, že už knihy o php nesleduju.

Jack06
Člen | 168
+
0
-

Jo však já jsem ten komentář nemyslel vyloženě k tobě, ale obecně k vedení diskuse :-). V pohodě, také radši využívám internetové informace než z knížek. Mnohem lépe a rychleji se dá vybrat přesně to co potřebuješ

radvis
Začátečník | 110
+
0
-

Ale já programovat v podstatě umím. Programoval jsem třeba www.clanix.cz jde spíše o to, že třeba nechápu určité věci v nette a když sem napíšu tak mě věčina pošle na google jenže jsou lidi (já) kterým to neleze hned do hlavy a potřebují více popohnat. Nepsal jsem zde nic o tom, že neumím programovat jen se ptám co bude lepší jestli dělat v nette (dělám v tom jedno rs, ale neumím dost věcí např vyhledavač) nebo prostě psat čistě oop bez FW.

A nějaký dobrý tutoriál o nette jsem nenašel (našel jsem určitě dost, ale prostě se tam vše řešilo jinak než dělám já)

Editoval radvis (20. 2. 2010 15:10)

LuKo
Člen | 116
+
0
-

radvis: Pokud si myslíš, že umíš programovat, pak je vlastně ta otázka naprosto zbytečná ;-) Sám si dokážeš rozhodnout, co je pro tebe výhodnější. Na Nette fóru ti doporučíme Nette, ale pokud se v něm zatím nevyznáš, asi nelze brát toto doporučení doslova a začít v něm teď dělat nějaký ostrý projekt. Ke studiu Nette jsou k dispozici videa z přednášek, lze navštívit Davidovo školení. Dokumentace je zatím bolístkou Nette, ale pomalu a jistě se již rodí ;-)

radvis
Začátečník | 110
+
0
-

Jsem i pro nette i pro čisté oop, ale nevím co bude pro mě výhodnější:)

jasir
Člen | 746
+
0
-

No jasně že Nette. A až začneš studovat kódy Nette samotného, hodně se naučíš.

Jack06
Člen | 168
+
0
-

Přednášky vřele doporučuji. Stáhl jsem si je a suprová věc. Občas se u nich i zasměješ David do nich sem tam hodí vtipnej koment, jakože například „nechápu proč ten nette nepoužívaj“ :-D

Ne to je vedlejší..

Proč Nette a ne vlastní OOP:

  • spousta věcí je již udělaná jako ochrany, šablonování, … a dají se použít takřka všude a vždy
  • do budoucna se v tvém kódu rozhodně vyznají kromě tebe i jiní ( viz rozšiřování projektu ve více lidech )
  • v kompletu ( pokud nejsi v OOP hodně dobrej ) je průběh scriptů čistčí a rychlejší
  • velká opora v Laděnce, kdy kolikrát chyba jakožto jehla v kupce nitě je laděnkou odhalena a ihned přednesena v co možná nejsrozumitelnější variantě

Proč vlastní OOP a ne Nette:

  • Již od začátku přesně víš co se ti v jakém souboru a jak děje, podle toho si můžeš dovolit dělat změny v celém projektu bez hledání souvislostí ( víš jaké jsou )
  • Rozhodně menší velikost knihovny scriptů, pokud to nebastlíš páté přes deváté, s tím že si naprogramuješ vyloženě jen to, co využiješ
  • Když umíš dobře programovat tak jednoduchej základ tvého vlastního PHP se vykonává rychleji ( neplatí, jestliže zbytečně prokládáš funkce – bastlíš)
  • Můžeš si na svůj projekt dát vlastní licenci ( pokud nepoužíváš opět něco, čím bys porušil licenci jinou )

Editoval Jack06 (20. 2. 2010 16:18)

despiq
Člen | 320
+
0
-

Myslim ze to moc resis, pouziti nejakeho frameworku ktery je vice lidmi oznacovan za kvalitni je bez debat krok tim lepsim smerem, stejne bys casem prisel na to ze praci kterou za tebe framework dela bys stejne jednou pravdepodobne musel prgat

situace je trosku jina pokud mas stary hotovy web a chces do nej dat jeden formular na nejaky odesilani neceho, to ti pak staci jen formulare z nette a nepotrebujes cely framework

ta rychlost je otazkou ale kdyz uz je nette skoro nejrychlejsi ze vsech dobrejch frameworku …

a trosku me trapi ze tak jak to pise to vyzniva ze nette neni OOP, tak bych radsi psal
Proc s nette a ne bez nej
Proc bez nette a ne s nim

radvis
Začátečník | 110
+
0
-

Mě to příjde když dělám s nette jako bych pracoval v open source RS:D … jako v nette uz dělám asi 2–3 měsíce (ne li véce) a jednoduchý web v tom udělám (nevím jak v čistě oop jestli bych to taky zvládl) Asi budu teda pokračovat v tom nette, je fakt, že se mi líbí více než oop hlavně proto, že je tam šablonovací systém a je to „přichystané“ pro ajax. Tak bych teda požádal jestlí znáte nějaké stránky kde je dobře popsaný nette, díky.

Acnnair
Člen | 34
+
0
-

Pozri si napríklad seriál na Zdrojáku:
http://zdrojak.root.cz/…e-framework/

redhead
Člen | 1313
+
0
-

ono radvisi jde o to, že z to jsi tu dosud posílal za problémy, je vidět, že máš problémy i normálním php – práce s funkcemi/metodami, návratovými typy, atd.. Čili klidně můžeš pokračovat v Nette, ale měl by sis také projít základy samotného PHP..

radvis
Začátečník | 110
+
0
-

Budu tedy pokračovat v nette a začnu psát nějaký jednoduchý rs a zkoušet i vše na něm. Jen bych chtěl udělat něco, co bych pak moh třeba prodat, ale nevím co:D

Acnnair
Člen | 34
+
0
-

To je trochu prichitené za vlasy predávať niečo na čom sa učíš… Hlavne ak s tým jazykom začínaš/frameworkom. Čo takto sa to najskôr naučiť, ako poznamenal redhead? Ak nevieš základy v php (plus mínus autobus), Nette ťa nezachráni.

radvis
Začátečník | 110
+
0
-

Ne, že bych neuměl všechno, ale nevím třeba co a jak funguje např: self::, parent:: .

lactarius
Člen | 47
+
0
-

self:: volá statickou metodu uvnitř (vlastní) třídy, parent:: uvnitř třídy rodičovské.
A rodiče do toho fakt netahej – to už by vůbec nebylo čistě OOP.

redhead
Člen | 1313
+
0
-

no hele, nechci bejt za zlýho, ale podle tohodle: https://forum.nette.org/…lse-v-modelu?… , tápeš v nižších základech než je self a parent..

radvis
Začátečník | 110
+
0
-

redhead napsal(a):

no hele, nechci bejt za zlýho, ale podle tohodle: https://forum.nette.org/…lse-v-modelu?… , tápeš v nižších základech než je self a parent..

Nevěděl jsem, jak to vrátit do preseteru:)