Jaké názvy modulů nejčastěji používáte v Nette aplikacích? (anketa)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+5
-

Prosím hlasujte tady https://strawpoll.vote/…uw6as80/vote.

Napište, jaké ostatní názvy modulů obvykle používáte. Díky.

Felix
Nette Core | 1183
+
0
-

Done.

Šaman
Člen | 2632
+
0
-

Obávám se, že kdo moduly nepoužívá, ten ani neklikne na anketu ohledně názvů modulů. :)
Jinak done.

Kamil Valenta
Člen | 752
+
0
-

Šaman napsal(a):

Obávám se, že kdo moduly nepoužívá, ten ani neklikne na anketu ohledně názvů modulů. :)
Jinak done.

Teď už třeba jo, když si přečtou, že je tam volba i pro ně :)

Zatím tedy pro mě překvapivé výsledky, ale hlasujících je zatím pár…

Milo
Nette Core | 1283
+
+1
-

Často ještě používám Default a Acl.

Šaman
Člen | 2632
+
+6
-

Taky jsem čekal možnost doplnit další. U mě je to kromě Admin ještě Api.

Polki
Člen | 553
+
0
-

Stejně jako Šaman.
Případně Back, pokud je veřejná část jiná, než pro přihlášené a ta je jiná, než pro administrátory.

Editoval Polki (23. 11. 2021 19:22)

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Ještě výsledky z Twitteru: https://twitter.com/…177124450308 a https://twitter.com/…216982867980

  • název Front používá cca 2/3 uživatelů
  • název Admin používá cca 3/4 uživatelů

Tedy jde o vhodné názvy pro používání v příkladech, dokumentaci atd. Díky za hlasy.

Felix
Nette Core | 1183
+
+3
-

David Grudl napsal(a):

Ještě výsledky z Twitteru: https://twitter.com/…177124450308 a https://twitter.com/…216982867980

  • název Front používá cca 2/3 uživatelů
  • název Admin používá cca 3/4 uživatelů

Tedy jde o vhodné názvy pro používání v příkladech, dokumentaci atd. Díky za hlasy.

Klidne bych se nebal jeste tam prihodit ten Api modul. Spousta webu to v dnesni dobe resi.

Kamil Valenta
Člen | 752
+
0
-

David Grudl napsal(a):

Tedy jde o vhodné názvy pro používání v příkladech, dokumentaci atd. Díky za hlasy.

A je to „best practice“?
Mně moduly Front a Admin přijdou děsně nepřenositelné.
Já mám moduly tématické, např. „articleModule“, „sliderModule“ – každý v sobě nese své neony, své routy, své AdminPresentery, své FrontPresentery, své modely atp.
Když chci pak modul přenést, stačí jej zkopírovat a vím, že se přeneslo všechno.

Administrace jako taková se pak skládá z AdminPresenterů dílčích modulů.

Pokud bych měl adminModule/ArticleAdminPresenter, musel bych procházet adminModule, frontModule, apiModule a hledat, co všechno patřilo k „Article“.

Nebo to máte ještě nějak jinak? Jak?

David Grudl
Nette Core | 8082
+
0
-

Nešlo mi o hledání vhodné struktury, ale terminologie pro příklady.

Polki
Člen | 553
+
+3
-

A není vhodné do příkladů dávat vhodné struktury?
Lidi se to z příkladů naučí a pak už to tak dělají. Tedy pokud v příkladech není vhodná struktura, tak to pak všichni, kteří se učili z příkladů dělají nevhodnou strukturou.

Otázka mi tedy vyvstává, jestli všichni, co jsme hlasovali, že používáme Front a Admin to neděláme špatně a podle našeho špatně nebude i dokumentace špatně, čímž nováčky to budeme taky učit špatně?

Možná by chtělo zavést ještě jednu diskusi, kde bychom si popovídali o výhodách a nevýhodách jednotlivých řešení.
Za mě by tedy dokumentace a příklady měly reflektovat svět kolem. Ve filosofii je to sice špatně, ale reálně se například policejní psi taky učí hledat bomby a drogy na pravých bombách a drogách, protože kdyby se to učili na maketách, tak by pak hledali makety a ne opravdové problémy.

Šaman
Člen | 2632
+
+3
-

@Polki Myslím, že odpověď je: „vhodná struktura modulů záleží na typu a velikosti projektu“.

Editoval Šaman (24. 11. 2021 23:02)

Polki
Člen | 553
+
0
-

@Šaman to je univerzální odpověď na všechno.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+2
-

Já bych moc ocenil, kdyby někdo, kdo s tím má zkušenost, sepsal třeba na Nette Blog článek o vhodných strukturách modulů pro různé projekty.

Kamil Valenta
Člen | 752
+
+3
-

Je to hodně pestré téma a nevím, zda je to práce „pro jednoho“, bez nějaké oponentury nebo s dostatečným nadhledem na různé varianty. Pokud by to měl být jeden obsáhlý článek, nabízím svůj pohled ke spolupráci ještě s někým. Pokud by to měla být série článků a každý by prezentoval jednu variantu, můžu tu výše nastíněnou sepsat…

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+7
-

Myslím, že článek popisující, jakou strukturu jste zvolili pro určitý projekt, jaké byly důvody a jakou to přineslo zkušenost, je úplně v pohodě.

Zároveň to může inspirovat někoho dalšího popsat jiné řešení.

m.brecher
Generous Backer | 717
+
0
-

Kamil Valenta napsal(a):

David Grudl napsal(a):

Tedy jde o vhodné názvy pro používání v příkladech, dokumentaci atd. Díky za hlasy.

A je to „best practice“?
Mně moduly Front a Admin přijdou děsně nepřenositelné.
Já mám moduly tématické, např. „articleModule“, „sliderModule“ – každý v sobě nese své neony, své routy, své AdminPresentery, své FrontPresentery, své modely atp.
Když chci pak modul přenést, stačí jej zkopírovat a vím, že se přeneslo všechno.

Administrace jako taková se pak skládá z AdminPresenterů dílčích modulů.

Pokud bych měl adminModule/ArticleAdminPresenter, musel bych procházet adminModule, frontModule, apiModule a hledat, co všechno patřilo k „Article“.

Nebo to máte ještě nějak jinak? Jak?

Já u malých projektů používám pro administraci modul Admin, veřejnou část webu v modulu nemám – tomu odpovídají i url.

U větších projektů to člením tematicky ProductModule, BookingModule, apod.

U projektů, které by se opakovaly u více klientů je asi rozumné členění jak píšeš Ty – mít v každém funkčním modulu pohromadě veřejnou i administrační část ;).

m.brecher
Generous Backer | 717
+
0
-

Když je zde nadhozeno téma členění do modulů, tak mě napadlo toto:

Občas se stane, že nějaká šablona která patří logicky např. do FrontModulu se použije i v jiném modulu. Potom při vkládání této šablony by se hodilo mít v Nette Frameworku zabudovánu univerzální proměnnou $appDir která by obsahovala absolutní souborovou cestu do adresáře aplikace – obdobu $basePath. Jinak se musí psát komplikovaná cesta. Zatím si já osobně tu proměnnou bastlím jak umím, ale právě u projektů, které se do modulů člení by se asi hodila vždycky. Předpokládám, že framework interně musí znát $appDir pro svoje potřeby, takže se zde naskýtá možnost doplnit $appDir do šablon Latte v některé z příštích verzí?

Editoval m.brecher (12. 12. 2021 1:06)

Polki
Člen | 553
+
+1
-

DI kontejner má interně cesty uložené jako
%appDir%
%wwwDir%

atp. Tak si je můžeš klidně do LatteFactory přidat.

David Grudl
Nette Core | 8082
+
+2
-

To se nedělá takto měnit téma, založ pls vlakno

m.brecher
Generous Backer | 717
+
0
-

Polki napsal(a):

DI kontejner má interně cesty uložené jako
%appDir%
%wwwDir%

atp. Tak si je můžeš klidně do LatteFactory přidat.

Dík za doplnění znalostí, všiml jsem si v příkladech že se často používá parametr %appDir%, ale myslel jsem, že je potřeba to natvrdo nastavit v config.neon v sekci parameters.